Ηλεκτρολόγος δικτύου

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Το λέω γιατί σχεδόν σίγουρα η απόκλιση που βλέπεις μεταξύ κλειδώματος και Speedtest οφείλεται στους άλλους χρήστες.
Αυτό είναι σίγουρο, όταν για παράδειγμα και οι δυο μικρές στρημάρουν βίντεο τότε παρατηρώ πιο έντονα προβλήματα στην ταχύτητα. Εγώ απλά έχω υπόψη μου τη γενική συμπεριφορά του συστήματος με τη συνήθη χρήση που κάνουμε και παρατηρώ ότι τώρα με τον νέο πάροχο έχει πέσει γενικά η ταχύτητα* και κάποιες μέρες γίνεται ανυπόφορο χωρίς να είναι τα παιδιά σπίτι, μετά πάλι ξαναέρχεται σε κάπως υποφερτά επίπεδα. Το θέμα είναι όπως έγραψα στην αρχή ότι όταν δω τη πολύ χαμηλή ταχύτητα και τους πάρω τηλέφωνο θα μου πουν για τον ηλεκτρολόγο.
Τέλος πάντων θα το κάνω αυτό με το τηλέφωνο αύριο να δω τι γίνεται. Το σίγουρο είναι ότι δεν έχω πειράξει εγκατάσταση του σπιτιού, είναι όπως τη βρήκα από τον πεθερό μου από κατασκευής του σπιτιού, αρχές δεκαετίας '80. Για αυτό μου φαίνεται παράξενο να μην έχει σήμα στις άλλες τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού, νομίζω όλες αυτές στα σπίτια τότε έπαιζαν παράλληλα, πρίζωνες μια συσκευή και είχες τηλέφωνο.

*κάποτε ενεργοποίησα τη UHD επιλογή στο νετφλιξ που εκτός της έξτρα ανάλυσης και άτμος δίνει τη δυνατότητα να παίζουν ταυτόχρονα 4 συσκευές από τον ίδιο λογαριασμό (σε αντίθεση με 2 συσκευές που επιτρέπεται στο HD).
Θυμάμαι ότι έπαιζαν όλοι στο σπίτι ταυτόχρονα και εγώ με UHD στην τηλεόραση και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Το ότι είναι τόσο παλιά η εγκατάσταση είναι και καλό, γιατί σημαίνει ότι έχεις περιθώριο βελτίωσης.
Το ιδανικό είναι να βρεις ποια είναι η πρώτη πρίζα που μπαίνει το τηλεφωνικό καλώδιο στο σπίτι, να αποσυνδέσεις από εκεί όλες τις υπόλοιπες, και να βάλεις εκεί το ρούτερ. Επειδή αυτό δεν είναι πάντα πρακτικό, όσο πιο κοντά φτάσεις, τόσο μεγαλύτερο θα είναι το κέρδος σε ταχύτητα συγχρονισμού.

Θα κάνω μία κρούση σε έναν γνωστό και έμπιστο ηλεκτρολόγο, αλλά ξέρω ότι δεν πολυέχει χρόνο. Πάντως δεν είναι δύσκολη δουλειά, εάν αποφασίσεις να το κάνεις ο ίδιος.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Παρατηρώ στη συσκευή του τηλέφωνου ότι δεν έχει παράσιτο, είναι ελάχιστο, πάρα πολύ λίγο.
Κάνω μέτρηση επί τόπου και παίρνω τα παρακάτω.

Screenshot 2020-09-21 at 10.50.49.jpg


😱

Το μόνο που μεσολάβησε ένας φίλος μέλος που είδε το νήμα επικοινώνησε και κάναμε λίγη κουβέντα, έβλεπε τα κουτιά και τα καλώδια από google maps, κατέβηκα και έβλεπα και εγώ από το δρόμο, και στείλαμε προφανώς πολλά τσάκρα θετικά και αποτελεσματικά με αυτό τον τρόπο και έγινε κάποια δουλίτσα. :laugh::laugh::laugh:
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Επίσης και κάτι άλλο.
Τον τελευταίο καιρό (λίγους μήνες) οι DNS της Vodafone έχουν συχνότατα πρόβλημα.

