καρότσι και αυτοκίνητο για δίδυμα


Μηνύματα
223
Reaction score
78
Ο γιος σου ειναι 7 χρονων σωστα? καθεται στη μεση με το απλο καρεκλακι και τα διδυμα στα "αυγα' στις ακρες. Κατι αλλο δεν μπορω να φανταστω, εκτος αν εχει βγει κατι καινουργιο που δεν γνωριζω. Ο κουμπαρος μου, ιδια περιπτωση με την δικια σου, ετσι τα ειχε.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Ο γιος σου ειναι 7 χρονων σωστα? καθεται στη μεση με το απλο καρεκλακι και τα διδυμα στα "αυγα' στις ακρες. Κατι αλλο δεν μπορω να φανταστω, εκτος αν εχει βγει κατι καινουργιο που δεν γνωριζω. Ο κουμπαρος μου, ιδια περιπτωση με την δικια σου, ετσι τα ειχε.
το καρεκλακι που του έχω τώρα το οποίο δεν είναι και μικρό γιατί το είχα πάρει ώστε να το κρατήσουμε όσο χρειαστεί δεν μπορεί να μπει στη μέση, δεν έχει isofix, οπότε η μόνη λύση αν χωράνε θα είναι ο μικρός πίσω από εμένα και τα 2 αυγά πίσω και προς το κέντρο από το συνοδηγό.

Screenshot 2020-12-03 210623.jpg
Screenshot 2020-12-03 210700.jpg

Με μια μπαγκαζιερα 450 λιτρα λυνεται το προβλημα ευκολα!!!
:idk::idk::idk:

Inked20150530_074600_LI.jpg
 
Last edited:



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.883
Reaction score
20.368
@ankokdog
Ψάχνεις για αυτοκίνητο με 3 σημεία Isofix, στη δεύτερη σειρά καθισμάτων;
Παραδείγματα:
Citroen Picasso
Peugeot 5008
Ford S-Max
VW Sharan (επταθέσεο - 5 σημεία Isofix)
Seat Alhabra (επταθέσεο - 5 σημεία Isofix - το ίδιο με το VW, απλώς αλλάζει το σήμα στο καπό)
Mercedes GLB (στην έκδοση των 7 θέσεων, έχει 4 Isofix, δύο στη δεύτερη σειρά καθισμάτων και δύο στην τρίτη)
Land Rover Discover (στην έκδοση των 7 θέσεων, έχει 5 Isofix, δύο στη δεύτερη σειρά καθισμάτων, δύο στην τρίτη κι ένα στη θέση του συνοδηγού)
Audi Q7 (3 Isofix στη δεύτερη σειρά καθισμάτων)
(έαν δεν απατώμαι) Όλα τα Audi κι όλα τα BMW έχουν δύο Isofix στη δεύτερη σειρά καθισμάτων κι ένα στη θέση του συνοδηγού - προσωπικά δεν θα έβαζα παιδικό κάθισμα στη θέση του συνοδηγού.
Μοντέλα με 3 σημεία Isofix έχει η Skoda κι η Renault, αυτή τη στιγμή μου διαφεύγουν.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
να αφήσω και χώρο για κάνα σπίτι? :laugh:
ε όχι είπαμε, μόνο αν το κάνουμε στη πενταετία σαν τα αυτοκίνητα θα πλησιάζει η ώρα του :p
@ankokdog
Ψάχνεις για αυτοκίνητο με 3 σημεία Isofix, στη δεύτερη σειρά καθισμάτων;
Παραδείγματα:
Citroen Picasso
Peugeot 5008
Ford S-Max
VW Sharan (επταθέσεο - 5 σημεία Isofix)
Seat Alhabra (επταθέσεο - 5 σημεία Isofix - το ίδιο με το VW, απλώς αλλάζει το σήμα στο καπό)
Mercedes GLB (στην έκδοση των 7 θέσεων, έχει 4 Isofix, δύο στη δεύτερη σειρά καθισμάτων και δύο στην τρίτη)
Land Rover Discover (στην έκδοση των 7 θέσεων, έχει 5 Isofix, δύο στη δεύτερη σειρά καθισμάτων, δύο στην τρίτη κι ένα στη θέση του συνοδηγού)
Audi Q7 (3 Isofix στη δεύτερη σειρά καθισμάτων)
(έαν δεν απατώμαι) Όλα τα Audi κι όλα τα BMW έχουν δύο Isofix στη δεύτερη σειρά καθισμάτων κι ένα στη θέση του συνοδηγού - προσωπικά δεν θα έβαζα παιδικό κάθισμα στη θέση του συνοδηγού.
Μοντέλα με 3 σημεία Isofix έχει η Skoda κι η Renault, αυτή τη στιγμή μου διαφεύγουν.
ναι ή αυτό, ή κάποιο με 7 θέσεις, όπως το seat tarraco
κοιτάζω και λίγο εμφάνιση και κλείνω προς seat ξανά γιατί έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος και γνωρίζω πολύ καλά το τοπικό αντιπρόσωπο
προσωπικά δεν θα έβαζα παιδικό κάθισμα στη θέση του συνοδηγού.
.........πίσω από το συνοδηγό
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.883
Reaction score
20.368
ή κάποιο με 7 θέσεις
Δεν είμαι σίγουρος ότι όλα τα επταθέσεα έχουν 3 σημεία Isofix. Για το Tarraco δεν κατάφερα να βρω τη συγκεκριμένη πληροφορία
.........πίσω από το συνοδηγό
Ναι, εκεί εννοείται.
 

