Καλώδια και θύματα

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Μάλιστα, και αυτά προσφέρουν άπλετη γνώση στον ηλεκτρισμό και στη μεταφορά του..
όπως και στον τρόπο διάδοσης των ηχητικών κυμάτων και την αλληλεπίδραση τους με τον χώρο
ζήτα κοντινές φωτό από τα ντουβάρια τους....φουλ σαγρέ είναι όλα
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Έχεις δοκιμάσει τον ίδιο τον προ σου με το δικό του καλώδιο, που στο δικό σου σπίτι ζεσταίνεται, σε άλλο σπίτι, σε άλλη περιοχή, με άλλο δίκτυο;
Πέτρο, ακριβώς την ίδια συμπεριφορά έχει και ο δικός μου ολοκληρωμένος αλλά και ο προ και οι μονομπλοκ του @ gdresios , χρησιμοποιώντας απλά ή όχι καλώδια
 

P

PMC

Guest
Επίσης Θέλω να πω ότι εμένα η απάντηση του @PeterMeni ..... με έχει καλύψει. Ο άνθρωπος ως πιο ειδικός δικαιολογείσαι γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό Που Συμβαίνει.....
Πρώτα απ’ όλα είπε ότι πράγματι μπορεί να συμβαίνει και ότι μπορούμε αλλάζοντας καλώδια ρεύματος να ρυθμίσουμε την θερμοκρασία ενός μηχανήματος. Άρα δεν είναι πλασεμπο.....
Όσον αφορά τα επιπλέον ντεσιμπέλ και την διαδρομή στο βολιουμ , θέλω να επανέλθω με μετρήσεις από το rew...
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Μένετε κοντά;
Ρωτάω, γιατί ο Μάρκου στους Θρακομακεδόνες που μένει λέει ότι έχει χάλια δίκτυο και πρόσφατα σε άσχετο με το χόμπι μας φίλο μου, επίσης κάτοικο Θρακομακεδόνων κάηκαν κάποιες ηλεκτρικές συσκευές από το δίκτυο.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μένετε κοντά;
Ρωτάω, γιατί ο Μάρκου στους Θρακομακεδόνες που μένει λέει ότι έχει χάλια δίκτυο και πρόσφατα σε άσχετο με το χόμπι μας φίλο μου, επίσης κάτοικο Θρακομακεδόνων κάηκαν κάποιες ηλεκτρικές συσκευές από το δίκτυο.
Όχι ιδιαίτερα, από Χατζηκυριάκειο .. μέχρι πλατεία Αττικής, δε το λες και δίπλα
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
θα ήθελα να πω το εξής....
Δεν έχω ιδέα ποια είναι η σωστή ( η προβλεπόμενη ) θερμοκρασία Λειτουργίας του προενισχυτή μου. Εάν κρίνω από το εκθεσιακό κομμάτι που υπάρχει ως demo στην αντιπροσωπεία η θερμοκρασία που είχα εγώ αρχικά είναι υπερβολική. Η θερμοκρασία που έχω μετά την τοποθέτησή του εν λόγο καλωδίου είναι πολύ κοντά στην φυσιολογική ( 31 βαθμοί ) .
Είμαι σίγουρος πως Η υπερβολική ζέστη σε ένα μηχάνημα που δεν έχει ούτε ανοίγματα στο σασί του μπορεί να δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα. Υποτίθεται ότι είναι μηχανήματα τα οποία θα πρέπει να λειτουργούν απροβλημάτιστα για πάρα πολλά χρόνια. Υψηλές θερμοκρασίες θα πρέπει να Αποφεύγονται.....
Ισχύει αυτό που λες. Η θερμοκρασία του είναι υπερβολική και απαντάται μόνο σε τελικές βαθμίδες αναφερόμενες ως τάξης Α. Για να υπάρχει αυτή η θερμοκρασία στο περίβλημα, σίγουρα κοντά στα εξαρτήματα είναι πολύ υψηλότερη. Θα πρέπει να διερευνηθεί και να βρεθεί λύση γιατί μακροπρόθεσμα θα έχεις θέματα.
 

