Dirac Live

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Δειγματοληψία δοκίμασα μέχρι 24/96 και δουλεύει. Hdmi δε δοκίμασα - δεν έχω.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
204
Ενημερωτικά, δουλεύει πλέον και η πολυκάναλη έκδοση του dirac 2/3 σε pc/mac. O dirac processor είναι ακόμη vst/au plugin, μέχρι νεωτέρας. Στις επιλογές, εκτός από mono και stereo..., έχει αρκετά πολυκάναλα configurations μέχρι 7.1.2. Bass management δεν έχει ενσωματωθεί, ακόμη τουλάχιστον.

Ως au host χρησιμοποιώ το juce host που είναι απλό, δωρεάν και επιτρέπει manual routing και sum των καναλιών. Αλλες εναλλακτικές για au host είναι το Aulab (μέχρι 5 κανάλια) και το hijack (δεν είναι δωρεάν).


Σωστός. Το πολυκαναλο έχω στήσει και εγω.
Με system wide σεταρισμα μεσω του vb voicemeeter banana σε συνδυασμό με το element για vst host.


Με αυτό τον τρόπο όλο το Audio του pc περνάει από το dirac.

Σε αναμονή του bass control...
Από ήχο, μια χαρά, ο γνωστός καθαρός ήχος με άψογη εστίαση και λεπτομέρεια. Και ολίγον αμπασος. :)
Κάτι λάθος έκανα με το reply..

Hdmi δίνω σε avr..δουλεύει μια χαρά.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Είμαι στην καμπύλη νούμερο ...60. Εμμονή, βαρεμάρα λόγω καραντίνας, δεν ξέρω.

Μετά από 60 λοιπόν καμπύλες, βρήκα την (προσωρινή) γαλήνη μου ως εξής:

Μέτρηση σε αρκετά σημεία στο χώρο, σύμφωνα με τις οδηγίες του λογισμικού DIRAC LIVE;
ΑΡΧΗ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
{ Δοκιμή στο περίπου διαφορετικών target curves στο DIRAC LIVE;
}ΜΕΧΡΙΣ_ΟΤΟΥ (μέτρηση με REW - κουνιστό μικρόφωνο στη θέση ακρόασης να είναι σύμφωνη με καμπύλη Olive-Toole για συχνότητες > 1000Hz)

Ποιος άλλος άρρωστος θα το δοκιμάσει να μου πει αν έχει γενική ισχύ ο αλγόριθμος μου;
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Είμαι στην καμπύλη νούμερο ...60. Εμμονή, βαρεμάρα λόγω καραντίνας, δεν ξέρω.

Μετά από 60 λοιπόν καμπύλες, βρήκα την (προσωρινή) γαλήνη μου ως εξής:

Μέτρηση σε αρκετά σημεία στο χώρο, σύμφωνα με τις οδηγίες του λογισμικού DIRAC LIVE;
ΑΡΧΗ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
{ Δοκιμή στο περίπου διαφορετικών target curves στο DIRAC LIVE;
}ΜΕΧΡΙΣ_ΟΤΟΥ (μέτρηση με REW - κουνιστό μικρόφωνο στη θέση ακρόασης να είναι σύμφωνη με καμπύλη Olive-Toole για συχνότητες > 1000Hz)

Ποιος άλλος άρρωστος θα το δοκιμάσει να μου πει αν έχει γενική ισχύ ο αλγόριθμος μου;
Γιατι ρωτάς; Τι έκανες μέχρι τώρα;

8-)
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Γιάννη, σκέψου πόσα θα χρεώνει ο Ντίμι για να εφαρμόσει τον παραπάνω αλγόριθμο 😩

Όχι τσακ μπαμ, όπως μέτρησε σε εσένα. Παστρικά πράματα!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Γιάννη, σκέψου πόσα θα χρεώνει ο Ντίμι για να εφαρμόσει τον παραπάνω αλγόριθμο 😩

Όχι τσακ μπαμ, όπως μέτρησε σε εσένα. Παστρικά πράματα!
Δεν πληρώνεται αυτό Δημήτρη.
Ειναι μόνο για προσωπική χρήση-απόλαυση.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Γιατι ρωτάς; Τι έκανες μέχρι τώρα;

8-)
Μέχρι τώρα, έκανα ότι λέει το DIRAC LIVE: Μέτρηση σε πολλά σημεία στο χώρο και μετά δημιουργία μίας καμπύλης σύμφωνα με OLIVE-TOOLE. Δε μου άρεσε.

Μετά άρχισα να προσαρμοσμόζω το target curve στο Rt του δωματίου μου. Δε μου άρεσε.

Μετά άρχισα να επαληθεύω με REW και κουνιστό και να προσαρμόζω αναλόγως τα μεσαία-πρίμα. Μου άρεσε.

Δηλαδή όλα αυτά μου κάνουν κάπως σαν τις δοκιμές που κάνουν οι σχεδιαστές καλωδίων. Για όνομα! Ένα κουμπί θέλω που να λέει optimize και τέλος. Και ιδανικα να μου φτιάχνει 5-6 φίλτρα, για σιγά, για δυνατά, για σκοτεινές ηχογραφήσεις, για φωτεινές, για τσιριχτές και για άμπασες.

