Ποδήλατο

Μηνύματα
397
Reaction score
446
μετά τη σαββατιάτικη βόλτα μου συνειδητοποίησα ότι δεν είμαι η νέα μεγάλη ελπίδα του ελληνικού αθλητισμού στο ποδήλατο :lolsign: , γι'αυτό αποφάσισα να κινηθώ συντηρητικά .


Θα αφήσω στην άκρη τα σχέδια για άγρια γκάζια και τροχούς
και θα πάω προς κράνος, πετάλια και τρόμπα για σπίτι (φαντάζομαι χρειάζεται σωστά; ) , λάδι για αλυσίδα για αρχή.

Ερωτήσεις (ετοιμαστείτε!)

1)έχετε κάποια πρόταση για τρόμπα από εδώ
ή από κάποιο άλλο site (δε μας πειράζει) που να έχει και ενδείξεις;

2)Παρεμπιπτόντως, πάνω από τι πόσο δεν έχουν μεταφορικά στο bike24;


3)σκέφτομαι να πάρω και ένα σετ καθαρισμού αλυσίδας πχ

https://www.tsirikosbikes.gr/muc-of...lfA1JXbILZOtY_m8kOLx6fjFf0sSpNoloRcKVODdp-pj0

ή είναι περιττό;



4)Κάνω καλά που κοιτάζω προς shimano 105 pedals ή υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές;
Με δεσμεύει σε κάτι το είδος του πεταλιού;

Πάντως οι τιμές πλέον είναι ίδιες με Ελλάδα στα πετάλια .
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
Για το συνολικό βάρος θα κουρευτω, θα κόψω τα νύχιαμ, αντε θα κάνω και ένα καλό μπάνιο με ζεστό νερό, θα τριφτω καλά πίσω από τα αυτιά, θα βγάλω κάνα τσιμπούρι και θα είμαι και πάλι στα ίδια :lolsign:

Ναι βρε κατάλαβα, εμένα με νοιάζει το επιπλέον βάρος του βραχίονα, κάτι που δεν είχα πριν, κουβέντα να γίνεται γιατί δεν έγινε και τίποτα.
Το συνολικό βάρος σε σχέση με πριν ήταν 16 gr, o σενσορας και ο μαγνητάκος.
αλάφρυνες και 4 γραμμάρια!
ούτε αυτιά να καθάριζες
μετά τη σαββατιάτικη βόλτα μου συνειδητοποίησα ότι δεν είμαι η νέα μεγάλη ελπίδα του ελληνικού αθλητισμού στο ποδήλατο :lolsign: , γι'αυτό αποφάσισα να κινηθώ συντηρητικά .


Θα αφήσω στην άκρη τα σχέδια για άγρια γκάζια και τροχούς
και θα πάω προς κράνος, πετάλια και τρόμπα για σπίτι (φαντάζομαι χρειάζεται σωστά; ) , λάδι για αλυσίδα για αρχή.

Ερωτήσεις (ετοιμαστείτε!)

1)έχετε κάποια πρόταση για τρόμπα από εδώ
ή από κάποιο άλλο site (δε μας πειράζει) που να έχει και ενδείξεις;

2)Παρεμπιπτόντως, πάνω από τι πόσο δεν έχουν μεταφορικά στο bike24;


3)σκέφτομαι να πάρω και ένα σετ καθαρισμού αλυσίδας πχ

https://www.tsirikosbikes.gr/muc-of...lfA1JXbILZOtY_m8kOLx6fjFf0sSpNoloRcKVODdp-pj0

ή είναι περιττό;



4)Κάνω καλά που κοιτάζω προς shimano 105 pedals ή υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές;
Με δεσμεύει σε κάτι το είδος του πεταλιού;

