KEF LS50

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.954
Reaction score
20.471
Αν δειτε αγγελια Plinius & 805 θα ειναι μονο γι' αυτα. Αλλα θα πρεπει να με κερδισουν. Ουτε πιντιεφ ουτε επιστημες. Μαϊ φακτ οφ λαιφ. Μαϊ οπινιον. Μαϊ λωλοτρυπιδα.

Να αρεσουν στα κουφα αυτια μου. Γιατι στα τυφλα μου ματια ειναι ηδη 10/10! Να μην μιλησω για τις ευκολιες του... ηδη μου τρεχουν σαλια.
[DOUBLEPOST=1483899061][/DOUBLEPOST]Α, και θα τους παρω και ενα καβλωδιο εθερνετ πλακε, μωβ, χαϊενταδικο...
Για να μιλανε αριστα μεταξυ τους αριστεροι και δεξιοι...

:p
Έχουν και DSP, οπότε εκλείπτει κι η ανάγκη για το Lyngdorf...;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.369
Reaction score
79.439
Έχουν και DSP, οπότε εκλείπτει κι η ανάγκη για το Lyngdorf...;)
Εχω την αισθηση πως ειναι πολυ πιο απλοϊκο το DSP τους μπροστα στο Lyngdorf.
 


Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Γνωριζει κανεις αν εχουν ενσωμματωμενη δυνατοτητα high pass filter οταν συνδεονται με σαμπ; Οπως τα γκριμ;
http://www.digitalaudioreview.net/2016/12/kef-ls50-wireless-review-dars-product-of-the-year-2016/

Γίνεται, λέει:
"The smartphone app is also where we configure the crossover point/s and gain for a subwoofer attached to the back of the right hand speaker (should we have one) and where we turn off/on the DSP crossover phase correction (should we wish to)."

Εγώ θα ήθελα να μπορώ να ορίσω το δεξί ηχείο (με τις εισόδους), σαν αριστερό.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
Ενταξει το ηχειο αυτο γινεται ολο και καλυτερο! Αν όντως υποστηρίζει σωστη ενσωμάτωση σαμπ, θα ειναι λουκουμι.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.954
Reaction score
20.471
Εχω την αισθηση πως ειναι πολυ πιο απλοϊκο το DSP τους μπροστα στο Lyngdorf.
Προφανώς το dsp των ηχείων δεν κανει room correction οπως το lyngdorf.
Αφήστε με, ρε σεις, να τον πειράξω λίγο, πωωωωωωω....:D:D:D
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Ας έρθει πρώτα Ελλαδιστάν να του ρίξουμε κανά βλέφαρο απο κοντά και τα ξαναλέμε!
 

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Να είχε και μια γρίλια, για προστασία για τα παιδιά, έστω σαν αξεσουάρ!
Θέλει πατέντα με γρίλια άλλου ηχείου αλλά πως να στερεωθεί καλά χωρίς να αλλοιωθεί τα φινίρισμα ...
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Τώρα διάβασα το review, μου αρέσει όπως τελειώνει...
"If this product doesn’t convince audiophiles of the legitimacy of active loudspeakers, nothing will."

Η αλήθεια είναι ότι με έχει βάλει σε σκέψεις καθώς πρόκειται για ιδιαίτερα βολικό (όλα σε ένα - ασύρματη επικοινωνία) και διακριτικό (μικρό μέγεθος) σύστημα...και τα παιχνίδια με dsp το ενσωματώνουν πιο εύκολα στον χώρο. Διαβάζω και ότι το δοκιμάζουν επιτυχώς με διάφορα sub για μεγαλύτερους χώρους/σαλόνια...so why not που έλεγε και η γιαγιά μου...
 
Last edited:


Μηνύματα
6.662
Reaction score
5.193
Ήμουν έτοιμος να τα πάρω πριν λίγους μήνες αλλά πάγωσα την παραγγελία λόγω ακριβώς αυτής της ανησυχίας για την αξιοπιστία τους. Το ίδιο και με τα Devialet Phantom.

Τελικά προτίμησα την πιο σίγουρη και δοκιμασμένη λύση των παραδοσιακών Neumann KH310.
 

Μηνύματα
444
Reaction score
293
Ήμουν έτοιμος να τα πάρω πριν λίγους μήνες αλλά πάγωσα την παραγγελία λόγω ακριβώς αυτής της ανησυχίας για την αξιοπιστία τους. Το ίδιο και με τα Devialet Phantom.

