Επιλογή ενισχυτή για Monitor Audio RX1

Μηνύματα
16
Reaction score
19
Καλημέρα σε όλο το team,

Παλιος wannabe χαιφιντελίστας εδώ από Θεσσαλονίκη, έχω φάει τα νιάτα μου σε εκθέσεις hifi και μουσικά events.

Στο σπίτι (χώρος ακρόασης περιπου 30-35τμ) έχω περάσει από:
(10ετία του '90) Marantz PM-40 με ηχεία Audio Spectrum CM3 και CD player Technics (MASH)
(2000-τώρα) Marantz AV SR-5200 και ηχεία αρχικά B&W vm1+sub B&W ASW300 και αργότερα Monitor Audio RX1

Πηγές:
streaming από PC σε Musical Fidelity V-DAC
πικάπ Dual 435 με Ortofon 2M Red με phono stage NAD PP2i
CD player (σπανια πλέον)

Η αλήθεια είναι οτι ποτέ δεν με ενθουσίασε ο συνδυασμός SR-5200 με τα RX1. Ενώ βγάζουν γεμάτα και ζεστά μεσαία, τα ψηλά είναι αρκετά σκοτεινά με έλλειψη λεπτομέρειας/αέρα για τα γούστα μου αλλά το πραγματικό πρόβλημα είναι στα μεσοχαμηλά όπου υπάρχει μια γενική μουντάδα/θολούρα όπως και στα χαμηλά όπου είναι γενικά 'μπουμαριστά' χωρίς καλό έλεγχο.

Πολύ πρόφατα ξέθαψα τον παλιό μου PM-40 (όχι SE) και μόλις τον έβαλα πάνω στα RX1 είδα το φως! Πολύ πιο ισορροπημένος, αρκετά πιο αναλυτικός και αεράτος ψηλά, αλλά η αποκάλυψη ήταν οι μεσοχαμηλές/χαμηλές όπου πλέον ο έλεγχος είναι σαφώς ανώτερος του SR-5200. Χάθηκε πλέον η ασάφεια/θολούρα όπως και το έντονο μπουμάρισμα του SR-5200. 2x43 WRMS vs 90W ανά κανάλι.... τι να λέμε..

Βέβαια ο καημένος ο PM-40 έχει πει το ποίημα, παίζει μόνο σε Direct mode πλέον, αλλά μου έδειξε πόσο μου λείπει ένας καλός ενισχυτής.

Είμαι στο ψάξιμο για ενισχυτή λοιπόν για τα MA Silver RX1 (80W 89dB 6 Ohms), τα οποία αντίθετα με τα Bronze αλλά και τους προκατόχους τους (RS1) ΔΕΝ είναι φωτεινά ηχεία αλλά τείνουν προς το ζεστό, με έντονο μπάσο, γεμάτες, έντονες και αναλυτικότατες μεσαίες και ελαφρά υποτονισμένες υψηλές.


Έχω λοιπόν καταλήξει στους παρακάτω ολοκληρωμένους με βάση και τον χαρακτήρα των ηχείων:

Cambridge Audio cxa60 (2x60W)
IotaVX SA3 (2x45W)
Rotel A11 (2x50W)

και σαν δευτερέυουσες επιλογές:
Cambridge Audio axa35
Denon PMA-600/800
αλλά τα Denon νομίζω λόγω του ζεστού χαρακτήρα τους δεν θα δέσουν τόσο με τα ηχεία, και επίσης είναι λογικά χαμηλότερης κατηγορίας από τους παραπάνω.

Ακούω λοιπόν τις απόψεις και προτάσεις σας :)
 
Last edited:

Μηνύματα
16
Reaction score
19
Καλημερα και πάλι και συγνώμη για την έκθεση παραπάνω, υπάρχει μήπως καμιά εμπειρία/άποψη για το συνδυασμό των

Cambridge Audio cxa60 (2x60W)
IotaVX SA3 (2x45W)
Rotel A11 (2x50W)

με τα Monitor Audio RX1 ή έστω γενικα με τη σειρα RX;
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
θελεις καλυτερο ενισχυτη,απο αυτους που ανεφερες. Απο την στιγμη που εχεις εξωτερικο phono,θα πηγαινα σε αυτον
Musical Fidelity M2si και για οσο ισχυει η προσφορα στα 750 ευρω (850 ευρω κανονικη τιμη).
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλημέρα σου nikasian,
Τα RX1 είναι αγγλική σχολή και η γνώμη μου είναι να επιλέξεις έναν αγγλικό ενισχυτή π.χ. και NAD οπως και τα αλλα 2 που ανάφερες και από 50 βατάκια και πάνω θα είσαι ΟΚ.
Θέλω να σε ρωτήσω όμως τον Marantz που τον χρησιμοποιείς για ταινίες ?
 

