Αφυγραντήρας και στέγνωμα ρούχων

Μηνύματα
21
Reaction score
5
Καλησπέρα στην ομάδα,
Σκεφτομαι να πάρω εαν αφυγραντήρα για το σπίτι γιατι εχουμε πολυ υγρασία κατα περιόδους.
Ωστόσο έχω ακούσει οτι κάνουν μερικοι και για στεγνωμα ρουχων, να φερεις απλωστρα μεσα δηλαδη.
Ακούω γνώμες
Έχετε κάτι να μου προτείνετε? Μάρκα ή μοντελο?
Ευχαριστώ
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Από το 2013 έχω Meaco DD8L. Το μηχανάκι είναι σκυλί. Κάνει και για ρούχα. Καίει λίγο βέβαια αλλά σίγουρα θα βρεις κάτι με χαμηλότερη κατανάλωση στα νέα μοντέλα Meaco. Μοντέλο 2013 βλέπεις.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Καλησπέρα στην ομάδα,
Σκεφτομαι να πάρω εαν αφυγραντήρα για το σπίτι γιατι εχουμε πολυ υγρασία κατα περιόδους.
Ωστόσο έχω ακούσει οτι κάνουν μερικοι και για στεγνωμα ρουχων, να φερεις απλωστρα μεσα δηλαδη.
Ακούω γνώμες
Έχετε κάτι να μου προτείνετε? Μάρκα ή μοντελο?
Ευχαριστώ
τετραγωνικά χώρου που θα μπει?
πχ εγώ έχω έναν invertor που έχει ειδικό πρόγραμμα για στέγνωμα και σου βγάζει τα ρούχα στο δωμάτιο σαν πετσί αυτοκινήτου
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
Τα τελευταία 2 χρόνια χρησιμοποιώ αποκλειστικά για το στέγνωμα των ρούχων τον αφυγραντήρα και κάνει άριστη δουλειά.
Το βράδυ αφήνω τα ρούχα στην απλώστρα και το πρωί είναι όλα στεγνά.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
5
Παιδιία καλησπέρα, αργησα να απαντήσω γιατι έπηξα με την δουλεια

Λοιποόν, κατέληξα και πήρα Inventor Eva II Pro, και το μηχάνημα είναι εξαιρετικό!
Ειδικά τις τελευταίες ημέρςε που έχει άπειρη υγρασία, έχουμε σωθεί!
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
6.556
Reaction score
5.127
Ώραία, γλύτωσες από την υγρασία.
Το επόμενο βήμα αγορά στεγνωτηρίου, να γλυτώσεις και από το άπλωμα/στέγνωμα των ρούχων.
Θα γλυτώσει και ο αφυγραντήρας από την περιττή δουλειά να ρουφάει την υγρασία των απλωμένων ρούχων.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Συμφωνώ και επαυξάνω στον προλαλήσαντα. Το μόνο αρνητικό του στεγνωτηρίου είναι ότι καίει τον πάτο του , από ρεύμα. Και το ότι ταλαιπωρεί τα ρούχα , κάτι λάστιχα ας πούμε από εσώρουχα τα καίει. Επίσης , βγάζει και αρκετό χνούδι λόγω της ανάδευσης που κάνει , με αποτέλεσμα κάποια ρούχα να καταλήγουν πετσετάκια. Κάποια χοντρά πουκάμισα ας πούμε. Εχει φίλος στην βοστώνη και μου έλεγε ακριβώς αυτό . Καλό βολικό μηχάνημα , γλυτώνεις ταλαιπωρία αλλά τα ρούχα τα ξεσκίζει , ιδίως αν βιάζεσαι.
Είχα πεί στην κυρά να πάρουμε ένα , και μου πρόταξε το γελοίο επιχείρημα , ότι έχουμε τόσες μέρες ήλιο στην ελλάδα.
Β'εβαια τον χειμώνα , που τα στεγνώνει το air condition της κουζίνας δεν το σκέφτηκε. Μιλάω , από αρχές Νοέμβρη μέχρι Μέσα Μάη οπωσδήποτε. Οχι τόσο για το κρύο , αλλά για την υγρασία . Πλυμένα ρούχα έχουν μείνει στην απλώστρα στην κουζίνα , σε ειδικό χώρο και τρείς μέρες για να στεγνώσουν με το A/C να δουλεύει συνέχεια.
 