Πάντως οι τιμές πλέον είναι ίδιες με Ελλάδα στα πετάλια .
1) τρόμπα δαπέδου με μεταλλικό κύλινδρο. οι πλαστικοί λένε οτι στις τρομπαρισιές που θέλεις για τα 100psi ζεσταίνονται και κολλάνε. λογικά από τα 25 ευρώ θα βρείς κάτι σωστό (τόσο την πήρα εγώ πχ από ελλάδα)
2) δοκίμασα την παρασκευή 400 ευρώ ποσό και πάλι ζήταγε. το next day delivery της dhl είναι τρομερό. Αν κάνεις τζίρο αξίζει , θα σου ρθουν γρηγορότερα από ότι να πήγαινες σε 2 μαγαζιά να τα βρεις.
3) δεν έχω άποψη. Έχω ερώτηση όμως , νονέ κάθε πότε ψεκάζουμε λαδάκι;
4) ούτε και εδώ έχω άποψη αλλά με ενδιαφέρει η απάντηση
 
Last edited:

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Βάγγο είσαι Αθήνα?
Όπως έγραψα και τις προάλλες, ξεκινά με τα βασικά.
Πεταλαρισε όσο μπορείς και πάρε πράγματα σιγά σιγά...
Σίγουρα τρόμπα και κράνος πριν ξεκινήσεις τα χιλιόμετρα....
Πετάλ κλπ κλπ αργότερα.
Όσο για την αλυσίδα για μια φορά στο τόσο νομίζω δε σου χρειάζεται το ειδικό εργαλείο.
 
Last edited:



Μηνύματα
553
Reaction score
994
όχι, βόρεια.

σιγά σιγά παένω.30km σε 1 1/2 ώρα 😆

Δεν είναι σιγά σιγά. Είναι κανονικά έως συμπαθητικά. Κάπως έτσι πάω κι εγώ. Γύρω στα 20km/h. Πότε λίγο πάνω, ποτε λίγο κάτω. Απλώς είναι ένας ρυθμός που δε χρειάζεται να αγχώνεσαι για να σκάσεις 500αρικο για τροχούς. Ούτε πολλές παραδες για αναβαθμίσεις. Αν τα πόδια σου σε ανεβάσουν στα πάνω από 26km/h μέσω ταχύτητα, τότε ναι, οι παραδες θα έχουν αντίκτυπο. Θα τις καταλαβαίνεις, και θα τις ευχαριστιεσαι. Δώσ' μου εμένα το καλυτερο ποδήλατο του κόσμου...... Ε, τσάμπα θα πάει!
Ξεκινά με ρούχα. Εξοπλισου σωστά για όλες τις θερμοκρασίες που σκοπεύεις να καβαλήσει το ποδήλατο. Και μετά συνεχίζεις. Ως αξεσουάρ, μονο μια τρόμπα δαπέδου και ένα κιτ επισκευής ελαστικού.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
μετά τη σαββατιάτικη βόλτα μου συνειδητοποίησα ότι δεν είμαι η νέα μεγάλη ελπίδα του ελληνικού αθλητισμού στο ποδήλατο :lolsign: , γι'αυτό αποφάσισα να κινηθώ συντηρητικά .


Θα αφήσω στην άκρη τα σχέδια για άγρια γκάζια και τροχούς
και θα πάω προς κράνος, πετάλια και τρόμπα για σπίτι (φαντάζομαι χρειάζεται σωστά; ) , λάδι για αλυσίδα για αρχή.

Ερωτήσεις (ετοιμαστείτε!)

1)έχετε κάποια πρόταση για τρόμπα από εδώ
ή από κάποιο άλλο site (δε μας πειράζει) που να έχει και ενδείξεις;

2)Παρεμπιπτόντως, πάνω από τι πόσο δεν έχουν μεταφορικά στο bike24;


3)σκέφτομαι να πάρω και ένα σετ καθαρισμού αλυσίδας πχ

https://www.tsirikosbikes.gr/muc-of...lfA1JXbILZOtY_m8kOLx6fjFf0sSpNoloRcKVODdp-pj0

ή είναι περιττό;



