Να παρουσιάσω και γω ρε παιδιά τον χώρο μου και τα μηχανήματά μου

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Μπορει να βοηθησει καποιος να μου κανει μια (ψυχα) αναλυση γιατι σε αυτο το υπο-ειδος του μεταλ που εβαλες, με αρεσει παντα η μουσικη και οχι οι φωνες, αλλα στο αλλο υποειδος του μεταλ με αρεσουν οι φωνες αλλα δε μου αρεσει τοσο πολυ η μουσικη ?

+Υπαρχει αληθεια παντως στο γεγονος οτι πολλοι μουσικοι στις κλασικες ορχηστρες, σπιτι τους, για διασκεδαση ακουνε μεταλ.
Κε Χρηστο εψαξα λιγο, δε το βρηκα, αλλα ειχα δει ενα ντοκυμαντερ που ρωτουσανε μουσικους απο δυο διασημες ορχηστρες κλασικης και οι περισσοτεροι (50 %, οι αλλοι μοιρασμενοι) ειχαν απαντησει (χωρις αστεισμο) οτι ακουνε μεταλ. Και εμενα μου ειχε κανει λιγο εντυπωση αλλα μετα που σκεφτηκα τι μπορει να τους ικανοποιει δε μου φανηκε πολυ κουφο.

Επισης, εαν δειτε ολα τα νεα συγκροτηματα (αλλα και καποιοι απο τους παλιους) τα μελη τους ειναι ολοι classical trained. Ιδιως κατι Φινλανδοι, Νορβηγοι κλπ που ανθιζει το ειδος.
Θα σου απαντήσω αύριο. Για όλα υπάρχει μία εξήγηση.:)
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Μπορει να βοηθησει καποιος να μου κανει μια (ψυχα) αναλυση γιατι σε αυτο το υπο-ειδος του μεταλ που εβαλες, με αρεσει παντα η μουσικη και οχι οι φωνες, αλλα στο αλλο υποειδος του μεταλ με αρεσουν οι φωνες αλλα δε μου αρεσει τοσο πολυ η μουσικη ?
χμμμ ψυχανάλυση μάλλον δύσκολα... επίσης ούτε ειδικότητα στη μέταλ έχω αν και αρέσκομαι ανά διαστήματα να ακούω λίγο... αλλά θα κάνω μια προσπάθεια... (έστω και με το ρίσκο να γράψω ανακρίβειες)

Καταρχάς υπάρχουν πολλά υποείδη και τα όρια μεταξύ τους δεν είναι τόσο ξεκάθαρα. Το συγκεκριμένο κομμάτι μάλλον θα το βάφτιζα folk metal (αν και οι φωνές είναι αρκετά Brutal για να είναι αμιγώς folk metal).
Συνήθως αυτό το υποείδος μαζί με το symphonic metal και το epic metal είναι τα πιο μελωδικά.
Ίσως για αυτό να σου άρεσε η μουσική εδώ.
Είναι και τα υποείδη που συνήθως ακούω μαζί με το pagan metal.
Ας βάλω μερικά αγαπημένα δείγματα...





τελευταίο άφησα το καλύτερο!

 
Last edited:

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Θα σου απαντήσω αύριο. Για όλα υπάρχει μία εξήγηση.:)
χμμμ ψυχανάλυση μάλλον δύσκολα... επίσης ούτε ειδικότητα στη μέταλ έχω αν και αρέσκομαι ανά διαστήματα να ακούω λίγο... αλλά θα κάνω μια προσπάθεια... (έστω και με το ρίσκο να γράψω ανακρίβειες)

Καταρχάς υπάρχουν πολλά υποείδη και τα όρια μεταξύ τους δεν είναι τόσο ξεκάθαρα. Το συγκεκριμένο κομμάτι μάλλον θα το βάφτιζα folk metal (αν και οι φωνές είναι αρκετά Brutal για να είναι αμιγώς folk metal).
Συνήθως αυτό το υποείδος μαζί με το symphonic metal και το epic metal είναι τα πιο μελωδικά.
Ίσως για αυτό να σου άρεσε η μουσική εδώ.
Είναι και τα υποείδη που συνήθως ακούω μαζί με το pagan metal.
Ας βάλω μερικά αγαπημένα δείγματα...





τελευταίο άφησα το καλύτερο!