P

PMC

Guest
Σχετικό και αυτό...
[/QUOTE]


Μας έχεις συνηθίσει να κρατάς μία απόσταση και μία ουδετερότητα στις τοποθετήσεις σου.....έχεις κερδίσει το σεβασμό του συνόλου των μελών του site. Πραγματικά με πληγώνει να με αντιμετωπίσεις έτσι εσύ. Δεν ξέρω τι φταίει όμως πιστεύω ότι ειδικά από εσένα τέτοιες συμπεριφορές δεν πρέπει να υπάρχουν κι αν έχω κάνει κάτι που σε έχω στεναχωρήσει σε παρακαλώ πολύ να μου το πεις.....





Τέτοιες στιγμές έρχεται στο νου το γνωστό σκίτσο με τον χρήστη που δεν έπεφτε για ύπνο προσπαθώντας να δείξει πόσο άδικο είχε κάποιος άλλος χρήστης του διαδικτύου...Το νόημα είναι να μην παρασυρόμαστε σε άσκοπες αντιπαραθέσεις...

Επειδή όμως εκτός από τις διαδικτυακές εντυπώσεις υπάρχει και η πραγματική ζωή με ουσιαστικές επιπτώσεις από όσα ξοδεύουμε,θεωρώ ότι όποια παρέα θα ήθελε να μας παρασύρει πίσω σε συνήθειες που οι ίδιοι θα είχαμε εγκαταλείψει επειδή τις κρίναμε επιζήμιες μακροπρόθεσμα,η ντροπή πρέπει να είναι όλη δική τους...Και όποιος κατάλαβε...

Σχετικό και αυτό...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
θα ήθελα να πω το εξής....
Δεν έχω ιδέα ποια είναι η σωστή ( η προβλεπόμενη ) θερμοκρασία Λειτουργίας του προενισχυτή μου. Εάν κρίνω από το εκθεσιακό κομμάτι που υπάρχει ως demo στην αντιπροσωπεία η θερμοκρασία που είχα εγώ αρχικά είναι υπερβολική. Η θερμοκρασία που έχω μετά την τοποθέτησή του εν λόγο καλωδίου είναι πολύ κοντά στην φυσιολογική ( 31 βαθμοί ) .
Είμαι σίγουρος πως Η υπερβολική ζέστη σε ένα μηχάνημα που δεν έχει ούτε ανοίγματα στο σασί του μπορεί να δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα. Υποτίθεται ότι είναι μηχανήματα τα οποία θα πρέπει να λειτουργούν απροβλημάτιστα για πάρα πολλά χρόνια. Υψηλές θερμοκρασίες θα πρέπει να Αποφεύγονται.....
Η ερώτηση Γιάννη ήταν περισσότερο γενική και όχι λόγο του συγκεκριμένου καλωδίου.
Τόσο για τα καλώδια ρεύματος όσο και για ηχείων και interconnects.

Είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι ένα σωστό καλώδιο δεν κάνει τίποτα στον ήχο. Αν και όταν το κάνει το κάνει από λάθος ή εσκεμμένη σχεδίαση.

Σέβομαι απόλυτα τις απόψεις αυτών που ξέρουν και που δεν έχουν να κερδίσουν τίποτα από την διακίνηση καλωδίων. Από την άλλη μου είναι εντελώς αδιάφορη η άποψη όσων έχουν οικονομικό όφελος. Δεν εξετάζω καν αν ξέρουν. Το πρώτο φίλτρο είναι αυτό, το οικονομικό όφελος.

Από τις αρχές του 90 ο μέγας John Dunlavy καλούσε το American Audio Society με ένα μακροσκελές γράμμα του (το έχω ανεβάσει και στο site), να δώσουν επιτέλους ένα τέλος σε αυτή την χωρίς καμία λογική εμπορία "διαστημικών καλωδίων". Ο Dunlavy ήταν μηχανικός, σχεδίαζε και κατασκεύαζε από τα καλύτερα ηχεία, ακόμα και για τα σημερινά δεδομένα. Δεν είχε κανένα όφελος. Έλεγε ότι έλεγε, πριν 30 χρόνια.