4)Κάνω καλά που κοιτάζω προς shimano 105 pedals ή υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές;
Με δεσμεύει σε κάτι το είδος του πεταλιού;

Πάντως οι τιμές πλέον είναι ίδιες με Ελλάδα στα πετάλια .
Δύσκολη τελικά η καλογερική Βαγγο? :lolsign:

1. Στο θέμα τρόμπα δαπέδου ισχύει ότι σε όλα τα πράματα, όσα περισσότερα μπορείς να δώσεις τόσο το καλύτερο, ειδικά αν έχεις πολλά ποδήλατα, τη θες για αμάξι, μοτοσυκλέτα κλπ.
Για ένα ποδηλατάκι μαναχά μη δώσεις κάτω από 25€, η τρόμπα είναι ένα πράμα που θα αντέξει μια ζωή.
Έχω μια δαπέδου πολύ καλή και ακριβή και μια του 25€ η διαφορά είναι χαοτική ως προς το ζόρι αρχικά και ως προς τη ταχύτητα.
Στη καλή που έχω ακόμα και κοντά στα 100psi μπορείς να τη πατάς με το ένα δάχτυλο , στη άλλη τη φθηνή πρέπει να τη πατάς με δύναμη και στα δύο χέρια για να κατέβει το έμβολο.

2. Το bike δεν έχει δωρεάν μεταφορικά σε καμία περίπτωση.
Έχει 15€ για κάτω από 250€ και 5€ για πάνω από 250€

3. Περιττό το σετ καθαρισμού, μια καλοσυντηριμένη αλυσίδα θέλει ελάχιστο χρόνο καθαρισμού για να είσαι έτοιμος για τη επόμενη προπόνηση.
Δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι, προσωπικά μετά από κάθε προπόνηση 80-120km+ καθαρίζω τη αλυσίδα με ένα πανί και τα γρανάζια επίσης, σχολαστικός έλεγχος της κατάστασης που βρίσκεται η αλυσίδα γιατί η 11 speed αλυσίδα και ειδικά άμα τη πατάς αλύπητα μπορεί εύκολα να σπάσει, δεν μου έχει τύχει ποτέ αλλά γενικά συμβαίνει.
Λαδάκι με κλειστά τα μάτια Αυτό για όλες τις συνθήκες, είναι αρκετά παχυρρευστο και δεν το φτύνει στο τροχό, αρκεί να μη το παρακάνεις με τη ποσότητα.

4. Πετάλια 2 επιλογές υπάρχουν, τα look και τα σχιμάνο με τα ανάλογα σχαράκια στη κάθε εταιρία.
Εγώ είμαι οπαδός της σχιμάνο, τα 105 είναι ότι πιο value υπάρχει για εσένα μαζί με τα κίτρινα σχαράκια και ένα καλό παπουτσάκι.(μακριά από τα σχιμάνο παπούτσια)
Δεν υπάρχει λόγος να κοιτάς στη δεδομένη στιγμή κάτι πιο ακριβό σε πετάλι.
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Καλό μήνα με παραλαβές.
3/12 τα περίμενα, σήμερα ήρθαν...
Η μόνη μλκια είναι ότι έβαλα 2 τεμάχια swiss stop (νόμιζα πως το set έχει 2 τακάκια) οπότε έχω τακάκια και για την επόμενη αλλαγή...
1.jpg

2.jpg
 




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Εγω έλεγα πάρω τα βνά
Έκανα λίγο διαλογισμό πριν φύγω και έσβησε το μοτέρ... Τώρα ξανά έκατσα και το σκέφτομαι...

MVIMG_20201201_132330.jpg
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Με ένα λάστιχο για το trainer και λίγο λαδάκι θα βγάλω τη σεζόν. :biggrin:

Το παλιό λάστιχο, αν και δεν έχει σκάσει, έχει ανοίξει στις ραφές και το τέλος του είναι κοντά. Βγήκα το πρωί στα τριγύρω ποδηλατάδικα και δεν υπήρχε τίποτα πουθενά. Έχουν ξεπουλήσει.

