Λεβητας αεριου συμπυκνωσης. Τι ξερετε?

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Έτσι για την ιστορία.....

Η τεράστια βαιλαντ αφού το θέλετε έχει κατά κάποιο τρόπο εδώ και μερικά χρόνια εργοστάσιο στην Τουρκία.....όχι ιδιόκτητο αλλά έχει δώσει εξ ολοκλήρου την παραγωγή των φτηνών μοντέλων της σε κάποιον κύριο που ονομάζεται demir docum.
Ακριβώς δίπλα υπάρχει πανομοιότυπο εργοστάσιο (αν ψαξω θα βρω και φωτογραφία από συνάδελφο που επισκεπτηκε τις μονάδες)το οποίο αγοράζει τεχνογνωσία από την βαιλαντ και κατασκευάζει λέβητες που όλα τα υλικά είναι από προμηθευτές της βαιλαντ......για παράδειγμα ήταν η πρώτη εταιρεία μαζί με την βαιλαντ που χρησιμοποίησαν κυκλοφορητή grundfos Inverter ο οποίος θεωρείται κορυφαίος....
Άλλαξε λοιπον καπάκια και οθόνη και ονομάστηκε DD.....τα αρχικά του ιδιοκτήτη
Έβγαλε δύο μοντέλα έναν με πλήρη συμπύκνωση και ένα με όλο τρόπο συμπύκνωσης ποιο οικονομικό και όχι τόσο αποδοτικό.....
Επειδή κάποιοι ξυνισαν με το όνομα και την τουρκική νοοτροπία ο πανέξυπνος demir άνοιξε μονάδα στην Αγγλία γίνεται συναρμολόγηση βαφτίστηκε heatline και διανέμεται λίγο ποιο ακριβά με 10 έτη εγγύηση σε όλο τον λέβητα.....τα ανταλλακτικά του γενικώς πανφτηνα....

Όσο για τίς βλάβες που παρουσίασε είναι σχεδόν μηδενικές.... αντίστοιχες των ακριβών μοντέλων άλλων εταιριών

Επίσης όσες εταιρείες διαθέτουν λέβητα από 1000 ευρώ κάτω είναι για κλωτσιές.....
Νομίζω ότι είναι και ο μοναδικός που έχει Α+ στα νερά χρήσης

Το ακριβό μοντέλο δίνεται με ασύρματο θερμοστάτη της εταιρίας και μαγνητικό φίλτρο και 7 χρόνια εγγύηση εισαγωγέα.
Συνεργάζομαι με όλους τους καυστηρατζηδες της πόλης και κατά κοινή ομολογία όπου μπήκε τέτοιος λέβητας... ξεχασανε ότι υπάρχει

Αυτά ως προς τον ίδιο τον λέβητα και όχι τις διαφορές μας με την γειτονική χωρα.
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Δε θα επεκταθώ στις μάρκες, ηδη γινεται η κουβέντα.

