Καλώδια και θύματα

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Το πρωτοφανές, όμως, φαινόμενο που αναφέρεις, ότι η μείωση της στάθμης του θορύβου ενός ενισχυτή (την οποία υποθετικά φέρνει η αλλαγή του καλωδίου τροφοδοσίας) προκαλεί ταυτόχρονα και αύξηση της αποδιδόμενης μέγιστης ισχύος, δεν το έχω ξανακούσει!
Το καλώδιο δεν αυξάνει την ίδια την ισχύ του ενισχυτή.
Αποκοπτοντας όμως ποσοστό θορυβου από το δίκτυο, του επιτρέπει να λειτουργεί με μικρότερη παραμόρφωση με αποτέλεσμα να μπορούμε ν'ακουσουμε σε υψηλότερες στάθμες.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Παίδες δεν είμαι κάνας χρυσαυτιάς, πρωτόγονος είμαι!
Θέλω να χορτάσω όταν ακούω κάτι καινούργιο σέναν "δεν ξέρω χώρο" μένα "δεν ξέρω σύστημα".

Εμπειρίκος τελείως!!

Και η άλλη λίγκα όμως με τα ώτα διαλέγει τελικά.

Ο Κώστας, ο Δημηπόδης κλπ, άκουσαν πριν αγοράσουν.

Οι εντυπώσεις που μεταφέρει ο Κώστας είναι απ τα αυτιά του.
Το ότι αξιολογεί με τα πιντιεφ είναι άλλο κομμάτι.

Το ότι ακούσαμε διαφορετικά, ένα άλλο επίσης.

Λέγεται γ@μημένες τυχαίες ακροάσεις.

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά κάθε μηχανήματος είναι πολύτιμα, τα ώτα επίσης.

Προσωπικά ότι σε Γερμανικό, πάντα κρύο και άκ@βλο μου φαινόταν.
Τα Γκέιθαν δεν έτυχε να τα ακούσω...μπορεί να μου δώσουν τα αφτιά μου στο χέρι, δεν ξέρω.
Ας κάνουμε εδώ μια παρένθεση. Ας υποθέσουμε ότι πρόκειται να αγοράσεις ένα καινούργιο αεροτούρ για τη δουλειά σου. Τί χρειάζεσαι για να το αγοράσεις με βάση τα χαρτιά και την εκ του μακρόθεν πληροφόρηση, και τί από την εκ του σύνεγγυς απτή επαφή;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Ειμαι ξεκαθαρος. Αν το καλωδιο του Αργυρη ριχνει 10 βαθμους κελσιου την θερμοκρασια σε οποιαδηποτε συσκευη μιλαμε για ανακαλυψη που ενδιαφερει παρα πολυ την επιστημονικη κοινοτητα. Υπαρχουν συσκευες (ταινιες κλπ) που μετρανε με αξιοπιστια μια επιφανεια οπως το σασι χωρις τις διαφορες που προκυπτουν απο εστιακες μετρησεις. Αν ισχυει πρεπει να παρει τον δρομο που του αξιζει. Δεν θα θερμομετρησω τιποτα, αυτα τα κανουν αυτοι που ξερουν.
δεν έχει και εκπομπή ο Τριανταφυλλόπουλος για να προωθήσει την ελληνική ευφυΐα που σε δύσκολους καιρούς ....δημιουργεί :cry:

φαντάζεσαι τι έχει να γίνει στη nasa και την spaceX ?
ελληνικές καλωδιώσεις λύνουν προβλήματα δεκαετιών :laugh:
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ειμαι ξεκαθαρος. Αν το καλωδιο του Αργυρη ριχνει 10 βαθμους κελσιου την θερμοκρασια σε οποιαδηποτε συσκευη μιλαμε για ανακαλυψη που ενδιαφερει παρα πολυ την επιστημονικη κοινοτητα. Υπαρχουν συσκευες (ταινιες κλπ) που μετρανε με αξιοπιστια μια επιφανεια οπως το σασι χωρις τις διαφορες που προκυπτουν απο εστιακες μετρησεις. Αν ισχυει πρεπει να παρει τον δρομο που του αξιζει. Δεν θα θερμομετρησω τιποτα, αυτα τα κανουν αυτοι που ξερουν.
Αναμενόμενο ήταν...:whistling::whistling:
Δηλαδή για άλλη μια φορά θα αρνηθείς να πάρεις μέρος σε ένα πείραμα.. αλλά με ευκολία από την άλλη έχεις βγάλει τα.. αδιαμφισβήτητα θεωρητικά συμπεράσματα σου ε??...:sneaky:
Μάλιστα.. μάλιστα...
Επιστημονική τοποθέτηση δεκτό!!
Μη μου ξαναπεί όμως κανείς το μαγικό : "απόδειξε το", θα γελάω!!
Έχει πλάκα εντέλει!:lol::lol:
 