Μας λένε ότι κάνουν τον ήχο "καλύτερο". Πως ορίζει κανείς το καλύτερο. Με βάση τα δικά του θέλω; Τις δικές του γνώσεις; Αυτό το κάνει καλύτερο; Και μας λέει να ακούσουμε να καταλάβουμε. Να καταλάβουμε τι; Αν είναι "καλύτερο"; Αν μας αρέσει; Και αντε και αρέσει; Και; Το κάνει καλύτερο ή απλά αλλοιώθηκε το αποτέλεσμα για να γίνει αρεστό στα αυτιά όσων ψάχνουν αυτό και τίποτε άλλο;

Ξέφυγα. Εγώ τα βλέπω αλλιώς. Με άλλα φίλτρα. Ίσως επειδή δούλεψα διαφήμιση για πολλά χρόνια και ξέρω πάνω κάτω πως να κάνω κάτι να έχει "αξία" και ας μη λέει μία. Αυτή εξάλλου είναι και η πραγματική δουλειά του διαφημιστή. Intentional Value είχε πει ένας μέγας του είδους στην Αγγλία.
Ίσως επειδη ξέρω πλέον πως δουλεύει ο μηχανισμός επιλογής του εγκεφάλου.

Δεν εξετάζω καθόλου το audio κομμάτι. Κοιτάζω πρώτα την πρόθεση πίσω από την κίνηση γιατί αυτή θα μου δείξει την αξία τις κίνησης.

:drinks:
 


P

PMC

Guest
Είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι ένα σωστό καλώδιο δεν κάνει τίποτα στον ήχο. Αν και όταν το κάνει το κάνει από λάθος ή εσκεμμένη σχεδίαση.
Συμφωνώ μαζί σου όσον αφορά την την σωστή λειτουργία ενός καλωδίου. Ένα καλώδιο δεν πρέπει να προσθέτει δεν πρέπει να αφέρει τίποτα. Συμφωνούμε σε όλα.

Όμως, Εάν αλλάζεις ένα καλώδιο σε μια συσκευή και μπορείς να τησ κατεβάζεις την θερμοκρασία να κερδίζεις περισσότερα Ντιμπί και να σου αρέσει και περισσότερο ο ήχος που ακούς ε τότε δεν διαφωνώ να βάλω ένα τέτοιο καλώδιο από ένα που δεν θα μου έκανε καμία μετατροπή....( και να είναι και φθηνό .....)



Ισχύει αυτό που λες. Η θερμοκρασία του είναι υπερβολική και απαντάται μόνο σε τελικές βαθμίδες αναφερόμενες ως τάξης Α. Για να υπάρχει αυτή η θερμοκρασία στο περίβλημα, σίγουρα κοντά στα εξαρτήματα είναι πολύ υψηλότερη. Θα πρέπει να διερευνηθεί και να βρεθεί λύση γιατί μακροπρόθεσμα θα έχεις θέματα.
Θεωρείς ότι το να χρησιμοποιώ ένα καλώδιο που διατηρεί την θερμοκρασία του μηχανήματος σε σωστά επίπεδα και δεν έχει τουλάχιστον κανένα αρνητικό αποτέλεσμα σε κανέναν από τους υπόλοιπους τομείς είναι κάτι που πρέπει να το σταματήσω? Μπορεί μακροπρόθεσμα να πάθει κάποια βλάβη το μηχάνημα με βάση τα στοιχεία που ξέρεις μέχρι στιγμής?
 
