Απλά πράγματα

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
@dapost ...

@dapost...

Που εισαι? Ξυπνα...

Ακου τι εμαθα χτες...
Τα ηχεια σου δεν παιζουν κλασσικη :o
Μόνο καμιά ροκιά!
Ω ρε φιλε ζημια! Τωρα? :frown:
Και στα 'λεγα ρε συ, παρε κανα σοπρα, ενα γουιλσον εστω.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Και ποιος σου είπε ότι τα έχω για να ακούω μουσική; Μόνο για πειράματα ηλεκτρο-ακουστικής τα έχω. Π.χ. το πείραμα με το γκρέμισμα που έκανε ...πάταγο και έβγαλε πολλή σκόνη! Χαχαχα.... Ή τα διάφορα πειράματα ακουστικής που μου έφαγαν όλα τα φράγκα. Να, τώρα πειραματίζομαι με αλγόριθμους upmixing. Πιο οικονομικά.

Μουσική ακούω στο γραφείο με ακουστικά. Ή έρχομαι σε σένα που μου βάζεις πάντα ωραία μουσική και ακούγεται πάντα ωραία από τη συστηματάρα σου. Ευτυχώς δε μου βάζεις κλασσική ;-)

Όσο για τα wilson και τα sopra, μου αρέσουν και τα δύο πάρα - πάρα πολύ. Το wilson αρέσουν σε όλο τον κόσμο. Τα sopra να πάτε να τα ακούσετε γιατί είναι καταπληκτικά και δεν έχουν καμία σχέση με τα παλιά φοκάλ που όλοι ...μισήσαμε. (Δις ιδιοκτήτης και παθών).
 
Last edited:


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Έχεις υλικό να παίζεις; Άκουσες καμία ποικιλία;
Έχω ελάχιστα dvd/blueray που δεν έχω καν drive στον υπολογιστή να τα παίξω και λίγα άυλα άγνωστης προέλευσης. Θα περιμένω υπομονετικά πότε θα αρχίσει το streaming πολυκάναλων ηχογραφήσεων ευρείας κλίμακας. Τότε θα πρέπει να σκεφτώ σοβαρά και την αλλαγή του dac / processor. Μέχρι τότε θα συνεχίσω να παίζω.
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Όπως το ξέρεις είναι το δωμάτιο, με τρία κυβικά απορρόφηση στον πίσω τοίχο που δεν ξέρω τί να την κάνω. Κάτσε να
Φωτό θα δούμε;
Από το εργαστήρι; Να:

IMG_0822.JPG


IMG_0823.JPG

Το κεντρικό είναι μοντελάκι scm50 μτχ. και τα surround είναι μοντελάκι scm 19. Ta ήθελα όλα scm50 αλλά ο Κοπς ήθελε κι άλλα λ7, αν είναι δυνατόν.

Αυτός ο αλήτης ο Άκης μου υποσχέθηκε ότι θα μου βάψει την οροφή και ότι θα μου φτιάξει σούπερ ντούπερ συνηχητή να πετάξω τη σαβούρα πίσω από τη θέση ακρόασης αλλά τίποτα. Ακόμη περιμένω.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Όπως το ξέρεις είναι το δωμάτιο, με τρία κυβικά απορρόφηση στον πίσω τοίχο που δεν ξέρω τί να την κάνω. Κάτσε να


Από το εργαστήρι; Να:

View attachment 161399

View attachment 161400
Το κεντρικό είναι μοντελάκι scm50 μτχ. και τα surround είναι μοντελάκι scm 19. Ta ήθελα όλα scm50 αλλά ο Κοπς ήθελε κι άλλα λ7, αν είναι δυνατόν.

Αυτός ο αλήτης ο Άκης μου υποσχέθηκε ότι θα μου βάψει την οροφή και ότι θα μου φτιάξει σούπερ ντούπερ συνηχητή να πετάξω τη σαβούρα πίσω από τη θέση ακρόασης αλλά τίποτα. Ακόμη περιμένω.
Που σε ρε @PPG να κάνεις πλήρες φωτογραφικό ρεπορτάζ;
Μια γωνίτσα μας έδειξε αυτός >:(
 



dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Με αφορμή τη συζήτηση περί RT και πότε ένα δωμάτιο αρχίζει και γίνεται μουντό, σκάλιζα μετρήσεις που έχω από διάφορα δωμάτια, δικά μου και φίλων. Το πιο "μουντό" που έχω στα αρχεία μου είναι το παλιό δικό μου. Μετρήσεις από το 2012 παρακαλώ. Γεράσαμε και ακομη rt δε φτιαξαμε.

Εκείνο το τετράγωνο δωμάτιο είχε εκείνο το φοβερό mode στις πολύ χαμηλές που δεν είχαμε καταφέρει να νικήσουμε τότε. Πιστεύω ότι τώρα με 4 σαμπς θα είχε λυθεί το πρόβλημα, πατ κιουτ. Τες πα. Το υπόλοιπο RT πάντως είχε μαζευτεί και ήταν αρκετά ομοιόμορφο.

Βάζω τις μετρήσεις RT από το REW. Τότε ο ακουστικός μηχανικός είχε πάρει μετρήσεις με παντοκατευθυντικό μεγάφωνο και ειδιό λογισμικό αλλά αυτές δεν τις έχω.

Αριστερό ηχείο:

Screenshot 2020-04-15 at 12.43.20 PM.png


Δεξί ηχείο:

Screenshot 2020-04-15 at 12.44.06 PM.png
 
Last edited:






costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Αφτά τα ενεργά πάντως, έχω μάθει πως δε παίζουν κλασσική.

Ιδίως με πολλά σαμπ, που μόνο για βαβούρα σινεματζίδικη είναι.

Δε πειράζει, μη στεναχωριέσαι νταποστ, για ροκ καλά είναι.






Πα να πηδηχτώ απ'το παράθυρο τώρα.




ΥΓ. Βγάλε φωτό τα πίσω ηχεία να φας κράξιμο.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ναι μωλε το μικιούλι!

@dapost , αμα σου βασταει, δειξε μας τον ενισχυτη των surround :gotcha:
Αφτά τα ενεργά πάντως, έχω μάθει πως δε παίζουν κλασσική.

Ιδίως με πολλά σαμπ, που μόνο για βαβούρα σινεματζίδικη είναι.

Δε πειράζει, μη στεναχωριέσαι νταποστ, για ροκ καλά είναι.






Πα να πηδηχτώ απ'το παράθυρο τώρα.




ΥΓ. Βγάλε φωτό τα πίσω ηχεία να φας κράξιμο.
Challenge accepted!

Πουντος, πουντος ο ενισχυτής;

Αν δε σας αρέσει, μόλις πέρασε η γιορτή μου. Δέχομαι ακόμη δώρα.

IMG_20201107_111315.jpg
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top