Καλώδια και θύματα

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Τον είχαν πίσω. Πώς έφτιαξε η εγγενής οδική τους συμπεριφορά, με αμορτισέρ και λάστιχα;



α καλέ εσύ τα ξέρεις από μέσα :laugh:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το να προμοταρεται έμμεσα, μέσω ενός σάιτ, το καλώδιο ενός DIYer που ξεκαθαρα διατίθεται προς "πώληση", είναι το λιγότερο άκομψο. Όταν μάλιστα του αποδίδονται και μαγικές ιδιότητες, όπως το να ρίχνει ΔΈΚΑ βαθμούς Κελσίου τη θερμοκρασία μιας συσκευής, τότε πλησιάζουμε στα όρια της απάτης, στο βαθμό που αυτή του η ιδιότητα δεν εξηγείται ή αποδεικνύεται. Θεωρώ πως ο "κατασκευαστής" του καλωδίου θα πρέπει να εξηγήσει και να αποδείξει το πώς αυτό επιτυγχάνεται, σε διαφορετική περίπτωση όμως, δεν ξέρω αν πρέπει αυτά τα μηνύματα προώθησης να συνεχίσουν να εμφανίζονται στο σάιτ.
Συμφωνώ με τον σύντροφο, με την επισήμανση πως δεν πιστεύω πως ο @jiovani75 σκοπεύει να προωθήσει ή να εξαπατήσει.
Οι παρατηρήσεις του μπορεί να μην είναι τεκμηριωμένες, αλλά αυτό δεν οφείλεται σε δόλο, αλλά στην μη εξοικείωση με μετρητικά δεδομένα και πειραματική μεθοδολογία.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Όταν κάποιος αγοράζει κάτι που του αρέσει πολύ, το διαφημίζει.
Παμπάλαια ανθρώπινη συνήθεια.
Δεν υφίστανται απαγορεύσεις συνηθειών.
Ο καθένας από κει και μετά έχει την ευθύνη λόγων και πράξεων.
Το να διαφημίσεις μια συσκευή ή ένα καλώδιο που υπόσχεται παπάδες, με δημοσιευμενες τεχνικές προδιαγραφές, ακόμα και αν αυτές δεν δικαιολογούν την υπόσχεση, με αντιπροσωπεία, με κατασκευαστή, με υπεύθυνο κατά τον νόμο που θα φέρει αστική ευθύνη σε περίπτωση ζημιάς, το κατανοώ.
Το άλλο, σχωρα με άλλα όχι.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Δεν έχει νόημα να εκθέσει κάποιος τον εαυτό του σε ένα "πείραμα" που θα συνιστάται αποκλειστικά σε μια θερμομετρηση.
Το θέμα δεν είναι αν συμβαίνει το φαινόμενο (πιθανόν να συμβαίνει) αλλά γιατί συμβαίνει, πώς συμβαίνει και αν πρέπει να συμβαίνει. Αν πχ αυτό οφείλεται σε εγγενεις κατασκευαστικες ιδιομορφίες ή αδυναμίες των εμπλεκομένων συσκευών και καλωδίων, καθώς και το αν ο τρόπος που αυτό επιτυγχάνεται σέβεται δεδομένες προδιαγραφές ασφαλείας και λειτουργίας των συσκευών. Όλα αυτά προϋποθέτουν, υποθέτω, συγκεκριμένες μετρήσεις και ίσως κάποιας μορφής "χεριασμα".
Δε νομίζω λοιπόν πως οι κάτοχοι των συσκευών και του μαγικού καλωδίου θα ήταν διατεθειμένοι για κάτι τέτοιο. Αν ισχύει το αντίθετο, θα χαρώ πολύ να διαψευστώ.
εννοείται ότι σε καμιά περίπτωση δε "χεριάζουμε" το καλώδιο ή τον ενισχυτή!
Αν θες, φέρε τον ενισχυτή σου να δοκιμάσουμε και να τον χεριάσεις όσο θες και να κάνεις πάνω του ότι και όσες μετρήσεις θες!
Για τα +2db κι εκεί κάτι..μεταφυσικό φταίει??
Μήπως θέλει καλιμπράρισμα το dbόμετρο??
Κατά τ' άλλα θέλουμε και επιστημονική τεκμηρίωση και μετρήσεις...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Συμφωνώ με τον σύντροφο, με την επισήμανση πως δεν πιστεύω πως ο @jiovani75 σκοπεύει να προωθήσει ή να εξαπατήσει.
Συμφωνώ απόλυτα, δεν θα είχε την οικονομική ανάγκη άλλωστε. Απλά αισθάνεται πολύ άνετα πλέον σε έναν κύκλο που του καλύπτει την ανάγκη του για επιβεβαίωση.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
εννοείται ότι σε καμιά περίπτωση δε "χεριάζουμε" το καλώδιο ή τον ενισχυτή!
Αν θες, φέρε τον ενισχυτή σου να δοκιμάσουμε και να τον χεριάσεις όσο θες και να κάνεις πάνω του ότι και όσες μετρήσεις θες!
Για τα +2db κι εκεί κάτι..μεταφυσικό φταίει??
Μήπως θέλει καλιμπράρισμα το dbόμετρο??
Κατά τ' άλλα θέλουμε και επιστημονική τεκμηρίωση και μετρήσεις...
Βρε ναι, έχει 2db διαφορά και ξεσπαθώνεις τώρα.
Λοιπόν, βρείτε ένα εργαστήριο με τα κατάλληλα όργανα μέτρησης και να φέρω τον δικό μου τελικό να τον ξεπατώσουμε στις μετρήσεις. Πρόσεξε όμως: όχι θερμόμετρα και ντεσιμπελόμετρα στη θέση ακρόασης ή οπουδήποτε μέσα στο χώρο, όργανα μέτρησης, δηλαδή γενήτριες, παλμογράφο, ό,τι χρειαστεί και ό,τι χρησιμοποιεί η Bryston για να δοκιμάζει τα μηχανήματα που σχεδιάζει / παράγει.
Εννοείται, το κόστος το αναλαμβάνετε εσείς και αν κάνει μπαμ πληρώνετε την επισκευή στον αντιπρόσωπο.

