Γνώμες για το συγκεκριμένο subwoofer YAMAHA NS-SW200

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Καλησπέρα αγαπητοί,
Θα ήθελα την γνώμη σας για το συγκεκριμένο subwoofer και αν είναι καλή και αποδεκτή η τιμή του . Οι απαιτήσεις μου είναι λίγες ηχητικά, απλά να ενισχύει το μπάσο. Σας ευχαριστώ

 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Εξαρτάται απ' τα ηχεία και τον χώρο.
Ποιά είναι, ποιό το υπόλοιπο σύστημα, είναι home cinema ή δικάναλο;
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Εξαρτάται απ' τα ηχεία και τον χώρο.
Ποιά είναι, ποιό το υπσυντηρηνόλοιπο σύστημα, είναι home cinema ή δικάναλο;
Αγαπητέ Zizik τα είχα αναφέρει και παλιότερα
Το σύστημα είναι δικάναλο
Ο ενισχυτής είναι:
2χ30, ένας παλιός Fisher αλλά πλήρως φρεσκοσυντηρημένος
Tα ηχεία είναι τα:
Magnat 1002 - 3 δρόμων (25 mm tweeter, 170mm midrange, 2 x 170mm woofer)
O χώρος είναι περίπου 40τ.μ.
 
Last edited:

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Κρίμα που κανείς δεν θέλει να βοηθήσει γράφοντας καποια γνώμη και αποψη.
Φαίνεται ότι δεν "ασχολειστε" με συστήματα φθηνά και απλά, παρά μόνο αν είναι κάποιων χιλιάδων ευρώ.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ίσως να μην εκφέρει κάποιος άποψη και γνώμη επειδή δεν έχει εμπειρία από το συγκεκριμένο subwoofer.
Οχι το να εκφερουμε την άποψη μας σημαίνει κάτι για το συγκεκριμένο η άλλο προϊόν αφού στο δικό σας χώρο και με το δικό σας σύστημα, θα συμπεριφερθεί εντελώς διαφορετικά.
Εαν καταφέρετε να το ενσωματώσετε στο σύστημα σας με σωστό τρόπο σίγουρα θα το βοηθήσει. Εάν το ενσωματώσετε με το αυτι, απλά θα λέτε ότι έχετε subwoofer και ότι δε μείνατε ικανοποιημένος, συνεπώς στο avsite λένε χαζομάρες για τα subwoofer
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Δε γνωρίζω τι ρόλο παίζει το συγκεκριμένο sub (κάτι θα κάνει σίγουρα) αλλά τουλάχιστον έχει αυτά:

1606762006223.png


και θα μπορέσεις να το συνδέσεις στο σύστημα σου.

Δεν είναι ο καλύτερος τρόπος για να ενσωματώσεις ένα sub (αλλά οκ, μερικοί συμβιβασμοί μπορούν να γίνουν), όμως σίγουρα σε παλαιότερους ενισχυτές κάνεις τη δουλεία σου με τη δέουσα ευκολία (συνήθως σε παλιούς ενισχυτές είναι και ο μοναδικός τρόπος να ενσωματωθεί).
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Δε γνωρίζω τι ρόλο παίζει το συγκεκριμένο sub (κάτι θα κάνει σίγουρα) αλλά τουλάχιστον έχει αυτά:

View attachment 189263

και θα μπορέσεις να το συνδέσεις στο σύστημα σου.

