KEF LS50

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Παρεξήγησες.
Κανένα ενεργό δεν είναι τέλειο.
Απλώς, είναι τραγικά καλύτερο από τα αντίστοιχης τιμής "παθητικά σε συνδυασμό με οποιοδήποτε ενισχυτή και λοιπά τζιμπράγκαλα".
Είναι απόλυτο αυτό.
Costas ear πολλα απο τα ενεργα ομως δεν χρειαζονται την προενισχυτικη μοναδα τους ?
Δεν πρεπει και αυτη να συμπεριληφθει στο κοστος του συστηματος !? Πολλες φορες αναφερονται προτασεις για ενεργα χωρις να υπαρχει προταση για προενισχυτη η οταν υπαρχει τετοια προταση δινουν
Οτι πιο φτηνο υπαρχει υποβαθμιζοντας το ρολο που παιζει .
Επισης τα περισσοτερα ενεργα ηχεια αναφερονται ως studio monitor - επαγγελματικα για συγκεκριμενες εφαρμογες . Αυτο ειναι ενα θεμα μαρκετινγκ και μονο τελικα ?
 

Μηνύματα
6.608
Reaction score
5.167
Το τι γλυτώνεις πρέπει να θεωρείται απλά μπόνους, όχι αποκλειστικός λόγος επιλογής μιας λύσης.
 

Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.093
Ήμουν έτοιμος να τα πάρω πριν λίγους μήνες αλλά πάγωσα την παραγγελία λόγω ακριβώς αυτής της ανησυχίας για την αξιοπιστία τους. Το ίδιο και με τα Devialet Phantom.

Τελικά προτίμησα την πιο σίγουρη και δοκιμασμένη λύση των παραδοσιακών Neumann KH310.
Απορώ πως ήσουν μεταξύ LS50 και KH310. Όση τεχνολογία και να έχει το KEF παραμένει ένα ηχείο περιορισμένων δυνατοτήτων λόγω μεγέθους καμπίνας και μεγαφώνου. Το Neumann είναι ακριβώς το αντίθετο!
 

Μηνύματα
6.608
Reaction score
5.167
Θα προσάρμοζα αντίστοιχα τις απαιτήσεις μου, ή θα τα έστηνα σε διαφορετικό χώρο, ή σε άλλη απόσταση ακρόασης ή όλα τα παραπάνω.
Διατηρώ πολλαπλά συστήματα σε διαφορετικούς χώρους.

Όλο και θα έβρισκα τρόπο να αξιοποιήσω τα KEF LS50W.
Αλλά να τα υποστηρίξω σε βλάβες, όχι, δεν θα είχα το σθένος, γι' αυτό έκανα πίσω. Είπαμε, όχι να βάζω και σκοτούρες στο κεφάλι μου χωρίς λόγο.

Ακόμα χειρότερη η περίπτωση με τα Devialet Phantom, που δεν είναι καν επισκευάσιμα. Πληρώνεις φτηνότερα κομμάτι προς αντικατάσταση σε περίπτωση που πάθει κάτι.

Ποτέ δεν γλυτώνεις. Όλα έχουν το τίμημά τους.
Γι' αυτό έγραψα ότι δεν πρέπει να επιλέγεις σύμφωνα με το τι γλυτώνεις, αλλά με το τι κερδίζεις παίρνοντας αυτό που πραγματικά θέλεις/χρειάζεσαι.

Αν θέλεις "όλα-σε-ένα" θα το πληρώσεις, και όχι μόνο πληρώνοντας το αντίτιμο κατά την αγορά του, αλλά και με το άγχος της δυσκολότερης επισκευής του με βλάβες που είναι πιθανό να προκύψουν ακόμη και μεσοπρόθεσμα.
Αν υπάρχει έρωτας, προχωράς.
 

Μηνύματα
444
Reaction score
292
Θα συμφωνήσω με τη λογική του flash. Ειδικά εταιρείες που πρώτη φορά ασχολούνται με τέτοια ολοκληρωμένη λύση, λογικό είναι να έχουν και πιο πολλές αστοχίες. Ρισκάρεις πιο εύκολα αν αγοράσεις κάτι ολοκληρωμένο όταν αυτό έχει και πιο προσιτή τιμή (πχ sonos) ή αν ξέρεις ότι η εταιρεία που το βγάζει έχει πολυετή εμπειρία σε αυτο (π.χ. άλλη εμπειρία έχει η devialet στο ασύρματο ενεργό ηχείο, και άλλο η Β&Ο).

Τα ls-50 wireless βέβαια είναι πολύ ελκυστικό προιον. Πολλές δυνατότητες, καλή τιμή, πολύ όμορφα στο χώρο, όνομα (KEF), καλές κριτικές, βραβεία και άλλα πολλά όπως η καλή αξία μεταπώλησης.
Αν όμως διαβάσει κανείς αυτά που γράφουν στα φόρουμ για τις βλάβες και τη συχνότητα τους, τότε αρχίζεις και σκέφτεσαι: μηπως πάω να μπλέξω; Δεν παίρνω δύο sonos play 5 (με δυο αβγδ), να τα βάλω να παίζουν στέρεο μια και η sonos το ξέρει καλύτερα το αντικείμενο και ασχολείται μόνο με αυτο και πιο πολλά χρόνια (εννοώ το ασύρματο ενεργό ηχείο, όχι το ηχείο γενικά).

