Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Υπ'οψιν, το παραπάνω είναι φίλτρο υψηλών, χωρίς αντίσταση, οπότε έτσι κι αλλιώς θα ανεβάσει τη στάθμη στα ανώτερα πρίμα, οπότε δεν κάνεις διάγνωση για το αν ο πυκνωτής έχει θέμα... Θα ανέβει σίγουρα το Τουίτερ τέρμα πάνω, κει που θα κάνει σημείο κρος το 0.1 ή 0.33 αναλόγως τι θα βάλεις. (Περί τα 3 ντεσιμπέλ θα κερδίσεις από παράλειψη της αντίστασης κει πάνω, μάλλον ~4ωμ θα έχει ωμική το τουιτερ)

Για να δεις αν ο πυκνωτής έχει θέμα, θέλει να μπει μπαϊπάς μόνο στον πυκνωτή.

Αν η αντίσταση έχει θέμα, θέλει αντικατάσταση με μια χωρίς επαγωγικοτητα.
3.3 ωμ λέει, πάρε μια βατική άνθρακα. Από 5βατ και πάνω, καλή είναι.


ΥΓ. Από 0.1μF, χονδρικά περνάνε 10k και άνω..
Εξαίρεση αποτελούν τα πιεζοηλεκτρικά, που με 0.47 παίζουν κανονικά από 2κ..
Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, με τον μικρό πυκνωτή θα λειτουργήσει ελεύθερα το tweeter χωρίς τον υποβιβασμό που έχει επιλέξει η εταιρεία ή επιβάλει ένας πιθανώς χαλασμένος πυκνωτής στο κρος;

Μετά με έλεγαν κάποιοι παράλογο που έλεγα ότι είναι κατάντια να έχεις μετά από 20 και βάλε χρόνια τα ίδια ηχεία...
Συγνώμη Νίκο, δεν ήταν για σένα αυτό, ξέρει αυτός που θα το διαβάσει.
Αν είναι αξιόλογα κομμάτια, σίγουρα θέλουν καλό φρεσκάρισμα μετά από τόσα χρόνια.
Είναι παλιό ηχείο μεν, αλλά ήταν η κορυφή της σειράς PMC, ένα κλικ κάτω απο τη σειρά ναυαρχίδα Studio. Εγώ το είχα παραμελημένο, δεν το είχα σε τόση εκτίμηση, μέχρι που άρχισα να ασχολούμαι πιο σοβαρά με τη χρήση του. Ε, με έχει κερδίσει. Επιπλέον, το κόστος για το ρετουσάρισμα που λέμε να του κάνουμε, δεν είναι απαγορευτικό. Ό,τι κι αν είναι το ηχείο στη τελική, ακόμα και αν αλλάξω στο μέλλον, το συγγενικό πρόσωπο που θα του το κάνω δώρο, καλό είναι να το έχει σε καλή κατάσταση, να πηγαίνω που και που να το απολαμβάνω κι εγώ! Άρα, win win!
Y.Γ. Μη νομίζεις ότι υστερεί και πολύ ( αν όχι καθόλου ) έναντι άλλων καμαριών... ;)
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Μετά με έλεγαν κάποιοι παράλογο που έλεγα ότι είναι κατάντια να έχεις μετά από 20 και βάλε χρόνια τα ίδια ηχεία...
Συγνώμη Νίκο, δεν ήταν για σένα αυτό, ξέρει αυτός που θα το διαβάσει.
Αν είναι αξιόλογα κομμάτια, σίγουρα θέλουν καλό φρεσκάρισμα μετά από τόσα χρόνια.
να παρεις B&W να ταχεις μια ζωη χωρις προβλημα :biggrin:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, με τον μικρό πυκνωτή θα λειτουργήσει ελεύθερα το tweeter χωρίς τον υποβιβασμό που έχει επιλέξει η εταιρεία ή επιβάλει ένας πιθανώς χαλασμένος πυκνωτής στο κρος;
Χωρίς την πτώση στάθμης που προβλέπει το σχέδιο με την εν σειρά αντίσταση, αν μπει παράλληλα με αυτήν.

Χωρίς την πιθανή πτώση στάθμης ψηλά, λόγω παλαιότητας του πυκνωτή, αν μπει παράλληλα στον πυκνωτή. Βέβαια η διαφορετική εσωτερική αντίσταση του κάθε πυκνωτή είναι διαφορετική, αλλά μικρό το κακό.

