Καλώδια και θύματα



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.114
Reaction score
20.620
Δηλαδή πως γίνεται αγαπητέ; το μετράνε στον πάγκο ότι δουλεύει και περιμένουν μετά αν πουλήσει να τους πούνε πως παίζει; Θυμάμαι ένα βίντεο που είχα δει με δύο Ιάπωνες να ακούν με προσοχή έναν ενισχυτή της Yamaha και να σημειώνουν τί δεν τους άρεσε για να το αλλάξουν.
Πώς αλλιώς μπορεί να γίνει;;
Μπράβο στη Yamaha που προσαρμόζεται στα σημεία των καιρών. Σε μια αγορά που άγεται και φέρεται από αλαφροΐσκιωτους ρηβιούερ, πώς αλλιώς να πουλήσουν οι άνθρωποι.

Εδώ κατάφεραν να μολύνουν μιαν αμιγώς τεχνοκρατική αγορά, ανάγκασαν τους κατασκευαστές motherboard να τοποθετούν στο υποσύστημα ήχου τους πιο ξεφτιλισμένους πυκνωτές, ηλεκτρολυτικούς audio grade, θα γλίτωνε η Yamaha;
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.594
Κι αν αλλάξω τους πυκνωτές της λεσπολ? Κι αν αλλάξω και αυτούς της τελέ με άλλους σούπερ πυκνωτές, πάλι θα καταλαβαίνετε τις διαφορές?
Ναι, ΟΚ, το βλέπω πού το πας, αλλά δεν θα μπω σε αυτή τη λογική. Θα πω μόνο ότι υπάρχουν λόγοι που ένας μουσικός επιλέγει ένα συγκεκριμένο όργανο, και οι λόγοι αυτοί είναι το playability και το ηχόχρωμά του. Σόρι, αλλά κάθε όργανο έχει δική του ηχητική υπογραφή (πόσο μάλλον ένα ηλεκτρικό όργανο, όπου οι μεταβλητές είναι πολλές) - διαφορετικά όλοι θα έπαιζαν με τους ίδιους μαγνήτες καρφωμένους σε ένα απλό καυσόξυλο. Επομένως, το επιχείρημά σου μάλλον ενισχύει το δικό μου.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Προτού έχουμε...αποπληξίες ένθεν κακείθεν,επισημαίνεται ότι οι βελτιωτές δεν υπάγονται στη μαμά εταιρεία και ότι το δοκίμιο προς βελτίωση δεν ήταν κορυφαίο μοντέλο ολοκληρωμένου Yamaha,αλλά το τρίτο κατά σειράν στη γκάμα (AS-1100) ,το οποίο προσπαθούσαν να κάνουν να προσεγγίσει σε ήχο το σαφώς ανώτερο ως υλοποίηση AS-2100...
Είχαν τουλάχιστον επενδεδυμένες επιφάνειες στο χώρο ακρόασης με διαχυτικές διατάξεις τετραγωνικού υπολοίπου.
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ναι, ΟΚ, το βλέπω πού το πας, αλλά δεν θα μπω σε αυτή τη λογική. Θα πω μόνο ότι υπάρχουν λόγοι που ένας μουσικός επιλέγει ένα συγκεκριμένο όργανο, και οι λόγοι αυτοί είναι το playability και το ηχόχρωμά του. Σόρι, αλλά κάθε όργανο έχει δική του ηχητική υπογραφή (πόσο μάλλον ένα ηλεκτρικό όργανο, όπου οι μεταβλητές είναι πολλές) - διαφορετικά όλοι θα έπαιζαν με τους ίδιους μαγνήτες καρφωμένους σε ένα απλό καυσόξυλο. Επομένως, το επιχείρημά σου μάλλον ενισχύει το δικό μου.
Συμφωνώ σε ό,τι γράφεις εδώ. Στο ότι μπορεί κάποιος να καταλάβει από την ηχογράφηση τι κιθάρα χρησιμοποιεί ο μουσικός διαφώνησα. Μάλιστα με όσα έγραψες συμφώνησες κι εσύ μαζί μου. Το κάθε όργανο είναι διαφορετικό, ΔΕΝ μπορούμε να γνωρίζουμε τον ήχο του, μόνο ο μουσικός τον γνωρίζει.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.114
Reaction score
20.620
Προτού έχουμε...αποπληξίες ένθεν κακείθεν,επισημαίνεται ότι οι βελτιωτές δεν υπάγονται στη μαμά εταιρεία και ότι το δοκίμιο προς βελτίωση δεν ήταν κορυφαίο μοντέλο ολοκληρωμένου Yamaha,αλλά το τρίτο κατά σειράν στη γκάμα (AS-1100) ,το οποίο προσπαθούσαν να κάνουν να προσεγγίσει σε ήχο το σαφώς ανώτερο ως υλοποίηση AS-2100...
Είχαν τουλάχιστον επενδεδυμένες επιφάνειες στο χώρο ακρόασης με διαχυτικές διατάξεις τετραγωνικού υπολοίπου.
Δηλαδή συγγνώμη τώρα! Ακόμη κι εσύ πιστεύεις πως αυτό το βίντεο είναι αληθινό και όχι μια σκηνοθετημένη ιστοριούλα;
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δηλαδή συγγνώμη τώρα! Ακόμη κι εσύ πιστεύεις πως αυτό το βίντεο είναι αληθινό και όχι μια σκηνοθετημένη ιστοριούλα;
Δεν χρειάζεται να πιστέψω οτιδήποτε πάνω σε ζητήματα που με αφήνουν αδιάφορο...Αυτές τις πίστες τις έχω ολοκληρώσει...
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Δηλαδή συγγνώμη τώρα! Ακόμη κι εσύ πιστεύεις πως αυτό το βίντεο είναι αληθινό και όχι μια σκηνοθετημένη ιστοριούλα;
Επομένως ημιθεε πιστεύεις ότι δεν είναι "γνήσιο" το βίντεο?
Δηλαδή η Yamaha δε θα τους είχε λιώσει στις αγωγές αν ήταν " μουφα" το βίντεο και μάλιστα γυρισμένο επώνυμα από τον Ευρωπαίο αντιπρόσωπο!
Πιστεύεις δηλαδή ότι όποιος θέλει μπορεί να λέει ότι δουλεύει για τη Yamaha και τιουναρει τα μηχανήματα της με την άδεια της και αν δεν ίσχυε κάτι τέτοιο θα υπήρχε ακόμα ανεβασμένο το βίντεο στο YouTube...
... μάλιστα...
...κι όμως η γη γυρίζει!
 
