ΗΧΕΙΑ: Τα όρια του hi fidelity, γούστα φρουφρού κι αρώματα



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αρκετά περιοριστικό, έως καταπιεστικό σε κάποιες περιπτώσεις
Επειδή θεωρώ τελικά μάλλον σωστή τη συμβουλή του φίλου εδώ:

... τι γίνεται αν θες να πάρεις, π.χ. SVS, ARENDAL, XTZ? Όχι μόνο δεν έχουν ενεργούς δορυφόρους, αλλά και οι παθητικοί που έχουν δεν είναι (γνώμη μου) οι πλέον επιλέξιμοι παθητικοί.
Από την άλλη, αν κάποιος μπορούσε να πληρώσει για D&D ή Κιι, ακόμη και πλας ΒΧΤ, τι γίνεται?
Εσύ, τι τεχνική συνάφεια είδες ανάμεσα στα γιαμαχάκια με τα DYNAUDIO και τα SVS?
Προσοχή, δεν το αμφισβητώ ούτε κάνω τον συνήγορο του διαβόλου, τίποτα τέτοιο απολύτως. Να δω τι γίνεται προσπαθώ. Υπάρχουν κάποια σχετικά χαρακτηριστικά κι αν υπάρχουν ανακοινώνονται από τους κατασκευαστές? Πώς την ψάχνει κανείς τη δουλειά?
Μου φαίνεται πας να κάνεις τα απλά πολύπλοκα...Τα κριτήρια είναι εύκολα εφαρμόσιμα...Το Yamaha είχε παρθεί παλαιότερα από σύστημα οικιακού κινηματογράφου.Είναι διαχρονική αξία,αλλά για αμιγώς μουσική αναπαραγωγή κρίθηκε απαραίτητη η φραγή του bass reflex.Χωρίς φραγή έχει ολόκληρη την πρώτη οκτάβα σε μέγιστη ωφέλιμη στάθμη 105 dB περίπου...Σύγχρονοι διάδοχοί του studio μοντέλο συνοδευτικό των HS8 καθώς και από την οικιακή σειρά της εταιρείας - αλλά στερούμενα ενσωματωμένου υψιπερατού τα δεύτερα...

Τα SVS πάλι κυκλοφορούσαν γι αρκετά χρόνια και είναι καταξιωμένα ως υλοποιήσεις στην αγορά.H ουσιαστική εξέταση έγινε για την επιλογή στα στουντιακά μοντέλα Dynaudio 18S & 9S...Αρχικά είχε αγοραστεί από ένα τεμάχιο και δοκιμάστηκαν υπό διάφορες συνθήκες και δορυφόρους.Διαπιστώθηκε κατά τις ακροάσεις ότι η ηλεκτρομηχανική τους συμπεριφορά ήταν τόσο γρήγορη που μπορούσαν να ταιριάξουν ικανοποιητικά με οποιονδήποτε δορυφόρο διέθετα.Ο απόλυτος συνδυασμός τους βέβαια ήταν με ομόσταυλους δορυφόρους BM15a και υπό εξειδικευμένη εγκατάσταση που μετέτρεπε ένα τυπικό σαλόνι σε αφιερωμένο ως προς την ακουστική συμπεριφορά χώρο.Υπό δικαναλική αρχιτεκτονική πάντα...Με την πρόσθετη συνδρομή διακοσμητή...Η όλη μελέτη και ανακατασκευή αυτού του χώρου έχει κοστίσει πολλαπλάσια σε σχέση προς τις εγκατεστημένες συσκευές...Ακούγεται δε....΄΄χάλια΄΄ όπως έχω πει και στον Ear,γι αυτό και είναι...ανάξιο περαιτέρω ανάλυσης. :sneaky:

Οι ωφέλιμες στάθμες ως προς το κάτω όριο απόκρισης υπό τη δική μου θεώρηση είναι καθαρά ζήτημα πλήθους τεμαχίων και κατάλληλης τοποθέτησης.Προτιμώ σφραγισμένες καμπίνες έχοντας εξηγήσει αναλυτικά τους λόγους γι αυτό στο ΄΄Κατά Απόσβεσιν Ευαγγέλιον΄΄...Όπως έχω επίσης εξηγήσει στο παρελθόν,δεν σκοπεύω να προμηθεύομαι μονάδες sub με βάρος ανώτερο των 25 κιλών καθεμία.Ούτε συγκινούμαι στη θέα επιβλητικών παλετών,αφού μου αρέσει ακόμα και οι συσκευασίες τους που φυλάσσονται να είναι συμμαζεμένες στον διαθέσιμο αποθηκευτικό χώρο.Αυτό το κριτήριο διευκολύνει αρκετά στον αποκλεισμό άλλων ελκυστικών εναλλακτικών (λ.χ. Genelec & ADAM).
 
Last edited:

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
KAl;h
Τις ακούω και εγώ τις μποτιές Χρήστο κάθε μέρα δεν υπάρχει έλεος.
Το ακούω και εγώ το κλασσικό να με βάλεις στη λίστα όχι όμως τώρα γιατί θα είμαι μάλλον ο 13ο.
Την καλημέρα μου Χρήστο.