EDIT: και ένα φίλτρο 'τερματογκάζι - κάψτε τα γούφερ σας'.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μέχρι τώρα, έκανα ότι λέει το DIRAC LIVE: Μέτρηση σε πολλά σημεία στο χώρο και μετά δημιουργία μίας καμπύλης σύμφωνα με OLIVE-TOOLE. Δε μου άρεσε.

Μετά άρχισα να προσαρμοσμόζω το target curve στο Rt του δωματίου μου. Δε μου άρεσε.

Μετά άρχισα να επαληθεύω με REW και κουνιστό και να προσαρμόζω αναλόγως τα πρίμα. Μου άρεσε.
Επιτέλους.
Μα δεν το χω γράψει αυτό επανειλλημένως;
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Μέχρι τώρα, έκανα ότι λέει το DIRAC LIVE: Μέτρηση σε πολλά σημεία στο χώρο και μετά δημιουργία μίας καμπύλης σύμφωνα με OLIVE-TOOLE. Δε μου άρεσε.

Μετά άρχισα να προσαρμοσμόζω το target curve στο Rt του δωματίου μου. Δε μου άρεσε.

Μετά άρχισα να επαληθεύω με REW και κουνιστό και να προσαρμόζω αναλόγως τα μεσαία-πρίμα. Μου άρεσε.

Δηλαδή όλα αυτά μου κάνουν κάπως σαν τις δοκιμές που κάνουν οι σχεδιαστές καλωδίων. Για όνομα! Ένα κουμπί θέλω που να λέει optimize και τέλος. Και ιδανικα να μου φτιάχνει 5-6 φίλτρα, για σιγά, για δυνατά, για σκοτεινές ηχογραφήσεις, για φωτεινές, για τσιριχτές και για άμπασες.

EDIT: και ένα φίλτρο 'τερματογκάζι - κάψτε τα γούφερ σας'.
δλδ έκανες μέτρηση με κουνιστο μικρόφωνο και ύστερα έβαλες το tg ιδιο με αυτο του κουνιστου μικροφωνου;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
δλδ έκανες μέτρηση με κουνιστο μικρόφωνο και ύστερα έβαλες το tg ιδιο με αυτο του κουνιστου μικροφωνου;
Οχι. Πείραξα το target curve ώστε η μέτρηση του κουνιστού να βγαίνει καλή. Το target curve μου όμως τώρα έχει (λίγο) αλλοπρόσαλλο σχήμα. Αλλά το κουνιστό μετρά καλά (στη θέση ακρόασης).
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ρε βαρεμενοι, αφου και να ειχε presets, παλι δε θα σας αρεσαν και θα θελατε να φτιαξετε δικα σας. :gotcha:
Όπως πάντα, σωστά μίλησες γέροντα.
 




Μηνύματα
175
Reaction score
204
Μια ερώτηση που αφορά έμμεσα το dirac και πιο άμεσα τη χρήση του pc ως πηγή.. Ισως χαζή η απορία αλλά έχω φάει σκάλωμα.

Περιμένοντας το bass control για το dirac επίσημα (είμαι beta tester αλλα σε αναγκάζει να το έχεις σε 2καναλο mode + τα sub οπότε δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα ) μου έχει γεννηθεί η απορία πως θα βγάλω τα extra κανάλια για τα sub.

Αυτή τη στιγμή έχω σύστημα 7.2 με τα sub να ισοσταθμιζονται ως ένα κανάλι.

Πηγή το pc με Windows 10 και έξοδος ήχου hdmi σε ενισχυτη AV. Άρα αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ 8 κανάλια τα οποία ισοσταθμιζονται μέσω του dirac.

Για να ισοστάθμισω τα περισσότερα Sub θα χρειαστώ επιπλέον κανάλια.. Πχ 9 η και παραπάνω..

Μία επιλογή είναι φαντάζομαι ένα pro interface όπου θα κάνω mapping τα κανάλια μέσω του voicemeeter όπως θέλω.

Άλλη επιλογή είναι η χρήση του hdmi όπως κάνω τώρα + ένα dac για τα sub μιας και το voicemeeter δέχεται περισσότερες από μία εισόδους (κάρτες ήχου)

Απλά φοβάμαι τη συνέργεια και τον περιορισμό των Windows.

Έχει δοκιμάσει κανείς να βγάλει περισσότερα από 8 κανάλια στο pc?
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Μπλα, μπλα, μπλα.

 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
E, μα, το κανεις που το κανεις δοκιμη, περνα το το ρημαδι και απο το AP να δουμε ποσα μπιτς δυναμικης περιοχης χανουμε με δαυτο, ποσο τζιτερωτο ειναι, ποσο ringing εχει,...Να το κρατησουμε ή να το πεταξουμε και να το κανουμε και μεις οπως ο γκουρου;
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top