Τες πα, δεν υπάρχει παλιό κρος που να δουλεύει εντός προδιαγραφών, ιδίως από δεκαετία '70 και '80 είναι άθλια, θυμάμαι τι χλεπόνια είχα βρει μέσα σε παλιά μπιενταμπλεγιου και ψοφαω στο γέλιο, ηλεκτρολυτικοί της πλάκας ολόβερ, ακόμα και στο μεγαλύτερο της σειράς Μάτριξ, στα μεταγενέστερα κάπως ελαττώσανε τη χρήση πολύ φτηνών ηλεκτρολυτικών, αλλά ακόμα βάζουν. Και στου ντιμιφουτ το μπιενταμπλεγιου ήταν άθλιοι. Άθλιοι ρε, για πέταμα.

Στο δικό σου τουλάχιστον δε βλέπω ηλεκτρολυτικους, μκτ της σειράς, μια χαρά. Με μκπ θα είναι καλύτερα, και ακόμα καλύτερα με ενεργό κρος και διενισχυση, τα πετάς όλα, βάζεις μια πλάτη χυπεξ, και ρυθμίζεις κρος και φίλτρα, και τους δίνεις κατευθείαν ψηφιακό σήμα. Αυταααααα (μπρίθτον Μάι ας)

Α, θα χάσεις την εγγύηση. :gotcha:
 
Last edited:

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
View attachment 189867

Αυτό είναι το κροσόβερ του, άρα το κόβω για δεύτερης τάξης; 0.1uF πυκνωτές πρέπει να έχω σε wima, θα κοιτάξω αύριο το στοκ μου. Παράλληλα σε πυκνωτή και την αντίσταση, το βρίσκω εύκολο να κολλήσω αντιστάσεις, δεν θα το πείραζα αν ήταν να κολλήσω πάνω στο ίδιο το μεγάφωνο.
Πω πω χώρος που υπάρχει για νέο κρος, βουρ για εξ ολοκλήρου αναβάθμιση
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Χωρίς την πτώση στάθμης που προβλέπει το σχέδιο με την εν σειρά αντίσταση, αν μπει παράλληλα με αυτήν.

Χωρίς την πιθανή πτώση στάθμης ψηλά, λόγω παλαιότητας του πυκνωτή, αν μπει παράλληλα στον πυκνωτή. Βέβαια η διαφορετική εσωτερική αντίσταση του κάθε πυκνωτή είναι διαφορετική, αλλά μικρό το κακό.
Σκέφτηκα μήπως τις κότσαρα πάνω με κροκοδειλάκια, αλλά δεν βρίσκω της wbt ρε γμτ..!!

( το'πιασα και λέω να βγάλω τα κρος όξω αύριο, οπότε μεσοβδόμαδα να τα πειράξω στο μαγαζί )

Τες πα, δεν υπάρχει παλιό κρος που να δουλεύει εντός προδιαγραφών, ιδίως από δεκαετία '70 και '80 είναι άθλια, θυμάμαι τι χλεπόνια είχα βρει μέσα σε παλιά μπιενταμπλεγιου και ψοφαω στο γέλιο, ηλεκτρολυτικοί της πλάκας ολόβερ, ακόμα και στο μεγαλύτερο της σειράς Μάτριξ, στα μεταγενέστερα κάπως ελαττώσανε τη χρήση πολύ φτηνών ηλεκτρολυτικών, αλλά ακόμα βάζουν. Και στου ντιμιφουτ το μπιενταμπλεγιου ήταν άθλιοι. Άθλιοι ρε, για πέταμα.
Eγώ μεγάλωσα με το κόσμημα που είχαν τα DQ10 για κρος! Βέβαια, τα ηχεία που μου παρέχονταν για να παίζω μικρός είχαν μόνο ένα πυκνωτή στα τουίτερ. Ωραίες εποχές!! χαχαχα!

Στο δικό σου τουλάχιστον δε βλέπω ηλεκτρολυτικους, μκτ της σειράς, μια χαρά. Με μκπ θα είναι καλύτερα, και ακόμα καλύτερα με ενεργό κρος και διενισχυση, τα πετάς όλα, βάζεις μια πλάτη χυπεξ, και ρυθμίζεις κρος και φίλτρα, και τους δίνεις κατευθείαν ψηφιακό σήμα. Αυταααααα (μπρίθτον Μάι ας)
Τους πυκνωτές θα τους αναλάνει ο Πέτρος. Εγώ δεν ξέρω τίποτα :p
Για τη διενίσχυση και το ηλεκτρονικό κροσάρισμα, δεν το αποκλείω αν μου περισσεύουν τα λ7, καθαρά για τον χαβαλέ και με άλλο ηχείο για κύριο.
Α, θα χάσεις την εγγύηση. :gotcha:
Όχι ρε καρντάσι, με πέθανες τώρα!!

