Anthem MRX 540, 740, 1140 - AVM 70, 90

Μηνύματα
191
Reaction score
339
Γιατι όχι;

Αν εννοείς τους ολοκληρωμένους, θα εχεις και έξτρα ισχύ στα κανάλια που θα οδηγείς, εφόσον θα ειναι λιγότερα δεν θα φτάνει τόσο εύκολα στα ορια του το τροφοδοτικό.

Επίσης, κάποιοι ολοκληρωμένοι δίνουν την δυνατότητα τις άδειες εξόδους να τις μετατρέψεις σε εξόδους διενίσχυσης των μπροστινών. Δεν ξέρω αν το κάνουν οι Anthem.
Για τους προ λέω . avm70 ή xmc 2 που βλέπω να μπορώ να αγγίξω.
τελικούς δεν ξέρω αν θα αλλάξω μπορεί μελλοντικά, crown έχω.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Λοιπόν, τα καλά και κακά νέα.
Όπως φαίνεται και επίσημα θα έχουν και DTS:X Pro. Για όσους το θέλουν τέλος πάντων.
Στα κακά νέα, στους MRX όπως φαίνεται μόνο ο 1140 θα έχει ξεχωριστές εξόδους subs. Αυτό δεν ισχύει ούτε καν για τον 740.


 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Για τους προ λέω . avm70 ή xmc 2 που βλέπω να μπορώ να αγγίξω.
τελικούς δεν ξέρω αν θα αλλάξω μπορεί μελλοντικά, crown έχω.
ΟΚ.

Πάλι, γιατί όχι;
Αν εχεις αλλού σημαντικότερα θέματα να λύσεις πρέπει να σκεφτείς πως θα διαχειριστείς το μπάτζετ σου για το καλύτερο αποτέλεσμα.
 


Μηνύματα
32
Reaction score
15
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δώσει κάποιος τέτοιο μηχάνημα (AVM60).

Από την άλλη το καλύτερο μηχάνημα για την πλειοψηφία των σπιτιών είναι ο MRX740. 7κάναλος και 11.2 pro, δύο ξεχωριστά subs, HDMI 2.1 ready, ATMOS, DTSX, Roon Ready Soon λίγο πάνω από 3000€. Με την αξιοπιστία Anthem.

Ίσως αργότερα ψάξω για MRX720.
Έχω μια ερώτηση αρχάριου. Θα μπορώ να υλοποίησω 5.1.4 με τον 740? Αφού έχει μόνο 7 κανάλια?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Έχω μια ερώτηση αρχάριου. Θα μπορώ να υλοποίησω 5.1.4 με τον 740? Αφού έχει μόνο 7 κανάλια?
Ενισχύει 7 αλλά επεξεργάζεται 11.
Θες έναν τελικό για τα 4 Atmos.

Screenshot_20201103_142703.jpg
Screenshot_20201103_143001.jpg
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Μα ίδια ισχύ έχουν και οι δύο.
Αν εννοείς για τα επιπλέον κανάλια , νομίζω πιο φτηνά θα σου βγεί ένας τελικός από το να πάρεις τον 1140.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Μπορείς να κανεις repurpose και να βάλεις τον έξτρα τελικό στα μπροστινά και στα surrounds, αφήνοντας τα ενισχυτικά του AVR για τα back surrounds και τα Atmos?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Ευχαριστώ πολύ. Αν είναι να δώσω λεφτά για τελικό, μήπως αξίζει να δώσω τα λεφτά αυτά για να πάω στον 1140 τότε?
Κοίτα. Σύμφωνα με Γερμανικό site τα μηχανήματα έχουν 1200€ διαφορά. Εσύ χρειάζεσαι ενίσχυση σε 4 κανάλια που δεν έχει ο 740. Έχει όμως ο 1140. Εκτός του ότι ξεμπερδεύεις με ένα μηχάνημα θα έχεις και το εξαιρετικό feature τις ξεχωριστής εξόδου για δεύτερο Sub. Εφόσον πας σε ένα σοβαρό Atmos σύστημα θεωρώ ότι 2 Sub επιβάλλονται. Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα καρφί για τον 1140. Άσε να υπάρχει το extra sub. Ποτέ δεν ξέρεις.
Μπορείς να κανεις repurpose και να βάλεις τον έξτρα τελικό στα μπροστινά και στα surrounds, αφήνοντας τα ενισχυτικά του AVR για τα back surrounds και τα Atmos?
Δεν είμαι σίγουρος ότι γίνεται αυτό Δημήτρη. Θα το είχαν διαφημίσει γιατί τα παλιά δεν το κάνουν νομίζω. Ο δικός μου σίγουρα όχι.
Ας μιλήσει οποίος έχει 720 ή 1120.
 
