Καλώδια και θύματα

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
άπειρες!
ψάξε στο σάιτ, γεμάτο είναι!
άλλο αν δε θες να τις ασπαστείς...
ή έλα ν'ακούσεις..όποτε θες @applesgr !!
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
άπειρες!
ψάξε στο σάιτ, γεμάτο είναι!
άλλο αν δε θες να τις ασπαστείς...
ή έλα ν'ακούσεις..όποτε θες!
Επειδή φαίνεται πως όντως απο τα λεγόμενά σου το ακριβό καλώδιο είναι και καλό (και κάθε φτηνό είναι κάκιστο), και επειδή απο μετρήσεις που έχουν γίνει αναφορικά με άρθρο που συζητούσαμε στο φορουμ με σύγκριση καλωδίων (και σε είχα ρωτήσει να μου πεις τα συμπεράσματα που καταλαβες από τις μετρήσεις αλλα δεν μου απάντησες ποτέ) οι διαφορές είναι μικρές και δυσανάλογες των ποσών που κοστίζουν τα καλώδια, μήπως θα μπορούσες να με παραπέμψεις ή να δώσεις απαντήσεις στο τι κάνει ένα καλώδιο σωστό και γιατι όλα τα καλώδια τύπου mogami κλπ ειναι τοσο κακά?

Είναι και κάποια άτομα που που προσπαθούν να κάνουν αγορές σε αυτό το φόρουμ γενικά και ψάχνουν να βρουν απαντήσεις.

Λίγο πιο πάνω είπες ότι είναι αστείο να βλέπεις ανθρώπους με συστοιχίες sub με χωρίς προκοπής καλώδια. Μπορεις να επιχειρηματολογήσεις? Ποια είναι τα καλώδια προκοπής? Τι κάνουν τα υπόλοιπα να μην είναι?
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Επειδή φαίνεται πως όντως απο τα λεγόμενά σου το ακριβό καλώδιο είναι και καλό (και κάθε φτηνό είναι κάκιστο), και επειδή απο μετρήσεις που έχουν γίνει αναφορικά με άρθρο που συζητούσαμε στο φορουμ με σύγκριση καλωδίων και μετρήσεις (και σε είχα ρωτήσει να μου πεις τα συμπεράσματα που καταλαβες από τις μετρήσεις αλλα δεν μου απάντησες ποτέ) οι διαφορές είναι μικρές, μήπως θα μπορούσες να με παραπέμψεις ή να δώσεις απαντήσεις στο τι κάνει ένα καλώδιο σωστό και γιατι όλα τα καλώδια τύπου mogami κλπ ειναι τοσο κακά?

Είναι και κάποια άτομα που που προσπαθούν να κάνουν αγορές σε αυτό το φόρουμ γενικά και ψάχνουν να βρουν απαντήσεις.

Λίγο πιο πάνω είπες ότι είναι αστείο να βλέπεις ανθρώπους με συστοιχίες sub με χωρίς προκοπής καλώδια. Μπορεις να επιχειρηματολογήσεις? Ποια είναι τα καλώδια προκοπής? Τι κάνουν τα υπόλοιπα να μην είναι?
επειδή και στο παρελθόν σου είχα απαντήσει, σου είχα στείλει και λινκ με τεστ του Σταματάκου, αλλά επειδή τα γραφόμενα του δε σου έκαναν, λες να ξανακάνω την ερώτηση μπας και ε??
Αν θες επαναλαμβάνω, έλα ν'ακούσεις, αν κάνουμε ένα blind τεστ με 20 εναλλαγές στα ρεύματος και an δεμπορέσω να βρω σε περισσότερες από μία φορές τα aftermarket καλώδια θα έχω λάθος, αν όμως τα βρω στις 19 από τις 20 φορές θα σταματήσεις να με πρίζεις???
τι λες?
θα έρθεις??
μπορώ να το κάνω και πιο ενδιαφέρον...ακόμα κι απ το διπλανό δωμάτιο απ' τα μηχανήματα μπορώ να στο πετύχω 17/20 φορές..τι λες??
εείσαι μέσα??
όποτε θες, δεν έχω απολύτως κανένα θέμα!
κερνάω και μπύρες!
 