Last edited:

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
Συμφωνώ και επαυξάνω στον προλαλήσαντα. Το μόνο αρνητικό του στεγνωτηρίου είναι ότι καίει τον πάτο του , από ρεύμα. Και το ότι ταλαιπωρεί τα ρούχα , κάτι λάστιχα ας πούμε από εσώρουχα τα καίει. Επίσης , βγάζει και αρκετό χνούδι λόγω της ανάδευσης που κάνει , με αποτέλεσμα κάποια ρούχα να καταλήγουν πετσετάκια. Κάποια χοντρά πουκάμισα ας πούμε. Εχει φίλος στην βοστώνη και μου έλεγε ακριβώς αυτό . Καλό βολικό μηχάνημα , γλυτώνεις ταλαιπωρία αλλά τα ρούχα τα ξεσκίζει , ιδίως αν βιάζεσαι.
Είχα πεί στην κυρά να πάρουμε ένα , και μου πρόταξε το γελοίο επιχείρημα , ότι έχουμε τόσες μέρες ήλιο στην ελλάδα.
Β'εβαια τον χειμώνα , που τα στεγνώνει το air condition της κουζίνας δεν το σκέφτηκε. Μιλάω , από αρχές Νοέμβρη μέχρι Μέσα Μάη οπωσδήποτε. Οχι τόσο για το κρύο , αλλά για την υγρασία . Πλυμένα ρούχα έχουν μείνει στην απλώστρα στην κουζίνα , σε ειδικό χώρο και τρείς μέρες για να στεγνώσουν με το A/C να δουλεύει συνέχεια.
Kαλά!
Την επόμενη φορά δοκίμασε με αφυγραντήρα και θα δεις.
Το κλιματιστικό δεν είναι για τέτοια δουλειά.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Ναι βρε το ξέρω, δεν το έχω για αφύγρανση, απλά επειδή δουλεύει 24/7 , το είπα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Παιδιία καλησπέρα, αργησα να απαντήσω γιατι έπηξα με την δουλεια

Λοιποόν, κατέληξα και πήρα Inventor Eva II Pro, και το μηχάνημα είναι εξαιρετικό!
Ειδικά τις τελευταίες ημέρςε που έχει άπειρη υγρασία, έχουμε σωθεί!
οποτε μπορέσεις ανέβασε μια σπιτική φωτό να τον δούμε:party:

και έλεγα τι μου θυμίζεις...τι μου θυμίζεις
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
6.556
Reaction score
5.127
Οι θεωρίες περί στεγνωτηρίου "έχουμε τόσες μέρες ήλιου στην Ελλάδα" και "το στεγνωτήριο χαλάει τα ρούχα" ακούγονται ως επί το πλείστον από ανθρώπους που δεν έχουν στεγνωτήριο σπίτι τους.

Ούτε ένα ρούχο μου δεν έχει επηρεαστεί στο ελάχιστο από το στεγνωτήριο.
Στεγνά, αφράτα και μυρωδάτα βγαίνουν πάντα, έτοιμα να μπουν στην ντουλάπα.
Ούτε άπλωσε-μάζεψε, ούτε βρέχει-μάζεψε γρήγορα, ούτε απλωμένα μέσα να υγραίνουν το δωμάτιο και μ' έναν αφυγραντήρα από δίπλα να μαζεύει την υγρασία.
Αντιπαραγωγική ιεροτελεστία τελείως. Σαν να πλένεις στο χέρι ένα πράμα.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Συμφωνώ και επαυξάνω στον προλαλήσαντα. Το μόνο αρνητικό του στεγνωτηρίου είναι ότι καίει τον πάτο του , από ρεύμα.
Μιλάς για στεγνωτήριο με αντλία θερμότητας;
Γιατί σε τέτοιο, ούτε τα specs δείχνουν να καίει τον πάτο του, ούτε εγώ έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο (και το χρησιμοποιούμε πολύ, λόγων παιδιών).
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Οχι , μιλάω για κλασσικό στεγνωτήριο ρούχων.
Αυτά που έχουν αντιστάσεις των 2kw 4kw.
 

TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.068
Ούτε ένα ρούχο μου δεν έχει επηρεαστεί στο ελάχιστο από το στεγνωτήριο.
Στα δικά μου όμως σώβρακα τα λάστιχα αχρηστεύτηκαν.
Στεγνά, αφράτα και μυρωδάτα βγαίνουν πάντα, έτοιμα να μπουν στην ντουλάπα.
Οι πετσέτες είναι όντως άψογες. Τα σεντόνια πώς σου βγαίνουν ατσαλάκωτα; Αν τα αφήσεις λίγο νωπά ώστε να σιδερωθούν εύκολα, τι θα τα κάνεις μέχρι να βάλεις σίδερο;
Ούτε άπλωσε-μάζεψε
Δηλαδή να βάλεις μαζί παπλωματωθήκες και φανέλες δεν γίνονται ένας μπόγος με τις φανέλες υγρές μέσα στις νωπές παπλωματοθήκες; Οπότε θέλουν πάλι άπλωμα;

Το στεγνωτήριο είναι χρήσιμο, αλλά στην πράξη είδα ότι πρέπει να βάζω ομοειδή ρούχα, αλλιώς δεν αποδίδει όπως πρέπει. Αν αρχίζω να ξεχωρίζω σε καλάθια τα ρούχα μετά το πλύσιμο για να τα βάζω στη σωστή θερμοκρασία, άστο καλύτερα. Στην πράξη πλένω τον χειμώνα το μεσημέρι με το μειωμένο τα σεντόνια, τα βάζω το βράδυ στο στεγνωτήριο. Το ίδιο κάνω και με τις πετσέτες -στις οποίες μέσα ρίχνω και τις φανέλες, αλλά όχι τα σώβρακα. Τα υπόλοιπα ρούχα τα απλώνω μέσα στο σπίτι. Τα περισσότερα από τα ρούχα της κόρης μου λένε ότι δεν πρέπει να τα βάλεις στο στεγνωτήριο έτσι κι αλλιώς!
 

Μηνύματα
6.556
Reaction score
5.127
Στα δικά μου όμως σώβρακα τα λάστιχα αχρηστεύτηκαν.
Όχι, κανένα απολύτως πρόβλημα στα λάστιχα. Σαν καινούρια παραμένουν.

Οι πετσέτες είναι όντως άψογες. Τα σεντόνια πώς σου βγαίνουν ατσαλάκωτα; Αν τα αφήσεις λίγο νωπά ώστε να σιδερωθούν εύκολα, τι θα τα κάνεις μέχρι να βάλεις σίδερο;
Έχω ατμοσίδερο. Δεν χρειάζεται να αφήνω κάτι νωπό.

Δηλαδή να βάλεις μαζί παπλωματωθήκες και φανέλες δεν γίνονται ένας μπόγος με τις φανέλες υγρές μέσα στις νωπές παπλωματοθήκες; Οπότε θέλουν πάλι άπλωμα;
Υπάρχουν ειδικές μπάλες που ρίχνεις μέσα στο στεγνωτήριο για να μην μπλέκονται τα ρούχα και να στεγνώνουν ομοιόμορφα όλα.

Το στεγνωτήριο είναι χρήσιμο, αλλά στην πράξη είδα ότι πρέπει να βάζω ομοειδή ρούχα, αλλιώς δεν αποδίδει όπως πρέπει. Αν αρχίζω να ξεχωρίζω σε καλάθια τα ρούχα μετά το πλύσιμο για να τα βάζω στη σωστή θερμοκρασία, άστο καλύτερα. Στην πράξη πλένω τον χειμώνα το μεσημέρι με το μειωμένο τα σεντόνια, τα βάζω το βράδυ στο στεγνωτήριο. Το ίδιο κάνω και με τις πετσέτες -στις οποίες μέσα ρίχνω και τις φανέλες, αλλά όχι τα σώβρακα. Τα υπόλοιπα ρούχα τα απλώνω μέσα στο σπίτι. Τα περισσότερα από τα ρούχα της κόρης μου λένε ότι δεν πρέπει να τα βάλεις στο στεγνωτήριο έτσι κι αλλιώς!
Τα πάντα στεγνώνουμε εμείς στο στεγνωτήριο. Και της κόρης και τα πάντα. Κανένα πρόβλημα πουθενά.

Αυτό είναι το στεγνωτήριο:

Τα έχουμε περάσει τα στάδια με αφυγραντήρες κτλ. Δεν υπάρχει σύγκριση. Σου αλλάζει την καθημερινότητα το στεγνωτήριο.

Αφού ακόμη και για το εξοχικό στη θάλασσα, πλυντήριο/στεγνωτήριο θέλουμε να πάρουμε.
Δεν ξέρω βέβαια αν εκείνα είναι το ίδιο αποδοτικά.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.357
Υπάρχουν ειδικές μπάλες που ρίχνεις μέσα στο στεγνωτήριο για να μην μπλέκονται τα ρούχα και να στεγνώνουν ομοιόμορφα όλα.
Για πες λεπτομέρειες! Κι ένα link θα βοηθούσε.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top