Οικονομικός τελικός ενισχυτής

Μηνύματα
14
Reaction score
6
Το θέμα έιναι οτι για να οδηγηθουν τα συγκεκριμένα ηχεία θέλουν ποσα watt; Σε τι εντασεις θες να ακουσεις; 100+db στα "X" μέτρα; Όπως είπε και ο wnet: "Περί όρέξεως..." Wattopita να προσθεσω.
 


Μηνύματα
14
Reaction score
6
Μπορείτε να μου προτεινετε κάποιον οικονομικο τελικο? Θελω να χρησιμοποιησω τον AV που εχω σαν προενισχυτη για τα δυο μπροστινα ηχειa .
Εχω τον yamaha rvx 650 και προς το παρόν τα ηχεια b&w 601 s3
Ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχη. Για ποιο λόγο αυτή την στιγμή δεν είναι ικανοποιημένος απο τον ενισχυτή που έχει ο άνθρωπος;
 


Μηνύματα
168
Reaction score
52
Amplifier Requirements25 - 100 W

25Watt δίνει η εταιρεία και κάποια Mission που έχω το ίδιο αναγράφει για ελάχιστα watt. Mάλλον τόσο προτείνουν για να έισαι σiγουρος ότι θα οδηγηθoυν σωστά. Δεν σημαίνει ότι δεν μπορουν να οδηγηθούν και με λιγότερα Watt.

Συγγνωμη, αλλά σε τι ενταση θα παιζετε αυτα τα ηχεια σε ενα δωματιο π.χ. 15-20τ.μ και θέλετε πάνω από 100watt ανά κανάλι.;
Ακούω heavy metal,,😎
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Το θέμα έιναι οτι για να οδηγηθουν τα συγκεκριμένα ηχεία θέλουν ποσα watt; Σε τι εντασεις θες να ακουσεις; 100+db στα "X" μέτρα; Όπως είπε και ο wnet: "Περί όρέξεως..." Wattopita να προσθεσω.

