To (fully) balanced or not to (fully) balanced?

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Το θέμα είναι τι σχεδίασης είναι το.μηχάνημα. Και λίγοι κατασκευαστές φτιάχνουν μηχανήμστα τέτοια που να ενσωματώνουν σχεδιαστικές καινοτομίες. Οι άλλοι απλά αντιγράφουν.
 


Μηνύματα
681
Reaction score
1
Διύλιση του κώνωπος. Για να μη πω δηλαδή, ψυχαναγκασμός. Βέβαια, από την πλευρά του, ο κατασκευαστής δικαιλογείται. Αν διαβλέψει εμπορική ευκαιρία, φυσικά θα την εκμεταλλευθεί. Απορώ, πώς δεν έχουν βγάλει καστομιά βίδες για μπανάνες.

Η απόλαυση της μουσικής στο σπίτι δεν είναι τίποτε άλλο από την διέγερση έκκρισης ντοπαμίνης στον εγκέφαλο. Απλώς, στο hi-fi αυτή η διέγερση προέρχεται προφανώς, περίπου κατ' ισομοιρίαν μεταξύ μουσικής και συσκευών, ενώ στο high end το 90% της έκκρισης διεγείρεται από τις δεύτερες.
Οπότε να παίρνουμε Sansui; :rolleyes:
 




Μηνύματα
12.473
Reaction score
14.634
μια που εχεις μερες να μπεις δεν θα το εχεις δει εξεραιρετικα αφιερωμενο 🐒
Γελατε, γελατε ολοι σας με το Decembered αλλα οταν ο ανθρωπος θα αυτοκαταστραφει (σιγουρα πραγματα , θεμα χρονου) τσακ θα ερθει ο Θεος και θα δωσει συνειδηση σε ενα αλλο πλασμα και το πιο πιθανον στις μαιμουδες. Ο Δεκεμβριος θα επιβιωσει, και με ελπιδες μελλοντικης σωτηριας, εμεις οχι. Με τη συνειδηση θα ανεβει και το IQ τους.

Κε Χρηστο δε λεω για εσας. Εσεις ειναι φανερο οτι τρεφετε μεγαλη συμπαθεια στον αγαπητο μας Δεκεμβριο.
 





Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.559
Reaction score
37.837
Αυτό είναι το ζουμί.

Πάρτε ενεργά για όλα τα λεφτά, κι αφήστε άλλους πιο έμπειρους και γνώστες από σας να κάνουν όλη τη δουλειά, τόσο στα στάδια εισόδου, όσο και στα ενεργά κρος και στα ενισχυτικά στάδια. Θα έχουν κάνει τους καλύτερους δυνατούς συμβιβασμούς σε κάθε κοστολογιο.

Λεφτά θέλει.

Όσα πιο πολλά διαθέσεις προς αυτή την κατεύθυνση, τόσο πιο ολοκληρωμένες λύσεις θα μπορείς να πάρεις από γνωστές και καταξιωμένες φίρμες, με τους λιγότερους δυνατούς συμβιβασμούς, τόσο σε επίπεδο υλικών όσο και συνολικής υλοποίησης.

Δε θέλει μυαλό για να καταλάβεις πως ένα ηχείο των 2.000€ της Κλάιν Μάιν είναι καλύτερο από το ηχείο των 600€ της ίδιας φίρμας..

Δηλαδή, για να μη το ζαλιζουμε, ο τελικός χρήστης χρειάζεται απλώς να βάλει λεφτά.
Τα υπόλοιπα, τα φροντίζουν άλλοι, σπουδαιότεροι απ'αυτον σε τούτο το τεχνικό αντικείμενο.
... ετσι ειναι ... και μετα βαλτο να παιξει δυνατα να δουμε ποιοί ειναι εδω για τη μοστρα και ποιοι για τον ηχο :)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.559
Reaction score
37.837
;;;;;;;;;;;;; για καντο λιανα μρε μαιμου μου για μας που δεν ξερουμε την ιγγλετερα
το εζρα παουντ μου κινησε την περιεργια 🐒 :drinks:
Συγγραφέας αμερικανος.. και ψυχασθενης... λαλημενος .. το σχολιο μου βεβαια αναφορικα με την εκφραση του φιλου μας thva "go figure" μτφ. "τρεχα γυρευε" και το τελευταιο εργο του Peter Blegvad διανοουμενου σκοταδιου μεσω μουσικης εκφρασης (και στιχουργικά ερεβικου χιουμορ) κατι ιδιαιτερα προσφιλές στο ατομο μου(Εκτός πλαισιου, και γι αυτο επιγραμματικα μονο η οποια αναφορά) ..
1604359606288799545069.jpg