Last edited:


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εμένα που όλα τα μηχανήματα είναι κρύα ( που να καταφέρω να πιέσω τον Bryston ώστε να πω ότι "ζεστάθηκε" ), θα μου τα παγώσει; Αν είναι έτσι, να ψωνίσω καλώδια και να μη βάλω νέα air condition στο σπίτι!!!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Εμένα που όλα τα μηχανήματα είναι κρύα ( που να καταφέρω να πιέσω τον Bryston ώστε να πω ότι "ζεστάθηκε" ), θα μου τα παγώσει; Αν είναι έτσι, να ψωνίσω καλώδια και να μη βάλω νέα air condition στο σπίτι!!!
δοκιμασε κανενα ανεκδοτο απο τα δικα μου -αλλα με δικο σου ρισκο 🐒
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Αποκοπτοντας όμως ποσοστό θορυβου από το δίκτυο, του επιτρέπει να λειτουργεί με μικρότερη παραμόρφωση με αποτέλεσμα να μπορούμε ν'ακουσουμε σε υψηλότερες στάθμες.
1. Ο θόρυβος του δικτύου, δεν συσχετίζεται με κανένα τρόπο με τις μετρήσιμες παραμορφώσεις μιας συσκευής όντιο.

2. Ο θόρυβος μιας συσκευής, είναι πρόβλημα στις ακροάσεις σε χαμηλές στάθμες και όχι σε υψηλές, διότι στις υψηλές στάθμες καλύπτεται πλήρως, όπως ο θόρυβος περιβάλλοντος.

3. Παρακαλώ μην γράφετε ο,τι σας κατέβει.


8-)


Ας κάνουμε εδώ μια παρένθεση...
Ρε Κόγια, άσε τις παρενθέσεις και πες μου βρε άνθρωπε, πως θα μπορούσες να δικαιολογήσεις πτώση θερμοκρασίας μιας συσκευής όντιο χαμηλής κατανάλωσης (προενισχυτική βαθμίδα) με αλλαγή καλωδίου τροφοδοσίας.

Πάρε θέση σε παρακαλώ. Τώρα.


Έχει καταντήσει κωμωδία... Παίρνουν 5 τυχαίες τεχνικές παραμέτρους, για τις οποίες έχουν πλήρη άγνοια, τις πλάθουν αναμεταξύ τους σα ζαμπονοτυρόπιτα με κορτάρι, και τις ξεφουρνίζουν στα μούτρα μας.
Εγκεφαλικό βραχυκύκλωμα.

:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:
 
Last edited:

Μηνύματα
27.075
Reaction score
25.006
1. Ο θόρυβος του δικτύου, δεν συσχετίζεται με κανένα τρόπο με τις μετρήσιμες παραμορφώσεις μιας συσκευής όντιο.

2. Ο θόρυβος μιας συσκευής, είναι πρόβλημα στις ακροάσεις σε χαμηλές στάθμες και όχι σε υψηλές, διότι στις υψηλές στάθμες καλύπτεται πλήρως, όπως ο θόρυβος περιβάλλοντος.

3. Παρακαλώ μην γράφετε ο,τι σας κατέβει.


8-)



Ρε Κόγια, άσε τις παρενθέσεις και πες μου βρε άνθρωπε, πως θα μπορούσες να δικαιολογήσεις πτώση θερμοκρασίας μιας συσκευής όντιο χαμηλής κατανάλωσης (προενισχυτική βαθμίδα) με αλλαγή καλωδίου τροφοδοσίας.