Άλλαξε τους με Cloudflare η Google η Open dns.
Είναι πολλές φορές η αιτία που σέρνεται το net.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Επίσης και κάτι άλλο.
Τον τελευταίο καιρό (λίγους μήνες) οι DNS της Vodafone έχουν συχνότατα πρόβλημα.

Άλλαξε τους με Cloudflare η Google η Open dns.
Είναι πολλές φορές η αιτία που σέρνεται το net.
δεν βλέπω τέτοια επιλογή στο router, εννοείς στο pc; 8.8.8.8;
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
δεν βλέπω τέτοια επιλογή στο router, εννοείς στο pc; 8.8.8.8;
Αλλάζοντάς το στο router όλες οι συσκευές το εκμεταλλεύονται.
Αλλάζοντάς το στο PC, μόνο αυτό το εκμεταλλεύεται.

Ποιο modem/router είναι?
 





melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Thank you guys. Το άλλαξα. Για να δούμε. Σήμερα το απόγευμα σερνόταν λίγο, από 10-11 που μέτραγα τις προηγούμενες μέρες είχε πέσει στο 5-6. Τωρα άλλαξα και μέτρησα πάλι και γράφει 11+ αλλά θέλω να δω αν θα κρατήσει. Λέτε να ήταν (και) αυτό;;;
Screenshot 2020-09-29 at 21.06.21.jpg
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.966

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Thank you guys. Το άλλαξα. Για να δούμε. Σήμερα το απόγευμα σερνόταν λίγο, από 10-11 που μέτραγα τις προηγούμενες μέρες είχε πέσει στο 5-6. Τωρα άλλαξα και μέτρησα πάλι και γράφει 11+ αλλά θέλω να δω αν θα κρατήσει. Λέτε να ήταν (και) αυτό;;;
Άβυσσος η ψυχή του internet στην Ελλάδα.

Κάποια στιγμή στο κοντινό μέλλον, άλλαξε και το modem/router αυτό που έχεις είναι μπρίκι.. ;)
Κι αυτό μετράει, το ότι το δίνει ο πάροχος δεν λέει απολύτως τίποτα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Άβυσσος η ψυχή του internet στην Ελλάδα.

Κάποια στιγμή στο κοντινό μέλλον, άλλαξε και το modem/router αυτό που έχεις είναι μπρίκι.. ;)
Κι αυτό μετράει, το ότι το δίνει ο πάροχος δεν λέει απολύτως τίποτα.
Για πείτε μερικές προτάσεις. Προτεραιότητα στα value for money.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Προσωπικά έχω ένα Asus AC52U και είμαι υπέρ ευχαριστημένος.
Τα Fritz είναι VFM σίγουρα.

Θα θελήσεις και vdsl στο μέλλον?
Ίσως πρέπει να πάρεις ένα που να κάνει και τα δύο..

Καλύτερο όλων όμως είναι να κάνεις μια ερώτηση από κάτω.
Στα τελευταία ποστ μάλιστα λένε για Fritz και Vodafone!

 


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
@melina τσίμπα του @Zizik το router και θα είσαι κομπλέ.

Αυτή την ώρα η Vodafone αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα με το ίντερνετ και είναι πανελλαδικό από ότι λένε.
Κάποιες ελάχιστες σελίδες μου ανοίγουν μόνο..

Το site είναι down, ακόμα και το 13840 είναι νεκρο.
Υπαρχουν αναφορές ότι έχουν θέμα και με το 4G τους..

Μόλις τελειώσει το συμβόλαιο τους χαιρετώ..

 
Last edited:



Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
βαλε ιναλαν να ησυχασεις
Πες τους να φέρουν καμία οπτική δώθενες να βάλουμε..

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top