View attachment 181181
Κάνε κάτι να σηκώσεις τα ηχεία στο ίδιο ύψος και αν γίνεται στο ύψος των αυτιών σου.
 

P

panag 505

Guest
KAl;h


Κάνε κάτι να σηκώσεις τα ηχεία στο ίδιο ύψος και αν γίνεται στο ύψος των αυτιών σου.

Απόλυτα σωστός. Έχεις δίκιο αλλά είναι το δωμάτιο του ενός μικρού (υιού), εάν προσέξεις κάτι υπερυψώνεται στο γραφείο του εκ δεξιών, και το αποτέλεσμα μπλέκεται.

Αυτά τα ακουσα μια φορά και φύγανε όπως ήρθαν ευτυχώς που τα ήθελε το παιδί αλλιώς πεταμένα λεφτά
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
(αν και αποφευγω να αναφερομαι σε συσκευες)... τα 57 ... που ειναι διασταυρωση καναπε με προσκεφαλο κρεβατιου ... τα εχει κανεις στο Κλαμπ Ιωανινων ? 🐒
->αν ειναι να παει κανεις σε ηχεια-εκτως-ενεργων τουλαχιστων να το κανει καλα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Αυτό είναι το ζητούμενο, η κατάληξη. Το ζήτημα είναι πώς φτάνουμε εκεί.
Εδώ είναι που χρειάζονται η επιστήμη και η θεωρία να μάς δείξουν τον δρόμο.
Οπωσδήποτε απαιτειται μια μεθοδος.
Δοκίμασα αρκετες.
Η μεθοδος "προσπάθησε να σου αρέσει η Χ καμπύλη γιατί είναι θεωρητικά σωστή"
δεν ήταν μέσα σ' αυτές.
 



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
κατεβαστε πληρη ομαδα ποδοσφαιρου .. 🐒 :banned:
ασας.κανω.και.γω.τη.μασκοτ
Θα σε κάνουμε τσιρλίντερ.
Ευκαιρία να ξαναπάς σχολείο να μάθεις καλά, τώρα που θα το βάλουν μάθημα. :party:
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Προτιμώ σφραγισμένες καμπίνες έχοντας εξηγήσει αναλυτικά τους λόγους γι αυτό στο ΄΄Κατά Απόσβεσιν Ευαγγέλιον΄΄...Όπως έχω επίσης εξηγήσει στο παρελθόν,δεν σκοπεύω να προμηθεύομαι μονάδες sub με βάρος ανώτερο των 25 κιλών καθεμία.
και μετα μου λες οτι κανεις γυμναστικη καθε μερα :lolsign:
...καλα κανεις και προτιμας κλειστα...τοτενες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Τσιρλί-ντερ...:lolsign:
View attachment 181198
Αχ, μη κοροϊδεύεις τίποτα, δε ξέρουμε τι μας περιμένει, θα γεράσουμε θα τα χάσουμε και θα χεζομαστε πάνω μας, κι ευτυχισμένοι θα μαστε αν έχουμε όπως το πιθήκι τούτο, ένα βυζί στο στόμα. :tongue:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Θα σε κάνουμε τσιρλίντερ.
Ευκαιρία να ξαναπάς σχολείο να μάθεις καλά, τώρα που θα το βάλουν μάθημα. :party:
Για να δωσω μια σοβαρη διασταση στο θεμα (εαν και μου αρεσει παντα η κωμικη) συγκεκριμενα ο Decembered (εγω δεν θα τον αποκαλεσω ποτε μ.....ου, αυτος μπορει να το κανει οχι εγω) ειναι για πολυ παραπανω. Εδω το φορουμ ειναι μια ομαδα και ο Decembered επρεπε να ειναι ο προπονητης.

Να το τεκμηριωσω οπως μου ειπε σε ενα αλλο ποστ ο ιδιος.

Λοιπον ο Γιουνγκ , ειχε ξεχωρισει το ego με την persona. Ολοι ξερετε τι ειναι πανω κατω μην επεκταθω. Πολλες φορες στη ζωη αλλα πολυ ευκολο στα ηλεκτρονικα μεσα (φορουμ κλπ) οι συμμετεχοντες, λογω και ανωνυμιας, το υποσεινηδητο τους (εν αγνοια τους) ταυτιζει αυτα τα δυο. Ο Decembered εστω και εδω μεσα δε τα ταυτιζει. Ξερει πολυ καλα (εστω και χωρις να το γνωριζει) οτι πρωτα πρπει καποιος να πλησιασει τον αλλο σε κοινωνικο επιπεδο και μετα να προσπαθησει περασει την οποια θεση του, αλλιως οσο θελεις μιλα , ο αλλος και δικιο εαν εχεις δε σε ακουει.