Δεν είναι ο καλύτερος τρόπος για να ενσωματώσεις ένα sub (αλλά οκ, μερικοί συμβιβασμοί μπορούν να γίνουν), όμως σίγουρα σε παλαιότερους ενισχυτές κάνεις τη δουλεία σου με τη δέουσα ευκολία (συνήθως σε παλιούς ενισχυτές είναι και ο μοναδικός τρόπος να ενσωματωθεί).
Ειλικρινά σε ευχαριστώ πολύ και με βοηθάς αφάνταστα με τις πληροφορίες σου! Κάθε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη. Σε παρακαλώ μπορείς να μου λύσεις και δύο απορίες που έχω?
1. Θεωρεις ότι θα έχω έστω κάποια βελτίωση ηχητικα ή θα χειροτερέψει ο καθαρός ήχος συνολικά?
2. Είναι απαραίτητο το sub να ειναι της ίδιας εταιρίας με την έννοια ότι πιθανόν να έχουν κάνει από πριν κάποιο "ταίριασμα"? Επειδή έχω βρει ένα sub της magnat 12" περίπου σε αυτά τα χρήματα και καθώς τα ηχεία μου είναι magnat. Απλώς οι κριτικές γράφουν για το sub ότι κυριως παίζει καλύτερα σε ταινίες παρά σε μουσική.
Ίσως να μην εκφέρει κάποιος άποψη και γνώμη επειδή δεν έχει εμπειρία από το συγκεκριμένο subwoofer.
Οχι το να εκφερουμε την άποψη μας σημαίνει κάτι για το συγκεκριμένο η άλλο προϊόν αφού στο δικό σας χώρο και με το δικό σας σύστημα, θα συμπεριφερθεί εντελώς διαφορετικά.
Εαν καταφέρετε να το ενσωματώσετε στο σύστημα σας με σωστό τρόπο σίγουρα θα το βοηθήσει. Εάν το ενσωματώσετε με το αυτι, απλά θα λέτε ότι έχετε subwoofer και ότι δε μείνατε ικανοποιημένος, συνεπώς στο avsite λένε χαζομάρες για τα subwoofer
Πολύ σωστή η άποψη σου, σε ευχαριστώ!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
1. Θεωρεις ότι θα έχω έστω κάποια βελτίωση ηχητικα ή θα χειροτερέψει ο καθαρός ήχος συνολικά?
2. Είναι απαραίτητο το sub να ειναι της ίδιας εταιρίας με την έννοια ότι πιθανόν να έχουν κάνει από πριν κάποιο "ταίριασμα"? Επειδή έχω βρει ένα sub της magnat 12" περίπου σε αυτά τα χρήματα και καθώς τα ηχεία μου είναι magnat. Απλώς οι κριτικές γράφουν για το sub ότι κυριως παίζει καλύτερα σε ταινίες παρά σε μουσική.
Στατιστικά όσοι έβαλαν sub δε μετάνιωσαν. Μπορεί να υπάρξει μια αρχική περίοδος που θα κυμαίνεσαι μεταξύ "μου αρέσει/έχει πολύ μπάσο" αλλά αυτό μέχρι να βρεις την καλύτερη θέση για το sub και τις ιδανικότερες ρυθμίσεις.

Τα sub της ίδιας εταιρείας θεωρητικά (και πρακτικά) είναι μελετημένα να "ταιριάζουν" οπότε μπορείς να τα εμπιστευθείς. Αυτό δε σημαίνει πως ένα sub μιας άλλης εταιρείας δε θα παίξει καλά (ή και καλύτερα) αν είναι πιο καλό και ρυθμιστεί ανάλογα.

Στην περίπτωση σου... τα 2 sub της Magnat που είδα στο σκρουτζ στα ίδια περίπου χρήματα έχουν μια λεπτομέρεια που δε μου αρέσει.

1606764541756.png


Έχουν είσοδο (ηχείων) που συνδέεις τον ενισχυτή σου αλλά ΔΕΝ έχουν έξοδο (ηχείων)... τα ηχεία θα πρέπει να μπουν παράλληλα στις ίδιες μπόρνες ή παράλληλα από την έξοδο του ενισχυτή ή αν έχει ο ενισχυτής έξοδο για 2 ζεύγη ηχείων (Α+Β)

Αυτό πρακτικά σημαίνει πως τα ηχεία θα παίρνουν όλο το σήμα του ενισχυτή, ενώ στην περίπτωση του yamaha θα παίρνουν σήμα όπου θα έχουν αφαιρεθεί οι πολύ χαμηλές συχνότητες (μιας και αυτές αναλαμβάνει να τις παίξει το sub). Με τον τρόπο του Yamaha τα ηχεία θα παίζουν πιο ξεκούραστα, ο ενισχυτής το ίδιο, οι παραμορφώσεις θα είναι λιγότερες κ.λπ.

