Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
Όχι δεν είναι τρολιά για τον EAR και ας έβαλα τις λέξεις κλειδιά immersive & kraftwerk ...

Εγώ το παθαίνω... έχω εισάγει τόσα electronic, psychedelic, trance & hip hop τον τελευταίο καιρό στις μουσικές μου... που το εξηγώ σαν αποτέλεσμα του καλύτερου μπάσου μετά από τόσο καιρό ενασχόλησης με τα subs και τα μικρόφωνα...
Άμα σ'αρέσει, άκου τα.
Δε χρειάζεται ενοχές για όσα σου προσφέρουν διασκέδαση, ούτε χρειάζεται καταναγκασμούς για το τι μουσικές θα ακούμε.

Προσωπικά, ακούω κραφτγουερκ από παιδί, ασταμάτητα.
Απλώς τώρα μου προσφέρει περισσότερη ευχαρίστηση, το ίδιο μουσικό περιεχόμενο.
Ομοίως με Φίλιπ Γκλας, κλπ.

Πλέον βέβαια, στο σούπερ ντουπερ και καλά ιμερσιβ σεταπ που έστησα, ακούω τις περισσότερες ώρες Spotify, και κάτι Χάι Ενδ επιτυχίες όπως αυτή:




Και ασταμάτητα κάτι σουξέ σαν αυτό:


Remastered παρακαλώ, όχι ο,τι κι ο,τι..
 

Μηνύματα
12.829
Reaction score
10.048
Κι εγώ έχω βάλει deep house που δεν άκουγα, αλλά πάντα ήθελα. Τώρα την απολαμβάνω, με το βαθύ μπάσο. Δεν έχω σταματήσει όμως και τα άλλα είδη που μου αρέσουν.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Μήπως "εξαναγκασμος" είναι και όταν βάζουμε τον εαυτό μας να ακούσει κάτι που "ακούγεται καλά" π.χ. ας πούμε immersive και ακούμε για παράδειγμα kraftwerk ξανά και ξαναμανά... και πετάμε τόσα και τόσα σπουδαία έργα απλά επειδή έτυχε να ηχογραφηθούν μια άλλη εποχή ή να να μην είναι όπως οι καινούριες παραγωγές;;;
Όχι δεν είναι τρολιά για τον EAR και ας έβαλα τις λέξεις κλειδιά immersive & kraftwerk ...
Εγώ το παθαίνω... έχω εισάγει τόσα electronic, psychedelic, trance & hip hop τον τελευταίο καιρό στις μουσικές μου... που το εξηγώ σαν αποτέλεσμα του καλύτερου μπάσου μετά από τόσο καιρό ενασχόλησης με τα subs και τα μικρόφωνα...
Δεν είναι παράλογο ούτε κακό να συμβεί αυτό που περιγράφεις καθώς είναι φυσικό να θέλει κάποιος να γευτεί αυτό που έφτιαξε στο έπακρο (για ένα διάστημα). Το πόσο θα παρασυρθεί βέβαια ώστε να τείνει να αλλάξει και γούστα στην πορεία είναι ένα άλλο θέμα.. :whistling:
Αλλά αυτό δεν πιστεύω πως συμβαίνει συχνά..
Μόνο μην πάψει να ευχαριστιέται τις ''άλλες'' ηχογραφήσεις που χαιρόταν παλιότερα :(
Αυτό δεν θα είναι ότι καλύτερο..
 




Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Σου λέω "άντε γειά", μπας και επιτέλους πάψεις να συγχέεις την immersive experience στη μουσική (Dolby Atmos), με τον (δήθεν υποτιμητικό) "σινεματζίδικο" ήχο και τα περί Χόλυγουντ..

Είτε το θες είτε δε το θες, είτε σε ενοχλεί είτε όχι, η εξέλιξη του ήχου στη μουσική είναι ο immersive πολυκάναλος ήχος. Αυτό αποτελεί στη σημερινή πραγματικότητα την υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής στη μουσική.
12qasdf.jpg

:lol::lol:
 




Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
ακομα περισσοτερη μουσικη ακομα περισσοτερα ηχεια... αν για καποιους λογους (προσωπικους) δεν καλυπτεις το δευτερο μερος της προτασης...δεν εχεις δικαιολογια για το πρωτο.. 8-)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Τηλεεργασία κάνει. γμτ.
Και εδώ μια από τα ίδια.. :(
Τα ρεπό δεν θα είναι πια τόσο ''χύμα''.
Κλείνομαι στο δωμάτιο, παίρνω και το σκλί :biggrin: να μην την ενοχλεί.
Καλά είναι αλλά.. αλλιώς.
 




wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
ftw = φακ δε γουάϊφ

οκ...:roflmao:
και επειδή τα πιτσιρίκια αρέσκονται να το χρησιμοποιούν στα games ως ftw = for the win
εμείς μπορούμε να το γράψουμε 2 φορές... ftw ftw :p

(εύχομαι να μη μας δει η κυρία του Ιωάννη και ακούσουμε τίποτα ...γαλλικά :p - η διάθεση μας πάντως δεν είναι για προσβολή)
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
Πλέον βέβαια, στο σούπερ ντουπερ και καλά ιμερσιβ σεταπ που έστησα, ακούω τις περισσότερες ώρες Spotify
Από περιέργεια, επειδή έχω δει να το αναφέρεις ξανά, γιατί ακούς Spotify και όχι Tidal/Roon;

Βρίσκεις κομμάτια στο πρώτο που δεν έχει στο δεύτερο; Ή έχεις καταργήσει τη συνδρομή στο Tidal (που είχες, αν θυμάμαι καλά);

Ψάχνω κι εγώ τον τελευταίο καιρό πού θα καταλήξω, γι'αυτό ρωτάω. Το Spotify το σιχαίνομαι για διάφορους λόγους, το Tidal το έχω εδώ και λίγο καιρό και μου φαίνεται καλό. Και από θέμα UI και από ποικιλία.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Eγω πάλι όλη την ημέρα έχω την κυρά στην τραπεζαρία που έιναι δίπλα στο σαλόνι του HC-MUSIC και δεν μπορώ να ακούσω τίποτις. Μέχρι να σχολάσει κατά τις 19"00 ή και 20¨00 . wtf.
Τηλεεργασία
Δηλαδή, η Τηλεεργασία δεν έχει HAF...??
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
Από περιέργεια, επειδή έχω δει να το αναφέρεις ξανά, γιατί ακούς Spotify και όχι Tidal/Roon;

Βρίσκεις κομμάτια στο πρώτο που δεν έχει στο δεύτερο; Ή έχεις καταργήσει τη συνδρομή στο Tidal (που είχες, αν θυμάμαι καλά);

Ψάχνω κι εγώ τον τελευταίο καιρό πού θα καταλήξω, γι'αυτό ρωτάω. Το Spotify το σιχαίνομαι για διάφορους λόγους, το Tidal το έχω εδώ και λίγο καιρό και μου φαίνεται καλό. Και από θέμα UI και από ποικιλία.
Βρίσκω πιο πολλά στο Spotify.
Πολύ περισσότερα.
Άπειρη μουσική..

ΥΓ. Το τινταλ δουλεύει κανονικά, τα έχω όλα ταυτόχρονα, και νετφλιξ και HBO θα βάλω. Όλα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.221
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top