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το νήμα και θα καταλάβεις αρκετά πράγματα.
Επίσης, μια χαρά τα λες ως προς τις εντάσεις, αλλά η ισχύς του ενισχυτή δεν πάει μόνο στις φασαριόζικες μονάδες ( μιντ, τουίτερ ). Πάει και στα γούφερ,ε? Παίζεις που λες σταθερά σε μια στάθμη και σκάει μια μπασιά που ξεζουμίζει το τροφοδοτικό του ενισχυτή. Ο ενισχυτής λοιπόν ψαλιδίζει το πρόγραμμα ( κλιπάρισμα που λεν και στο χωριό μου ) και αφού έχει κόψει ισχύ απο τα μπάσα και επειδή δεν είναι παρτάκιας να κρατήσει τα περισσευούμενα βατ για την αφεντιά του, τα παρέχει απλόχερα στα τουίτερ. Μάντεψε. Τα τουίτερ λαμπάδιασαν.
Αντίθετα, ο ενισχυτής με αποθέματα ισχύος, πέραν του ότι γενικότερα λειτουργεί πιο χαλαρά ( πιο μακριά απο τα όριά του, άρα με πιο κοντινές παραμορφώσεις στις προδιαγραφές του ), μπορεί να ικανοποιήσει τη στιγμιαία αυξημένη απαίτηση σε ισχύ χωρίς πρόβλημα. Το ηχείο για κορυφές δεν θα πάθει τίποτα απολύτως και ο κάτοχός του θα συνεχίσει να απολαμβάνει τη μουσικούλα του σε "ικανοποιητικές" στάθμες.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχη. Για ποιο λόγο αυτή την στιγμή δεν είναι ικανοποιημένος απο τον ενισχυτή που έχει ο άνθρωπος;
γιατι προφανως δεν εχει τον ογκο,τα σωματα (αυτο τελος παντων),που μπορει να δωσει ενας στιβαρος ενισχυτης σε ενα ακομα και μικρο ηχειο.Αυτο δεν μπορει να του δωσει ο 650. Για να το εχει αυτο,δεν χρειαζεται κανενα θηριο pa,αλλα εναν μικρο τελικο,κατι στα 2Χ70-2Χ100,με καλο τροφοδοτικο και στοιχειωδως καλη σχεδιαση.
Θυμηθηκα τωρα,πριν 20+ χρονια που ειχα και εγω ενα πολυκαναλο (ηταν της μοδος τοτε) μαζι με το βασικο δικαναλο συστημα. Ενισχυτης ηταν ο yamaha RX-V595 και αδικουσε τρομερα τα μπροστα ηχεια (αλλαζα καλωδια οταν ηθελα να ακουσω απο τον yamaha,ειτε δικαναλα,ειτε πολυκαναλα). Ο ολοκληρωμενος δεν ειχε ht pass through (δεν πρεπει να υπηρχε και αυτη η δυνατοτητα τοτε αλλωστε),οποτε αγορασα εναν μτχ. τελικο,τον Rotel RB-960BX, 2χ70,αλλα dual mono σχεδιαση (εστω με τους μικρους τετραγωνους μετασχηματιστες της Rotel). Kαμια σχεση ο ηχος,παρα τηνμικρη αυξηση στην ισχυ (ουσιαστικα μη ακουστη).Κατι τετοιο θελεις ο φιλος μας.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
6
Ακούω heavy metal,,😎
Άρα χρειάζεσαι και Sub woofer με τα συγκεκριμένα, αν δεν έχεις ήδη.
γιατι προφανως δεν εχει τον ογκο,τα σωματα (αυτο τελος παντων),που μπορει να δωσει ενας στιβαρος ενισχυτης σε ενα ακομα και μικρο ηχειο.Αυτο δεν μπορει να του δωσει ο 650. Για να το εχει αυτο,δεν χρειαζεται κανενα θηριο pa,αλλα εναν μικρο τελικο,κατι στα 2Χ70-2Χ100,με καλο τροφοδοτικο και στοιχειωδως καλη σχεδιαση.
Θυμηθηκα τωρα,πριν 20+ χρονια που ειχα και εγω ενα πολυκαναλο (ηταν της μοδος τοτε) μαζι με το βασικο δικαναλο συστημα. Ενισχυτης ηταν ο yamaha RX-V595 και αδικουσε τρομερα τα μπροστα ηχεια (αλλαζα καλωδια οταν ηθελα να ακουσω απο τον yamaha,ειτε δικαναλα,ειτε πολυκαναλα). Ο ολοκληρωμενος δεν ειχε ht pass through (δεν πρεπει να υπηρχε και αυτη η δυνατοτητα τοτε αλλωστε),οποτε αγορασα εναν μτχ. τελικο,τον Rotel RB-960BX, 2χ70,αλλα dual mono σχεδιαση (εστω με τους μικρους τετραγωνους μετασχηματιστες της Rotel). Kαμια σχεση ο ηχος,παρα τηνμικρη αυξηση στην ισχυ (ουσιαστικα μη ακουστη).Κατι τετοιο θελεις ο φιλος μας.
Συμφωνώ μαζί σας.

