Ποδήλατο


Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.308
Θα ακούγεται καλύτερα και πιο ζεστό το φρενάρισμα, με όλα τα ηχοχρώματα του φάσματος, και πέρα από αυτό (μουσική και για νυχτερίδες) :geek:
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Σωστός ο bretsos. Εύγε νέε μου. Έχει περάσει σκελετός με εσωτερική καλωδιώση από τα... πόδια μου και είναι ακριβώς έτσι όπως τα λές ειδικά όταν έχεις μάθει να προσέχεις πως ακούγετε το ποδηλατό σου και έχεις δημιουργήσει στο μυαλό σου ήχος Χ = βλάβη Ψ τότε καλά έκανες.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Πρέπει να βγάλουν και ηλεκτρονική - ασύρματη μετάδοση για τα φρένα! Fly by wire, or wireless... :geek: 🚴‍♂️
Κάτι ετοιμάζει η sram αλλά δεν το έχει παρουσιάσει ακόμα.
Θα έχει λέει από μια μπαταρία cr 2032 στις μανέτες (πομπός) και τη γνωστή μπαταρία που έχει στα ντεραγιέ στις δαγκάνες (δέκτης)
Βέβαια θα έχει πολλές δικλείδες ασφαλείας να σε προηδοποίει για αντικατάσταση μπαταρίας αλλά ξέρω γω... μία ανασφάλεια δεν θα τη έχεις στο κατήφορο με καμιά 80 χλμ/ω...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
..... σιγα μην αντεξει... στο χερι θα σου μεινει η μανετα.... και θα πει ο αναβατης ολο το πατερ ημων... και το πιστευω σε πληρη εκταση... θα δει βεβαια μπονους τον Χριστο Φανταρο... :gamer: (ξανα σχημα λογου για να αποτυπωσει πιο αμεσα την σκηνη η θρησκευτικη αναφορα).
 

Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.308
Ναι, δεν είχα και μεγάλη αμφιβολία ότι κάτι θα έχουν υπό σκέψη να πω την αλήθεια! Κάπως πρέπει να προωθήσουν και τις πωλήσεις των επόμενων ετών με "αναγκαία" τεχνολογία...

Τώρα τι εμπιστοσύνη να έχεις σε ηλεκτρονικό φρένο, θα φανεί από το πόσοι θα φάνε τα μούτρα τους στην αρχή... Οι πρώτοι διδάξαντες (ή κορόιδα, b testers) :gamer: 🚴‍♂️ :geek:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Πάντως στα ποδηλατάδικα πέφτει πολύ παπάτζα, πάει ο άλλος να αλλάξει όλες τις ντίζες και εκεί που είχε στο μυαλό του κάνα εικοσάευρο κάνει λογαριασμό 70€...
Ειναι σαν την ενότητα 'καλώδια και θύματα' το ίδιο
...και που να δεις τι γίνεται με τις σαμπρέλες... Φίλος, εισαγωγέας ποδηλάτων και accessories, μου έλεγε προχτές ότι έχει πελάτη που δίνει €20 (!!!) για σαμπρέλα επειδή ζυγίζει 70 γραμμάρια, ενώ η κοινή σαμπρέλα των €3 (!!!) ζυγίζει 110 γραμμάρια... Δεν έχουμε σωτηρία...

Υ.Γ.: για σαμπρέλα, ρε φίλε...:headbang::headbang::headbang:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
...και που να δεις τι γίνεται με τις σαμπρέλες... Φίλος, εισαγωγέας ποδηλάτων και accessories, μου έλεγε προχτές ότι έχει πελάτη που δίνει €20 (!!!) για σαμπρέλα επειδή ζυγίζει 70 γραμμάρια, ενώ η κοινή σαμπρέλα των €3 (!!!) ζυγίζει 110 γραμμάρια... Δεν έχουμε σωτηρία...

