Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.052
Reaction score
41.348
Άσε Σώτο και τη φάγαμε στο κ@λο με το διπλό 9100 της ίδιας της σχιμανο.
Πολλά προβλήματα με το καλιμπράρισμα και μέτρηση κουκουρούκου όπως είπες.
Ο διπλός της stage δουλεύει καλά στο 9100.
Θα δούμε, δεν βιάζομαι, τα παρακολουθώ στενά τα δρώμενα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.125
Κύστεις στο ήπαρ και εκκολπώματα στο έντερο δεν είναι συνήθως κάτι το σοβαρό. Η άλλη αιτία που αναφέρεις εύχομαι να μην είναι μέσα στα πολύ σοβαρά. Οι δονητές βγαίνουν σχετικά εύκολα (στην προσωπική μου συλλογή έχω ακτινογραφία με μπουκάλι φάντα μισόλιτρο γεμάτο όλο μέσα). Οι δισκοκήλες όταν δεν τις γνωρίζουμε και καταφεύγουμε σε φυσιοθεραπευτές, χειροπράκτες κλπ για ειδικές ασκήσεις ανακούφισης και άλλα παρόμοια, τότε μπορούν να εξελιχθούν σε κάτι πολύ σοβαρό. Ειδικά όταν υπάρχει και μετατραυματικό υπόβαθρο. Για αυτό σου λέω για μαγνητική. Πρέπει πάντα να έχουμε ένα screening όταν πάμε να πιέσουμε. Εγώ πχ έχω μέση. Αλλά με παίρνει ακόμη... και το ξέρω αυτό γιατί έχω εικόνα. Που χρησιμεύει και για σύγκριση αν επιδεινωθεί.

Λίγα άτομα ξέρουν εδώ μέσα τι έχω τραβήξει τα τελευταία 7 χρόνια. Δεν το έχω κρυφό.

Επιγραμματικά(σεντονάκι):

* 2014: φουλ προπόνηση, κάποιοι πόνοι "από κάτω". Πάω ουρολόγο, μου λέει "μη μικροβιακή προστατίτιδα" από τη σέλα, συχνό φαινόμενο σε ποδηλάτες άνω των 40. Μου δίνει παυσίπονο και εξετάσεις. Σε μία βδομάδα επιστρέφω, όλες οι εξετάσεις άψογες, πόνος μηδέν. Μου λέει, μιας και ήρθες, ας σου κάνω έναν υπέρηχο κάτω κοιλίας. Βλέπει κάτι στο αριστερό νεφρό που δεν του αρέσει και με στέλνει για αξονική. Κακοήθης όγκος 5 εκατοστά. Σε μία βδομάδα ήμουν ήδη στο Υγεία και αφαίρεσα ρομποτικά το νεφρό. Βγαίνουν τα αποτελέσματα της βιοψίας και ο χειρουργός χαρούμενος μου λέει να συνεχίσω με 3μηνες και 6άμηνες εξετάσεις γιατί στατιστικά είμαι στην καλύτερη δυνατή διάγνωση. Να μη μπλέξω δηλαδή με ογκολόγους που πιθανώς θα με ταλαιπωρήσουν περισσότερο.

* Από τότε με παρακολουθεί ο ίδιος χωρίς χρήματα. Μαγνητικές, αξονικές, αίματος. Όλα καλά κι ωραία. Κάθε χρόνο και πιο ανάλαφρος. Στην τελευταία μαγνητική θώρακος τον Δεκέμβριο του 2019, σκιά ενός εκατοστού πίσω από την κλείδα. Ο ουρολόγος με στέλνει στον θωρακοχειρουργό. Αυτός μου λέει ότι αν δεν είχα τον υπάρχοντα καρκίνο θα το άφηνε και θα το παρακολουθούσαμε, αλλά τώρα καλύτερα να τον βγάλουμε (τον όγκο). Χριστούγεννα στο Υγεία, βγάζουμε τον όγκο, περιμένουμε τη βιοψία. Νευριασμένος εγώ γιατί αν το νεφρό δώσει μετάσταση η εξέλιξη είναι ...βελζεβούλ. :biggrin:

Σε λίγες μέρες μου λέει να πάω γιατί έχει ευχάριστα νέα. Είσαι τυχερός μου λέει, δεν είναι από το νεφρό, είναι έκτοπος καρκίνος θυρεοειδούς. Πολύ πιο ήπια μορφή καρκίνου δηλαδή. Παρένθεση: Πολλοί άνθρωποι έχουν λειτουργικό ιστό θυρεοειδούς πέρα από τη βάση του λαιμού, κυρίως στο άνω μεσοθωράκιο. Τέλος παρένθεσης.

* Πάω στον ενδοκρινολόγο μου (μεγάλο όνομα, οικογενειακός γνωστός), του δείχνω τη βιοψία, απορεί και μου λέει ότι είμαι πάρα πολύ σπάνια περίπτωση. Είναι ελάχιστες παγκοσμίως οι περιπτώσεις καρκίνου θυρεοειδούς που ξεκίνησαν από έκτοπο ιστό. Ο ίδιος δεν είχε ξανακούσει στην Ελλάδα ανάλογο περιστατικό (45 χρόνια γιατρός). Βρε, τι τύχη είναι αυτή, λέω εγώ. :roflmao:

* Μετά από συνομιλία με άλλους γιατρούς μου λέει: Δεν θα σου αρέσει αυτό που θα σου πω αλλά πρέπει να βγάλεις και τον θυρεοειδή για να είμαστε σίγουροι, αφού το 1/3 των καρκίνων του αδένα αυτού είναι πολυεστιακοί. Πριν κλείσω μήνα από την προηγούμενη επέμβαση, νέο χειρουργείο στο Υγεία, με τον πιο γνωστό χειρουργό του χώρου. Μου άνοιξε την ίδια φρέσκια τομή, παρόλο που δεν βόλευε, για να μη με κάνει Φρανκεστάιν. Πάει κι ο θυρεοειδής. Βγαίνει η βιοψία και δείχνει 8 καρκινικές μικροεστίες που δεν φαίνονταν στον υπέρηχο. Ανακουφίζομαι που δεν βγάλαμε τον αδένα χωρίς λόγο, ξαναπάω στον ενδοκρινολόγο μου και μου συνταγογραφεί τη γνωστή θεραπεία ραδιενεργού ιωδίου που "σκοτώνει" όσα εναπομείναντα καρκινικά κύτταρα έχουν μείνει.

* Νέο ραντεβού σε κλινική που χορηγεί ραδιενεργό ιώδιο. Εντωμεταξύ έχει αρχίσει η καραντίνα και έχω έξτρα έννοια να μην κολλήσω. Ειδική δίαιτα για 20 μέρες, κόλπα με τα χάπια για να πετύχουμε ιδανικές τιμές για τη θεραπεία.

Πίνω το ραδιενεργό σφηνάκι και μένω τρεις μέρες σε μονωμένο δωμάτιο της κλινικής γιατί εκπέμπω ακτινοβολία gamma. Κάθε μέρα μέτρηση εκπομπών. Την τρίτη μέρα δεν "γυάλιζα" πολύ :biggrin: , παίρνω εξιτήριο και πάω κατευθείαν στο εξοχικό μας γιατί για 2-3 βδομάδες δεν πρέπει να πλησιάζω παιδιά μέχρι να εξασθενήσει εντελώς η ραδιενέργεια. Το έκανα μήνα για σιγουριά και μετά το Πάσχα γύρισα σπίτι άλλος "άνθρωπος".

Υ.Γ. Το 2011 είχα αφαιρέσει τη χοληδόχο κύστη λόγω λιθίασης. Από τα 25 βασανίζομαι με έλκη και γαστρίτιδες που μετά από πολλά χρόνια ερευνών για τα αίτια έφτιαξαν με αντικαταθλιπτικά.