Ψήνεσαι?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.098
Reaction score
124.654
Μπορούμε να πούμε με αρκετή δόση αλήθειας, πως στους άνω των 50 Έλληνες, τουλάχιστον στην πλειοψηφία τους, αποτελεί γνήσιο παιδικό απωθημένο να αποκτήσουν μια μποξτερ.

Όσο περνάνε τα χρόνια βέβαια, το όνειρο τροποποιείται και παίρνει άλλες μορφές, πιθανώς περνάει από macan κάποια στιγμή, για να καταλήξει σε μια ηλεκτρική.

Θου κύριε..
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
εννοείται ότι σε καμιά περίπτωση δε "χεριάζουμε" το καλώδιο ή τον ενισχυτή!
Αν θες, φέρε τον ενισχυτή σου να δοκιμάσουμε και να τον χεριάσεις όσο θες και να κάνεις πάνω του ότι και όσες μετρήσεις θες!
Για τα +2db κι εκεί κάτι..μεταφυσικό φταίει??
Μήπως θέλει καλιμπράρισμα το dbόμετρο??
Κατά τ' άλλα θέλουμε και επιστημονική τεκμηρίωση και μετρήσεις...
Oχι δεν υπάρχει τίποτα μεταφυσικό,απλά υπάρχει η απουσία γνώσεων.
 

T

Tadakis

Guest
ξεπατώσουμε στις μετρήσεις. Πρόσεξε όμως: όχι θερμόμετρα και ντεσιμπελόμετρα στη θέση ακρόασης ή οπουδήποτε μέσα στο χώρο, όργανα μέτρησης, δηλαδή γενήτριες, παλμογράφο, ό,τι χρειαστεί και ό,τι χρησιμοποιεί η Bryston για να δοκιμάζει τα μηχανήματα που σχεδιάζει / παράγει.

Καλά τα λες. Πολύ καλά. Με γεννήτρια στην είσοδο του ενισχυτή και παλμογράφο στην έξοδο του θα μετρηθεί σωστά στο εργαστήριο η διαφορά στη θερμοκρασία. Φωνάξτε και εμένα. Και τον άλλο με το πονό-μυαλο (βλεπε πονοκέφαλο).
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Βρε ναι, έχει 2db διαφορά και ξεσπαθώνεις τώρα.
Λοιπόν, βρείτε ένα εργαστήριο με τα κατάλληλα όργανα μέτρησης και να φέρω τον δικό μου τελικό να τον ξεπατώσουμε στις μετρήσεις. Πρόσεξε όμως: όχι θερμόμετρα και ντεσιμπελόμετρα στη θέση ακρόασης ή οπουδήποτε μέσα στο χώρο, όργανα μέτρησης, δηλαδή γενήτριες, παλμογράφο, ό,τι χρειαστεί και ό,τι χρησιμοποιεί η Bryston για να δοκιμάζει τα μηχανήματα που σχεδιάζει / παράγει.
Εννοείται, το κόστος το αναλαμβάνετε εσείς και αν κάνει μπαμ πληρώνετε την επισκευή στον αντιπρόσωπο.