Απο τη στιγμή που θα κάνεις εγκατάσταση επίτοιχου και έχεις ως σκέψη να αλλαξεις θερμαντικα σώματα (& την οικονομικη ευχέρεια) ξεκινάς απο μηχανολογο μηχανικό.
Φωνάζεις το "μάστορα", σου κάνει μια μελέτη απωλειών εφόσον ξέρεις/εχεις καποια σχέδια οικοδομής. Επειτα θα δεί τα σώματα που εχεις ήδη.
Συμβουλη μου: ΑΝ δεν εχεις προβλημα με το μεγεθος των σωμάτων, πηγαίνεις σε όσο μεγαλυτερα σε παίρνει απ'τη μελετη, ωστε να δουλέχεις με χαμηλές θερμοκρασίες. Πιθανον να μη μπορουν να τοποθετηθουν τα βελτιστα, ή να μη χωράνε, ή να κράζει η σύζυγος και ενα σωρό ακομη.
Λυση ομως, μπορει να βρεθεί.
Υπάρχει και η πιθανοτητα, να ηταν τα σώματα ήδη υπερδιαστασιολογημένα (γιατι παλια τα κοβαμε φαρδια-πλατιά!) και να μη χρειαστεί αλλαγή σε καποιο/α.
Σε καθε περίπτωση, αν αλλάξεις σώματα, εχεις να επιλέξεις σε αμιγώς τουρκικα (ΠΟΛΥ αποδοτικα, φθηνά, αγνωστο το βάθος...ημιζωής τους-πολλοι μαστορες σκιζουν τα ρουχα τους οτι ειναι οτι πιο vfm υπάρχει), έπειτα σε μια μεσοβέζικη λυση δανέζικων/ολλανδικών/γερμανικών με εργοστάσια-συνηθως παλι τουρκία- και τελευταία λυση τα Φουλ επώνυμα.
Χοντρά χοντρά το κοστους θα πήγαινε 500-800-1500 (παράδειγμα απ'το σπιτι μου, οσο θυμάμαι)
Τωρα για τιμές μαστορικών...συνήθως χρεώνουν 20-30ε το τεμάχιο ως τοποθετηση, αλλα δν ειναι πανάκεια, προς Θεού
Αν χρειαστείς νέους διακόπτες, αποστάτες, το κοστους ανεβαίνει και παει λέγοντας.
Και μετα θελεις εργατικα σωλήνες, για να ακοκοπείς απ'τη κεντρικη, να βγουν μπαλκονι, να τοποθετηθει ο επιτοιχος λεβητας, να αναψει προβλεπόμενα και παει λεγοντας. Εδω δε ξερω να σου πω τιμή, γιατι σ'εμενα λογω επαγγελματικης φύσης/σχεσης, ειχα καπως λαϊκές τιμές.
Θα γίνει πολύ δουλειά στην πολυκατοικία.
Δηλαδή θερμομόνωση,μετώπες,ταράτσα,φυσικό αέριο,μας είπε ο μηχανικός θα ανέβουμε 3 βαθμίδες.
Εγω εκτος φυσικο αεριο έχω και ενεργειακό τζάκι και air condition daikin σε ολα τα δωμάτια,δηλαδή είμαι από ολες τις πλευρές καλυμμένος.
 

Μηνύματα
426
Reaction score
516
Αυτά ως προς τον ίδιο τον λέβητα και όχι τις διαφορές μας με την γειτονική χωρα.
[/QUOTE]

καλά κάνει ο DD και πουλάει καλά προιόντα αλλά καλά κάνουμε κι εμείς που δεν αγοράζουμε
Δεν κρατάμε κακία στους γείτονες αλλά όπως λέει κι ο καλλιτέχνης "στο τέλος θα μας πούνε και μ@λ@κες'
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Αυτά ως προς τον ίδιο τον λέβητα και όχι τις διαφορές μας με την γειτονική χωρα.
καλά κάνει ο DD και πουλάει καλά προιόντα αλλά καλά κάνουμε κι εμείς που δεν αγοράζουμε
Δεν κρατάμε κακία στους γείτονες αλλά όπως λέει κι ο καλλιτέχνης "στο τέλος θα μας πούνε και μ@λ@κες'
[/QUOTE]
Για αυτό πρότεινα εξ αρχής baxi....
Αν και τα τούρκικα τα φέρνει ο ίδιος εισαγωγέας..... όσες φορές ρώτησα καυστηρατζη, τι εννοούμε καλό λέβητα;
Μου είπε τα εξής
Να μην βγάζει βλάβες και αν τύχει κάτι να βρίσκονται εύκολα ανταλλακτικά
Όλα τα άλλα είναι χαζαμαρες για λέβητες άνω των 1000.....οι διαφορές στην κατανάλωση δεν είναι άξιες λόγου. ο κάθε καυστηρατζης υποστήριζει την αντιπροσωπεία που έχει

Όσο για την genelec στους λέβητες που ανέφερε συμφουριτης είναι αυτός
Είναι και απίστευτα βολικος για τον συντηρητή....
Και επίσης χαιεντια....με τρέλη πατεντα που βγαίνει όλος έξω από το κουβούκλιο
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
διαφωνώ
για το θέμα κατανάλωσης και αξιοπιστίας είναι πολύ σημαντικό ο λέβητας να μπορεί να δουλέψει σε πολύ χαμηλά φορτία.
ο radiant σε αυτό δεν έχει αντίπαλο.
πρακτικά σημαίνει ότι θα μπορούσε να ανάψει νοέμβριο και να σβήσει ξανά μάρτιο και να ρυθμίζει το φορτίο του χωρίς να χρειαστεί να διακόψει ούτε μία φορά (χάριν υπερβολής)
σε όλους του τύπους λεβητών όταν ανεβαίνει η συχνότητα εναύσεων υποβιβάζεται ο συνολικός βαθμός απόδοσης και αυξάνεται το κόστος συντήρησης.
 