Μηνύματα
16
Reaction score
19
θελεις καλυτερο ενισχυτη,απο αυτους που ανεφερες. Απο την στιγμη που εχεις εξωτερικο phono,θα πηγαινα σε αυτον
Musical Fidelity M2si και για οσο ισχυει η προσφορα στα 750 ευρω (850 ευρω κανονικη τιμη).
Θεωρείς ότι ο MF M2si είναι καλύτερος από τον CA cxa60?


Θέλω να σε ρωτήσω όμως τον Marantz που τον χρησιμοποιείς για ταινίες ?
Τον Marantz τον χρησιμοποιούσα για ταινίες με 5 B&W vm1 + sub B&W asw300.
Μετά κάηκε η κάρτα αποκωδικοποίησης DD, DTS... Εξακολουθεί όμως να παίζει stereo.
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Θεωρείς ότι ο MF M2si είναι καλύτερος από τον CA cxa60?
και απο τον CXA80,για τα νεα μοντελα 61/81 δεν γνωριζω,ειναι σημαντικα βελτιωμενα ηχητικα.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Από όσους γράφτηκαν θα σου πρότεινα να πας σε nad. Πρόσεξε όμως λίγο την ισχύ. Έχεις ήδη ίδιας μάρκας phono οπότε θα ταιριάξει κάτα κάποιο τρόπο.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
19
και απο τον CXA80,για τα νεα μοντελα 61/81 δεν γνωριζω,ειναι σημαντικα βελτιωμενα ηχητικα.
Ευχαριστώ, θα τον βάλω στα υπόψη και θα το ψάξω περισσότερο για τον M2si


Από όσους γράφτηκαν θα σου πρότεινα να πας σε nad. Πρόσεξε όμως λίγο την ισχύ. Έχεις ήδη ίδιας μάρκας phono οπότε θα ταιριάξει κάτα κάποιο τρόπο.
Προτείνεις κάποιον συγκεκριμένο NAD για αυτό το setup;
 


Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Προτείνεις κάποιον συγκεκριμένο NAD για αυτό το setup;
Aπο τα μοντελα της εταιρειας που ειναι σε παραγωγη (και οχι καποιος μτχ.) και δεν ειναι class d (εχει πλεον ριξει εκει το βαρος η εταιρεια),μονο ο 375,αλλα ειναι πολυ ακριβος. To μικροτερα μοντελα 316,326 ειναι πολυ καλα,αλλα δεν θα κανουν την διαφορα.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Αφού χρησιμοποιείς ενισχυτή και για home cinema καλό θα ήταν να βρεις έναν AV καλύτερο από τον Marantz που έχει και πρόβλημα και να τον δουλέψεις και stereo υπάρχουν αξιόλογα μοντέλα.
 


Μηνύματα
16
Reaction score
19
Αφού χρησιμοποιείς ενισχυτή και για home cinema καλό θα ήταν να βρεις έναν AV καλύτερο από τον Marantz που έχει και πρόβλημα και να τον δουλέψεις και stereo υπάρχουν αξιόλογα μοντέλα.
Με τίποτα, έκλεισε το κεφάλαιο AV receiver για μένα. Πουλάω ήδη τον Marantz και τα vm1. Το πολύ να πάρω καμιά φτηνή soundbar για HC. Θα ρίξω το βάρος στην αγορά ενός καλού δικάναλου για μουσική.

Υπάρχει budget για τον ενισχυτή;
Μέχρι 750 είναι το budget, οπότε οριακά ειναι μέσα ο M2si και ακόμα ισως και το combo Iotavx SA3+PA3. Αλλά με επιφύλαξη για το τελευταίο..
 

ika

News
Μηνύματα
13.743
Reaction score
12.818
O NAD C375BEE είναι πολύ μεγάλος για τα MA RX1, μήπως να δει για κανένα 355?
Κάποιον στα 80-100Wrms γενικά, έχει στην ΧΕ έναν PRIMARE A30.1 mk2 πχ.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Μέχρι 750 είναι το budget, οπότε οριακά ειναι μέσα ο M2si και ακόμα ισως και το combo Iotavx SA3+PA3. Αλλά με επιφύλαξη για το τελευταίο..
τα τελευταια που θα τα βρεις? Νομιζω στη χωρα μας δεν εισαγονται.