Αν δεν είχα πάθει την προστατίτιδα από τη σέλα, δεν θα είχα βρει τυχαία τον ασυμπτωματικό καρκίνο στο νεφρό και τώρα θα έκανα παρέα στον Φύσσα. :gamer:

Άρα μπορώ να δηλώσω ότι το ποδήλατο μου έσωσε τη ζωή, έστω κι έμμεσα.

Όποτε πάω στο Υγεία με χαιρετάει το μισό νοσοκομείο. Με τις νοσοκόμες έχω κάνει τρελές πλάκες στα δωμάτια. Εγώ χαβαλές με πόνους και ορούς, να πειράζω τους άλλους ασθενείς και τους γιατρούς.

Δέχομαι ερωτήσεις. :king:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.052
Reaction score
41.348
Γενικά δεν αρρωσταίνω, θυμάμαι μια φορά πολλά χρόνια πριν πέρασα μια καλή γρίπη και κάνα δυο φορές αδιαθεσία.
Με το ατύχημα στο νοσοκομείο 2 βδομάδες και στη συνέχεια με συχνές επισκέψεις είδα, έζησα και γνώρισα κόσμο με σοβαρά προβλήματα αλλά τέτοιο πράμα σαν αυτό που διάβασα Άλεξ πρώτη φορά.
Τι να πω... Εύχομαι να πάνε όλα καλά από εδώ και πέρα.
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Περαστικά εύχομαι απλά, καμία ερώτηση... κάποιες παρατηρήσεις:
Δεν βλέπω τον λόγο να σε πάρει από κάτω όλο αυτό και να μην συνεχίσεις ποδήλατο αγωνιστικά και ότι θέλεις.
Οκ ταλαιπωρία και καταπόνηση του οργανισμού αλλά στην τελική όλα καλά διότι: 1) Έχω εξετάσει πρωταθλήτρια Ευρώπης taek won do και την έχω βρεί μονόνεφρη εκ γενετής. Στα 16 ήταν ένα βήμα πριν τους ολυμπιακούς σε επίπεδο και δεν είχε καταλάβει τίποτε. Ο έλεγχος έγινε για ασφαλιστική. Ο δικός σου νεφρός έχει κάνει αντιρροπιστική υπερτροφία ήδη και σε καλύπτει. 2) Ο θυρεοειδής δεν χρειάζεται υπάρχουν τα χάπια. 3) Το ογκίδιο στον πνεύμονα αφαιρέθηκε θεωρητικά με τμηματεκτομή ή και πιο επιστημονικά (davinci?), άνω λοβός είναι, όλα κομπλέ είσαι έτοιμος... έφυγες κιόλας αφήνεις τρίχα και μούσι, τηλέφωνο στον Χρήστο και πάμε :D👍
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.125
Περαστικά εύχομαι απλά, καμία ερώτηση... κάποιες παρατηρήσεις:
Δεν βλέπω τον λόγο να σε πάρει από κάτω όλο αυτό και να μην συνεχίσεις ποδήλατο αγωνιστικά και ότι θέλεις.
Οκ ταλαιπωρία και καταπόνηση του οργανισμού αλλά στην τελική όλα καλά διότι: 1) Έχω εξετάσει πρωταθλήτρια Ευρώπης taek won do και την έχω βρεί μονόνεφρη εκ γενετής. Στα 16 ήταν ένα βήμα πριν τους ολυμπιακούς σε επίπεδο και δεν είχε καταλάβει τίποτε. Ο έλεγχος έγινε για ασφαλιστική. Ο δικός σου νεφρός έχει κάνει αντιρροπιστική υπερτροφία ήδη και σε καλύπτει. 2) Ο θυρεοειδής δεν χρειάζεται υπάρχουν τα χάπια. 3) Το ογκίδιο στον πνεύμονα αφαιρέθηκε θεωρητικά με τμηματεκτομή ή και πιο επιστημονικά (davinci?), άνω λοβός είναι, όλα κομπλέ είσαι έτοιμος... έφυγες κιόλας αφήνεις τρίχα και μούσι, τηλέφωνο στον Χρήστο και πάμε :D👍
Έχεις δίκιο σε όλα.