Υ.Γ.: για σαμπρέλα, ρε φίλε...:headbang::headbang::headbang:
Και λίγα δίνει, με τις tubolito να δεις τι χαβάς παίζει... 23 γραμμάρια και αστοχίες φουλ!!
Στο βωμό των γραμμαρίων έχουν αγοραστεί στρέμματα γης... 🤣
IMG_20200804_173006.jpg
IMG_20200804_173020.jpg
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
ρε συ χρήστο, για να γίνουν ασαμπρέλωτοι οι τροχοί τι πρέπει να ισχύει;
θέλει συγκεκριμένο στεφάνι; συγκεκριμένο λάστιχο;
είναι πιο αξιόπιστο στο φουιτ;
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
ρε συ χρήστο, για να γίνουν ασαμπρέλωτοι οι τροχοί τι πρέπει να ισχύει;
θέλει συγκεκριμένο στεφάνι; συγκεκριμένο λάστιχο;
είναι πιο αξιόπιστο στο φουιτ;
Καλή φάση και μεγάλος μπελάς σε περίπτωση φούιτ.
Οπως είπε και ο φίλος μας ο μητσούμπαε θέλει στεφάνια κλειστού τύπου και τα αντίστοιχα σε προδιαγραφές ελαστικά (πιο ακριβά)
Βάζεις ένα υγρό στο εσωτερικό που διατρέχει όλο το λάστιχο και σε περίπτωση διάτρησης βγαίνει το υγρό τύπου κόλλα και κλείνει τη τρύπα.
Επειδή όμως εκεί έξω η άσφαλτος δεν είναι αγγελικά πλασμένη... Στη περίπτωση που η τρύπα είναι μαγαλυτερη από αυτή που μπορεί να κλείσει η κόλλα, τον ήπιες!!
Πρέπει να έχεις μια σαμπρελα μαζί σου, να βγάλεις το ελαστικό να το καθαρίσεις από τις κόλλες, να καθαρίσεις το στεφάνι από τις κόλλες, να βάλεις τη σαμπρελα και να συνεχίσεις... Πιάσε το αυγό και κούρευτο...
 



Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Αν το εσωτερικό των στεφανιών σου είναι μέχρι 15mm τότε παίζουν και αυτά
https://www.bike24.com/p2125543.html?menu=1000,4,22
Το ζούμιασμα κρίνετε απαραίτητο βεβαίως βεβαίως.

Και απαραίτητα spare λάστιχο μαζί σου.
τι βγάζει ρε ο κόσμος ρε..
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
τι βγάζει ρε ο κόσμος ρε..
Για πειραματισμό και κατανάλωση είναι όλα αυτά, άμα θες να γράφεις χλμ και να έχεις τη κεφάλα ήσυχη κρατάς μαζί σου αυτά.
Ο αντάπτορας presta κρίνεται απαραίτητος στη περίπτωση που υπάρχει κοντά βενζινάδικο και σου μένει και η αμπούλα.
MVIMG_20200804_202027.jpg


Τώρα άμα τη έχεις δει πρωταθλητής τα tubular είναι μονόδρομος ως αξιοπιστία, ποιότητα κύλισης και επιδόσεις, εκεί όμως θα πλερώσεις...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Tip: την σαμπρέλα την έχω τυλιγμένη σε σακουλάκι, πασπαλισμένη με ταλκ (baby powder) για να μην ξεραθεί.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Tip: την σαμπρέλα την έχω τυλιγμένη σε σακουλάκι, πασπαλισμένη με ταλκ (baby powder) για να μην ξεραθεί.
Αφού δεν βγαίνεις από το σπίτι εσύ , τι να την κάνεις;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Αφού δεν βγαίνεις από το σπίτι εσύ , τι να την κάνεις;
Έμεινε από παλιά ρε, στο τσαντάκι, κάτω από τη σέλα.

Κι επειδή, να πούμε, είμαι εσώκλειστος, δεν μπορώ να δίνω tips τα φιλαράκια μου, ας πούμε; Μην με στεναχωρείς τώρα...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Tip: την σαμπρέλα την έχω τυλιγμένη σε σακουλάκι, πασπαλισμένη με ταλκ (baby powder) για να μην ξεραθεί.
Καλέ οι σαμπρέλες της conti δεν παθαίνουν τίποτε, όλο αυτό το σετάκι της φώτο είναι μέσα σε σακουλάκι που κλείνει με ζιπ και πάντα στο αριστερό πίσω τσεπάκι του jersey, το σετάκι έχει ταξιδέψει για πάνω από 8.000χλμ χωρίς να χρειαστεί (τώρα που το είπα να δεις που θα πάθω φούιτ τη επόμενη φορά :biggrin: )
Παλιά ίσχυε αυτό με τη πούδρα.
 

Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.308
Η δικιά μου "εργαλειοθήκη" (με σαμπρέλα, λεβιεδάκια, πολυεργαλείο, κιτ επιδιόρθωσης με μπαλώματα-κλπ, μίνι τρόμπα, κάποια ρεστα να υπάρχουν, ) είναι αυτή...

tools.jpg
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top