Μηνύματα
296
Reaction score
546
επειδή και στο παρελθόν σου είχα απαντήσει, σου είχα στείλει και λινκ με τεστ του Σταματάκου, αλλά επειδή τα γραφόμενα του δε σου έκαναν, λες να ξανακάνω την ερώτηση μας ε??
Αν θες επαναλαμβάνω, έλα ν'ακούσεις, αν κάνουμε ένα blind τεστ με 20 εναλλαγές στα ρεύματος και an δεμπορέσω να βρω σε περισσότερες από μία φορές τα aftermarket καλώδια θα έχω λάθος, αν όμως τα βρω στις 19 από τις 20 φορές θα σταματήσεις να με πρίζεις???
τι λες?
θα έρθεις??
μπορώ να το κάνω και πιο ενδιαφέρον...ακόμα κι απ το διπλανό δωμάτιο απ' τα μηχανήματα μπορώ να στο πετύχω 17/20 φορές..τι λες??
εείσαι μέσα??
όποτε θες, δεν έχω απολύτως κανένα θέμα!
καρνάω και μπύρες!
Το αν μπορεις να ακουσεις διαφορες στα καλωδια απανταει το ερώτημα "τι κάνει ένα καλώδιο καλό"?
Η ερώτηση που δεν είχες απαντήση ποτέ αναφέρεται στην εξήγηση των μετρήσεων των καλωδίων.

Γιατι πιστεύεις ότι ενδιαφέρει κάποιον στο φόρουμ αν μπορείς ή οχι να ακούσεις εσύ προσωπικά διαφορές στα καλώδια?

Καλα όλα αυτά, εν τέλει θα μου πεις τι κάνει ένα καλώδιο σωστό και γιατι τα φτηνά είναι εξ ορισμού για πέταμα?
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Το αν μπορεις να ακουσεις διαφορες στα καλωδια απανταει το ερώτημα "τι κάνει ένα καλώδιο καλό"?
Η ερώτηση που δεν είχες απαντήση ποτέ αναφέρεται στην εξήγηση των μετρήσεων των καλωδίων.

Γιατι πιστεύεις ότι ενδιαφέρει κάποιον στο φόρουμ αν μπορείς ή οχι να ακούσεις εσύ προσωπικά διαφορές στα καλώδια?

Καλα όλα αυτά, εν τέλει θα μου πεις τι κάνει ένα καλώδιο σωστό και γιατι τα φτήνα είναι εξ ορισμού για πέταμα?
δηλαδή θα έρθεις εντέλει??
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
δηλαδή θα έρθεις εντέλει??
?
Σου κάνω εδώ και τρια ποστ μια πολύ ξεκάθαρη ερώτηση που δεν έχει καμία απολύτως σημασία με το αν μπορεις να διακρίνεις διαφορές 20/20 ή 19/20 που πραγματικά δεν ενδιαφέρει κανέναν.

θα μου πεις τι κάνει ένα καλώδιο σωστό και γιατι τα φτηνά είναι εξ ορισμού για πέταμα?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
?
Σου κάνω εδώ και τρια ποστ μια πολύ ξεκάθαρη ερώτηση που δεν έχει καμία απολύτως σημασία με το αν μπορεις να διακρίνεις διαφορές 20/20 ή 19/20 που πραγματικά δεν ενδιαφέρει κανέναν.

