Χαϊεντάδες με Περικεφαλαία




H

HuxFlux

Guest
To θέμα δεν είναι να μη ζεσταίνεται ο ενισχυτής, μια χαρά θερμοκρασίες κρατάει, αλλά να μη ζεσταίνομαι εγώ!



Νομίζεις ότι χλευάζουν. Στη πραγματικότητα τσιγκλάνε τον κόσμο για να καταλάβει τί παίζεται, τι επιλογές έχει με σαφώς μικρότερο κόστος και πιο πιστή αναπαραγωγή. Σαφώς και κάποιοι τη βρίσκουν με τις λαμπάτες χροιές, την αναλογική αναπαραγωγή, τη βρίσκουν ακόμα και με το χρατς χρουτς, αλλά δεν είναι κακό να μπαίνουν τα πράγματα σε μια τάξη: άλλο να γουστάρει κάποιος τη φάση του βινυλίου και άλλο να υποστηρίζει ότι έχει το τέλειο μέσο αναπαραγωγής ( που δεν ισχύει, αλλά ούτε λίγο ούτε πολύ, αυτό μας πλασάρεται ).
Καταλαβαίνω οτι κάποια πράγματα γίνονται για ταρακούνημα (βλ. καλώδια, μαγικά βατ, μουσικότητες, ματσαρίσματα κλπ.) και δεν αντιλέγω, ίσα ίσα που διαβάζοντας ωραιότατα ποστς εδώ , έμαθα πράγματα που όχι απλά δε γνώριζα, αλλά άνετα θα πιανόμουν και κορόιδο (πχ να δώσω κανα 1.000ρικο για καλώδιο ρεύματος επειδή κάποιος θα μου έλεγε ότι....ματσάρει στο συστημά μου δοκιμασμένα και εγγυημένα). Και για αυτό συνεχίζω με μεγάλο ενδιαφέρον και διαβάζω, δίνεται απλόχερα γνώση και είναι εξαιρετικός χώρος για όποιον έχει όρεξη να μάθει 5 ουσιαστικά πράγματα.

ΥΓ. Κανείς δεν υποστήριξε οτι το βινύλιο πρόκειται περί άρτιου μέσου αναπαραγωγής, δεν συζητήθηκε καν αυτό!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
ΥΓ. Κανείς δεν υποστήριξε οτι το βινύλιο πρόκειται περί άρτιου μέσου αναπαραγωγής, δεν συζητήθηκε καν αυτό!
Μάλλον δεν ήταν στα κέφια της καμία απο τις δύο πλευρές. :p
 

C

chrispo

Guest
Άτιμο πράγμα τα ακουστικά οστάρια.
...ειδικά όταν έχουν μεταπέσει μέσω ελαστικής, στην πλαστική παραμόρφωση..:geek:
(..η κουρτίνα θα μας σώσει..)

...και .προσοχή στις μύγες, ειδικά το καλοκαίρι..:tongue:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
unnamed.jpg

@abcd ριξε μια photochop-ια καλη .. 🐒
μια χαρα τον βλεπω, απο τοτε που εγινε χαλιεντας θα χαλασε..
αν αλλαξει λιγο διαρρυθμιση στον χωρο του, ισως φτιαξει το πραμα, και χωρις RT και το υπολοιπο σετ μετρησεων, δεν ειναι πολυ ευκολο να εξαχθει συμπερασμα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Παράδειγμα θες; Παράδειγμα λοιπόν. Και το παράδειγμα δεν θα έχει να κάνει ούτε με καλώδια, ούτε με χάι εντ.

Ανοίχτηκε προχθές ενα θρεντ περί βινυλίων, αν είναι ακριβά κλπ.
Έγινε μια υποτυπώδης συζήτηση επί του θέματος, ξέρεις με επιχειρήματα για το αν είναι ακριβά ή οχι κλπ, ώσπου λίαν συντόμως εμφανίστηκαν κάποιοι που πρώτα δήλωσαν οτι δεν ασχολούνται με το θέμα, κι έπειτα άρχισαν να χλευάζουν το μέσο και όσους ασχολούνται με αυτό. Ακόμα κι όταν εξηγήθηκε γιατί κάποιοι ασχολούνται με το μέσο αυτό, η χλεύη συνεχίστηκε.