Ψήνεσαι?
δηλαδή να πληρώσω, και να φάω το χρόνο μου για να σε ..ξεστραβώσω?? :lol: :lol:
πόσο λογικό σου ακούγεται αυτό που προτείνεις??????????????:gotcha::gotcha:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Αν έχει 10 βαθμούς διαφορά δε χρειάζεται κανένα όργανο για να διαπιστώσει κανείς το φαινόμενο...

Αν το διαπιστώσει... μετά για να βρεθεί αν συμβαίνει καλώς, κακώς και γιατί... προφανώς και χρειάζεται εξοπλισμός και έρευνα...

Εδώ όμως οι περισσότεροι δεν πιστεύουμε καν ότι συμβαίνει.... ε αυτό μπορεί να λυθεί εύκολα χωρίς κανένα όργανο.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
δηλαδή να πληρώσω, και να φάω το χρόνο μου για να σε ..ξεστραβώσω?? :lol: :lol:
πόσο λογικό σου ακούγεται αυτό που προτείνεις??????????????:gotcha::gotcha:
Εσείς θα ξεστραβωθείτε που θα δείτε τί πραγματικά συμβαίνει. :)

Αν έχει 10 βαθμούς διαφορά δε χρειάζεται κανένα όργανο για να διαπιστώσει κανείς το φαινόμενο...

Αν το διαπιστώσει... μετά για να βρεθεί αν συμβαίνει καλώς, κακώς και γιατί... προφανώς και χρειάζεται εξοπλισμός και έρευνα...

Εδώ όμως οι περισσότεροι δεν πιστεύουμε καν ότι συμβαίνει.... ε αυτό μπορεί να λυθεί εύκολα χωρίς κανένα όργανο.
ΑΝ συμβαίνει, έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον να εντοπιστούν οι παράγοντες που συντελούν σε αυτή τη συμπεριφορά των μηχανημάτων. Χωρίς τα εργαστηριακά μηχανήματα μέτρησης, τι να πω... Να δώσουν depon στους ενισχυτές τους, να γιάνουν!!
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
κάντε Blind tests με διαφορετικές target curves, σε τυχαία σειρά. Αν καταφέρετε να ξεχωρίσετε έστω και μια φορά το καλώδιο που παίζει ( άντε, έστω να διακρίνετε το αγαπημένο σας ανάμεσα στα υπόλοιπα ), εμένα να με φτύσετε.
Υπο τετοιες συνθηκες , δεν θα ξερεις αν ακους το συστημα σου, στο σπιτι σου, εσυ .............. :laugh:
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Μπορούμε να πούμε με αρκετή δόση αλήθειας, πως στους άνω των 50 Έλληνες, τουλάχιστον στην πλειοψηφία τους, αποτελεί γνήσιο παιδικό απωθημένο να αποκτήσουν μια μποξτερ.

Όσο περνάνε τα χρόνια βέβαια, το όνειρο τροποποιείται και παίρνει άλλες μορφές, πιθανώς περνάει από macan κάποια στιγμή, για να καταλήξει σε μια ηλεκτρική.

Θου κύριε..
Γιατί είναι Έλληνες στην Ελλάδα. Αν ήταν αλλού θα πήγαιναν κατ' ευθείαν για 991, κατά προτίμηση GT3, ανεξαρτήτως ημερομηνίας.
δηλαδή να πληρώσω, και να φάω το χρόνο μου για να σε ..ξεστραβώσω?? :lol: :lol:
πόσο λογικό σου ακούγεται αυτό που προτείνεις??????????????:gotcha::gotcha:
Αυτό θα το σημειώσω να στο απαντάω κι εγώ, κατά περίσταση.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
εννοείται ότι σε καμιά περίπτωση δε "χεριάζουμε" το καλώδιο ή τον ενισχυτή!
Αν θες, φέρε τον ενισχυτή σου να δοκιμάσουμε και να τον χεριάσεις όσο θες και να κάνεις πάνω του ότι και όσες μετρήσεις θες!
Για τα +2db κι εκεί κάτι..μεταφυσικό φταίει??
Μήπως θέλει καλιμπράρισμα το dbόμετρο??
Κατά τ' άλλα θέλουμε και επιστημονική τεκμηρίωση και μετρήσεις...
Στο μέτωπο της...πανδημίας πάλι...(η covid δεν πιάνει χαρτωσιά μπροστά σε επιδημίες που κρατούν δεκαετίες επί δεκαετιών...)