Τελικά προτίμησα την πιο σίγουρη και δοκιμασμένη λύση των παραδοσιακών Neumann KH310.
Μου κάνουν πολύ κακή εντύπωση πάντως αυτά που διαβάζω από τους κατόχους. Υπάρχουν σοβαρά προβλήματα στο επίπεδο του software, αλλά και του hardware του ηχείου (υπερθερμάνσεις κλπ). Σε άλλους τα προβλήματα αρχίζουν γρήγορα και σε άλλους αργότερα (όπως μετά από αναβαθμίσεις λογισμικού).
Το σίγουρο είναι ότι παίζουν πολύ εντυπωσιακά σύμφωνα με τους κατόχους, τουλάχιστον μέχρι να εμφανιστούν τα πρώτα προβλήματα οπότε ο ήχος τους αλλάζει επί τα χείρω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
Υποθέτω ότι την έχουν μικρή.
(τη δυνατότητα απροβλημάτιστου DSP, λόγω hardware)
Όποιος το υπερφορτώσει με διορθώσεις, θα κολλάει.
Δυστυχώς, αυτά τα κόλπα χρειάζονται σοβαρή επεξεργαστική ισχύ, και μνήμη που να δουλεύει ρολόι. Μάλλον έγινε "οικονομία" υλικών.

Ή απλώς μπάζει το σόφτγουερ. Το οποίο θα διορθωθεί κάποτε.
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Μαλλον υπαρχουν και ενεργα που δεν ειναι τελεια....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.439
Μαλλον υπαρχουν και ενεργα που δεν ειναι τελεια....
Παρεξήγησες.
Κανένα ενεργό δεν είναι τέλειο.
Απλώς, είναι τραγικά καλύτερο από τα αντίστοιχης τιμής "παθητικά σε συνδυασμό με οποιοδήποτε ενισχυτή και λοιπά τζιμπράγκαλα".
Είναι απόλυτο αυτό.
 

Μηνύματα
557
Reaction score
523
Φίλε κώστα, δεν υπάρχουν απολυτα πραγματα αδερφε....μόνο στη θεωρία....
Στη πράξη υπάρχουν και άλλα θέματα...
Να σου μεταφερω τι μου είπε στις αρχες του έτους καθηγητης πολυτεχνείου μονάχου.

Όσο η πράξη ταυτιζεται με τη θεωρία πάμε με οτι πρεσβευει η θεωρία...όσο η πράξη με τη θεωρία δεν ταυτιζονται, πάμε με τη πράξη και κάνουμε έρευνα για να δούμε τί ακόμα δεν έχουμε ποσοτικοποιήσει και ενσωματώσει σε τύπους τις θεωρίας ωστε να ταυτιζεται με τη πράξη.....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.369
Reaction score
79.439
Συγκριτικό τεστ:

4E029773-CE28-46C0-AD03-6C02DFC3EA15.jpeg


Απόλυτη αξιοπιστία. Ελάχιστες βλάβες, ελάχιστη συντήρηση


3BCC62C4-D685-471B-AFB2-D197B8B6E3D3.jpeg


Αυτό δεν ειναι τόσο καλό, θέλει συνέχεια φροντίδα, service, βγάζει βλάβες, θα υπάρχουν και κάποιοι σε αντίστοιχο φόρουμ που θα γκρινιάζουν για προβλήματα.

Και το αστείο θα είναι να έχουν και παρόμοια τιμή.
 
Last edited:

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Τωρα ρε συ Ντιμιφουτη μου, αληθεια θες να δικαιολογησεις με αυτο το παραδειγμα την οποια μλκια/αστοχια της KEF ή οποιασδηποτε αλλης εταιριας ελέω εκσυγχρονισμου;
 

Μηνύματα
444
Reaction score
293
Ας περιμένουμε κάποιον κάτοχο και μέλος του φόρουμ να μας πει τη γνώμη του.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.369
Reaction score
79.439
Τωρα ρε συ Ντιμιφουτη μου, αληθεια θες να δικαιολογησεις με αυτο το παραδειγμα την οποια μλκια/αστοχια της KEF ή οποιασδηποτε αλλης εταιριας ελέω εκσυγχρονισμου;
Δεν δικαιολογώ τίποτα. Απλώς επισημαίνω το γεγονός πως η πολυπλοκότητα ρίχνει την αξιοπιστία έξ ορισμού. Το κουτάλι ή η πέτρα δεν χρειάζονται firmware update.

Οι υπολογιστές μας και τα λειτουργικά τους εμφανίζουν συνέχεια τέτοια προβλήματα (ο δικός μου όχι, ειναι Mac :D). Αν κάποιος αποφασίσει να απέχει απο την τεχνολογική εξέλιξη στην καθημερινότητά του γλυτώνει απο τα όποια bugs κουβαλάει η πρωτοπορεία.

Ισχύει παντού. Στα αυτοκίνητα, στους υπολογιστές, στις τηλεοράσεις, στην Ιατρική. Να μην πέφτουμε απο τα σύννεφα.
Ευθύνη των εταιριών να τα προβλέπουν, και να τα αντιμετωπίζουν στην πορεία.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.792
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top