καρότσι και αυτοκίνητο για δίδυμα


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Να είναι ελαφρύ. Σήκωσέ το κατέβασέ το στον δρόμο, άνοιξέ το, μάζεψέ το, βάλτο στο πορτμπαγκάζ, κατέβασέ το, ξανάνοιξέ το... Το σπρώξιμο δεν είναι ο κόπος!
Ωραίες οι μεγάλες ρόδες -δεν κολλάνε στα τρύπια πεζοδρόμια. Αλλά τα περισσότερα πεζοδρόμια είναι κατειλημμένα (ή στενά για των διδύμων) και καταλήγεις αναγκαστικά στον δρόμο.
Δοκιμάσαμε αρκετά και τελικά πήραμε το Μακλάρεν. Συν ένα φτηνό "καλοκαιρινό" μονό, γιατί όλο και θα χρειαστείς να πας το ένα (πχ στο γιατρό) και δεν λέει να σπρώχνεις το διπλό!
Στον πρώτο είχαμε 3 σε 1 με μεγάλες μονές ρόδες μας είχε βολέψει πολύ.

Τα όλα σε ενα σε δίδυμα δε βλέπω να είναι τόσο εύχρηστα, οπότε θα πάμε σε συνδυασμό.
Μπράβο ρε αγόρι, με το καλό, καλή λευτεριά..


:party:
Ευχαριστώ πολύ Κώστα!
Συγχαρητήρια και οτι επιθυμείτε!!

Για το αυτοκίνητο, αν υποθέσουμε οτι ο "μεγάλος" θα πρέπει να κάθεται σε παιδικο καρεκλάκι αυτοκινήτου, θα πρέπει ή να χωρέσεις 3 παιδικά καρεκλάκια στο αυτοκίνητο και τη σύζυγο ή να πηγαίνετε με 2 αυτοκίνητα. Αν δεν παιζει κατι απο τα προηγούμενα θα πρέπει να αλλάξεις αυτοκίνητο...

Για το καροτσι, εμεις με το διπλό έχουμε λιγο προβλημα σε πεζοδρόμια, πορτες, ασανσερ κτλ αλλα ισως να φταίει οτι δεν είναι αρκετα στενό οπως αυτό που προτάθηκε προηγουμένως. Βεβαια εσύ μπορεί να μην έχεις τετοια προβληματα στη Συρο...

Παντως εμεις το καρότσι το αφήνουμε στο αυτοκίνητο δεν το ανεβάζουμε στο σπίτι.

Εγω θα εβλεπα και αυτα που χωρίζουν μηπως σας βολέψουν πχ


Καλο κουράγιο !!
Ευχαριστώ πολύ.

Είναι λίγα τα αυτοκίνητα που έχουν 3 isofix. Ο μεγάλος είναι παρά κάτι 7 και του έχω κάθισμα φυσικά, οπότε για να είναι όλα έτσι χρειάζεται μεγαλύτερο car.

Και αν σκεφτούμε ότι με έναν για να πάμε ένα μπάνιο το καλοκαίρι ή μια βόλτα με ποδήλατο και ότι άλλο σκεφτεί να έχει μαζί του γεμίζουμε ένα πορτ παγκαζ, τότε το suv ή το station δε βλέπω να το γλυτώνω.....
 
Last edited:


TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.225
Όχι, δεν το γλυτώνεις! Πολύ λίγα χωράνε τρία καθισματάκια πίσω, το ένα ήταν το Honda CR-V που είχαμε, αλλά χωρίς Isofix στη μέση.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
39
Δεν ξερω αν είναι εφικτό/συνισταται 2 πίσω και η σύζυγός στη μέση και ένα μπροστά.
Στο δικό μας πάντως δεν χωράνε 2 πίσω και άτομο στη μέση.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Δεν ξερω αν είναι εφικτό/συνισταται 2 πίσω και η σύζυγός στη μέση και ένα μπροστά.
Στο δικό μας πάντως δεν χωράνε 2 πίσω και άτομο στη μέση.
Αγόρι έχουμε χαθεί θα τα πούμε σύντομα, είμαι κοντά σου αλλα δε μπορώ να έρθω.....
:party::king:

👨‍👩‍👧‍👦

Με το καλό, με το καλό!
Ευχαριστώ, και εσύ να τους χαίρεσαι!
 