TGD

Μηνύματα
6.987
Reaction score
7.079
Και να έχεις τρία Isofix στη σειρά, όταν φτάσεις να έχεις Group 2 κάθισμα δεν θα χωράνε και τα 3! Αφήνουν ελάχιστο χώρο στη μέση...
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δεν είμαι σίγουρος ότι όλα τα επταθέσεα έχουν 3 σημεία Isofix. Για το Tarraco δεν κατάφερα να βρω τη συγκεκριμένη πληροφορία
Tarraco is effectively a five-plus-two. Its rearmost chairs are only really suitable for youngsters, yet have no Isofix mounting points. You do get three Isofix points in the middle row, though.
Ναι αυτό, γιατί το Inglesina που του έχω τώρα είναι από 15 έως 36 κιλά και είναι τεράστιο.
 

Μηνύματα
223
Reaction score
78
το καρεκλακι που του έχω τώρα το οποίο δεν είναι και μικρό γιατί το είχα πάρει ώστε να το κρατήσουμε όσο χρειαστεί δεν μπορεί να μπει στη μέση, δεν έχει isofix, οπότε η μόνη λύση αν χωράνε θα είναι ο μικρός πίσω από εμένα και τα 2 αυγά πίσω και προς το κέντρο από το συνοδηγό.

View attachment 189673 View attachment 189674


:idk::idk::idk:

View attachment 189676
Δε νομιζω να υπαρχει προβλημα, τα ποδαρακια των βασεων ειναι αρκετα ψηλα, καλυτερα θα το δεις οταν πας για τοποθετηση μπαγκαζιερας.
το καρεκλακι που του έχω τώρα το οποίο δεν είναι και μικρό γιατί το είχα πάρει ώστε να το κρατήσουμε όσο χρειαστεί δεν μπορεί να μπει στη μέση, δεν έχει isofix, οπότε η μόνη λύση αν χωράνε θα είναι ο μικρός πίσω από εμένα και τα 2 αυγά πίσω και προς το κέντρο από το συνοδηγό.

View attachment 189673 View attachment 189674


:idk::idk::idk:

View attachment 189676
Κατι σαν και αυτο για τον εφταχρονο γιο σου, στη μεση του πισω καθισματος.
 

Attachments


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Κατι σαν και αυτο για τον εφταχρονο γιο σου, στη μεση του πισω καθισματος.
ένα τέτοιο του έχω στο αμάξι της δουλειάς αν χρειαστεί να τον μεταφέρω, στην ουσία απλά κάθεται πιο ψηλά για να μπορεί να μπει η ζώνη, δεν παρέχει κάποια προστασία.
 