Μηνύματα
426
Reaction score
516
Όσο για την genelec στους λέβητες που ανέφερε συμφουριτης είναι αυτός
Είναι και απίστευτα βολικος για τον συντηρητή....
Και επίσης χαιεντια....με τρέλη πατεντα που βγαίνει όλος έξω από το κουβούκλιο
[/QUOTE]

τον Chappee θα τον κρατήσω όσο αντέξει ,έχω και έναν μάστορα εδώ κοντά που τον συντηρεί τα τελευταία 7 χρόνια
Η BAXI έχω την εντύπωση πως είχε σχέση με την Chappee & την De Dietrich που προτείνεις και τις εξαγόρασε (μπορεί να κάνω και λάθος)
Η Chappee έχει κλείσει αρκετά χρόνια πριν(έπεσε πολύ ξύλο στην Γαλλία έξω από τα εργαστάσια)
Θα τον έχω υπόψην μου αυτόν (DE Dietrich με την hiendia)κάτι τέτοιο δεν κάνουν και τα μονέλα της Wolf ?
ΟΚ τώρα είδα το video
το ίδιο λέγαμε
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
καλά κάνει ο DD και πουλάει καλά προιόντα αλλά καλά κάνουμε κι εμείς που δεν αγοράζουμε
Δεν κρατάμε κακία στους γείτονες αλλά όπως λέει κι ο καλλιτέχνης "στο τέλος θα μας πούνε και μ@λ@κες'
Για αυτό πρότεινα εξ αρχής baxi....
Αν και τα τούρκικα τα φέρνει ο ίδιος εισαγωγέας..... όσες φορές ρώτησα καυστηρατζη, τι εννοούμε καλό λέβητα;
Μου είπε τα εξής
Να μην βγάζει βλάβες και αν τύχει κάτι να βρίσκονται εύκολα ανταλλακτικά
Όλα τα άλλα είναι χαζαμαρες για λέβητες άνω των 1000.....οι διαφορές στην κατανάλωση δεν είναι άξιες λόγου. ο κάθε καυστηρατζης υποστήριζει την αντιπροσωπεία που έχει

Όσο για την genelec στους λέβητες που ανέφερε συμφουριτης είναι αυτός
Είναι και απίστευτα βολικος για τον συντηρητή....
Και επίσης χαιεντια....με τρέλη πατεντα που βγαίνει όλος έξω από το κουβούκλιο
[/QUOTE]
Wolf έχω και εγώ αλλά παλαιότερο μοντέλο. Είναι 11 χρόνια εγκατάσταση.
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Η Daikin αγόρασε πρόπερσι την γερμανική Rotax που φτιάχνει λέβητες αερίου. Οπότε το ταμπελάκι λέει Daikin, αλλά ουσιαστικά είναι Rotax.
Μόλις έβαλα έναν τέτοιο στους γονείς μου. Ήταν ο φθηνότερος επώνυμος συμπήκνωσης. Οχι, δεν ήταν εξωτερικού χώρου. Ήθελα να τον βάλω μέσα, αλλά που ρώτησα τριγύρω κανένας δεν θέλει να μπλέξει με τις απαιτήσεις ασφαλείας που θέλει το αέριο για την εγκατάσταση. Θα δούμε πως θα τα πάει...
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
διαφωνώ
για το θέμα κατανάλωσης και αξιοπιστίας είναι πολύ σημαντικό ο λέβητας να μπορεί να δουλέψει σε πολύ χαμηλά φορτία.
ο radiant σε αυτό δεν έχει αντίπαλο.
πρακτικά σημαίνει ότι θα μπορούσε να ανάψει νοέμβριο και να σβήσει ξανά μάρτιο και να ρυθμίζει το φορτίο του χωρίς να χρειαστεί να διακόψει ούτε μία φορά (χάριν υπερβολής)
σε όλους του τύπους λεβητών όταν ανεβαίνει η συχνότητα εναύσεων υποβιβάζεται ο συνολικός βαθμός απόδοσης και αυξάνεται το κόστος συντήρησης.
Νομίζω ότι το καλύτερο νούμερο σε αυτήν την τιμή το έχει κάποιο μοντέλο της ariston στα 2kw
Επίσης όλοι οι σύγχρονοι λέβητες είναι από 2 έως 4 κw σε χαμηλό φορτίο.....
Τώρα δεν νομίζω το 2,2 να έχει διαφορά με το 2,5 αντιληπτή στον χρήστη και στους λογαριασμούς.
Όλοι οι λέβητες πλέον είναι ΚΑΛΟΙ....
Και αυτό γιατί πλέον όλοι δίνουν μεγάλες εγγυήσεις οπότε δεν τους συμφέρει να βγάλει βλάβη εντός αυτής.... επίσης όλοι μα όλοι από τα 5 βασικά κομμάτια τούς τα 3 τα αγοράζουν απο το ίδιο μαγαζί ;)
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Η Daikin αγόρασε πρόπερσι την γερμανική Rotax που φτιάχνει λέβητες αερίου.
ROTEX όχι ROTAX...
Η Rotax φτιάχνει κινητήρες για καρτ και για μοτοσυκλέτες και για ντρόουν...