Wizzy και went, ευχαριστω, σιγουρα καποια απαντηση θα υπαρχει. Για να βοηθησω εννουσα death vs black metal. Ολα τα αλλα μου αρεσουν, το epic πιο πολυ απο ολα. Π.χ, wnet απο αυτα που ποσταρες ολα ειναι νορμαλ στα αυτια μου και ωραια εκτος απο το πρωτο που ενω παλι μου αρεσει η μουσικη (δε με αρεσουν οι φωνες εαν και εκτιμω τη τρομερη δυσκολια που εχουν στη τεχνικη για να βγει τετοια φωνη).

Σιγουρα μου αρεσουν παντως πιο πολυ, αυτα που εχουν μελωδια που εναλλασεται με σκληραδα (οπως η ζωη). Τα παλια μεταλ επισης λογω και ηλικιας.
 
Last edited:



Μηνύματα
99
Reaction score
320
Κε Χρήστο, επειδή σας βλέπω ορεξάτο για τυμπανοκρουσίες,
θα μου επιτρέψετε και μένα να αναρτήσω κάτι μεταλιζέ. :redface:

 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
το μεταλιζε ειναι το προβλημα μρε zomg :)
Αν είναι πρόβλημα το μεταλιζέ, να βάλουμε, τότε, κάτι metal (σκέτο)! Απολαύστε!

Infant Annihilator - Cuntcrusher (drum play-through)


Προσοχή στο gravity blast στο 02:30.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Δεν συμπαθώ το metal ούτε τις φαζαρισμένες κιθάρες, ακόμα λιγότερο τους λαρυγγισμούς. Πολύ θέατρο ρε παιδί μου.
Εμενα, μου αρεσουν ολα τα ειδη μουσικης, αναλογα βεβαια της διαθεσης μου, και φυσικα εχω και τις προτιμησεις μου ακομα και αναμεσα στα ειδη. Το μονο που μου αρεσει σχεδον εξ ολοκληρου πλεον ειναι η κλασικη, η μπλουζ, το γκαραζ/ψυχεδελεια του 60 και καποιες ανεξαρτητες σκηνες στην εποχη που ανθισαν. Το μονο που δε μου αρεσει ειναι η Techno,Trance, house. Trap κλπ ολη η EDM σχεδον δηλαδη.

Ολη η ροκ, ειναι για διασκεδαση τις πιο πολλες φορες. Θεατρο υπαρχει παντου στη "ροκ", μετα /ισως και τον Ελβις, αλλου λιγοτερο αλλου περισσοτερο. Πολλες φορες και η παρουσιαζομενη αγνοτητα ειναι ενα θεατρο και αυτη και στυλιζαρισμενη. Θεατρο δε θα βρεις μονο οταν πρωτο συλλαμβανεται ενα τραγουδι, στην αρχικη εμπνευση του δημιουργου του και παλι ...οχι παντα. Στο μεταλ οντως ειναι πολυ πιο πολυ αλλα ειναι ετσι ο σκοπος της σκηνης και εκει που απευθυνεται. Ειναι ενταγμενο στο ολο θεαμα / δρωμενο αλλα ειναι τιμιο που δε το αρνουνται. Εξαλλου ηταν ενα αμερικανο στυλακι αυτο. Ευρωπη και Αυστραλια ειναι / ηταν λιγο αλλιως τα πραγματα.

Φαζαρισμενες κιθαρες , ασταματητα χωρις καποια τουλαχιστον μελωδικα περασματα , και χωρις (εμφανες μουσικο για εμας) νοημα και εμενα δε μου αρεσουν. Φανταζομαι βεβαια οτι στον χαμηλομισθο αμερικανο νεο που δουλευει σε μια σκ@τοδουλεια που σιχαινεται και θελει να παει να πιει και να γινει φεσι για να ξεχαστει ειναι ιδανικη. Τι να ακουσει δηλαδη ο ανθρωπος κλασικη ... ? Το ιδιο και ενας οργισμενος νεος με επαναστατικη διαθεση που το αιμα του βραζει. Αυτα ειναι γνωστα και οι πιο πολλοι τα εχουμε περασει ή τα περναμε ακομα. Το καλο ειναι να αναγνωριζεις τη φαση περνας ανα εποχη και γιατι. Επισης τους περισσοτερους μας στιγματιζει η μουσικη που ακουγαμε σε καποιες κρισιμες ηλικιες (μεταξυ ας πουμε 15 εως 27 βαρια). Εκει και ατυχης να ηταν η μουσικη σου επιλογη επειδη ο ανθρωπος η ταση του ειναι πιο συναισθηματικα προσανατολισμενη στα παντα, μας μενει. Και αυτο ισχυει σε ολα οχι μονο στη μουσικη και εξ ου και η αναποληση στην νεοτητα μας. Την αγνοτητα και να μην υπαρχει (σε ενα ειδος μουσικης ή στα παντα στη ζωη) την εμφυσουμε εμεις , ιιδιως σε αυτες τις ηλικιες και εκει ειναι η "μαγεια" και η ζωη. Μετα αυτο τελειωνει και θελει αλλα κοχονες για να συνεχισεις .... Ετσι ειναι στημενο το κολπο στη ζωη. Για παραπανω πας αλλου ..... Στη μουσικη η καταληξη ειναι στην κλασικη. Σε ολα τα αλλα της ζωης θελει να γραψουμε καμια 500 ρια διαδακτορικα χα χα... Αυτα και 1.000.000 αλλα ακομη ......