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το νήμα και θα καταλάβεις αρκετά πράγματα.
Επίσης, μια χαρά τα λες ως προς τις εντάσεις, αλλά η ισχύς του ενισχυτή δεν πάει μόνο στις φασαριόζικες μονάδες ( μιντ, τουίτερ ). Πάει και στα γούφερ,ε? Παίζεις που λες σταθερά σε μια στάθμη και σκάει μια μπασιά που ξεζουμίζει το τροφοδοτικό του ενισχυτή. Ο ενισχυτής λοιπόν ψαλιδίζει το πρόγραμμα ( κλιπάρισμα που λεν και στο χωριό μου ) και αφού έχει κόψει ισχύ απο τα μπάσα και επειδή δεν είναι παρτάκιας να κρατήσει τα περισσευούμενα βατ για την αφεντιά του, τα παρέχει απλόχερα στα τουίτερ. Μάντεψε. Τα τουίτερ λαμπάδιασαν.
Αντίθετα, ο ενισχυτής με αποθέματα ισχύος, πέραν του ότι γενικότερα λειτουργεί πιο χαλαρά ( πιο μακριά απο τα όριά του, άρα με πιο κοντινές παραμορφώσεις στις προδιαγραφές του ), μπορεί να ικανοποιήσει τη στιγμιαία αυξημένη απαίτηση σε ισχύ χωρίς πρόβλημα. Το ηχείο για κορυφές δεν θα πάθει τίποτα απολύτως και ο κάτοχός του θα συνεχίσει να απολαμβάνει τη μουσικούλα του σε "ικανοποιητικές" στάθμες.
Σε συγγενικό μου περιβάλλον, είχαν ενα home cinema με καποια φριχτα roister ηχεια λεπτες κολονες, υποτιθεται ευαισθησιας 90db (στα "χαρτια"). Ο ενισχυτης στα χαρτια θυμαμαι ηταν μεγαλυτερος σε ισχυ απο οτι τα ηχεια (πανω απο 100watt). Τελος παντων τα ηχεια τον "ξεζουμιζαν" και δεν μπορουσαν να παιξουν στις σταθμες που ηθελαν εκεινοι. Ενα τουιτερ ηταν καμμενο σε αυτο το συστημα. Τα ειχα δοκιμασει και στο δικο μου και σιγουρα δεν ηταν 90db ευαισθησιας... O καθενας γραφει ο,τι θελει τελικα στα χαρακτηριστηκα για ενισχυτες, ηχεια; και τελικα ποσα watt ηθελε headroom για να μην το καψει, επειδη ηταν δυσκολοδηγητα;
 
Last edited:

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Ακούω heavy metal,,😎
Φίλε geoff, και εγώ metal ακούω τον τελικό τι τον θέλεις ?
αν ακούς σε μεγάλες εντάσεις το μόνο που κάνει είναι να βελτιώσει τη παραμόρφωση του ηχείου σου, δε αλλάξει πολύ η ποιότητα του ήχου ίσως να μην τη καταλάβεις.
Αν θέλεις να ακούσεις πιο μπασάτο ήχο η παίρνεις κολώνες για μπροστά η παίρνεις σαμπ.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
γιατι προφανως δεν εχει τον ογκο,τα σωματα (αυτο τελος παντων),που μπορει να δωσει ενας στιβαρος ενισχυτης σε ενα ακομα και μικρο ηχειο.Αυτο δεν μπορει να του δωσει ο 650. Για να το εχει αυτο,δεν χρειαζεται κανενα θηριο pa,αλλα εναν μικρο τελικο,κατι στα 2Χ70-2Χ100,με καλο τροφοδοτικο και στοιχειωδως καλη σχεδιαση.
Θυμηθηκα τωρα,πριν 20+ χρονια που ειχα και εγω ενα πολυκαναλο (ηταν της μοδος τοτε) μαζι με το βασικο δικαναλο συστημα. Ενισχυτης ηταν ο yamaha RX-V595 και αδικουσε τρομερα τα μπροστα ηχεια (αλλαζα καλωδια οταν ηθελα να ακουσω απο τον yamaha,ειτε δικαναλα,ειτε πολυκαναλα). Ο ολοκληρωμενος δεν ειχε ht pass through (δεν πρεπει να υπηρχε και αυτη η δυνατοτητα τοτε αλλωστε),οποτε αγορασα εναν μτχ. τελικο,τον Rotel RB-960BX, 2χ70,αλλα dual mono σχεδιαση (εστω με τους μικρους τετραγωνους μετασχηματιστες της Rotel). Kαμια σχεση ο ηχος,παρα τηνμικρη αυξηση στην ισχυ (ουσιαστικα μη ακουστη).Κατι τετοιο θελεις ο φιλος μας.
Καποιες εταιρειες κατασκευαστων ηχειων δινουν προδιαγραφες ενισχυτων δικαναλων και πολυκαναλων (q acoustics) οι οποιες ειναι διαφορετικες . Κατι σημαινει αυτο .
Στη συγκεκριμενη περιπτωση ο ενισχυτης του φιλου μας βγαζει 95 w 20hz to 20 khz .
Αρκετα " μεσα" στις προδιαγραφες του ηχειου . Ειναι ομως σιγουρα ο τελικος αυτο που λειπει στο συμφοριτη ?
Αν ναι τοτε συμφωνω με το tanto . Ενας οικονομικος πολυκαναλος ομως εχει και αλλα θεματα που πρεπει να λυθουν σε σχεση με την ποιοτητα του ηχου . εφοσον βεβαια τα ηχεια μας καλυπτουν .
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Bασικα του λειπει ενας καλος ενισχυτης,απλα επειδη υπαρχει ο yamaha και μπορει να δουλεψει σαν προενισχυτης,τεθηκε το θεμα σαν αναζητηση τελικου. Ισως η καλυτερη επιλογη να ειναι ενας καλος δικαναλος με passthrough δυνατοτητα. Ετσι θα αποφυγουμε και το θεμα της μετριας προενισχυσης, που θα προσφερει ο yamaha σε εναν καλο τελικο. Απλα δεν προτεινα κατι τετοιο γιατι ανεβαινουμε πολυ σε χρηματα. ,εκτος και αν παει σε μτχ.
Το πιο μεγαλο ηχειο,θα ζητησει και ακομα καλυτερο ενισχυτη,οποτε ξεφευγουμε σε κοστος.Το ιδιο και ενα ενεργο υπογουφερ (δεν μιλαμε για μηχανες παραγωγης βουιτου των 200-300 ευρω),αλλα για κατι πανω απο 500-600 ευρω.
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Φίλε geoff, και εγώ metal ακούω τον τελικό τι τον θέλεις ?
αν ακούς σε μεγάλες εντάσεις το μόνο που κάνει είναι να βελτιώσει τη παραμόρφωση του ηχείου σου, δε αλλάξει πολύ η ποιότητα του ήχου ίσως να μην τη καταλάβεις.
Αν θέλεις να ακούσεις πιο μπασάτο ήχο η παίρνεις κολώνες για μπροστά η παίρνεις σαμπ.
Έχω σκοπό να αλλάξω τα ηχεία με δαπέδου και δεν είμαι σίγουρος αν ο Yamaha θα είναι αρκετός
 


Μηνύματα
14
Reaction score
6
Έχω σκοπό να αλλάξω τα ηχεία με δαπέδου και δεν είμαι σίγουρος αν ο Yamaha θα είναι αρκετός
Εγώ θα έλεγα να πουλήσει αυτα τα ηχεια αρχικα και μετα να ψάξει για καποιο μεταχειρισμενο δαπεδου, με ονομαστικη ευαισθησια τουλαχιστον στα 88db και αντίσταση 6-8 Ohm. Ας δει μετά αν του κανει ο ενισχυτης. Αλλα νομιζω οτι δεν θα εχει προβλημα με τον ενισχυτη.
 
Last edited:

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Και αυτά τι θα τα κάνεις; έχει σημασία η απάντηση. Τι σχεδιάζεις;
Θα τα τοποθετήσω πλαϊνά ή πίσω
Εγώ θα έλεγα να πουλήσει αυτα τα ηχεια αρχικα και μετα να ψάξει για καποιο μεταχειρισμενο δαπεδου, με ονομαστικη ευαισθησια τουλαχιστον στα 88db και αντίσταση 6-8 Ohm. Ας δει μετά αν του κανει ο ενισχυτης. Αλλα νομιζω οτι δεν θα εχει προβλημα με τον ενισχυτη.
Τα qacoustics 3050 θα πάρω μάλλον ή τα dali oberon 5
 







Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top