Να και η ανακοίνωση:
Η εταιρεία ΤΕΜΠΑ Α.Ε. ενημερώνει τους πελάτες της ότι από 31/10/2019 έπαυσε να προμηθεύει την ελληνική αγορά με προϊόντα της εταιρείας ROTEX GmbH, δεδομένου ότι από 01/01/2020 η τελευταία ανακοίνωσε ότι διακόπτει την παραγωγή των προϊόντων ROTEX, θα συνεχίσει δε την παρουσία της στην Ελλάδα μέσω της εταιρείας DAIKIN.
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Άσχετο / σχετικό

οι επιτοιχοι λέβητες αεριου που κυκλοφορούν , 99% είναι για εσωτερικό χώρο ,οι ευρωπαίοι τους έχουν εντός και όχι στο μπαλκόνι όπως εδώ. γιαυτο έχουν χαμηλό IP , γιαυτο και αν κατεβάσει -15 σπάζουν σωλήνες, εναλλακτες, βανες κλπ κλπ οι ευρωπαίοι προστατεύουν όλη την εγκατάσταση βάσει προδιαγραφών.

επισης θεωρώ ότι , επειδή στο «κύκλωμα» τοποθέτησης/εγκατάστασης λεβήτων , στα μπαλκόνια, έχει μπει ΚΑΙ η «κουτσή Μαρία» , οι περισσότερες εγκαταστάσεις/σωληνώσεις διαρρέουν φυσικό αέριο , το οποίο επειδή είναι ελαφρύτερο του αέρα δεν το αντιλαμβανόμαστε και γιαυτο μέχρι σήμερα δεν έγινε κανένα ΜΠΑΜ.
Μόνο αν ο επιτοιχιος είναι εντός και λειτουργεί με προπάνιο δίνουν σημασία και είναι προσεχτικοί στις ενώσεις για πιθανές διαρροές και βάζουν και ανιχνευτές.

Στα μπαλκόνια ότι νάναι.

Επιλέξτε «πιστοποιημένο» εγκαταστάτη θερμουδραυλικό.
Ολοι οι υδραυλικοί ΔΕΝ δικαιούνται να κάνουν τέτοιες εγκαταστάσεις ούτε έναυση του λέβητα.

:focus:
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Άσχετο / σχετικό

οι επιτοιχοι λέβητες αεριου που κυκλοφορούν , 99% είναι για εσωτερικό χώρο ,οι ευρωπαίοι τους έχουν εντός και όχι στο μπαλκόνι όπως εδώ. γιαυτο έχουν χαμηλό IP , γιαυτο και αν κατεβάσει -15 σπάζουν σωλήνες, εναλλακτες, βανες κλπ κλπ οι ευρωπαίοι προστατεύουν όλη την εγκατάσταση βάσει προδιαγραφών.

επισης θεωρώ ότι , επειδή στο «κύκλωμα» τοποθέτησης/εγκατάστασης λεβήτων , στα μπαλκόνια, έχει μπει ΚΑΙ η «κουτσή Μαρία» , οι περισσότερες εγκαταστάσεις/σωληνώσεις διαρρέουν φυσικό αέριο , το οποίο επειδή είναι ελαφρύτερο του αέρα δεν το αντιλαμβανόμαστε και γιαυτο μέχρι σήμερα δεν έγινε κανένα ΜΠΑΜ.
Μόνο αν ο επιτοιχιος είναι εντός και λειτουργεί με προπάνιο δίνουν σημασία και είναι προσεχτικοί στις ενώσεις για πιθανές διαρροές και βάζουν και ανιχνευτές.