Να κατι καπως αγνο, στη σοουμπιζ τουλαχιστον, (16 χρονη Prggy March) 1963 - i will follow him. Πολυ καλος ηχος, εαν δε το παιζει καλα το στερεοφωνικο σας , πεταξτε το χα χα χα .......

 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
εδω το οριτζιναλ βιντεο :


Και αυτο οχι τοσο αγνο, ομως ε ? βλεπω λιγο creepy συζητηση στο τελος και καποιες περιεργες χειρονομιες ή οχι ? χα χα. Για να το ψαξω λιγο ... δε το ειχα δει το οριτζιναλ μεχρι τελους.
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Το ιδιο και ενας οργισμενος νεος με επαναστατικη διαθεση που το αιμα του βραζει.
Εγώ το λέω σκυλάδικο. Με τίποτα επανάσταση. 8-)

Θεατρο δε θα βρεις μονο οταν πρωτο συλλαμβανεται ενα τραγουδι, στην αρχικη εμπνευση του δημιουργου του και παλι ...οχι παντα. Στο μεταλ οντως ειναι πολυ πιο πολυ αλλα ειναι ετσι ο σκοπος της σκηνης και εκει που απευθυνεται.
Θεατρινισμός έπρεπε να έχω γράψει. ;)
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Εγώ το λέω σκυλάδικο. Με τίποτα επανάσταση. 8-)


Θεατρινισμός έπρεπε να έχω γράψει. ;)
Μωρε σωστα τα εγραψες ολα και δε διαφωνω πουθενα. Ο Θεατρινισμος σ ενοχλει . Το πραγματικο "θεατρο" που υπαρχει μεσα μας εσωτερικα και καθοριζει και την εκφραση μας (αλλα και τι δεχομαστε σαν αληθινη εκφραση απο αλλος) δε σε ενοχλει που ειναι πιο ωραιο θεμα ? και εχεις καποια σκεψη για αυτο ?

Εαν ο σκυλας ή ο καθενας μας , οταν ακουει κατι και συγκινειται πραγματικα , τοτε ειναι θεατρο ή οχι ? Μπορει να ειναι αλλα εαν το πιστευει πραγματικα και τον αγγιζει , εχει μια αληθεια (και ας ειναι δωσμενο θεατρικα ή εστω και ψεμα), Η αληθεια που εχει ειναι συνδεδεμενη με αυτο που θεωρει αυτος αληθεια με τη τοτε εσωτερικη του αληθεια. Μονο ο Decembered εχουμε μια ελπιδα να απαντησει και τον στριμωξα σε ενα αλλο προσφατο ποστ του , κατι πηγε να μου εξηγησει αλλα μου ξεγλιστρησε χα χα γιατι ειναι υψηλοενεργειακος χα χα ? και μιλαει και με γριφους χα χα.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Μαλλον ξερεις τι νομιζω τι γινεται ? Ειτε αληθεια ειτε ψεμα, η συναισθηματικη αντιδραση ειναι η ιδια (εαν ο ακροατης το νοιωθει σαν αληθεια). Απλως εαν τυγχανει να ειναι αληθινο απο τη πλευρα του καλλιτεχνη και εκληφθη και ως τετοιο απο τον ακροατη , κραταει και μενει το συναισθημα για παντα. Οταν ομως ειναι ψεμα απο τον καλλιτεχνη αλλα ο ακροατης το εκλαμβαανει σαν αληθεια κρατα λιγο και σβηνει, (προσωρινο και ψηγμα απλως της διαδικασιας -δρομου προς την αληθεια).