Last edited by a moderator:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Θεωρείς ότι το να χρησιμοποιώ ένα καλώδιο που διατηρεί την θερμοκρασία του μηχανήματος σε σωστά επίπεδα και δεν έχει τουλάχιστον κανένα αρνητικό αποτέλεσμα σε κανέναν από τους υπόλοιπους τομείς είναι κάτι που πρέπει να το σταματήσω? Μπορεί μακροπρόθεσμα να πάθει κάποια βλάβη το μηχάνημα με βάση τα στοιχεία που ξέρεις μέχρι στιγμής?
Βλάβη δεν θεωρώ ότι θα πάθει σε καμία περίπτωση. Απλά θα πρέπει να βρεθεί η αιτία και να λυθεί το θέμα της θερμοκρασίας γιατί σίγουρα δεν έχει σχεδιαστεί έτσι.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Μένετε κοντά;
Ρωτάω, γιατί ο Μάρκου στους Θρακομακεδόνες που μένει λέει ότι έχει χάλια δίκτυο και πρόσφατα σε άσχετο με το χόμπι μας φίλο μου, επίσης κάτοικο Θρακομακεδόνων κάηκαν κάποιες ηλεκτρικές συσκευές από το δίκτυο.
Περνάνε οι κολόνες υψηλής τάσης από εκεί ίσως για αυτό
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Αφενός δε φαντάζει λογικό να έχει σχεδιαστεί έτσι ώστε να ανεβάζει τόσο υψηλές θερμοκρασίες, κι αφετέρου δε φαντάζει λογικό να θεωρείται ικανή λύση η χρήση ενός καλωδίου που τρόπον τινά κουκουλώνει το πρόβλημα.
 

P

PMC

Guest
Βλάβη δεν θεωρώ ότι θα πάθει σε καμία περίπτωση. Απλά θα πρέπει να βρεθεί η αιτία και να λυθεί το θέμα της θερμοκρασίας γιατί σίγουρα δεν έχει σχεδιαστεί έτσι.
Δεν ξέρω αν το διάβασες αλλά εγώ για το συγκεκριμένο θέμα τον είχα πάει στην αντιπροσωπεία για τσεκάρισμα. Ο τεχνικός είπε ότι ο προενισχυτής είναι άψογος. Τι μετρήσεις πρέπει να κάνω εγώ στο δίκτυο του σπιτιού για να καταλάβω εάν φταίει αυτό?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Αφενός δε φαντάζει λογικό να έχει σχεδιαστεί έτσι ώστε να ανεβάζει τόσο υψηλές θερμοκρασίες, κι αφετέρου δε φαντάζει λογικό να θεωρείται ικανή λύση η χρήση ενός καλωδίου που τρόπον τινά κουκουλώνει το πρόβλημα.
οι υπόλοιποι χρήστες του συγκεκριμένου καλωδίου να ανησυχούν? :biggrin:
 

P

PMC

Guest
Ρε λες να ζηλεύει τον Τρινοβ και να κάνει μαλακίες?




οι υπόλοιποι χρήστες του συγκεκριμένου καλωδίου να ανησυχούν? :biggrin:
Ναι .....μην παγώσουν τα μηχανάκια τους μην παγώσουν τα σπίτια τους και μην παγώσει το δάπεδό του σπιτιού και γλιστράνε τώρα που έρχεται ο χειμώνας.....
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δεν ξέρω αν το διάβασες αλλά εγώ για το συγκεκριμένο θέμα τον είχα πάει στην αντιπροσωπεία για τσεκάρισμα. Ο τεχνικός είπε ότι ο προενισχυτής είναι άψογος. Τι μετρήσεις πρέπει να κάνω εγώ στο δίκτυο του σπιτιού για να καταλάβω εάν φταίει αυτό?
Αρχικά θα πρέπει να βρεθεί το σημείο που εκπέμπεται η υψηλή θερμοκρασία. Δική μου εκτίμηση η τροφοδοσία.
Υπάρχει η μικρή πιθανότητα να ευθύνεται το κύκλωμα. Θα το δεις με το θερμόμετρο αυτό αλλά θα γίνεται φανερό και με το χέρι όταν πλησιάσεις.
Αυτό συνεπάγεται πως έχει ξεφύγει η πόλωση του και θέλει ρύθμιση. Θα βοηθούσε φωτογραφία του εσωτερικού του.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Πρόταση:
Αγοράστε ένα καλώδιο ηλεκτρολογικό, 3χ..όσο θέλετε, βάλτε και δύο βύσματα, βγάλτε το καλώδιο του Αργύρη και βάλτε το δικό σας.
Παρατηρήστε τι θα συμβεί στα θέματα θερμοκρασίας - ηχητικής απόδοσης και..αναμένομεν τα αποτελέσματα!!!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top