Ο Λουκάς μου είπε ότι αν δεν βρω αλλού, να τον πάρω τηλέφωνο και σε δύο μέρες θα με έχει φτιάξει. Είναι από τους πιο ευγενικούς και εξυπηρετικούς επαγγελματίες. Πήρα όμως τηλέφωνο τον Γιώργο Λέστο και αφού έψαξε βρήκε ένα τελευταίο. Πήγα και το πήρα.

Σκούπισα το κουτί με οινόπνευμα, όπως κάνω με κάθε συσκευασία ασχέτως κορωνοϊού, ξέβαψε στα χέρια μου και έβριζα %#^^^:!^. :roflmao:

MVIMG_20201201_132339.jpg
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Μήπως άνοιξε κάποιος τη συσκευασία και έπιασε το λάστιχο με τα βρωμοχερα?
Αυτό το σκέφτηκες? :biggrin:

Ανοιγμένη συσκευασία δεν παίρνω ποτέ! Την είδα και ήταν σφραγισμένη. :biggrin:
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Το πιο σημαντικό πήρες, ρε!
Νομίζω πως ναι...εντωμεταξύ κράνος δεν έχω βάλει ποτέ στο κεφάλι μου, ποτέ (εκτός απο οταν καβαλάω τη βέσπα, άλλο κράνος όμως, καμία σχέση) και όταν το έβαλα για δοκιμή έπαθα πλάκα...ΠΑΝΑΛΑΦΡΟ, δεν καταλάβαινα κάτι στην κεφάλα...
Εγω έλεγα πάρω τα βνά
Έκανα λίγο διαλογισμό πριν φύγω και έσβησε το μοτέρ... Τώρα ξανά έκατσα και το σκέφτομαι...

View attachment 189343
Και εγώ θέλω να βγώ λίγο σήμερα αλλά δυστυχώς μέχρι τις πεντέμιση έχουν τηλεκπαίδευση οι ταλιμπάν οπότε είμαι stand by...θέλω να δοκιμάσω τακάκια, μπουκάλια, κράνος....
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Εγω έλεγα πάρω τα βνά
Έκανα λίγο διαλογισμό πριν φύγω και έσβησε το μοτέρ... Τώρα ξανά έκατσα και το σκέφτομαι...

View attachment 189343
Δεν ξέρω αν κατάλαβα, έμεινες από μπαταρία στο di2;

Εδώ πάντως είναι η βροχή που με κρατά μέσα (δεν βρέχει τώρα, αλλά είναι μούσκεμα οι δρόμοι, ενώ ανά πάσα στιγμή και σε οποιοδήποτε σημείο μπορεί να ρίξει νερό). Οπότε, άλλη μια μέρα μέσα... γκρρρρ (βαριέμαι και να κάνω αλλαγές για το trainer...) :o :geek:🌧:rolleyes:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.353
βαριέμαι και να κάνω αλλαγές για το trainer...
Για αυτό πήγα στον ποδηλατά μου και μου έβαλε μια 11άρα κασέτα 105 στον αρχικό πίσω τροχό του ποδηλάτου. Έτσι έχω το αρχικό set τροχών με λάστιχα για roller μόνιμα στο ποδήλατο και ένα δεύτερο, after market set τροχών με την Ultegra (που είχε αρχικά το ποδήλατο) σε θήκες. Έτσι, όταν θέλω να πάω ποδηλασία εκτός σπιτιού, απλώς αλλάζω τροχούς, εφαρμόζω τους αισθητήρες και μην τον είδατε τον wizzy!
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Κι εγώ έχω τον πρώτο τροχό και θα μπορούσα να βάλω λάστιχο και να τον αλλάζω, αλλά ακόμα κι αυτό βαριέμαι... Το θέμα είναι ότι δεν έχω και κάποιο ειδικό χώρο για όλα αυτά, και έτσι πρέπει να τα βάζω στη μέση του δωματίου, μπελάς...
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top