Τι μας μενει μαθηματικα ? Η περιπτωση να ειναι αληθεια απο τον καλλιτεχνη και ψεμα εκληφθεν απο τον ακροατη και ψεμα απο τον καλλιτεχνη και ως ψεμα ακληφθεν απο τον ακροατη. Καπως πιο απλες για αναλυση αυτες οι περιπτωσεις.

Κανενας φιλοσοφος βρε παιδια να μας βοηθησει, εγω ειμαι των θετικων επσιτημων αμορφωτος.
 
Last edited:


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Μωρε σωστα τα εγραψες ολα και δε διαφωνω πουθενα. Ο Θεατρινισμος σ ενοχλει . Το πραγματικο "θεατρο" που υπαρχει μεσα μας εσωτερικα και καθοριζει και την εκφραση μας (αλλα και τι δεχομαστε σαν αληθινη εκφραση απο αλλος) δε σε ενοχλει που ειναι πιο ωραιο θεμα ? και εχεις καποια σκεψη για αυτο ?

Εαν ο σκυλας ή ο καθενας μας , οταν ακουει κατι και συγκινειται πραγματικα , τοτε ειναι θεατρο ή οχι ? Μπορει να ειναι αλλα εαν το πιστευει πραγματικα και τον αγγιζει , εχει μια αληθεια (και ας ειναι δωσμενο θεατρικα ή εστω και ψεμα), Η αληθεια που εχει ειναι συνδεδεμενη με αυτο που θεωρει αυτος αληθεια με τη τοτε εσωτερικη του αληθεια. Μονο ο Decembered εχουμε μια ελπιδα να απαντησει και τον στριμωξα σε ενα αλλο προσφατο ποστ του , κατι πηγε να μου εξηγησει αλλα μου ξεγλιστρησε χα χα γιατι ειναι υψηλοενεργειακος χα χα ? και μιλαει και με γριφους χα χα.
Κοίτα κατάσταση, δεν μού ήρθε ειδοποίηση :mad:, τι κάνει αυτός ο μοντεράτορας "της γκαρδγιάζμας"??? :lol:
Λοιπόν, μιλάω για τον υπερβολικό θεατρινισμό επί σκηνής. Τον βρίσκω κάλπικο.
Τώρα, το τι εισπράττει έκαστος θεατής, δικό του θέμα, δεν μού πέφτει λόγος.
................................................................................

Άλλο: ( @christos77 πριν κοιτάξεις για πληροφορίες στα σχόλια ή στον γιουτούμπα )
Χρήστο, για πες

 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Σταυρο, ο Μαρκοπουλος εχει γραψει εξαιρετικη Μουσικη εις εκ των σημαντικων συνθετων μας
Οι συμφορουμιτες απ οτι αντιλαμβανομαι δεν τον γνωριζουν μαλλον η συντρηπτικη πλειοψηφια :gamer:
 
Last edited:


P

panag 505

Guest
Εξαίρετο μουσικό τεμάχιον και Ελληνικότατο, Βαγγέλη Παπαθανασίου – Φαραντούρη, ωραιότατοι στίχοι μετα μελωδίας.

ΤΩΡΑ ΞΕΡΩ


Τώρα Ξέρω Φαραντούρη Μαρία Μουσική/Στίχοι: Παπαθανασίου Βαγγέλης/Μπουρμπούλης Μιχάλης

Τα χρόνια μου τα μέτρησα να βρω
το πέρασμα της γης το ιερό
η αλήθεια εμπρός μας περνά
κι όποιος την αγγίζει πονά

Τώρα ξέρω πως κυνηγώ
Μιας σβηστής φωτιάς τον καπνό

Στους κήπους με τα δέντρα τα νεκρά
Της Κυριακής ρωτάω τα παιδιά
Τώρα ξέρω πως θ' ακουστεί
μες τη νύχτα μια μουσική
Μια σκληρή τρελή μουσική
των γυμνών καιρών αμοιβή

Η πόλη σαν το φίδι περπατά
με μάτια που δεν βλέπουν μας κοιτά
Τώρα ξέρω πως δεν μπορεί
Η ζωή μας πίσω να 'ρθεί
Η αλήθεια μπρός μας περνά
Κι όποιος την αγγίζει πονά

Τώρα ξέρω πως θα ζητώ
Μιας σβηστής φωτιάς τον καπνό
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top