Καλώδια και θύματα




Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Πόσο χαίρομαι που έχω Bryston...
Δηλαδή, τιουνάρουν το μηχάνημα με τα ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ αυτιά, στον ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ χώρο. Και γιατί να μην έρθουν να τιουνάρουν για τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ αυτιά, στον ΔΙΚΟ ΜΟΥ χώρο ρε φίλε;;; Εγώ θα τον πλήρωνα στη τελική, εγώ θα τον άκουγα, όχι αυτοί. Αστεία πράγματα. Κρίμα και είχα σε εκτίμηση τη Yamaha...
Γιατί ? ποιός σου είπε ότι δεν κάνουν voicing στα μηχανήματα οι σοβαρές εταιρίες?
Απλά το κάνουν πριν την παραγωγή. Αυτό εδω στο βίντεο μου φαίνεται λίγο ετεροχρονισμένο.
Οτι κάνουν όμως σίγουρα κάνουν.
Το ίδιο κάνουν και οι εταιρείες ηχείων. ΑΝ ΙΣΧΎΕΙ κάτι που έχω διαβάσει και δεν είναι ράδιο αρβύλα , άλλο voicing εφαρμόζουν για ευρώπη και άλλο για αμερική.
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
άλλο voicing εφαρμόζουν για ευρώπη και άλλο για αμερική.
Λες?

Πάντως για τα 5'' και 6'' γουφεράκια , φταίει η Ευρώπη με τα μικρά σπίτια και δωμάτια.
Στην Αμερική που έχουν μεγάλους χώρους , οι 10'' και 12'' ήταν must.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Σαφώς .! Θυμάμαι συνέντευξη κάποιου της INFINITY που έλεγε τότε κάπου στο 88 , ότι το μέσο αμερικάνικο σπίτι είναι πάνω από το διπλό από το ευρωπαικό.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Γιατί ? ποιός σου είπε ότι δεν κάνουν voicing στα μηχανήματα οι σοβαρές εταιρίες?
Απλά το κάνουν πριν την παραγωγή. Αυτό εδω στο βίντεο μου φαίνεται λίγο ετεροχρονισμένο.
Οτι κάνουν όμως σίγουρα κάνουν.
Το ίδιο κάνουν και οι εταιρείες ηχείων. ΑΝ ΙΣΧΎΕΙ κάτι που έχω διαβάσει και δεν είναι ράδιο αρβύλα , άλλο voicing εφαρμόζουν για ευρώπη και άλλο για αμερική.
Δεν διαφωνώ. Αλλά είμαι υπέρ της άποψης πια ότι τα μηχανήματα πρέπει να μην έχουν voicing, να είναι (όσο πιο ) φλατ ( γίνεται ) και ο τελικός χρήστης να κάνει τις ρυθμίσεις σύμφωνα με τα γούστα του.
Αν όμως αυτοί οι αμπλαούμπλες είναι μεγάλα κεφάλια της Yamaha, άααααααντε γεια!!!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Γιατί ? ποιός σου είπε ότι δεν κάνουν voicing στα μηχανήματα οι σοβαρές εταιρίες?
Απλά το κάνουν πριν την παραγωγή. Αυτό εδω στο βίντεο μου φαίνεται λίγο ετεροχρονισμένο.
Οτι κάνουν όμως σίγουρα κάνουν.
Το ίδιο κάνουν και οι εταιρείες ηχείων. ΑΝ ΙΣΧΎΕΙ κάτι που έχω διαβάσει και δεν είναι ράδιο αρβύλα , άλλο voicing εφαρμόζουν για ευρώπη και άλλο για αμερική.
ειναι αυτο που λεμε...εγω ακουω καναδεζικο ηχο ; :lolsign:
 



Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Δεν διαφωνώ. Αλλά είμαι υπέρ της άποψης πια ότι τα μηχανήματα πρέπει να μην έχουν voicing, να είναι (όσο πιο ) φλατ ( γίνεται ) και ο τελικός χρήστης να κάνει τις ρυθμίσεις σύμφωνα με τα γούστα του.
Αν όμως αυτοί οι αμπλαούμπλες είναι μεγάλα κεφάλια της Yamaha, άααααααντε γεια!!!
Καλά μην φανταστείς τίποτα τρελλές διαφορές, μέρα με νύχτα ας πούμε.!
Απλά από το τελείως φλατ , μπορεί να επιλέξουν , μία τόνωση 1db εδώ ή μία βύθιση 1db εκεί.
Ο ιάπωνας της yamaha είμαι σχεδόν σίγουρος ότι επεμβαίνει στην ανάδραση του ενισχυτή, ο μόνος εύκολος τρόπος για εφαρμογή voicing, χωρίς να προκαλεί αλοιώσεις στο σήμα.
Το τι κάνει ακριβώς δεν το ξέρω , αλλά από ότι βλέπω αλλάζει πυκνωτές , και μάλιστα αντικαθιστά κάποιους με 2 μικρότερους παράλληλα , κλασσική τακτική των ιαπώνων για να εφαρμόσουν voicing στα μηχανήματά τους.
Επίσης παλιά φορούσαν και 2-3-4 τύπους ηλεκτρολυτικών πυκνωτών , ανάλογα με το σημείο χρήσης τους στο κύκλωμα.
 



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.216
Reaction score
26.973
Εντωμεταξύ έχω σοβαρό πρόβλημα με τις διαφημίσεις που μου εμφανίζει το σάιτ. Μου έβγαζε "συνομίλησε με ώριμες κυρίες" οκ λέω. Μου έβγαζε "λύση για προστάτη και στυτική δυσλειτουργία" άντε λέω να το προσπεράσω. Μου έβγαζε "ανώδυνη μεγέθυνση μορίου" το κατάπια κι αυτό. Σήμερα όμως μου έβγαλε διαφήμιση "ελευθερίου μονόπετρα", μονόπετρα ρε φίλε? Αυτό πάει πολύ.
Μετά από αυτά είναι το καλό
1596407054218.png
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Αλήθεια εσείς με τί ακούτε σπίτι;
Α, να μια ερώτηση πολύ σημαντική, που συσχετίζεται άμεσα με τους "βελτιωτές" (μη χε) του γιαμι.


Μια άλλη σημαντική ερώτηση είναι:
Τρώτε μπάμιες;
 






Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top