Πάντως η μέση λύση είναι το κλασικό ενεργό ηχείο. Ναι είναι κάτι ολοκληρωμένο κι αυτό αλλά δεν κουβαλάει και άλλα 5 υποσυστήματα μέσα όπως wi-fi, dac, bluetooth, αλλαγές firmware και δεν ξέρω τί άλλο ακόμα που πολλαπλασιάζει την πιθανότητα βλάβης.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.249
Έψησα μια φίλη και τα παράγγειλε,λέτε να την πήρα στο λαιμό μου;
Ε, και;
Ο στιβαρός λαιμός σου θα είναι το αιώνιο στήριγμα της φίλης σου!
Μ'ένα ζμπάρο δγιό τρυγόνια. ;)
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.219
Reaction score
11.498
Ε, και;
Ο στιβαρός λαιμός σου θα είναι το αιώνιο στήριγμα της φίλης σου!
Μ'ένα ζμπάρο δγιό τρυγόνια. ;)
Ο λαιμός μου να είναι στήριγμα,τα μπράτσα μου δεν θέλω να είναι από το πέρα δώθε στο σέρβις;)
 


Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Test Mitchco των (παθητίκων) LS50 και σύγκριση με τα (2x sub + DSP'ed) JBL 4722 του:
Let’s take a listen to David versus Goliath

https://audiophilestyle.com/ca/revi...ker-comparison-with-binaural-recordings-r768/

Most speakers I listen to are too bright, as indicated in my other loudspeaker reviews. Only the Dutch and Dutch 8c came out of the box with nearly identical in-room frequency response matching the preferred target. The KEF LS50 is the 2nd speaker I have measured that matches the preferred in-room target frequency response for a neutral sounding loudspeaker, right out of the box.

+ πολλές άλλες χρήσιμες πληροφορίες περί Floyd Toole, κτλ ...
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.792
Reaction score
11.032
Χάζευα τις μετρήσεις ηχείων του Canada's National Research Council (NRC) και ανάμεσα σε πολλές so and so επιδόσεις, ξεχώρισαν και εδώ οι επιδόσεις του LS50. Αριστούργημα, δεδομένου του κόστους και μεγέθους του.

Βάζω ενδεικτικά μερικές:

Power response (MO απόκρισης σε διαφορετικές γωνίες):


Παραμόρφωση στα 90db (κάποιοι θα μείνετε στην παραμόφωση στις χαμηλές, εγώ θα μείνω στην απουσία παραμόρφωσης σε όλο το άλλο φάσμα):


και ίσως η πιο εντυπωσιακή μέτρηση, γραμμικότητα (διαφορά απόκρισης μεταξύ 70 και 90db):


Σχεδόν όσο καλό όσο το κορυφαίο Ντάτς και ντάτς.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.347
Reaction score
79.318
Και εδώ απο το ASR

CC9F9981-347B-4022-965B-D0882742141E.jpeg
B54F2A6C-0A63-4C4B-B4C5-B5DAFCE71A8E.jpeg

Είναι πράγματι εξαιρετικό, ειδικά στην ενεργή έκδοση, και με το app, το sub out έτοιμο, τέλειο για μικρό σαλόνι ή γραφείο.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.335
Reaction score
125.249
4-5 χιλιοκυκλους έχει ένα τονισμό που εμένα με ενοχλεί ιδιαίτερα πολύ.

Αυτό θέλει ένα ξύρισμα, και μετά είναι σενιο σε οφ αξις.
Στην τρίτη οκταβα, δεν νομίζω να αρκεί πάντως, για μας τους κανίβαλους με τίποτα, ή τουλάχιστον, κρατάω μικρό καλάθι, μικρότερο του γουφερ του (μιντ).

Βασικά θέλει κόψιμο στους 120, δηλαδή του λείπει ένα γουφερ.

Δηλαδή θέλει ωραίο σαμπ να του βάλεις, να παίζει όμορφα μέχρι ψηλά.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.792
Reaction score
11.032
Αυτό το καταραμένο όριο των 80Hz στην κατευθυντικότητα των χαμηλών μας πετάει από το shopping cart πολλά καλά, μικρά ηχεία. Τί ωραία που θα ήταν να βάζαμε κρος στους 120 ή 160 ας πούμε; Με το κατάλληλο σαμπ εννοείται.)

(Εγώ πάντως το έχω το πρησετ με cross στους 140 έτοιμο και σωσμένο στο λαπτοπι.)
 



platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.275
Reaction score
1.356
Αυτό το καταραμένο όριο των 80Hz στην κατευθυντικότητα των χαμηλών μας πετάει από το shopping cart πολλά καλά, μικρά ηχεία. Τί ωραία που θα ήταν να βάζαμε κρος στους 120 ή 160 ας πούμε; Με το κατάλληλο σαμπ εννοείται.)

(Εγώ πάντως το έχω το πρησετ με cross στους 140 έτοιμο και σωσμένο στο λαπτοπι.)
Καταλληλο σαμπ.............. μεχρι 400ΗΖ και δεν το κολας στον τοιχο, γινεται βαση για τον δορυφορο. (και με ψηφιακη εισοδο),.
https://www.genelec.com/w371a#section-technical-specifications

Ξερω...........................ειναι κομμάτι ακριβο. .................ε...........τι να κανουμε.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top