Ποδήλατο


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.046
Reaction score
41.327
Η ένταση είναι που τα καίει όλα, όλα όμως.
Έχω 3 αγαπημένες προπονήσεις, όλες παίζουν στα 100km+
Η παραπάνω που ανέβασα έχει πάντα στάση μετά από ένταση στο βουνό φυλής, δερβενοχώρια και καπάκι κατάβαση μέχρι Αυλώνα, σε ένα μαγαζάκι στη Μαλακάσα με απίστευτα καλούδια σε φαγητό και καφέ (μονοποικιλιακους)
Αγαπημένη φλαταδούρα είναι μέχρι παλαιά Φώκαια όπου και εκεί έχω ως στάση φούρνο με φαΐ, όχι καφέ όμως, το έχουν κάτι γερόντια που μέχρι ελληνικό ξέρουν...
Σε συνέχεια της φλαταδούρας άμα υπάρχει διάθεση και χρόνος+ κάποια υψομετρικά στο Χάρακα μέχρι κάτω Σούνιο.
Εκεί επίσης έχω στάση ένα πολύ καλό φούρνο με διάφορα φαγώσιμα καλούδια και αυλή για καφέ, βέβαια θα συναντήσεις πολλούς γυαλιστερούς και ίσως σου κοπεί η όρεξη για φαΐ...
Το φαΐ είναι μέρος του παιχνιδιού για εμένα, συνήθως δεν κουβαλάω φαγητό μαζί μου, μόνο νερό και υλεκτρολυτη.
Μετά στο σπίτι γίνεται σφαγή, παίζει το κυρίως γεύμα και μέχρι να νυχτώσει συνέχεια κάτι τρώω, όχι όμως γκυκατζούρια και τέτοιες αηδίες.
Μιλάμε για πολύ φαγητό όσο κάνω συστηματικές προπονήσεις, όταν χαλαρώσω τη ένταση ή τις συχνές προπονήσεις χαμηλώνει η ποσότητα του φαγητού και τα συχνά γεύματα.
Το φαγητό δεν είναι πρόγραμμα, κάνω ότι μου επιβάλει το σώμα μου, και τις μπύρες μου θα χτυπήσω, και τα ποτάκια μου το βράδυ!!
Πάνω από όλα είναι να μάθεις να ακούς το σώμα σου και τις ανάγκες του, στο κάτω κάτω το χαβαλέ μου κάνω, όχι προπονήσεις για να κατέβω σε αγώνες (αν και θα μπορούσα)
Απλά όπως είπαμε στη αρχή θέλει προσοχή και να μην παρασυρθείς από τη μάσα, ξέρω πολλούς που έχουν πέσει σε αυτή τη λούμπα δλδ λίγο ποδήλατο και πολύ φαΐ...
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.046
Reaction score
41.327
Και εγώ τις προάλλες που πήγα πάρνηθα πανάγο την άκουσαν στέρεο τα χέρια μου.
Στη κατάβαση δεν είχα αίσθηση στα φρένα.
Είμαι υπέρμαχος της αίσθησης γιαυτό δεν φοράω μακριά γάντια αλλά εκεί τη πάτησα...
Θα έχω και εγώ εργασίες σε λίγο, όπου να ναι σκάει το βατόμετρο για το κίτρινο.
Παρασκευή παράγγειλα και σήμερα φτάνει, πρώτη φορά γίνεται τόσο σύντομα... Προφανώς λόγο BF δώσανε γκάζι στις παραγγελίες.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
[...]
Απλά όπως είπαμε στη αρχή θέλει προσοχή και να μην παρασυρθείς από τη μάσα, ξέρω πολλούς που έχουν πέσει σε αυτή τη λούμπα δλδ λίγο ποδήλατο και πολύ φαΐ...
Είναι αυτό που έλεγα ανέκαθεν: Το ποδήλατο ανοίγει την όρεξη, οπότε προσοχή στο τι και πόσο τρώτε μετά την ποδηλασία (@mitsubae ακούει;;; :biggrin: )
 




xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.123
Γενικός κανόνας που ισχύει στο ποδήλατο (και σε άλλα χόμπι).

Όταν ασχοληθούμε ψιλοσοβαρά το 1000άρικο/χρόνο είναι ένα στάνταρ ποσό. Το πιο πιθανό είναι να το ξεπεράσουμε θριαμβευτικά!
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Γενικός κανόνας που ισχύει στο ποδήλατο (και σε άλλα χόμπι).

