Κατανάλωση αυτοκινήτων που έχουμε.

Μηνύματα
153
Reaction score
316
Νορμαλ δεν πας ποτέ. Αλλά για να πιάσεις τέτοια κατανάλωση πρέπει να πηγαίνεις μόνιμα στον κόφτη. Εγώ τοπικά δεν το έχω μετρήσει ποτέ, αλλά σε ταξίδια μεγάλα με μέση ταχύτητα 150-160 και δυό καλά πατήματα ( 260-280) δεν περνάει τα 16-17/100. Δεν ξέρω ίσως να είναι και θέμα χαρτογράφησης του κάθε εγκεφάλου.
Σωστά τα λες, μόνο που στον αυτοκινητόδρομο έχεις τη μικρότερη δυνατή κατανάλωση. Όταν πάρεις τα βουνά με ότι αυτό συνεπάγεται, τότε τα πάντα εκτοξεύονται!!!!
Μην ξεχνάς πως μιλάμε για περασμένων δεκαετιών τεχνολογία.
Για να καταλάβεις, η AMG 380 hp , σε ταξίδι με ταχύτητα όπως περιγράφεις πιο πάνω,δεν ξεπερνά σε κατανάλωση τα 10 λίτρα.
Σε σχέση με το παρελθόν η σημερινή τεχνολογία είναι αλλού.
 




Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Είναι αυτό που λέμε V1;

Άτιμο TVMακεδονία
Rotate.
(έχω λιώσει κι εγώ στο Mayday. Τόσο πολύ που βαριέμαι να ακούω ότι είναι δύσκολη η εύρεση των μαύρων κουτιών. Αφού πάντα τα βρίσκουν. )
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
MAZDA 6 12/2004, 1800. Εκτιμώ ότι δεν πέφτει κάτω από 10 λίτρα/100 χλμ. Με παρηγορεί το ότι μέχρι τώρα δεν κάνω πάνω από 13.000 χλμ. τον χρόνο, καθώς και η (υποκειμενικά) εξαιρετική αίσθηση οδήγησης.
Όποτε σκέφτηκα το ενδεχόμενο αλλαγής, είδα τις τιμές και τους χώρους που μπορούσα να πληρώσω και άλλαξα συζήτηση.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.027
Reaction score
8.051
Δυστυχώς οι τιμές έχουν ξεφύγει! Λίγες περιπτώσεις μένουν άξιες λόγου. Πχ τούτη την περίοδο το c5 aircross! Στα 22 χιλιάρικα πλήρες ποιοτικό πακέτο! Έκανα τεστ στο Βασικό Μοντέλο και ενθουσιάστηκα από την ποιότητα οδήγησης, την ησυχία, την ΑΝΕΣΗ με κεφαλαία γράμματα, (Ιπτάμενο Χαλί), και γενικά με το γούστο και την ποιότητα του εσωτερικού!
C5
 


Μηνύματα
1.065
Reaction score
1.116
Renault clio diesel του 2013 πηγαινε ελα δουλεια καθημερινα Αθηνα με πρωτη δευτερα συνεχως λογω κινησης με μεσο ορο ταχυτητας σκαρτα 20 25 χλμ ανα ωρα καιω απο 5.2 το χαμηλοτερο με 5.6 το υψηλοτερο με ac στο full τα καλοκαιρια.

Εθνικη μεχρι 140 150 ειναι σταθερα 5.5 με 6 και αν καποιος εχει υπομονη και παει με 100 120 βλεπεις εργοστασιακες τιμες ευκολα. Ητοι κατω απο 4 λιτρα σε ευθειες κυριως.

Κατα προσεγγιση βγαζω περιπου. + - 800χλμ με καθε γεμισμα. Εξαιρετικα οικονομικος ο dci 90 και αρκουντως σβελτος και ροπατος.
Clio ΙV του '18, ιδια φάση . 6,5 με πολύ βαρύ πόδι.

Audi TT πρώτη γενιά στο είμαι στο 10ρικο.

Lexus Rx 400 πάλι στο δεκάρικο (αλλά τρελό γκάζι από πολύ χαμηλά (και) λόγω μπαταρίας, δεν με έφτανε η boxster στις ρεπρίζ στην Εθνική)
 
Last edited:

Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.731
Lexus Rx 400 πάλι στο δεκάρικο (αλλά τρελό γκάζι από πολύ χαμηλά (και) λόγω μπαταρίας
αυτό με τα lexus το έχω ξανακούσει ,ωστόσο τα δημοσιευμένα specs δεν το επιβεβαιώνουν . Είναι άλλη μια περίπτωση που τελικά έχει καλύτερες επιδόσεις από τις δημοσιευμένες ;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.463
Reaction score
30.662
MAZDA 6 12/2004, 1800. Εκτιμώ ότι δεν πέφτει κάτω από 10 λίτρα/100 χλμ. Με παρηγορεί το ότι μέχρι τώρα δεν κάνω πάνω από 13.000 χλμ. τον χρόνο, καθώς και η (υποκειμενικά) εξαιρετική αίσθηση οδήγησης.
Όποτε σκέφτηκα το ενδεχόμενο αλλαγής, είδα τις τιμές και τους χώρους που μπορούσα να πληρώσω και άλλαξα συζήτηση.