Είμαι πολύ δυνατός χαρακτήρας. Η γκρίνια και τα "ωχ τι πάθαμε" είναι άγνωστα για μένα. Το ίδιο και η ανάγκη συμπαράστασης στον πόνο. Όταν δεν είμαι καλά θέλω να είμαι μόνος μου.

Όμως... υπάρχουν τα άλλα στοιχεία που δρουν αρνητικά. Είμαι τελειομανής ή για να το θέσω αλλιώς: το κατώφλι του τι θεωρώ καλό-κακό, ωραίο-άσχημο, άξιος-άχρηστος κτλ. είναι πολύ ψηλά ώστε οι ξεχωριστοί να είναι μονοψήφιοι. Να το πω και πιο αμερικάνικα: ο δεύτερος είναι ο πρώτος από τους χαμένους.

Αν λοιπόν μπλεχτώ ξανά με τα αγωνιστικά, η επίδραση στον εαυτό μου θα είναι αρνητική και δεν σηκώνω πλέον πολλά ζόρια.

Δεύτερον, πάντα κοιτάω το τι έχω να κερδίσω από κάτι που ασχολούμαι, ειδικά όταν απαιτεί άφθονο χρόνο και χρήμα. Από αγώνες για την καύλα είμαι χορτάτος από τα νιάτα μου. Το να κερδίσω ( ; ) κάποιους πενηντάρηδες και να μου δώσουν ένα πλαστικό κύπελλο δεν με γεμίζει καθόλου. Ίσα-ίσα είμαι υποστηρικτής του "κάθε πράγμα στον καιρό του".

Τρίτο και σημαντικότερο. Οι αλλαγές της διάθεσης με συντροφεύουν από τα 30s μου. Κάθε μέρα που ξυπνάω είναι μία έκπληξη ως προς το πώς αισθάνομαι. Τα αντικαταθλιπτικά και ο κολλητός νευρολόγος με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ, όταν όμως μιλάμε για αθλητισμό που οι απαιτήσεις είναι ακραίες το "πάρα πολύ" δεν αρκεί.

Τέταρτο: Το καλό φαγητό είναι πλέον πιο σημαντικό από το ποδήλατο. Τρώω έξω τις περισσότερες ημέρες της βδομάδας. Είναι τρόπος ζωής κάτι σαν τον κινηματογράφο για τις ταινίες. Προσέχω σε ποσότητα και σε ποιότητα αλλά είμαι πολύ μακριά από την κατάλληλη διατροφή για πρωταθλητισμό.

Αυτό που με έσωσε είναι η τεχνολογία. Αποκλείεται να έβγαινα για ποδηλατάδα/άθληση με το σκεπτικό ότι μου κάνει καλό. Ταλαιπωρία σκέτη. Και έξτρα νεύρα γιατί θα πλακωνόμουν με τους ατέλειωτους απρόσεχτους οδηγούς. Με το turbo-trainer στο σπίτι και ένα καλό virtual software βρήκα την υγειά μου (οξύμωρο... :roflmao: ). Κάνω όσο θέλω, όποτε θέλω, αν αισθανθώ άσχημα σε 2 sec είμαι καθιστός σπίτι μου, ο καιρός είναι άγνωστος παράγοντας.

Μόλις ηρεμήσουμε λίγο με την πανδημία, να κανονίσουμε έξοδο για καφέ ή φαγητό, σε τοποθεσία που να μας βολεύει όλους. Τον Χρήστο δεν τον ρωτάμε, θα έρθει με το ποδήλατο. :biggrin: Ο Sotos μέσω Skype. :thumbsup:
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Πάντως και το turbo trainer μια χαρά είναι, εγώ θα πάρω άμεσα. Και από αυτά που γράφεις σε βλέπω στον δρόμο πάλι μέσα στο 21 :whistling:
Οπότε κανονίζουμε βόλτα παραλιακή, ομαδική καταδίωξη btetsou εμείς όλοι ξυρισμένοι με assos φούλ ενδυμασία (αγαπάμε assos και prada) και μετά καφέ-φαγητό 😍 στο Ark
 


Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Αυτααααα....
Check out my cycling activity on Garmin Connect. #beatyesterday
Παναγιώτη πρώτη σου βόλτα αυτή? o_O μπράβο ρε φίλε πολύ δυνατός... μας γ@μησες :oops: τι σου κάνανε στο φίστινγκ ρε φίλε :p
 


Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
Κάποια στιγμή είχε πάει να πλύνει τα χέρια του , δεν μήπως αντί για οινόπνευμα έβαλε νέφτι .
Ρε τουνος ο διάολος πάει μόνος του ρε απαπα...
Το λοιπόν θέλω λίγο πιο ζεστό ρούχο σε θώρακα ώμους , να βάλω υπόστρωμα πως το λεν η άλλο jersey;
Με δυσκολεύουν τα drops , πιο γρήγορα μου φαίνεται πάω τραβώντας ψηλά τις λαβές παρά κει χάμου
Ααα και μάλλον θέλω σέλα με αυλάκι
IMG_20201018_075038.jpg
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.125
Παναγιώτη πρώτη σου βόλτα αυτή? o_O μπράβο ρε φίλε πολύ δυνατός... μας γ@μησες :oops: τι σου κάνανε στο φίστινγκ ρε φίλε :p
Έκρυψαν το ηλεκτρικό μοτέρ στην ... κοιλότητα. Στο επόμενο fisting θα του αυξήσουν την ισχύ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Το λοιπόν θέλω λίγο πιο ζεστό ρούχο σε θώρακα ώμους , να βάλω υπόστρωμα πως το λεν η άλλο jersey;
Επιλογές:
1) βάζεις underlayer
2) φοράς αμάνικο αντιανεμικό
3) φοράς μακρυμάνικο jersey
4) φοράς μακρυμάνικο jersey και μακρυμάνικο underlayer
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.125
Είμαι από νωρίς το πρωί στον Μωραϊτη, στον Σχινιά. Έχουν περάσει πάνω από 50 γυαλιστεροί και γελάω μόνος μου σκεπτόμενος τον Μπρέτσο.

Πάντως η μέρα είναι απίθανη για κάθε άθλημα.

IMG_20201018_113021.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.702
Πάει κι ο θυρεοειδής. Βγαίνει η βιοψία και δείχνει 8 καρκινικές μικροεστίες που δεν φαίνονταν στον υπέρηχο
Πολύ αμφιβάλλω.
Βεβαίως, δεν είναι "πρόβλημα" το μηχάνημα...
Ωστόσο, ακόμα και σε αρκετά μεγάλου μεγέθους κακοήθους ηχομορφολογιας εστίας, συχνά δεν καταφέρνει η fna να αναδείξει καρκινικά κύτταρα, πόσο μάλλον σε μικρής διαμέτρου εστιακες βλάβες.

Θυμάσαι παθολογοανατομική διάγνωση της κακοήθειας στο νεφρό; Έχεις την εξέταση;

Πάντως πολλά τράβηξες, χαρά στο κουράγιο σου ρε φίλε..
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Πολύ αμφιβάλλω.
Βεβαίως, δεν είναι "πρόβλημα" το μηχάνημα...
Ωστόσο, ακόμα και σε αρκετά μεγάλου μεγέθους κακοήθους ηχομορφολογιας εστίας, συχνά δεν καταφέρνει η fna να αναδείξει καρκινικά κύτταρα, πόσο μάλλον σε μικρής διαμέτρου εστιακες βλάβες.