Αυτο τον καθιστα τον καλυτερο καταλυτη για το φορουμ σας (μας) και αποδεικντει το υψηλο IQ του.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
.. σφουγκοκολαριοι..... ω σαν τις οπες στα σαμπγουφερζ... μπλιαχ... 🐒
μια χαρα θα ειμαστε ολοι.. θα ανοίγουμε θεματα... "τι μπεμπιλινο χρησιμοποιήτε;" .. "τι να αλλαξω στο ταργκετ κερβ γιατι στεγνωσαν οι υγρες μεσαιες...."... "εχω παρκινσον και τρεμω .. τα χρειαζομαι τα σαμπ ;" ... "εγκατασταση ρουμ τριτμεντ στο γυροκομειο"..κοκ
 


Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Μα δεν κροσαρε ο Χρήστος τα ATC, και σου επιβεβαιώνει ότι υπήρχε πρόβλημα με τα 40-αρια:


Βεβαίως να υποθέσω πως θεωρείς τα δικά σου προακ καλύτερα (άλλης κλάσης όπως λες) από τα ATC τα 40-αρια του Χρήστου, και μιλάς για το δικό σου σεταπ.

Όμως, τουλάχιστον για τα ATC, η ατέλειωτη εμπειρία του Χρήστου στο μουσικό αυτό όργανο, δεν επιδέχεται αμφισβήτησης.

Προσωπικά σίγουρα δεν αμφισβητώ την ανεπάρκεια του ATC 40 ακόμα και στο σόλο κλαρίνο, μα εκτιμώ πως με τις δικες τους υποβαθυφωνες μονάδες της μεγάλης ATC, δεν θα είχανε κανένα πρόβλημα. Μια τετράδα ήθελαν, και θα έστρωναν την επιδερμίδα του Χρήστου, σα μπέμπης θα ήταν, θα τεντωνε.

Προσωπικά επίσης, σίγουρα αμφισβητώ την επάρκεια των δικών σου προακ σε οτιδήποτε έχει σχέση με μουσική που ακούω εγώ, και στις στάθμες που το γουστάρω. Να με συγχωρείτε αμφότεροι, αλλά σόλο βιολί δε με ενδιαφέρει. Σόλο ντραμς, ναι, πολύ. Και θέλω η μποτιά να έχει αυτό το αυθεντικό του λάιβ, στο σπληνάντερο. Χωρίς σαμπ; Χαχαχαχαχαχαχα, το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε;

Ευχαριστώ για την κατανόηση (των προσωπικών μου απαιτησεων στον ήχο, και για την αδιαφορία περί των δικών σας).
Μιας και το ανάφερες check this!!!

Μιλάμε για αναφοράς ήχο όχι αστεία.Εχει κάτι λογάκια ενδιάμεσα αλλά τον κουνάει τον καναπέ !!!
Προσοχή με τις στάθμες!!
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Μιας και το ανάφερες check this!!!

Μιλάμε για αναφοράς ήχο όχι αστεία.Εχει κάτι λογάκια ενδιάμεσα αλλά τον κουνάει τον καναπέ !!!
Προσοχή με τις στάθμες!!
Ωραιο, πολλα τετοια εχουν καλο ηχο καθως ειναι σολο εγγραφες και μαλλον το συμπιεζουν οσο λιγοτερο μπορουνε. Τα συστηματα μας δεν ειναι τοσο χαλια οσο νομιζουμε , ακου uncompressed μουσικη (και ιδιως ντραμς) και θα καταλαβεις. Απλως το compression παρολο που ολοι το βριζουν ειναι απαραιτητο σε ενα βαθμο καθως εχεις πολλα οργανα.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
.. σφουγκοκολαριοι..... ω σαν τις οπες στα σαμπγουφερζ... μπλιαχ... 🐒
μια χαρα θα ειμαστε ολοι.. θα ανοίγουμε θεματα... "τι μπεμπιλινο χρησιμοποιήτε;" .. "τι να αλλαξω στο ταργκετ κερβ γιατι στεγνωσαν οι υγρες μεσαιες...."... "εχω παρκινσον και τρεμω .. τα χρειαζομαι τα σαμπ ;" ... "εγκατασταση ρουμ τριτμεντ στο γυροκομειο"..κοκ
Τωρα σοβαρα-θα μας δωσεις και εμας λιγο απο αυτο που πινεις;

Πρεπει να ειναι μεγαλη τεχνη να γραφεις τετοια ποστ αλλα ακομα μεγαλυτερη να τα κατανοεις!Ευγε!
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Ωραιο, πολλα τετοια εχουν καλο ηχο καθως ειναι σολο εγγραφες και μαλλον το συμπιεζουν οσο λιγοτερο μπορουνε. Τα συστηματα μας δεν ειναι τοσο χαλια οσο νομιζουμε , ακου uncompressed μουσικη (και ιδιως ντραμς) και θα καταλαβεις. Απλως το compression παρολο που ολοι το βριζουν ειναι απαραιτητο σε ενα βαθμο καθως εχεις πολλα οργανα.
Drummer είμαι!!!
Γνωριζω
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top