Πάρε θέση σε παρακαλώ. Τώρα.
Δεν θα μπορούσε και το ξέρεις.
Αμα σε βρίσει και θα έχει και δίκιο εγώ θα γελάω.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Ας κάνουμε εδώ μια παρένθεση. Ας υποθέσουμε ότι πρόκειται να αγοράσεις ένα καινούργιο αεροτούρ για τη δουλειά σου. Τί χρειάζεσαι για να το αγοράσεις με βάση τα χαρτιά και την εκ του μακρόθεν πληροφόρηση, και τί από την εκ του σύνεγγυς απτή επαφή;
Η προέλευση παίζει τεράστιο ρόλο. Δηλαδή επιλέγω μεταξύ των κορυφαίων εταιρειών. Αν η απρόσκοπτη χρήση επί μακρον είναι το ζητούμενο, δεν χρειάζεται η εκ του σύνεγγυς επαφή.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Καλημερα καλημερα,ανηκω στην αδιαβαστη λιγκα και πραγματικα θα ηθελα να διαφωτιστω,
Με βαση το ποστ μου εχω την εξης απορια
Ειχα γραψει οτι μεχρι ενα σημειο (απο αποψη χρηματων) πιστευω οτι ενα καλωδιο καλυτερο καποια διαφορα θα κανει απο ενα απλο.
Και ερωτω αυτους που εχουν ασχοληθει με μετρησεις.
Αφηνουμε στην ακρη ενα απλο καλωδιο ηχειων και παμε σε ενα (στο μυαλο μου το φτωχο) αρκςτα καλυτερο.
Ας το ονομασουμε καλωδιο τιμης πχ 500 ευρω ενω ενα απλο επωνυμο κανει ξερω γω 50 ευρω. Και παμε και στο πανω ραφι και βλεπουμε ενα καλωδιο 10.000 ευρω. Ας μου εξηγησει καποιος εμενα του αδαη το 500 που ηδη ειναι πανακριβο τι σκατα διαφορα εχει με το 10.000.
Διοτι εδω μιλαμε για τιμες που σοκαρουν απλα.
Αδιάβαστος και εγώ.
Έχουμε το λοιπόν δύο καινούργια αυτοκίνητα και πρέπει να μας πάνε σε μία συγκεκριμένη διαδρομή ας πούμε 5 χιλιομέτρων. Το ένα κάνει 10 χιλιάδες ευρώ και το άλλο 150 χιλιάδες ευρώ.
Ας εξηγήσει κάποιος γιατί τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή αφού και με τα δύο θα πάω εκεί που θέλω...
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.692
Αδιάβαστος και εγώ.
Έχουμε το λοιπόν δύο καινούργια αυτοκίνητα και πρέπει να μας πάνε σε μία συγκεκριμένη διαδρομή ας πούμε 5 χιλιομέτρων. Το ένα κάνει 10 χιλιάδες ευρώ και το άλλο 150 χιλιάδες ευρώ.
Ας εξηγήσει κάποιος γιατί τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή αφού και με τα δύο θα πάω εκεί που θέλω...
Πρήμιουμ καλώδια. Με πχιότητα κύλισης, 16 αερόσακους, πολυζωνικό κλιμά, ολεντ και μπαρ στα πίσω καθίσματα, πολυτελή χερούλια, κάμερες ολόβερ, θερμαινόμενα δερμάτινα καθίσματα που κάνουν μασάζ, ... , ... , τρέχω ν' αγοράσω!!
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Αδιάβαστος και εγώ.
Έχουμε το λοιπόν δύο καινούργια αυτοκίνητα και πρέπει να μας πάνε σε μία συγκεκριμένη διαδρομή ας πούμε 5 χιλιομέτρων. Το ένα κάνει 10 χιλιάδες ευρώ και το άλλο 150 χιλιάδες ευρώ.
Ας εξηγήσει κάποιος γιατί τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή αφού και με τα δύο θα πάω εκεί που θέλω...
Ίσως θα πρέπει να αγοράσεις και τα δυο αυτοκίνητα για να διαπιστώσεις από πρώτο χέρι ότι μάλλον έπρεπε να είχες επιλέξει αυτό των 30 χιλιάδων για να απολαύσεις τη διαδρομή.
 



Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Έχουμε το λοιπόν δύο καινούργια αυτοκίνητα και πρέπει να μας πάνε σε μία συγκεκριμένη διαδρομή ας πούμε 5 χιλιομέτρων. Το ένα κάνει 10 χιλιάδες ευρώ και το άλλο 150 χιλιάδες ευρώ.
Ας εξηγήσει κάποιος γιατί τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή αφού και με τα δύο θα πάω εκεί που θέλω...
Απλό. Πάρε την 911.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.082
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top