Μηνύματα
223
Reaction score
78
Φιλε Νασο η προστασια για τα παιδια ειμαστε εμεις οι γονεις!!! Συνετη και προσεκτικη οδηγηση!!! Τρια μεγαλα παιδικα καθισματακια στο πισω καθισμα ειναι λιγο να μπουνε σε οποιοδηποτε αμαξι. Οσοι εχουν τρια παιδια συνηθως αυτο κανουν. Τι να σου πω εσυ κρινεις οτι ειναι καλυτερο!
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Φιλε Νασο η προστασια για τα παιδια ειμαστε εμεις οι γονεις!!! Συνετη και προσεκτικη οδηγηση!!! Τρια μεγαλα παιδικα καθισματακια στο πισω καθισμα ειναι λιγο να μπουνε σε οποιοδηποτε αμαξι. Οσοι εχουν τρια παιδια συνηθως αυτο κανουν. Τι να σου πω εσυ κρινεις οτι ειναι καλυτερο!
ναι σωστά γιαυτο με βλέπω πιο πολύ σε επταθέσιο
 

Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Συγχαρητήρια. Με το καλό να σας έρθουν να είναι γερά και καλοτυχα!!!
Σε βλέπω να αγοράζεις κανένα μικρο πούλμανακι να είσαι άνετος και σε ταξιδια :ρ
(Αν δεν έχεις χώρο για τα σαμπ σπίτι στείλε μου μήνυμα. Κάπου θα τα βολέψω :p )
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Συγχαρητήρια. Με το καλό να σας έρθουν να είναι γερά και καλοτυχα!!!
Σε βλέπω να αγοράζεις κανένα μικρο πούλμανακι να είσαι άνετος και σε ταξιδια :ρ
(Αν δεν έχεις χώρο για τα σαμπ σπίτι στείλε μου μήνυμα. Κάπου θα τα βολέψω :p )
ευχαριστώ!!!!

κάνουμε κάτι αλλαγές στο σαλόνι και σκέφτομαι να παρουσιάσω ένα arendal sub 2v σαν τραπεζάκι, λές να την ξεγελάσω?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.883
Reaction score
20.368
Tarraco is effectively a five-plus-two. Its rearmost chairs are only really suitable for youngsters, yet have no Isofix mounting points. You do get three Isofix points in the middle row, though.
Μια χαρά! Ορίστε, έμαθα και κάτι καινούριο!
Κάτι σαν και αυτο για τον εφταχρονο γιο σου, στη μεση του πισω καθισματος.
Αυτό, στην Κύπρο, είναι παράνομο για χρήση από παιδιά κάτω των 12 ετών. Δεν ξέρω τι ισχύει στην Ελλάδα.
 

Μηνύματα
369
Reaction score
916
Το Alhambra πάντως το είχε συνάδελφος με 4 παιδιά και το θεωρεί εξαιρετικό. Πολύ καλύτερο από το Ford που τώρα πήρε.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.883
Reaction score
20.368
Να συμπληρώσω στο post #66, ότι αυτοκίνητο με 3+ Isofix βγάζει κι η Nissan. Είναι το Serena, το οποίο, όμως, στην Κύπρο, δεν μπορεί να εισαχθεί και να πωληθεί ως καινούριο παρά μόνο ως μεταχειρισμένο. Δεν ξέρω τι συμβαίνει στην Ελλάδα. Ασχέτως αυτού και συγκρίνοντάς το με το Tarraco που "γυάλισε" του @ankokdog, δεν θα το πρότεινα γιατί μοιάζει περισσότερο με mini-van παρά με οικογενειακό αυτοκίνητο.
 

Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Αυτό, στην Κύπρο, είναι παράνομο για χρήση από παιδιά κάτω των 12 ετών. Δεν ξέρω τι ισχύει στην Ελλάδα.
Έχω την εντύπωση πως είναι λίγα τα καθίσματάκια που μπορούν να τοποθετηθούν στη μέση.Με βάση τις προδιαγραφές του καθίσματος.Τώρα αν είναι και παράνομο δε το γνωρίζω. Το θέμα είναι να υπάρχει ασφάλεια με το να τοποθετηθούν τα καθίσματα όπως πρέπει
Υπάρχει αυτη η ομάδα στο fb Παιδί και οδική ασφάλεια | Facebook Για κάνε μια ερώτηση.Θα σε βοηθήσουν πιστευω...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.606
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top