Μηνύματα
153
Reaction score
316
Δεν ξερω αν είναι εφικτό/συνισταται 2 πίσω και η σύζυγός στη μέση και ένα μπροστά.
Στο δικό μας πάντως δεν χωράνε 2 πίσω και άτομο στη μέση.
Τα μικρά παιδιά αποκλειστικά στα πίσω καθίσματα.
Στο κάθισμα του συνοδηγού γίνονται αερόσακοι!!!!
Συγχαρητήρια. Εύχομαι τα καλύτερα.
Κοίτα σιγά σιγά για κανένα SUV.
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά δεν σε φτάνει ο χώρος με την καμία!!!
Συγχαρητήρια. Εύχομαι τα καλύτερα.
Κοίτα σιγά σιγά για κανένα SUV.
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά δεν σε φτάνει ο χώρος με την καμία!!!
 
Last edited:

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Συγχαρητήρια. Εύχομαι τα καλύτερα.
Κοίτα σιγά σιγά για κανένα SUV.
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά δεν σε φτάνει ο χώρος με την καμία!!!
Συγχαρητήρια. Εύχομαι τα καλύτερα.
Κοίτα σιγά σιγά για κανένα SUV.
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά δεν σε φτάνει ο χώρος με την καμία!!!
Ευχαριστώ χ 2.

Ναι νομίζω θα είναι μονόδρομος......
Παιδί μπροστά σε καμία περίπτωση....


Πίσω ή πιο πίσω....
με το καλο! να σας ζησουν κι ολα να πανε καλα!
Ευχαριστώ πολύ!!!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.863
Όπως καταλαβαίνετε από το τίτλο σε λίγους μήνες θα γίνουμε 5 μαζί με το μικρό μου γιο και εδώ και αρκετό καιρο η ενασχόληση με το audio έχει παγώσει προς αναζήτηση των απαραίτητων αντικειμένων - αξεσουάρ για δίδυμα......

Τα βασικά για μένα είναι το καρότσι και αν θα χρειαστεί μεγαλύτερο αυτοκίνητο.

Τα υπόλοιπα θα τα βρει η γυναίκα......

Αυτοκίνητο seat leon fr του 16.
390 λιτρα πορτ παγκαζ.

Καρότσι δίπλα δίπλα? Μπρος πίσω?
Όλα σε ένα?

Το σπίτι με 3 ορόφους μένουμε στον δεύτερο και τρίτο, το λέω για τα σκαλιά και τη μεταφορά του καροτσιου.

Αν υπάρχουν διδυμομπαμπαδες να πουν την εμπειρία τους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Με το καλό! :drinks:

Κρίμα το FR......:( Με τρία παιδιά θέλεις χώρους. Ειδικά σε ταξίδια χρειάζεσαι το μισό σπίτι...:biggrin: Προσωπικά θα πήγαινα σε λύση ταξιτζή, με Skoda Octavia.
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Να χαίρεσαι την οικογένειά σου, και με το καλό η γέννηση των διδύμων σου 👨‍👩‍👧‍👦
Με ένα πόνο, να πάνε όλα καλά !!!! :thumbsup:
Η ενασχόληση σου με το audio θα ξαναζεσταθεί, τα έχω περάσει και εγώ.
 

TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.225
Πήγαινε σε πολυμορφικό επταθέσιο από τώρα. Εγώ ακόμα το φυσάω που δεν με άφησε η γυναίκα μου να πάρω το C-max.
Πάντως το BMW έχει isofix και μπροστά (αλλά πίσω στη μέση είναι πιο στενάχωρο από το CR-V).
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.766
Συγχαρητήρια!!! Καλώς να ορίσεις στο club των τρίτεκνων! Ε ρε επιδόματα που θα πάρεις!!!:roflmao:
Με το καλό να υποδεχτείς τα αγγελούδια σου!
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.766
Στο θέμα αυτοκινήτου να σε ενημερώσω (αν δεν το γνωρίζεις ήδη) ότι μπορείς να εισάγεις χωρίς δασμούς ή εναλλακτικά να αγοράσεις από Ελλάδα χωρίς τέλος ταξινόμησης.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Καλώς να τα δεχτείς!