Θυμάσαι παθολογοανατομική διάγνωση της κακοήθειας στο νεφρό; Έχεις την εξέταση;

Πάντως πολλά τράβηξες, χαρά στο κουράγιο σου ρε φίλε..
Αφού του τον βρήκε στον υπέρηχο ουρολόγος τον όγκο στον νεφρό πάλι καλά να λέει τυχερός στάθηκε...
Αυτά τα πράγματα παίρνουν συχνά μεγάλες διαστάσεις χωρίς ο ασθενής να παρουσιάζει καθόλου συμπτωματολογία και ανιχνεύονται τυχαία.
Για τον θυρεοειδή και εμένα περίεργο μου φάνηκε... ούτε ένα ύποπτο οζίδιο? Μια περιοχή ανομοιογένειας? Τέλος πάντων όσον αφορά τον χαρακτηρισμό των αλλοιώσεων των δομών του τραχήλου γενικότερα είμαι πάντα επιφυλακτικός.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.052
Reaction score
41.348
Κάποια στιγμή είχε πάει να πλύνει τα χέρια του , δεν μήπως αντί για οινόπνευμα έβαλε νέφτι .
Ρε τουνος ο διάολος πάει μόνος του ρε απαπα...
Το λοιπόν θέλω λίγο πιο ζεστό ρούχο σε θώρακα ώμους , να βάλω υπόστρωμα πως το λεν η άλλο jersey;
Με δυσκολεύουν τα drops , πιο γρήγορα μου φαίνεται πάω τραβώντας ψηλά τις λαβές παρά κει χάμου
Ααα και μάλλον θέλω σέλα με αυλάκι

Κατάλαβες τώρα γιατί τα κουρσάκια είναι ποδήλατο για άθληση?
Επειδή λεπόν ξέρω όλες τις φάσεις που πρέπει να περάσεις γιαυτό σε είπα να τσεκάρεις μήπως δεν είσαι ακόμα για 110 λαιμό, δεν είσαι ακόμα για να ξαπλώνεις πάνω στο ποδήλατο με επιθετική θέση γιαυτό σε βολεύει περισσότερο να είσαι στα hoods.
Σέλα θα σε πρότεινα να κοιτάξεις Αυτή , έχει άφθονη στήριξη, όταν με το καλό κατέβεις στο drops του τιμονιού έχει φαρδιά μύτη.
Μόλις γύρισα από μια μικρή βολτίτσα, κοίτα πως ξηγιέμαι σε μια μέρα σαν και τη σημερινή
IMG_20201018_151727.jpg
MVIMG_20201018_151758.jpg


Σε λίγες μέρες όπως το πάει θα φοράω Jacket από πάν και το bib από κάτ, αργότερα bib tights, καλύμματα στα παπούτσια και, και... τι νόμιζες τελείωσαν οι αγορές :biggrin:


Πάρε και τη βολτίτσα

IMG_20201018_150852.jpg


Είχε πολλά απρόοπτα η προπόνηση σήμερα, έχω για παρέα ένα αθλητή γνωστού ομίλου.
Το παλικάρι είναι λίγο σβαρνιάρης και δεν συντηρεί το ποδήλατο, ντίπ τίποτα, γράφει αβέρτα χιλιόμετρα και δεν αλλάζει ούτε βίδα... Το θέμα είναι ότι πατάει και είναι καλός, Ε, στη ανάβαση του χάρακα σήμερα μάγκωσε το πίσω ντεραγιέ και τα έσπασε όλα... Είχα καιρό που του έβαζα χέρι γιατί έβλεπα ότι όλη η μετάδοση έχει θέμα αλλά αυτός το βιολί του... Ταξάκι και πίσω σπίτι αφού είσαι τέτοιος...(ευτυχώς δεν είχε πτώση)
Εγω συνέχισα τη βόλτα μου κανονικά.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.052
Reaction score
41.348
View attachment 183218
... Καλημέρα , τό πήρα για την κόρη μου , αλλά θά τό στρώσω λίγο ...

View attachment 183219

... θέλω να τού προσθέσω led για λόγους ασφαλείας , έχετε να προτείνετε κάτι ; ... ευχαριστώ
Βάλιου φορ money τα επαναφορτιζομενα φωτάκια της comet
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.324
Μηνύματα
2.858.564
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top