θα μου πεις τι κάνει ένα καλώδιο σωστό και γιατι τα φτηνά είναι εξ ορισμού για πέταμα?
Όχι.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
κι εγώ σου θέτω ένα απόλυτα ξεκάθαρο και απόλυτα μετρήσιμο τεστ..
και με ποσοστά μετρήσεων άνω του 95%!!(19/20)..και υπεκφεύγεις..παρόλα αυτά θες να σου απαντήσω γιατί..δε σου απαντάω!!
Εσύ θες λοιπόν να τεστάρεις αν όντως ισχύει ότι τα καλώδια ρεύματος αλλάζουν(προς το καλύτερο) τον ήχο??
όλα τ'άλλα είναι λόγια αγάπης @applesgr
έλα να κάνουμε το τεστάκι και μετά βγες και γράψε εσύ..όχι εγώ..τι αποτελέσματα έβγαλε το τεστ
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
κι εγώ σου θέτω ένα απόλυτα ξεκάθαρο και απόλυτα μετρήσιμο τεστ..
και με ποσοστά μετρήσεων άνω του 95%!!(19/20)..και υπεκφεύγεις..παρόλα αυτά θες να σου απαντήσω γιατί..δε σου απαντάω!!
Εσύ θες λοιπόν να τεστάρεις αν όντως ισχύει ότι τα καλώδια ρεύματος αλλάζουν(προς το καλύτερο) τον ήχο??
όλα τ'άλλα είναι λόγια αγάπης @applesgr
έλα να κάνουμε τυο τεστάκι και μέτά βγες και γράψε εσύ..όχι εγώ..τι αποτελέσματα έβγαλε το τεστ
(δεν θέλω να τεστάρω αν τα καλώδια ρεύματος αλλάζουν προς το καλύτερο τον ήχο. ρωτάω τι κάνει ένα καλώδιο καλό και γιατι όλα τα φτηνα είναι εξ ορισμού κατ εσένα για πέταμα)

Οι απαντήσεις σου και η επιχειρηματολογία σου με κάλυψαν.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Εκραξα μεροκαματιαρη φιλο με ενυσχυτικα ηχεια κλπ σετ απ των 20.000 για την αγορα συνδεσης προ τε αυτων https://www.kosmasaudiovideo.gr/Hxo...terconnects-RCA-RCA-Audio-Note-Kondo-KSL-VcII και οχι αυτων https://www.markgrantcables.co.uk/u...ir-of-cables-canare-l4e6s-star-quad-balanced/

Μονο απ το χρωμα κ τη συσκευασια δε φωναζει ΚΛΟΠΗ.?
Το οτι απογειωσαν λεει τοσυστημα σχετικα με αλλα δεν βρωμαει βαρυ εκουαλαιζετιον που μαζι με το μωβ κ το αριθμημενο ταμπελακι δικαιολογουν τα 700 800 τεχνηεντως υφαρπαγμενα.

Στη λεξη θυμα ο φιλος ειπε οτι ακουει διαφορες.
Εγω τουπα ακους αποκλιση απ το φλατ ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΗ.
Κλεισαμε μανουρηδες.
Αν πουλάει μόνο τα κουτιά απ τα καλώδια μ ενδιαφέρουν... Και να του πεις ότι θέλουν στρώσιμο με ροζ θόρυβο για 5-6 πρώτα 😁
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
(δεν θέλω να τεστάρω αν τα καλώδια ρεύματος αλλάζουν προς το καλύτερο τον ήχο. ρωτάω τι κάνει ένα καλώδιο καλό και γιατι όλα τα φτηνα είναι εξ ορισμού κατ εσένα για πέταμα)

Οι απαντήσεις σου και η επιχειρηματολογία σου με κάλυψαν.
κλασσική μέθοδο υπεκφυγής εφαρμόζεις @applesgr , ενώ ζητάς τεκμηρίωση, αποφεύγεις το blindtest..σα το διάολο το λιβάνι...λόγικο, δε βολεύει..
 