Το πιό βολικό καρότσι διδύμων στη μεταφορά:

Maclaren Twin Techno

Μειονεκτήματα: Δεν έχει θέση όπου τα μωρά κοιτάνε προς τα εσένα, μικρές ρόδες, χαμηλές θέσεις.


Το καλύτερο καρότσι διδύμων:
Bugaboo Donkey 3
Μειονεκτήματα: Κόστος

Απέφυγε τα Ιταλικά καρότσια π.χ. Inglesina /Preg Perego(πολύ βαριά και ογκώδη χωρίς να προσφέρουν κάτι παραπάνω), τα θέσεων πάνω/κάτω (τρομερά άντιεργονομικά)


Υ.Γ. Δεν έχω δίδυμα, αλλά όταν ήμουν στην αναζήτηση τα πετύχαινα πολύ συχνά και μου κίνησαν την περιέργεια.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Με το καλό! :drinks:

Κρίμα το FR......:( Με τρία παιδιά θέλεις χώρους. Ειδικά σε ταξίδια χρειάζεσαι το μισό σπίτι...:biggrin: Προσωπικά θα πήγαινα σε λύση ταξιτζή, με Skoda Octavia.
Ευχαριστώ πολύ!

Σκέφτομαι να πάω ξανά σε leon fr ( st ) ή σε Ateka.
Να χαίρεσαι την οικογένειά σου, και με το καλό η γέννηση των διδύμων σου 👨‍👩‍👧‍👦
Με ένα πόνο, να πάνε όλα καλά !!!! :thumbsup:
Η ενασχόληση σου με το audio θα ξαναζεσταθεί, τα έχω περάσει και εγώ.
Ευχαριστώ πολύ. Καλά σίγουρα το μικρόβιο δεν περνάει, απλά δε μένει χρόνος......
Πήγαινε σε πολυμορφικό επταθέσιο από τώρα. Εγώ ακόμα το φυσάω που δεν με άφησε η γυναίκα μου να πάρω το C-max.
Πάντως το BMW έχει isofix και μπροστά (αλλά πίσω στη μέση είναι πιο στενάχωρο από το CR-V).
Μόνο το touran μου αρέσει και το έχει φίλος.... ποιο πολύ σε suv με βλέπω όχι σε b suv μεγάλο κανονικό suv.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Στο θέμα αυτοκινήτου να σε ενημερώσω (αν δεν το γνωρίζεις ήδη) ότι μπορείς να εισάγεις χωρίς δασμούς ή εναλλακτικά να αγοράσεις από Ελλάδα χωρίς τέλος ταξινόμησης.
Ναι χαμός λεφτά από παντού. Και 4000 χιλ από τα 2. Δεν ξέρω αλήθεια τα δίνουν?

Το έμαθα για το τέλος. Σκεφτόμουν και για ηλεκτρικό να συνδύαζα τις εκπτώσεις, αλλά οι τιμές σε αυτά είναι ήδη χωρίς τέλος.

Πχ το
 



Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Καλώς να τα δεχτείς!

Το πιό βολικό καρότσι διδύμων στη μεταφορά:

Maclaren Twin Techno

Μειονεκτήματα: Δεν έχει θέση όπου τα μωρά κοιτάνε προς τα εσένα, μικρές ρόδες, χαμηλές θέσεις.


Το καλύτερο καρότσι διδύμων:
Bugaboo Donkey 3
Μειονεκτήματα: Κόστος

Απέφυγε τα Ιταλικά καρότσια π.χ. Inglesina /Preg Perego(πολύ βαριά και ογκώδη χωρίς να προσφέρουν κάτι παραπάνω), τα θέσεων πάνω/κάτω (τρομερά άντιεργονομικά)


Υ.Γ. Δεν έχω δίδυμα, αλλά όταν ήμουν στην αναζήτηση τα πετύχαινα πολύ συχνά και μου κίνησαν την περιέργεια.

Ευχαριστώ πολύ

Το ένα που έχω δει ειναι αυτό


Και το άλλο αυτό γιατί γίνεται 2

Συγχαρητήρια!
Ευχαριστώ πολύ!
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top