Όταν ασχοληθούμε ψιλοσοβαρά το 1000άρικο/χρόνο είναι ένα στάνταρ ποσό. Το πιο πιθανό είναι να το ξεπεράσουμε θριαμβευτικά!
Τόσα ήθελα για τα τσιγάρα του 6μήνου... οπότε ;)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.046
Reaction score
41.327
Με κλειστά τα μάτια το έπαιρνα το roam Σάκη :thumbsup:
Ασε τους γυαλιστερούς να πααίνουν ντουγρού στη garmin :lolsign:
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Με κλειστά τα μάτια το έπαιρνα το roam Σάκη :thumbsup:
Ασε τους γυαλιστερούς να πααίνουν ντουγρού στη garmin :lolsign:
Στο θέμα κομπιουτεράκι δεν ήξερα τι να κάνω Χρήστο: Έχω ρολόι και αισθητήρες garmin και προπονητήριο wahoo. Τελικά πήρα αυτό περισσότερο για το high contrast που υπόσχεται υπό έντονη ηλιακή ακτινοβολία και σε χαμηλό φωτισμό. Θα συνεργαστεί και με το προπονητήριο κατά τα άλλα το ίδιο είναι με τα garmin μόνο λίγο πιο κάτω σε χάρτες.
Πάντως και με το ρολόι γίνεται δουλειά απλά όταν συνδεθούν αρκετά πάνω του χρειάζεσαι την εναλλαγή των οθονών που δεν είναι εύκολο να γίνει on the fly
 



Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Για τον κροκ βαράει η καμπάνα;
Μια χαρά είναι και το 530. Απλά εγώ έψαχνα για την "προσφορά" δηλ 40-50€ κάτω της αξίας αλλιώς το αγόραζα από εδώ με φυσική παρουσία στο κατάστημα (όπου και θα παρέμενα 2-3ώρες τσεκάροντας και δοκιμάζοντας τα πάντα = σπάσας).
Βέβαια -σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει- πάνω στο τιμόνι υπάρχουν διαφορές με το wahoo να κερδίζει ολοένα και περισσότερους ποδηλάτες τον τελευταίο καιρό με μια "έξυπνη" οργάνωση που κάνει στις οθόνες δεδομένων και τον τρόπο που τις προβάλλει αλλά για αυτά θα ενημερώσω μόλις το δουλέψω λίγο και καταλάβω τι παίζει.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.046
Reaction score
41.327
Στο θέμα κομπιουτεράκι δεν ήξερα τι να κάνω Χρήστο: Έχω ρολόι και αισθητήρες garmin και προπονητήριο wahoo. Τελικά πήρα αυτό περισσότερο για το high contrast που υπόσχεται υπό έντονη ηλιακή ακτινοβολία και σε χαμηλό φωτισμό. Θα συνεργαστεί και με το προπονητήριο κατά τα άλλα το ίδιο είναι με τα garmin μόνο λίγο πιο κάτω σε χάρτες.
Πάντως και με το ρολόι γίνεται δουλειά απλά όταν συνδεθούν αρκετά πάνω του χρειάζεσαι την εναλλαγή των οθονών που δεν είναι εύκολο να γίνει on the fly
Έχει πολλά θετικά ή wahoo για εμένα σε σχέση με τη garmin.
Η οθόνη που είπες δεν γυαλίζει και έχεις πάντα ξεκάθαρη ορατότητα στις ενδείξεις.
Η μπαταρία κρατάει πολύ περισσότερο λόγο της οθόνης.
Η πλοήγηση είναι σαφώς καλύτερη γιατί ακολουθας συνέχεια όλη τη διαδρομή με σήμανση τα βελάκια.
 

Μηνύματα
18.952
Reaction score
13.317
Χμ, πως φαίνεται κάποιος που δεν έχει χρησιμοποιήσει garmin edge... (για αρκετό διάστημα τουλάχιστον) :geek:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.046
Reaction score
41.327
Χμ, πως φαίνεται κάποιος που δεν έχει χρησιμοποιήσει garmin edge... (για αρκετό διάστημα τουλάχιστον) :geek:
Δεν θέλω ρε...
Τις προάλλες Σώτο που γύρναγα από Φώκαια πέτυχα ένα φίλο από τα παλιά, πλέον αυτός γυαλιστερός από τους λίγους.
Με λέει 'καλά ακόμα με το bryton είσαι'...
Με ήρθε να τον πατήσω κλωτσιά... >:(
Αυτός έχει το 1030 plus... Βεβαίως βεβαίως!
 

Μηνύματα
18.952
Reaction score
13.317
Μωρέ καλά κάνεις κι δεν θέλεις, αλλά αν δεν το έχεις χρησιμοποιήσει και μάλιστα πολύ, δύσκολα ξέρεις τα μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα του σε σύγκριση με άλλα. Εγώ πχ δεν πρόκειται να πω κάτι για τα Wahoo, γιατί δεν τα έχω χρησιμοποιήσει, απλά ξέρω κάποια πράγματα από όσα διαβάζω σε τεστ... 8-)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.473
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top