Ευχαριστήριο για την τοποθέτηση της νέας κεφαλής

T

Tadakis

Guest
Άρα λοιπόν οι τζόγοι που ανάφερες στον άνθρωπο και η σιγουριά σου ότι χρειάζεται ξανά ρύθμιση που κολλάνε ?
Μαλλον ξέχασες ήδη την αυτοπροβολή σου σε προηγούμενο σου ποστ για την σωστή σου εμπειρία

Μάλλον ξύπνησες άσχημα.

1. δεν αυτοπρόβαλα πότε κάτι εδώ μεσα. Αντίθετα εσυ μας είπες για τον πανάκριβο βραχίωνα σου χωρίς να σε ρωτήσουμε και χωρίς να έχει σχέση η αναφορά αυτή με το αντικείμενο της συζήτησης.
2. Καμμιά σιγουριά για τίποτα. Ότι είπα εχει δόση διαλλακτικότητας και αφήνει πολλά περιθώρια για το αν ισχύουν αυτά που λέω στη περίπτωση του φίλου. Αν καταλαβες - προσπάθώ να βοηθήσω και να εξασφαλιστεί ότι το πικάπ είναι σωστά ρυθμισμένο για να μην υπάρξουν φθορες στη κεφαλή και στους δίσκους. Αντίθετα η τοποθέτηση σου είναι ερριστική και προσβλητική χωρίς και να υπάρχει λόγος. Λες και έχουμε προηγούμενα ενώ δεν γνωρίζόμαστε.
Πώς θα χαθούν οι ρυθμίσεις? Βιδωμένη κεφαλή στο βραχίονα. Βιδωμένος ο βραχίονας μετά τη ρύθμιση του VTA, βιδωμένο ή σφιχτό αντίβαρο στο stub του βραχίονα. Το πικαπ συσκευασμένο στο κουτί του χωρίς να μετακινείται δεξιά κι αριστερά. Ο βραχίονας στερεωμένος κι ασφαλισμένος στο arm rest.
Πώς το εξηγείς?
Εσύ δεν ανέφερες ότι είχες βγάλει το headshell? Θες τη συμβουλή μου? Μίλα με το κατασκευαστή του πικάπ και του βραχίονα και περιέγραψε τους τη διαδικασία. Είναι οι πλέον κατάλληλοι να σου πουν αν υπάρχει πιθανότητα απορύθμισης ή όχι.
 
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
51
Reaction score
48
Πώς θα χαθούν οι ρυθμίσεις? Βιδωμένη κεφαλή στο βραχίονα. Βιδωμένος ο βραχίονας μετά τη ρύθμιση του VTA, βιδωμένο ή σφιχτό αντίβαρο στο stub του βραχίονα. Το πικαπ συσκευασμένο στο κουτί του χωρίς να μετακινείται δεξιά κι αριστερά. Ο βραχίονας στερεωμένος κι ασφαλισμένος στο arm rest.
Πώς το εξηγείς?
Δεν νομίζω ότι θα πάρουμε απάντηση, ο θιασώτης την θεωρίας των τζόγων στους βραχίονες μόλις ανέκρουσε πρύμνα
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Δεν νομίζω ότι θα πάρουμε απάντηση, ο θιασώτης την θεωρίας των τζόγων στους βραχίονες μόλις ανέκρουσε πρύμνα
Υπερβολικός και διασπείρει FUD χωρίς λόγο.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.109
Δεν νομίζω ότι θα πάρουμε απάντηση, ο θιασώτης την θεωρίας των τζόγων στους βραχίονες μόλις ανέκρουσε πρύμνα
μια συζήτηση εδώ μέσα χωρίς χαρακτηρισμούς δεν γίνεται?
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Οι ρυθμίσεις γίνονται πάντα σε απόλυτα αλφαδιασμενο ράφι.

Παίδες νομίζω ότι το πλατό εκεί που κάθεται ο δίσκος πρέπει να είναι αλφαδιασμενο και όχι το ράφι. Κάποιος ειδικός να απαντήσει?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Για να καταλάβω, το πικάπ ρυθμίστηκε και στον δρόμο απόρυθμίστηκε? :biggrin:
Α γειά σου! Ο κ. Στέλιος φταίει! Έχει βάλει κρυφά αυτόματο μηχανισμό απορρύθμισης. Κάτι σαν την ανάθεση αποστολής, που μόλις τη διαβάσει ο Ethan Hunt, αυτοκαταστρέφεται.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
μια συζήτηση εδώ μέσα χωρίς χαρακτηρισμούς δεν γίνεται?