Θα ήταν χρήσιμο να μας περιέγραφαν ο Λέανδρος ή ο Jio υπό ποιαν ακριβώς διαδικασία πιστοποιήθηκε η επίμαχη διαφορά των 2 dB ως προς το δυναμικό εύρος στο δοκιμαζόμενο setup...Επίσης ποια τιμή είχε ο θόρυβος υποβάθρου κατά τις μετρήσεις;

Εάν δεν επεξηγηθούν πλήρως στοιχεία όπως αυτά,δικαιούται οποιοσδήποτε να επισημάνει μέχρι και στον...kanakiani ότι δεν είναι όλα τα μανιτάρια ίσα και όμοια,αφού απαντούν τόσο δηλητηριώδη όσο και...παραισθησιογόνα.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Στο μέτωπο της...πανδημίας πάλι...(η covid δεν πιάνει χαρτωσιά μπροστά σε επιδημίες που κρατούν δεκαετίες επί δεκαετιών...)

Θα ήταν χρήσιμο να μας περιέγραφαν ο Λέανδρος ή ο Jio υπό ποιαν ακριβώς διαδικασία πιστοποιήθηκε η επίμαχη διαφορά των 2 dB ως προς το δυναμικό εύρος στο δοκιμαζόμενο setup...Επίσης ποια τιμή είχε ο θόρυβος υποβάθρου κατά τις μετρήσεις;

Εάν δεν επεξηγηθούν πλήρως στοιχεία όπως αυτά,δικαιούται οποιοσδήποτε να επισημάνει μέχρι και στον...kanakiani ότι δεν είναι όλα τα μανιτάρια ίσα και όμοια,αφού απαντούν τόσο δηλητηριώδη όσο και...παραισθησιογόνα.
γι αυτό θα έρθεις να πάρεις μετρήσεις εσύ να μη τίθεται θέμα αμφισβήτησης ποιός πηρε τι, πως και γιατί! :sneaky:
..αλλιώς να υποθέσω ότι θα δούμε για πολλοστή φορά τη γνωστή παράσταση του Αριστοφάνη...Όρνιθες!! :smile: :smile:
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Ελληνικό καλώδιο ρίχνει την θερμοκρασία των συσκευών κατά 10 βαθμούς
ΔΙΑΔΩΣΤΕ.
και με το επώνυμο και ακριβό καλώδιο του εξωτερικού που το δοκίμασε ο αντιπρόσωπος τα ίδια αποτελέσματα είχε Στην θερμοκρασία απλά ήτανε καμιά δεκαριά φορές πιο ακριβό.....
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Στο μέτωπο της...πανδημίας πάλι...(η covid δεν πιάνει χαρτωσιά μπροστά σε επιδημίες που κρατούν δεκαετίες επί δεκαετιών...)

Θα ήταν χρήσιμο να μας περιέγραφαν ο Λέανδρος ή ο Jio υπό ποιαν ακριβώς διαδικασία πιστοποιήθηκε η επίμαχη διαφορά των 2 dB ως προς το δυναμικό εύρος στο δοκιμαζόμενο setup...Επίσης ποια τιμή είχε ο θόρυβος υποβάθρου κατά τις μετρήσεις;

Εάν δεν επεξηγηθούν πλήρως στοιχεία όπως αυτά,δικαιούται οποιοσδήποτε να επισημάνει μέχρι και στον...kanakiani ότι δεν είναι όλα τα μανιτάρια ίσα και όμοια,αφού απαντούν τόσο δηλητηριώδη όσο και...παραισθησιογόνα.
Εύγε Bhutia μου, αναφορικά με το σκέλος που αφορά εμένα. Εύγε. Επιτέλους ένας γκουρού που καταλαβαίνει ότι δεν είναι όλα ίδια (μανιτάρια, χόρτα, καλώδια κλπ) :biggrin:

edit : αν μου επιτρέπεις τα παραισθησιογόνα είναι δηλητηριώδη και σε μεγάλη ποσότητα γίνονται θανατηφόρα και αυτά!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
γι αυτό θα έρθεις να πάρεις μετρήσεις εσύ να μη τίθεται θέμα αμφισβήτησης ποιός πηρε τι, πως και γιατί! :sneaky:
Καλέ μου Λέανδρε,δεν πρόκειται να προβώ σε καμία περιττή μετακίνηση τα επόμενα χρόνια.
Θεωρώ επίσης ύψιστο ατόπημα την προτροπή μελών από το forum σε περιττές μετακινήσεις.

Εύγε Bhutia μου, αναφορικά με το σκέλος που αφορά εμένα. Εύγε. Επιτέλους ένας γκουρού που καταλαβαίνει ότι δεν είναι όλα ίδια (μανιτάρια, χόρτα, καλώδια κλπ) :biggrin:
Όσο και να με κολάκευαν τα εύσημα,δεν γίνεται να υφαρπάζω ...δάφνες που δεν δικαιούμαι - ιδίως τα...φύλλα.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.067
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top