C

chrispo

Guest
..δηλαδή για να καταλάβω..όταν αλλάζετε ένα καλώδιο (ακριβό ή φθηνό δεν έχει σημασία ) σε ένα σύστημα, δεν ακούτε καμία διαφορά στον ήχο? (έστω και χειρότερη)
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
κλασσική μέθοδο υπεκφυγής εφαρμόζεις @applesgr , ενώ ζητάς τεκμηρίωση, αποφεύγεις το blindtest..σα το διάολο το λιβάνι...λόγικο, δε βολεύει..
Απο πότε το blindtest οποιουδήποτε απαντάει στο ερώτημα που σου έθεσα? Τι σχέση έχει αυτό που ρωτάω με το αν γενικά υπάρχουν διαφορές στον ήχο από καλώδιο σε καλώδιο?
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Απο πότε το blindtest οποιουδήποτε απαντάει στο ερώτημα που σου έθεσα? Τι σχέση έχει αυτό που ρωτάω με το αν γενικά υπάρχουν διαφορές στον ήχο από καλώδιο σε καλώδιο?
:gotcha:
ρε συ @applesgr , αν θες όντως να μάθεις αν ένα καλώδιο, όχι απαραίτητα ιδιαίτερα ακριβό σε σχέση με ένα απλό καλώδιο προσφέρει κάτι στον ήχο, ΜΟΝΟ με ακρόαση μπορείς να το διαπιστώσεις ή μη.
Τώρα, αν αυτό σου χαλάει το όποιο αφήγημα έχεις πιστέψει είναι ένα άλλο θέμα..
θα έρθεις εντέλει??
στους 2C έχω τις μπύρες..
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Δυστυχώς σε αυτή την ζωή το μέγεθος μετράει, οι ιστορίες δήθεν ότι δεν παίζει ρόλο το ποσό αλλά το πως είναι εφυήματα των μικροτσουτσου............ν
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Απο πότε το blindtest οποιουδήποτε απαντάει στο ερώτημα που σου έθεσα? Τι σχέση έχει αυτό που ρωτάω με το αν γενικά υπάρχουν διαφορές στον ήχο από καλώδιο σε καλώδιο?
Αν πιστεύεις ότι θα βγάλεις άκρη σε γελάσανε.
Και 200 σελίδες να φτάσεις το θέμα μόνο με εσάς τους δύο ακόμα τα ίδια θα λέτε.

Ασ' το να πάει.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.965
έλα ν'ακούσεις..όποτε θες @applesgr !!
τι λες?
θα έρθεις??
δηλαδή θα έρθεις εντέλει??
έλα να κάνουμε το τεστάκι
θα έρθεις εντέλει??
στους 2C έχω τις μπύρες..
Πήγαινε τέλος πάντων βρε @applesgr, αφού σε γουστάρει!

 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Το αν μπορεις να ακουσεις διαφορες στα καλωδια απανταει το ερώτημα "τι κάνει ένα καλώδιο καλό"?
Η ερώτηση που δεν είχες απαντήση ποτέ αναφέρεται στην εξήγηση των μετρήσεων των καλωδίων.

Γιατι πιστεύεις ότι ενδιαφέρει κάποιον στο φόρουμ αν μπορείς ή οχι να ακούσεις εσύ προσωπικά διαφορές στα καλώδια?

Καλα όλα αυτά, εν τέλει θα μου πεις τι κάνει ένα καλώδιο σωστό και γιατι τα φτηνά είναι εξ ορισμού για πέταμα?
δηλαδή θα έρθεις εντέλει??
?
Σου κάνω εδώ και τρια ποστ μια πολύ ξεκάθαρη ερώτηση που δεν έχει καμία απολύτως σημασία με το αν μπορεις να διακρίνεις διαφορές 20/20 ή 19/20 που πραγματικά δεν ενδιαφέρει κανέναν.

θα μου πεις τι κάνει ένα καλώδιο σωστό και γιατι τα φτηνά είναι εξ ορισμού για πέταμα?
Νομίζεις ότι μπορείς να συννενοηθείς μαζί του;

(δεν θέλω να τεστάρω αν τα καλώδια ρεύματος αλλάζουν προς το καλύτερο τον ήχο. ρωτάω τι κάνει ένα καλώδιο καλό και γιατι όλα τα φτηνα είναι εξ ορισμού κατ εσένα για πέταμα)

Οι απαντήσεις σου και η επιχειρηματολογία σου με κάλυψαν.
Απο πότε το blindtest οποιουδήποτε απαντάει στο ερώτημα που σου έθεσα? Τι σχέση έχει αυτό που ρωτάω με το αν γενικά υπάρχουν διαφορές στον ήχο από καλώδιο σε καλώδιο?
Αλήθεια νομίζεις ότι μπορείς να συννενοηθείς; :(

Πήγαινε τέλος πάντων βρε @applesgr, αφού σε γουστάρει!

Γιατί δεν έβαλες το αυθεντικό;

 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.174
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top