Επίθετο είναι το μέρος του λόγου που δείχνει ένα χαρακτηριστικό, μια ιδιότητα ή μια ποιότητα στο ουσιαστικό της πρότασης

Έχουμε μια πλούσια γλώσσα, ας τη χρησιμοποιούμε! :)
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Παίδες νομίζω ότι το πλατό εκεί που κάθεται ο δίσκος πρέπει να είναι αλφαδιασμενο και όχι το ράφι. Κάποιος ειδικός να απαντήσει?
Ναι, αλλά αν το ράφι είναι ολόστραβο, πόσο να αλφαδιάσεις το πλατό;
 


T

Tadakis

Guest
Παίδες νομίζω ότι το πλατό εκεί που κάθεται ο δίσκος πρέπει να είναι αλφαδιασμενο και όχι το ράφι. Κάποιος ειδικός να απαντήσει?
Χωρίς να είμαι ειδικός:
Πέρα Από το πλατό πρέπει και η βάση του βραχίονα να είναι αλφαδιασμενη. Αν οχι θα συμπεριφέρεται λες και έχει αρνητικό/θετικό antiskating. Βέβαια τα περισσότερα πικαπ έχουν στο σασί τους τη βάση του βραχίονα. Πολύ λίγα το έχουν εκτός. Έτσι εκει που εδράζεται όλο το πικαπ πρέπει να είναι αλφαδιασμενο. Δες το σαν γενικό κανόνα.
 



Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Ένα ευχαριστώ είπε να γράψει το παιδί, στο τέλος θα του βγάλετε στραβό και το ταβάνι. Αμαπχιαδενυποφέρεστεπχιαδηλαδη...
Στο τέλος θα του πουν να φορέσει και κοστούμι για να ακούσει μουσικη:biggrin:
200822.ATR-5.jpeg
 
  • Haha
Reactions: ika

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Το σίγουρο είναι ότι θέλει ξανά αζιμουθιο...
Επίσης στη μεταφορά πάντα πρέπει να βγαίνει και το βάρος του βραχίονα καουντερ.
Αλλιώς και αν δεν έχει τζόγο θα αποκτήσει..
Εννοείται το πλατερ βγαίνει...
Εν πάση περιπτώσει το πικάπ καλό είναι να ρυθμίζεται στη θέση του..
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
761
Reaction score
349
Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Στέλιο (Solid Foundation) για την φιλοξενία και για τον χρόνο που διέθεσε ώστε να στήσει την καινούργια μου κεφαλή HANA SL.
Θα ήταν επίσης σημαντική παράλειψη εάν δεν αναφέρω τον θαυμάσιο, αληθοφανή ήχο που αναπαρήγαγε το ηχοσύστημα που χρησιμοποίησε ο Στέλιος για την τελική ρύθμιση της κεφαλής (δίσκοι της Three Blind Mice και ECM, πικαπ το δικό μου με την HANA SL, phono της Bauer audio, Ολοκληρωμένος Bryston και τα θαυμάσια ηχεία PMC twenty5-26).
Ευχαριστώ επίσης και τον Αντώνη για την υποδοχή και φιλοξενία.
Φ View attachment 179878 View attachment 179879 View attachment 179880 αντάζομαι θέλει "στρώσιμο" τώρα;
Πολύ ωραία κεφαλή την έχω εδώ και 6 μήνες ,απόλαυση! μεστός και ολοκληρωμένος ήχος! Μην τρελαίνεσαι για το στρώσιμο δεν θέλει και πολλά! Δώσε πόνο! άκου μουσικάρες και καλές ακροάσεις!
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Μα καλά, από όλους αυτούς τους φωτογράφους που βγάζουν φωτογραφίες ανθρώπων να ακούν μουσική από πικάπ, κανείς δεν έχει 5 γνώσεις να είναι τουλάχιστον αληθοφανής η φωτογραφία?
Όλοι άσχετοι είναι και απευθύνονται μόνο σε άσχετους επίσης?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ναι. Συσκεύασα το πικαπ, ταξίδεψα 280 Km μέχρι Αθήνα, έμεινα εκεί 2-3 ώρες τοποθετήθηκε και ρυθμίστηκε η κεφαλή και μετά γύρισα πίσω...Στο σπίτι το μόνο που έπρεπε να κάνω είναι να ρυθμίσω το βάρος ανάγνωσης. Όλα καλά λοιπόν!
Ενα χρησιμο εργαλειο που θα σε βοηθησει σε μελλοντικες πιθανες αλλαγες και ρυθμισεις κεφαλων στο υφισταμενο headshell η αλλης κεφαλης σε αλλο headshell , ειναι αυτο στη φωτογραφια, η καποιο αναλογο. Οπως ειναι τωρα ρυθμισμενη η κεφαλη που εχεις στο headshell, μετρας την αποσταση της ακιδας στο εργαλειο και την σημειωνεις. Αυτη η αποσταση πρεπει να ειναι παντα ιδια , με οποιο συνδυασμο κεφαλης,headshell πιθανον να εχεις ανα πασα στιγμη με αυτον τον βραχιονα.

s-l1600.jpg
 

K

kimon

Guest
Έχουμε μια πλούσια γλώσσα, ας τη χρησιμοποιούμε! :)
+ αντίβαρο βραχίονα, κέλυφος (αποσπώμενο ή μη), πλατώ (πολιτογραφημένο πλέον-εκτός κι αν υπάρχει καλύτερο όνομα), αντιολίσθηση ... λίγα από πολλά.👍
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
+ αντίβαρο βραχίονα, κέλυφος (αποσπώμενο ή μη), πλατώ (πολιτογραφημένο πλέον-εκτός κι αν υπάρχει καλύτερο όνομα), αντιολίσθηση ... λίγα από πολλά.👍
Χάρακας ρύθμισης υπερκρέμασης :thumbsup:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top