Γελατε, γελατε ολοι σας με το Decembered αλλα οταν ο ανθρωπος θα αυτοκαταστραφει (σιγουρα πραγματα , θεμα χρονου) τσακ θα ερθει ο Θεος και θα δωσει συνειδηση σε ενα αλλο πλασμα και το πιο πιθανον στις μαιμουδες. Ο Δεκεμβριος θα επιβιωσει, και με ελπιδες μελλοντικης σωτηριας, εμεις οχι. Με τη συνειδηση θα ανεβει και το IQ τους.

Κε Χρηστο δε λεω για εσας. Εσεις ειναι φανερο οτι τρεφετε μεγαλη συμπαθεια στον αγαπητο μας Δεκεμβριο.
πρωτα σε αγνοούν μετα γελάνε μετα σε πολεμουν και μετα νικας που λεει και ο Γκάντι.... (...)
 
Last edited:


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.194
Τον εζρα παουντ τον ξερω και τα ποιηματα απο μεταφραση βεβαιως βεβαιως
Αλλο να διαβαζεις ποιηση απ το πρωτοτυπο και αλλο απο μεταφραση
Εγω ομως μρε μαιμουμου εχω Γαλλικη ανατροφη και δεν γνωριζω την ινγγλετερα :drinks: :party:
 

Μηνύματα
27.234
Reaction score
25.206
Ετσι ρε σταύρε , ναι .!!! Με δύναμη.....
Τον εζρα παουντ τον ξερω και τα ποιηματα απο μεταφραση βεβαιως βεβαιως
Αλλο να διαβαζεις ποιηση απ το πρωτοτυπο και αλλο απο μεταφραση
Εγω ομως μρε μαιμουμου εχω Γαλλικη ανατροφη και δεν γνωριζω την ινγγλετερα :drinks: :party:
Κάτσε καλά εσύ μαέστρο . :lolsign:
 

Μηνύματα
7.261
Reaction score
11.810
Εκεί στη Bryston πάντως, υποστηρίζουν ότι δεν χρειάζεται η fully balanced υλοποίηση και τα μόνα τέτοια μηχανήματα είναι τα μονομπλόκια που εκ φύσης λειτουργούν με αυτό το τρόπο λόγω σειριακής τοπολογίας, δηλαδή είναι fully balanced απο σπόντα. Όλα τα υπόλοιπα όμως, έχουν fully balanced diferential inputs με διακριτά κυκλώματα που λειτουργούν σε τάξη Α. Γμτ, τώρα πως θα κουνηθώ στον Μάρκου? Ντροπή!! :p
 



Μηνύματα
7.261
Reaction score
11.810
Πάντως, αυτό που λέει ( και υλοποιεί ) η Bryston είναι ξεκαθάρισμα στην είσοδο του ενισχυτή, οπότε η τελική ενίσχυση ναι μεν λειτουργεί single ended, αλλά παίρνει καθαρισμένο σήμα ( και πόση βρώμα να μαζέψει το σήμα μέσα στο κουτί του ενισχυτή ). Μια fully balanced υλοποίηση, πέραν του μεγάλου όγκου του μηχανήματος, σημαίνει ότι ο θόρυβος που ταξιδεύει μέσω των καλωδίων, ενισχύεται μαζί με το ωφέλιμο σήμα και στην έξοδο γίνεται η "σύγκριση" και το ξεκαθάρισμα ωφέλιμου ήχου και βρωμιάς. Αφού λειτουργεί σε πραγματική balanced κατάσταση, έστω και μέχρι την είσοδο, εμένα μου αρκεί.
 


Staff online

  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.867.053
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top