Αναφορικά με αυτό που έγραψα εδώ λοιπόν, το ύφος καρδιναλίων που αναφέρθηκε πιο πάνω δεν γίνεται ενοχλητικό μόνο όταν το έχει ένας που λέει μπαρούφες, αλλά κι ένας που και δίκιο να είχε, το εκφράζει με το συγκεκριμένο ύφος όχι απλά χωρίς να σέβεται την άλλη άποψη κι αυτόν που την εκφράζει, αλλά χλευάζοντας τον επιδεικτικά κιόλας.

Γιατί είπα φόρουμ; Γιατί όσο διαβάζω (διότι κυρίως διαβάζω και ο λόγος είναι ακριβώς όσα αναφέρω) το έχω δει σε ποικίλης θεματολογίας θρεντς.

Τώρα, αν αυτά βολεύει να τα θεωρήσεις ως εκ του πονηρού, καλώς, αλλά ουδεμία σχέση.
Η αντιμετώπιση είναι ανάλογη εκείνης για τους ιούς : Φορώντας τη ΄΄μάσκα΄΄ της αδιαφορίας,περιορίζεται η μετάδοση.. ;)
1592905637207.png
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Η αντιμετώπιση είναι ανάλογη εκείνης για τους ιούς : Φορώντας τη ΄΄μάσκα΄΄ της αδιαφορίας,περιορίζεται η μετάδοση..
Ποια αδιαφορία...
Επανερχεστε σταθερά σε θέμα του 12 για να επαναλάβετε τα ίδια κλισέ.
Με ψυχαναγκαστική διαδικασια μοιαζει...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.354
[...]
Είναι και ωραίος ο μουσικόφιλος,αφού έθεσε ως γνώμονα το μέγεθος T30 που έχει ανώτερη βαρύτητα για τυπικούς οικιακούς χώρους με κανονικές διαστάσεις έναντι του RT60.
[...]
Σωστά, αν και τα εύσημα ανήκουν στον μηχανικό ακουστικής που έθεσε τις παραμέτρους κι έκανε τη μέτρηση. ;) Ο μουσικόφιλος ήταν απλός παρατηρητής.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ποια αδιαφορία...
Επανερχεστε σταθερά σε θέμα του 12 για να επαναλάβετε τα ίδια κλισέ.
Με ψυχαναγκαστική διαδικασια μοιαζει...
Δεν φταίνε οι συμμετέχοντες άμα το εν λόγω θέμα συνιστά διαρκή...πόλο έλξης. :whistling:

1592910861062.png
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Στους 4Τ τη δεκαετία του '70 ήταν σαφής η προτίμηση ορισμένων σε δίτροχα τέτχιων προσόντων (Ιταλικά ασφαλώς).
Σαφής, δεδηλωμένη και διατυμπανιζόμενη, σημαία λέμε. 8-)
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Νομίζεις ότι χλευάζουν. Στη πραγματικότητα τσιγκλάνε τον κόσμο για να καταλάβει τί παίζεται, τι επιλογές έχει με σαφώς μικρότερο κόστος και πιο πιστή αναπαραγωγή. Σαφώς και κάποιοι τη βρίσκουν με τις λαμπάτες χροιές, την αναλογική αναπαραγωγή, τη βρίσκουν ακόμα και με το χρατς χρουτς, αλλά δεν είναι κακό να μπαίνουν τα πράγματα σε μια τάξη: άλλο να γουστάρει κάποιος τη φάση του βινυλίου και άλλο να υποστηρίζει ότι έχει το τέλειο μέσο αναπαραγωγής ( που δεν ισχύει, αλλά ούτε λίγο ούτε πολύ, αυτό μας πλασάρεται ).
Στις πόσες επαναλήψεις πιστεύεις ότι πείθεται κάποιος που είναι στον λάθος δρόμο;