Θα μπορούσες να πας άνετα στα Magnat αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου και φτιάξεις εσύ το crossover που ενσωματώνουν τα yamaha (στην απλούστερη περίπτωση είναι απλά 2 πυκνωτές)... αλλιώς πάρε το yamaha ή κάτι σαν αυτό με είσοδο ΚΑΙ έξοδο για ηχεία.
 

Μηνύματα
12.829
Reaction score
10.048
Το γιαμάχα είναι 8 ιντσών και 130 βατ.
Το Μάγκνατ που βρήκες είναι 12 ιντσών και σίγουρα περισσότερα βατ. Φαίνεται καλύτερη επιλογή. Πες μας ποιό μοντέλο είναι να το δούμε.
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
To Yamaha αποδίδει 130 βατ τους 100 κύκλους και με 10% (!!!!) παραμόρφωση, σύμφωνα με τον κατασκευαστή. Προφανώς η ισχύς του στο πλήρες εύρος και με αποδεκτή παραμόρφωση είναι αρκετά χαμηλότερη. Σε κάθε περίπτωση είναι 8άρι, οπότε.... καλύτερα κάτι άλλο για 40τμ.
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Το συγκεκριμένο subwoofer το έχω "ταιριάξει" με τα magnat monitor supreme 2002, ενισχυτής που τα οδηγάει ο yamaha a-s701. Το αποτέλεσμα μετά την προσθήκη του sub είναι σαφώς καλύτερο. Άλλαξα βέβαια και όλη τη διαρρύθμιση στο χώρο, σωστότερη θέση ηχείων, αποστάσεις, τοποθέτηση sub στο χώρο, με την αμέριστη βοήθεια των μελών της ομάδας. Είναι ένα φτηνό, entry-level sub, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Το γιαμάχα είναι 8 ιντσών και 130 βατ.
Το Μάγκνατ που βρήκες είναι 12 ιντσών και σίγουρα περισσότερα βατ. Φαίνεται καλύτερη επιλογή. Πες μας ποιό μοντέλο είναι να το δούμε.
Αυτά τα δύο είναι


Το συγκεκριμένο subwoofer το έχω "ταιριάξει" με τα magnat monitor supreme 2002, ενισχυτής που τα οδηγάει ο yamaha a-s701. Το αποτέλεσμα μετά την προσθήκη του sub είναι σαφώς καλύτερο. Άλλαξα βέβαια και όλη τη διαρρύθμιση στο χώρο, σωστότερη θέση ηχείων, αποστάσεις, τοποθέτηση sub στο χώρο, με την αμέριστη βοήθεια των μελών της ομάδας. Είναι ένα φτηνό, entry-level sub, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.
Αναφερεσαι στο yamaha ή στο magnat sub ? Διευκρίνισε σε παρακαλώ.
Στατιστικά όσοι έβαλαν sub δε μετάνιωσαν. Μπορεί να υπάρξει μια αρχική περίοδος που θα κυμαίνεσαι μεταξύ "μου αρέσει/έχει πολύ μπάσο" αλλά αυτό μέχρι να βρεις την καλύτερη θέση για το sub και τις ιδανικότερες ρυθμίσεις.

Τα sub της ίδιας εταιρείας θεωρητικά (και πρακτικά) είναι μελετημένα να "ταιριάζουν" οπότε μπορείς να τα εμπιστευθείς. Αυτό δε σημαίνει πως ένα sub μιας άλλης εταιρείας δε θα παίξει καλά (ή και καλύτερα) αν είναι πιο καλό και ρυθμιστεί ανάλογα.

Στην περίπτωση σου... τα 2 sub της Magnat που είδα στο σκρουτζ στα ίδια περίπου χρήματα έχουν μια λεπτομέρεια που δε μου αρέσει.