Περίεργο.... ο πατέρας μου είχε το 2λιτρο 6ρι του 2003.... 2 φορές έτυχε να το πάω στα Γιάννενα, με πλήρες φορτίο, cruise control στα 130 και έβγαλε σύνολο διαδρομής μόλις 6,6 λίτρα... πολύ οικονομικό.
 

Μηνύματα
1.065
Reaction score
1.116
αυτό με τα lexus το έχω ξανακούσει ,ωστόσο τα δημοσιευμένα specs δεν το επιβεβαιώνουν . Είναι άλλη μια περίπτωση που τελικά έχει καλύτερες επιδόσεις από τις δημοσιευμένες ;
Μιλάμε για εξωφρενικά καλύτερες.. Το 400 ετσι ? γιατί το 450 το πέρασα απο πάνω ..

Το βασικό του πλεονέκτημα βεβαια δεν ειναι η ισχύς αλλά η ΑΜΕΣΗ ροπή, παντού.
Νομίζεις πως έχεις 100 κιλά διαθεσιμη όπως και αν κινείσαι.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.731
το 450 είναι πιο αργό;
ενδιαφέρον...
υποψιάζομαι οτι παίζει πνίξιμο από λογισμικό για μακροζωία μπαταριών/μοτέρ
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.956
Reaction score
20.471
Αυτή είναι η μαγκιά των ηλεκτρικών αυτοκινήτων. Άμεση ροπή, από το 0.

Τρομερό...
Επιβεβαιώνω μετά από εμπειρία με το Nissan Leaf. Το είχα για test drive για 24 ώρες. Δεν έπαψα να εντυπωσιάζομαι από την απίστευτη επιτάχυνση.
 


Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.731
ναι αλλά όλα τα άλλα μπορούμε και να τα αγοράσουμε και να τα δοκιμάσουμε.
αυτό που λες εσύ ούτε να το αποκτήσουμε μπορούμε ούτε να το δοκιμάσουμε
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Λοιπόν,
ενω στα στέρεα είμαι της νέας minimal τεχνολογίας στα αυτοκίνητα ειμαι παλαιάς κοπής:p
Θαυμαζω τον μιστερ Τεσλα αλλά τα αυτοκινητά του θα ήθελα να τα έχουν οι φίλοι μου.
Τα αυτοκινητα που ονειρεύομαι είναι «τοξικά»:dance2:
Μόνο Ιταλικά, μονο βενζίνη,έχουν μεγάλο κυβισμό,ειναι Θορυβώδη και έχουν κατανάλωση στο θεό!
Επειδη όμως η ζωή είναι άδικη τελευταία οδηγώ ενα μίνι ρ56 1600 του 2008 με κατανάλωση..

9086D1F5-ADFC-4064-8242-C62E2BC73EF5.jpeg


Ενα Volvo v40 d2 της συζύγου 6,1 l/100 με βάση το trip computer.
Όπως έγραψα όμως σε προηγουμενο ποστ,τα trip computers είναι αισιοδοξα στη μέση κατανάλωση οπότε στις τιμές αυτές προσθέστε +1 l/100km
Επισης το start stop καταπονεί μίζα και μπαταρία και ας διαφωνεί ο @melina.
Το Volvo έχει μείνει 2 φορές απο μίζα (την δεύτερη καλυφθηκε από εγγύηση της νέας μίζας) και έχει αντικατασταθεί η μια από τις δυο μπαταρίες που έχει.
 


Μηνύματα
455
Reaction score
572
Δυστυχώς οι τιμές έχουν ξεφύγει! Λίγες περιπτώσεις μένουν άξιες λόγου. Πχ τούτη την περίοδο το c5 aircross! Στα 22 χιλιάρικα πλήρες ποιοτικό πακέτο! Έκανα τεστ στο Βασικό Μοντέλο και ενθουσιάστηκα από την ποιότητα οδήγησης, την ησυχία, την ΑΝΕΣΗ με κεφαλαία γράμματα, (Ιπτάμενο Χαλί), και γενικά με το γούστο και την ποιότητα του εσωτερικού!
C5
Citroen η εταιρεία που πήγε να αλλάξει την έννοια αυτοκίνητο αλλά χρεοκόπησε .
Μακάρι να ξανα-δημιουργήσει.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.852
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top