O NAD C375BEE είναι πολύ μεγάλος για τα MA RX1, μήπως να δει για κανένα 355?
Κάποιον στα 80-100Wrms γενικά, έχει στην ΧΕ έναν PRIMARE A30.1 mk2 πχ.
Εκτος απο μεγαλος ειναι και ακριβος,υπαρχουν καλυτερες επιλογες με λιγοτερα χρηματα. Ο 355 ειναι μοντελο 10+ ετων πλεον,μονο μτχ. εκτος και αν βρει σε καταστημα τον 356 (που και αυτος ομως εχει σταματησει να παραγεται,η εταιρεια εχει μονο 3 μοντελα ταξης αβ,τα 316,326,375).Αλλα και παλι ο 356 παιζει στα 900 ευρω,υπαρχουν καλυτερες επιλογες.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
19
τα τελευταια που θα τα βρεις? Νομιζω στη χωρα μας δεν εισαγονται.
Πουθενά δεν εισάγονται, πωλούνται με βάση το μοντέλο direct to consumer. Τα αγοράζεις απευθείας από το site του κατασκευαστή.

Μου άρεσε η ιδέα για τον MF M2si (750€) και μάλλον είμαι πλέον ανάμεσα σε αυτόν και τον CA cxa60 στα 620€. Ο Cambridge μια και έχει αξιοπρεπέστατο DAC, ίσως όχι όπως του cxa61 αλλά και πάλι τουλάχιστο ισάξιο με το DacMagic, θα μου κοστίσει πρακτικά ακόμα λιγότερα εφόσον θα μπορώ να πουλήσω το VDAC.

Βέβαια επειδή αυτές τις αγορες δεν τις κάνεις κάθε μέρα, η τιμή ΔΕΝ θα είναι το βασικό κριτήριο επιλογής.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Πουθενά δεν εισάγονται, πωλούνται με βάση το μοντέλο direct to consumer. Τα αγοράζεις απευθείας από το site του κατασκευαστή.
Νομιζω οτι ειναι καλυτερα να αποφυγεις μια "τυφλη" αγορα,οταν δεν θα κοστισει και σημαντικα λιγοτερα.Τα reviews μπορει να ειναι θετικα,αλλα καλυτερα να ακουμε και να κρινουμε εμεις. Ειναι βεβαια και το θεμα της υποστηριξης μετα,αλλα και το γεγονος οτι μπορει σε μια 5ετια αυτη η εταιρεια να μην υπαρχει,κατι που μειωνει δραματικα την αξια των συσκευων
 

Μηνύματα
64
Reaction score
18
Καλημέρα σε όλο το team,

Παλιος wannabe χαιφιντελίστας εδώ από Θεσσαλονίκη, έχω φάει τα νιάτα μου σε εκθέσεις hifi και μουσικά events.

Στο σπίτι (χώρος ακρόασης περιπου 30-35τμ) έχω περάσει από:
(10ετία του '90) Marantz PM-40 με ηχεία Audio Spectrum CM3 και CD player Technics (MASH)
(2000-τώρα) Marantz AV SR-5200 και ηχεία αρχικά B&W vm1+sub B&W ASW300 και αργότερα Monitor Audio RX1

Cambridge Audio cxa60 (2x60W)
IotaVX SA3 (2x45W)
Rotel A11 (2x50W)

και σαν δευτερέυουσες επιλογές:
Cambridge Audio axa35
Denon PMA-600/800
αλλά τα Denon νομίζω λόγω του ζεστού χαρακτήρα τους δεν θα δέσουν τόσο με τα ηχεία, και επίσης είναι λογικά χαμηλότερης κατηγορίας από τους παραπάνω.

Ακούω λοιπόν τις απόψεις και προτάσεις σας :)
Εγω θα σου προτεινα τον ΜΑRANTZ PM6007 ή σε περιπτωση που βρεις το PM6006 σε καλυτερη σε κάποιο καταστημα.

https://www.whathifi.com/reviews/marantz-pm6007 :dance:

Σταθερες αξίες .
 


Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Μου άρεσε η ιδέα για τον MF M2si (750€) και μάλλον είμαι πλέον ανάμεσα σε αυτόν και τον CA cxa60 στα 620€. Ο Cambridge μια και έχει αξιοπρεπέστατο DAC, ίσως όχι όπως του cxa61 αλλά και πάλι τουλάχιστο ισάξιο με το DacMagic, θα μου κοστίσει πρακτικά ακόμα λιγότερα εφόσον θα μπορώ να πουλήσω το VDAC.

Βέβαια επειδή αυτές τις αγορες δεν τις κάνεις κάθε μέρα, η τιμή ΔΕΝ θα είναι το βασικό κριτήριο επιλογής.
ποιο v-dac εχεις? Αν εχεις το MKII δεν εχει νοημα να βαλεις σαν κριτηριο ,το dac του CXA-60 (το πιο πιθανο να παιζει καλυτερα). Απο την αλλη αν εχεις το MKI δε νομιζω οτι εχει νοημα να το πουλησεις (τι θα πιασει ενα dac του 2009 χωρις καν ασυγχρονη usb εισοδο?).Mπορεις βεβαια να το χρησιμοποιησεις για την ομοαξονικη και οπτικη εισοδο και να παρεις ενα usb dac με κοστος λιγο πανω απο 100 ευρω.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.050
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top