View attachment 189267

Έχουν είσοδο (ηχείων) που συνδέεις τον ενισχυτή σου αλλά ΔΕΝ έχουν έξοδο (ηχείων)... τα ηχεία θα πρέπει να μπουν παράλληλα στις ίδιες μπόρνες ή παράλληλα από την έξοδο του ενισχυτή ή αν έχει ο ενισχυτής έξοδο για 2 ζεύγη ηχείων (Α+Β)

Αυτό πρακτικά σημαίνει πως τα ηχεία θα παίρνουν όλο το σήμα του ενισχυτή, ενώ στην περίπτωση του yamaha θα παίρνουν σήμα όπου θα έχουν αφαιρεθεί οι πολύ χαμηλές συχνότητες (μιας και αυτές αναλαμβάνει να τις παίξει το sub). Με τον τρόπο του Yamaha τα ηχεία θα παίζουν πιο ξεκούραστα, ο ενισχυτής το ίδιο, οι παραμορφώσεις θα είναι λιγότερες κ.λπ.

Θα μπορούσες να πας άνετα στα Magnat αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου και φτιάξεις εσύ το crossover που ενσωματώνουν τα yamaha (στην απλούστερη περίπτωση είναι απλά 2 πυκνωτές)... αλλιώς πάρε το yamaha ή κάτι σαν αυτό με είσοδο ΚΑΙ έξοδο για ηχεία.
Άρα για λόγους σύνδεσης να προτιμησω το yamaha (αν και ο ενισχυτής μου έχει έξοδο για δύο ζεύγη ηχείων Α+Β).
Οσον αφορά τη τοποθέτηση και την θέση του έχω την δυνατότητα να το βάλω ανάμεσα στα δύο ηχεία.
Σε ευχαριστώ και πάλι!
 
Last edited:

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Αυτά τα δύο είναι




Αναφερεσαι στο yamaha ή στο magnat sub ? Διευκρίνισε σε παρακαλώ.
Ζητώ συγνώμη δε διευκρίνησα. Αναφέρομαι στο yamaha ns-sw200.
Άρα για λόγους σύνδεσης να προτιμησω το yamaha, όσον αφορά τη τοποθέτηση και την θέση του έχω την δυνατότητα να το βάλω ανάμεσα στα δύο ηχεία.
Σε ευχαριστώ και πάλι!
Ζητώ συγνώμη δε διευκρίνησα. Αναφέρομαι στο yamaha ns-sw200.
 



Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Με την σκεψη οτι εχεις ηδη 4 6,5αρια woofer , ενα 8αρι επιπλεον μου φαινεται λιγο εφοσον δεν σου αρκει το χαμηλο που ηδη εχεις . Μηπως υπαρχει μια αλλη τοποθετηση τους πιο κοντα στο τοιχο ?
 



Μηνύματα
261
Reaction score
80
Με την σκεψη οτι εχεις ηδη 4 6,5αρια woofer , ενα 8αρι επιπλεον μου φαινεται λιγο εφοσον δεν σου αρκει το χαμηλο που ηδη εχεις . Μηπως υπαρχει μια αλλη τοποθετηση τους πιο κοντα στο τοιχο ?
Ta έχω τοποθετήσει τα ηχεία περίπου 10cm από τον τοίχο. ΄Εχω την δυνατότητα να τα "κολλήσω" στον τοίχο ή και να τα απομακρύνω έως και 0,5m από τον τοίχο. Θεώρησα όμως οτι ειναι καλύτερα περιπου στα 10cm από αυτόν. Το χαμηλό που βγάζουν δεν μπορώ να πω ότι είναι λίγο, επίσης να προσθέσω ότι ακόμη είναι άστρωτα (δεν έχουν παίξει παραπάνω απο 150 ώρες) . Νομίζω απο τα λίγα που γνωρίζω περί ηχείων ότι θα βελτιωθεί κι αλλο το ηχητικό αποτέλεσμα. Η σκέψη μου στο να προβώ στην αγορά ενός subwoofer είναι ώστε να βελτιώσω και να έχω πιο ολοκληρωμένο αποτέλεσμα ηχητικά και ως ένα βαθμό να βελτιώσω και το χαμηλό.
Από εμένα είναι όχι και στα 2, λυπάμαι.
Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου προτείνεις καποιο ή κάποια άλλα που νομίζεις ότι θα με κάλυπταν?
 



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.228
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top