Last edited:

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Κοίτα. Σύμφωνα με Γερμανικό site τα μηχανήματα έχουν 1200€ διαφορά. Εσύ χρειάζεσαι ενίσχυση σε 4 κανάλια που δεν έχει ο 740. Έχει όμως ο 1140. Εκτός του ότι ξεμπερδεύεις με ένα μηχάνημα θα έχεις και το εξαιρετικό feature τις ξεχωριστής εξόδου για δεύτερο Sub. Εφόσον πας σε ένα σοβαρό Atmos σύστημα θεωρώ ότι 2 Sub επιβάλλονται. Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα καρφί για τον 1140. Άσε να υπάρχει το extra sub. Ποτέ δεν ξέρεις.

Δεν είμαι σίγουρος ότι γίνεται αυτό Δημήτρη. Θα το είχαν διαφημίσει γιατί τα παλιά δεν το κάνουν νομίζω. Ο δικός μου σίγουρα όχι.
Ας μιλήσει οποίος έχει 720 ή 1120.
τι εννοείς ξεχωριστή έξοδο για sub? 2 εξόδους έχουνε και τα 3 μηχανήματα. Εννοείς ότι ισοσταθμίζεται σαν ξεχωριστό sub, ενώ στα άλλα είναι mirror?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
τι εννοείς ξεχωριστή έξοδο για sub? 2 εξόδους έχουνε και τα 3 μηχανήματα. Εννοείς ότι ισοσταθμίζεται σαν ξεχωριστό sub, ενώ στα άλλα είναι mirror?
Έτσι. Μόνο ο 1140 κάνει ξεχωριστό calibration για κάθε Sub. Σύμφωνα με τα PDF που ανέβασα πάντα.
Οι AVM το κάνουν και οι δύο.
 



Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Ας τους εξηγήσει κάποιος , ότι TOROIDAL είναι ο μετ/στής και όχι το τροφοδοτικό.
Το (δικό μου) ερώτημα είναι:
Οι ενισχυτές τους τι (απαιτήσεων) ηχεία οδηγούν σωστά?
Σταύρο ότι και να είναι , ηχεία απαιτήσεων δεν νομίζω να μπορούν οδηγήσουν.
Ολοι οι ολοκληρωμένοι πάνω κάτω τα ίδια είναι.
Δοκίμασα τον DENON AVC8500H στο δικό μου σετ απ , και ένα ψιλοσόκ το έπαθα.
Αμα τους φορτώσεις κανάλια και ηχεία οι ολοκληρωμένοι τα βρίσκουν μπαστούνια.
Λογικό , δεν γίνεται από ΕΝΑ και μόνο τροφοδοτικό να δώσεις ρεύματα σε 15 ηχεία.
Εκτός και βάλεις ΕΝΑΝ τεράστιο μετ/στή με πολλά τυλίγματα , 7 ας πούμε για 14 κανάλια , να τροφοδοτεί τα αντίστοιχα τελικά στάδια.
Αυτός όμως ο μετ/στής θα είχε μέγεθος πάνω από το μισό του του χώρου του κουτιού. Τα άλλα κυκλώματα και πλακέτες που θα τα έβαζαν? Θα έπρεπε να φιάξουν μεγαλύτερα σασσί και κουτιά για να τα χωρέσουν .
Ασε το κόστος όλων αυτών , και κυρίως του μεγάλου μετ/στή . Αυτός θα ήταν το 1/3 της τιμής του μηχανήματος .
 
Last edited:


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Ο 540 φαίνεται ενδιαφέρουσα πρόταση.
Νομίζω ότι για ένα μέσο προς χαμηλό σε δυνατότητες home cinema, με έμφαση όμως στην ποιότητα κατασκευής - ήχου, μπορεί άνετα να δελεάσει τον υποψήφιο αγοραστή των πχ Yamaha 3*** - marantz 7*** - denon κλπ.

Ειδικά αν υπάρχει εξωτερική ενίσχυση.

Όμως....

τώρα πρόσεξα πως δεν έχει έξοδο για sub!!!! Δεν είναι περίεργο?
 
Last edited:


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Ενδιαφέρον λοιπόν μηχάνημα.
Για μένα πχ που οι απαιτήσεις μου φτάνουν το πολύ το 5,2 (και σύστημα που σαν υποχρέωση έχει, απλό Homecinema και 10-20% χρήση και το υπόλοιπο 80% για την όσο το δυνατόν καλύτερη απόδοση σε μουσική), φαίνεται ποιο σωστή πρόταση από έναν πχ AV με 9 ή 11 κανάλια τα οποία ποτέ δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω.

Κουβέντα κάνουμε, πιο πολύ, διότι προς το παρόν ο 7009 μια χαρά εκτελεί τις υποχρεώσεις του!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top