Last edited:

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Ναι, ΟΚ, το βλέπω πού το πας, αλλά δεν θα μπω σε αυτή τη λογική. Θα πω μόνο ότι υπάρχουν λόγοι που ένας μουσικός επιλέγει ένα συγκεκριμένο όργανο, και οι λόγοι αυτοί είναι το playability και το ηχόχρωμά του. Σόρι, αλλά κάθε όργανο έχει δική του ηχητική υπογραφή (πόσο μάλλον ένα ηλεκτρικό όργανο, όπου οι μεταβλητές είναι πολλές) - διαφορετικά όλοι θα έπαιζαν με τους ίδιους μαγνήτες καρφωμένους σε ένα απλό καυσόξυλο. Επομένως, το επιχείρημά σου μάλλον ενισχύει το δικό μου.

Άλλο πράγμα ο χαρακτήρας ΕΝΟΣ οργάνου και εντελώς διαφορετικό πράγμα ο χαρακτήρας ενός συστήματος που καλείται να αναπαράξει ένα μουσικό πρόγραμμα.
Επομένως ημιθεε πιστεύεις ότι δεν είναι "γνήσιο" το βίντεο?
Δηλαδή η Yamaha δε θα τους είχε λιώσει στις αγωγές αν ήταν " μουφα" το βίντεο και μάλιστα γυρισμένο επώνυμα από τον Ευρωπαίο αντιπρόσωπο!
...κι όμως η γη γυρίζει!
Και ο μπάφος γυρίζει, αλλά δεν τον πίνουμε όλοι.
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Εντωμεταξύ έχω σοβαρό πρόβλημα με τις διαφημίσεις που μου εμφανίζει το σάιτ. Μου έβγαζε "συνομίλησε με ώριμες κυρίες" οκ λέω. Μου έβγαζε "λύση για προστάτη και στυτική δυσλειτουργία" άντε λέω να το προσπεράσω. Μου έβγαζε "ανώδυνη μεγέθυνση μορίου" το κατάπια κι αυτό. Σήμερα όμως μου έβγαλε διαφήμιση "ελευθερίου μονόπετρα", μονόπετρα ρε φίλε? Αυτό πάει πολύ.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.880
Reaction score
77.486
Εντωμεταξύ έχω σοβαρό πρόβλημα με τις διαφημίσεις που μου εμφανίζει το σάιτ. Μου έβγαζε "συνομίλησε με ώριμες κυρίες" οκ λέω. Μου έβγαζε "λύση για προστάτη και στυτική δυσλειτουργία" άντε λέω να το προσπεράσω. Μου έβγαζε "ανώδυνη μεγέθυνση μορίου" το κατάπια κι αυτό.
έγινε μπέρδεμα με τον λογαριασμό του Αβγδ :cry:
 

Μηνύματα
635
Reaction score
575
Δεν ξέρω ποιο βίντεο είδατε, αλλά εγώ θυμάμαι ότι ήταν ο αρχιμηχανικός της εταιρίας με τον υπεύθυνο σε κάποιο άλλο τομέα.
Αλήθεια εσείς με τί ακούτε σπίτι;
Δεν χρειάζεται να πιστέψω οτιδήποτε πάνω σε ζητήματα που με αφήνουν αδιάφορο...Αυτές τις πίστες τις έχω ολοκληρώσει...
Ναι αλλά τις περάσατε;
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.630
Μηνύματα
2.868.507
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top