Στα μπαλκόνια ότι νάναι.

Επιλέξτε «πιστοποιημένο» εγκαταστάτη θερμουδραυλικό.
Ολοι οι υδραυλικοί ΔΕΝ δικαιούνται να κάνουν τέτοιες εγκαταστάσεις ούτε έναυση του λέβητα.

:focus:
Η έναυση γίνεται πάντα από καυστηρατζη αδειούχο και όχι υδραυλικό
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Η έναυση γίνεται πάντα από καυστηρατζη αδειούχο και όχι υδραυλικό
συμφωνώ

αλλά, άλλο τι γίνεται και άλλο τι ΠΡΕΠΕΙ να γίνεται.

αναβει ο Υδραυλικος και σφραγίζει ο «φίλος» του Υδραυλικού.
Η αναλογία Θερμοϋδραυλικών και υδραυλικών είναι 1 στους 100 !
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Η έναυση καλό είναι να γίνει από τον εισαγωγέα αν υπάρχει η δυνατότητα.
Για μπαλκόνι υπάρχουν τα σχετικά μοντέλα , σχεδόν όλοι έχουν εξωτερικού χώρου
Βέβαια η αλήθεια είναι ότι εκτός Ελλάδας οι λέβητες είναι όλοι εσωτερικοί για αυτό και δίνουν σημασία στον θόρυβο
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Για εσωτερικούς, χρειάζεται να ληφθούν όλα τα ενδεδειγμένα μέτρα προστασίας.
Αισθητήρες, ανιχνευτές, εξαερισμός, πυρασφάλεια, κλπ.
Για εξωτερικούς, είσαι πιο χαλαρός.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Για εσωτερικούς, χρειάζεται να ληφθούν όλα τα ενδεδειγμένα μέτρα προστασίας.
Αισθητήρες, ανιχνευτές, εξαερισμός, πυρασφάλεια, κλπ.
Για εξωτερικούς, είσαι πιο χαλαρός.
Είναι ένα επιπλέον κόστος 150 με 200 €
Και μια οπή φ120 με περσίδες.....
Ψηλά για το αέριο και χαμηλά για το υγραέριο.... Αυτό θα το υποδείξει ο μηχανικος.
Σίγουρα στο μπαλκόνι είσαι πιο χαλαρός και βολεύει,όταν θα έρθουν για συντήρηση θα δουλέψουν πιο άνετα και δεν θα γίνει το σπίτι Μπου.....λο
Πάντα όμως λέβητα εξωτερικού χώρου σε αντίθετη περίπτωση μειώνεται η ζωή του κατά 5 περίπου έτη
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αξίζει να σουτάρω αυτόν που εχω (13 ετών Ariston, σε αποθηκάκι εξωτερικό, τριώροφη μεζονέτα), και μου βγαζει ζημιές απο 100-250€ κάθε χρονο+μπόλικο εκνευρισμό, και να πάρω κατι πιο σύγχρονο και αξιόπιστο;

Εχω την εντύπωση πως απο τη στιγμή που σε μια συσκευή βγουν 2-3 βλάβες, απο κει και πέρα ξεκινάει ντόμινο βλαβών και μια πορεία μη αναστρέψιμη
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Αξίζει να σουτάρω αυτόν που εχω (13 ετών Ariston, σε αποθηκάκι εξωτερικό, τριώροφη μεζονέτα), και μου βγαζει ζημιές απο 100-250€ κάθε χρονο+μπόλικο εκνευρισμό, και να πάρω κατι πιο σύγχρονο και αξιόπιστο;

Εχω την εντύπωση πως απο τη στιγμή που σε μια συσκευή βγουν 2-3 βλάβες, απο κει και πέρα ξεκινάει ντόμινο βλαβών και μια πορεία μη αναστρέψιμη
Βεβαίως.
Αναλόγως χρημάτων, πας είτε σε Dirac (baxi) είτε σε Trinnov (vaιllant).

Αυτά. Τέλος. Game over.

No odisi, no ypao, no. Λεφτά έχεις. ;)
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Και πόσο το κουστούμι; 180τμ περιπου
Δε ρωτάς τέτοια εδώ.
Ειδικός θερμοτέτχιος να σου κάνει διάγνωση και πλήρη αναλυτική κοστολόγηση, 100€ δουλειά.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top