Από τη στιγμή που υπάρχει τέτοια πολεμική κατά συγκεκριμένων μέσων αναπαραγωγής, είτε μιλάμε για παθητικά ηχεία είτε για βινύλια, δεν αντιλαμβάνομαι το λόγο ύπαρξης των αντίστοιχων κατηγοριών στο παρόν φόρουμ.
Προσωπικά, έχω επιλέξει συγκεκριμένο δρόμο, και μένω αμέτοχος σε νήματα που είτε δεν με αφορούν είτε δεν έχω το υπόβαθρο να συζητήσω. Το γιατί δεν κάνει το ίδιο και η άλλη πλευρά, δεν το γνωρίζω...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
κι έπειτα άρχισαν να χλευάζουν το μέσο και όσους ασχολούνται με αυτό.
Mα εκεί ακριβώς βρίσκεται η αφορμή για αυτές τις αντιπαραθέσεις.
Όταν κάποιος χλευάσει το μέσο ,αυτόματα οι χρήστες αυτού ξεσηκώνονται θεωρώντας πως αυτό είναι προσβλητικό για τους ίδιους ,τις επιλογές τους και την προσωπικότητά τους.
Εγώ πχ γουστάρω να ακούω από πικάπ. Αλλά όπως και να το κάνουμε ,με όρους υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής ,το πικάπ εν έτει 2020 είναι άξιο χλευασμού. Λες να αρχίσω τα κλάματα γιατί με θίγουν ο αφτιάς και ο ντιμιφούτης;
Αν δε μπορούμε να κάνουμε τη στοιχειώδη διάκριση πως ο χλευασμός δε στρέφεται στους χρήστες αλλά στο μέσο ,αν δε μπορούμε να αντιληφθούμε πως είναι άλλο πράγμα το καθ΄όλα σεβαστό προσωπικό γούστο και άλλο πράγμα τα τεχνικά και επιστημονικά δεδομένα ,κάτι δεν πάει καλά.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Στις πόσες επαναλήψεις πιστεύεις ότι πείθεται κάποιος που είναι στον λάθος δρόμο;

Από τη στιγμή που υπάρχει τέτοια πολεμική κατά συγκεκριμένων μέσων αναπαραγωγής, είτε μιλάμε για παθητικά ηχεία είτε για βινύλια, δεν αντιλαμβάνομαι το λόγο ύπαρξης των αντίστοιχων κατηγοριών στο παρόν φόρουμ.
Προσωπικά, έχω επιλέξει συγκεκριμένο δρόμο, και μένω αμέτοχος σε νήματα που είτε δεν με αφορούν είτε δεν έχω το υπόβαθρο να συζητήσω. Το γιατί δεν κάνει το ίδιο και η άλλη πλευρά, δεν το γνωρίζω...
Είναι στο χέρι του συμμετέχοντα να μην πτοείται,αρκεί να μην υπάρχουν ανασφάλειες...χαϊενδικές - που συνήθως πάνε χέρε-χέρι με τις ηλεκτρικές...ασφάλειες από πολύτιμα υλικά. :sneaky:

Ο ίδιος πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα να παρουσιάζω ως τιμή και καμάρι μέχρι και setup που πάνε ενάντια στις ΄΄επίσημες΄΄ προδιαγραφές επιφέροντας έως και...πρόστιμα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Ο ίδιος πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα να παρουσιάζω ως τιμή και καμάρι μέχρι και setup που δεν θα εκπλήρωναν τις ΄΄επίσημες΄΄ προδιαγραφές επιφέροντας έως και...πρόστιμα.
Πρόστιμα, ναι.
Εσύ όμως δεν έχεις ανάγκη, είσαι βαθιά πλούσιος.:hi:

Άλλοι ζορίζονται, που είναι μπατίρηδες.:tongue:

Και δε μιλάω για πλούτο χρημάτων, αλλά γνώσης. 8-)


ΥΓ. Και στο χρήμα δεν έχεις ανάγκη εσύ. Γενικώς δεν ζοριζεσαι με τίποτα, δεν έχουμε βρει τρόπο να ζοριστείς, και κάποιοι προσπάθησαν μανιωδώς. :lol:
 





Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.096
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top