To (fully) balanced or not to (fully) balanced?


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.615
Reaction score
38.023
μμμ.... ρωτα τον αν βγαινει και σε μονοπλοκ και αν ειναι μαυρο και αν ειναι απο βορεια ευρωπη... με χρυσα γραμματα... και αν η εταιρια παραπεμπει σε σοβιετικου τυπου επωνυμια (το παρακανα?) 🐒
και μετα ρωτα τον και να περιγραψει τα ηχεια .. 8-)
τρωει τωρα μετα..
 

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.714
Πάντως φαίνεται να μην είναι ξεκάθαρο ποιοι έχουνε fully balanced κύκλωμα στους pre/pro.
O Denon του @JOHN MARKOU ειναι ίσως ο μόνος fully balanced.
Επίσης νομίζω το ίδιο ισχύει και για τους Emotiva με τον RMC1/-L να ειναι fully balanced σε όλα τα κανάλια ενω ο XMC-2 ειναι fully balanced στα 3 μπροστινα. Συγκεκριμένα αναφέρουν πως έχουν ένα dac chip σε fully differential mode για καθε κανάλι στον RMC-1/L και ένα dac chip σε fully differential mode για τα 3 μπροστινα στον XMC-2 . Δεν εχω δει κάποια άλλη εταιρία να αναφέρει κάτι αντιστοιχο για τους pre-pro της.
Αυτά για το fully balanced. Από εκει και έπειτα όμως ακόμα και fully balanced να μην είναι ένας pre/pro παλι έχει όφελος μιας στέλνει balanced σημα στον ενισχυτη/ενεργο ηχειο, οπου θα αφαιρεθει όλος ο θόρυβο που θα μαζεψει ενα μακρύ καλώδιο χαμηλής τάσης
Αυτα καταλαβαίνω εγω χωρις να έχω εξειδίκευση στα ηλεκτρονικά, οπότε μπορεί να είμαι εντελώς λάθος.

Τέλος νομίζω είναι μεγαλύτερης σημασίας το αν θα δουλεύει ένας pre/pro, το ποσα κανάλια υποστηρίζει και το επίπεδο της ισοστάθμισης που μπορεί να κάνει , παρά το αν έχει 90SNR+D vs 95...
Χα χα μπερδεμα ε ? Που να συνειδητοποιησεις οτι μαλλον αλλο το fully balanced και αλλο το true balanced. Ξερουν τι κανουν και τα ονομαζουν ετσι , τι νομιζες εχουμε μαρκετινγκ κυριε. χα χα
Full dualmono έχεις τελικά; 8-)
Οχι βρε συ αφου ειναι integraded. Απλως ειναι πραγματικα συμμετρικο το κυκλωμα οπως το περιεγραψε ο κος Μαρκου.
 


Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.714
μμμ.... ρωτα τον αν βγαινει και σε μονοπλοκ και αν ειναι μαυρο και αν ειναι απο βορεια ευρωπη... με χρυσα γραμματα... και αν η εταιρια παραπεμπει σε σοβιετικου τυπου επωνυμια (το παρακανα?) 🐒
και μετα ρωτα τον και να περιγραψει τα ηχεια .. 8-)
τρωει τωρα μετα..
Παρηγγειλα απο εξω, ακομα περιμενω. Δεν ισχυει κανενα απο αυτα που περιγραφεις (εγω παντως δε καταλαβα ποιον μπορει να εννοεις). Μην ρωτησεις , δε λεω τι ειναι κανενα απο τα μηχανηματα μου. Οτι και να ειναι δεν εχει σημασια. Δε ψαχνομαι, εχω αραξει....
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.452
Reaction score
125.913
Θα καταλάβει καμιά διαφορά με τη μία σύνδεση σε σχέση με την άλλη;;; (ας πούμε σε blind test);
Ο χρήστης που κάνει τέτοια πράγματα, είναι άξιος της μοίρας του.

Να πα να βρει γκόμενα.
 

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.714
Full dualmono έχεις τελικά; 8-)
Με εκανες και το γκουγκλαρα. Ναι μπορει να ειναι ετσι η ονομασια του (εαν ειναι τοπολογοα αυτο που λες). Τι με βαζεις να ψαχνω αφου σου ειπα θα πω βλακεια χα χα. Παντως , ειναι integrated και πραγματικα συμμετρικο οπως σου εγραψα πιο πανω. Τωρα πως ονομαζεται δε ξερω.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.127
Reaction score
20.644
100% dual mono υπάρχουν ελάχιστοι.
Κανένας δεν είναι. 100% dual mono σημαίνει ότι ο ένας παίρνει ρεύμα από ηλεκτρογεννήτρια της Πτολεμαϊδας και ο άλλος από άλλη ηλεκτρογεννήτρια, από τη Βουλγαρία ας πούμε, ή καλύτερα από την Ιταλία, που η τελευταία ματσάρει και με τα Sonus Faber. Διότι, όσο να πεις, πού να βρεις τώρα βουλγάρικο ηχείο να ματσάρει ο ενισχυτής του ηχείου. Όλα τα άλλα είναι τσίπικο χαϊφιντελίκι. Άι τώρα...
 


Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.714
100% dual mono υπάρχουν ελάχιστοι.
Dual mono μπορει να ειναι και ολοκληρωμενοι, εαν ολα μα ολα (και οι μετασχηματιστες ακομα) ειναι διπλα ενα για καθε καναλι ??? Εαν , ναι, τοτε ναι, ειναι dual mono (integrated)
 


Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.714
Κανένας δεν είναι. 100% dual mono σημαίνει ότι ο ένας παίρνει ρεύμα από ηλεκτρογεννήτρια της Πτολεμαϊδας και ο άλλος από άλλη ηλεκτρογεννήτρια, από τη Βουλγαρία ας πούμε, ή καλύτερα από την Ιταλία, που η τελευταία ματσάρει και με τα Sonus Faber. Διότι, όσο να πεις, πού να βρεις τώρα βουλγάρικο ηχείο να ματσάρει ο ενισχυτής του ηχείου. Όλα τα άλλα είναι τσίπικο χαϊφιντελίκι. Άι τώρα...
Παντως αυτο που "λενε" για dual mono ειναι αυτο που λεει ο Tonis , ετσι δεν ειναι ?
 

Μηνύματα
27.362
Reaction score
25.394
μμμ.... ρωτα τον αν βγαινει και σε μονοπλοκ και αν ειναι μαυρο και αν ειναι απο βορεια ευρωπη... με χρυσα γραμματα... και αν η εταιρια παραπεμπει σε σοβιετικου τυπου επωνυμια (το παρακανα?) 🐒
και μετα ρωτα τον και να περιγραψει τα ηχεια .. 8-)
τρωει τωρα μετα..
ELECTROCOMPANIET . :p :gotcha:
 

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.714
Να δω φάτσα να σε πω.
Δε χρειαζεται. Καταλαβα τι εγραψες και ειναι "dual mono" συμφωνα με τις προυποθεσεις που εβαλες. Στο λεω εγω, εαν και τι σημασια εχει ? Μην ασχολεισαι χα χα
 






Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.870.781
Members
37.928
Νεότερο μέλος
Spirand
Top