Πω πω χώρος που υπάρχει για νέο κρος, βουρ για εξ ολοκλήρου αναβάθμιση
Αν είναι να πληρώσω για κάτι διαφορετικό, τότε μιλάμε για τα hypex που είπε παραπάνω ο Κώστας. Πριν κάτι μήνες είχαμε αυτή τη συζήτηση σε άλλο νήμα που είχα ανοίξει καθώς σκεφτόμουν ηλεκτρονικό κρος και οδήγηση απο δύο τελικούς, ένα για κάθε δρόμο. Είναι μπλέξιμο όμως, οπότε...
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μην μπλέκεις. Πάρε άλλα ηχεία, απλό είναι.
Αν είναι να αλλάξω ηχείο, θα αλλάξω σετάπ και εκεί μιλάμε για κατηγορία genelec. Προς το παρόν δεν με παίρνει για κάτι τέτοιο, αλλά δεν νομίζω ότι είναι και απαραίτητο με τη προϋπόθεση ότι το ηχείο θα παίξει σύμφωνα με τα specs του.
Απο τη στιγμή που δείχνουν να λειτουργούν οι μονάδες του, βρίσκω λογικό και εφικτό απο οικονομικής άποψης το ρετουσάρισμα. Αν είχα διαλύσει κανένα μεγάφωνο, απίθανο να ασχολιόμουν.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Αφού τζενελεκ δε πρόκειται να πάρεις λόγω κόστους (θες 6 χιλιάρικα για το ζευγάρι από το ομοαξονικό 8-αρι), δώσε ένα χιλιάρικο για δύο δικαναλες πλάτες χυπεξ με DSP, να τα ανεβάσεις καμιά 15-αριά επίπεδα τα ηχεία, και βάζοντας Ντακ και τελικό και λοιπά για πούλημα, θα σου μείνουν και λεφτά καβάντζα!

Τα δικά σου σε ενεργή μορφή, θα είναι εύχρηστη λύση για οπουδήποτε, είτε γραφείο, εξοχικό, κλπ, και βεβαίως θα εκτοξευτεί η απόδοσή τους, καμία σχέση με το τι παίζουν τώρα. Η υλοποίηση ενός κρος με πλάτες χυπεξ, είναι παιχνιδάκι για παιδάκια, και φίλτρα βάζεις και ο,τι θες, όλα απλά, εύκολα, συμμαζεμένα.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
να παρεις B&W να ταχεις μια ζωη χωρις προβλημα :biggrin:


Παλεύει το μπάσο στο χώρο μας να βγει
χαϊεντάς γυρεύει τη διασπορά να βρει
στραβό καράβι αρμένιζε σ'ένα στραβό γιαλό
και από Audyssey ανέμενα να μου κανε καλό

Έψαχνα να 'βρω τον μπελά μου και τελικά τον βρήκα
και πήρα B&W αντί να φάω βλίτα
Monitor Audio είχα πριν και Hz 45
το νέο ηχείο μου πέρδεται ως τα 85

μιντγουφεράκι μποτιές γιατί δεν βγάζεις
δορυφοράκι ηχείο μου λουφάζεις
μονιτοράκι στο PRAT να μιζεριάζεις

ο Ear όλο έλεγε πως δεν τα συμπαθούσε
ανάθεμα δεν πίστευα ότι το εννοούσε
γι αυτό καλώδια ρεύματος σαν άδικη κατάρα
θα ψάχνω από δω και μπρος και τονική γαργάρα

Θερμές λυχνίες φωνές με υγρασία
σκάγια στις βάσεις για τυμπανοκρουσία
πολυπριζάκια στο Hi-end θυσία
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αφού τζενελεκ δε πρόκειται να πάρεις λόγω κόστους (θες 6 χιλιάρικα για το ζευγάρι από το ομοαξονικό 8-αρι), δώσε ένα χιλιάρικο για δύο δικαναλες πλάτες χυπεξ με DSP, να τα ανεβάσεις καμιά 15-αριά επίπεδα τα ηχεία, και βάζοντας Ντακ και τελικό και λοιπά για πούλημα, θα σου μείνουν και λεφτά καβάντζα!

Τα δικά σου σε ενεργή μορφή, θα είναι εύχρηστη λύση για οπουδήποτε, είτε γραφείο, εξοχικό, κλπ, και βεβαίως θα εκτοξευτεί η απόδοσή τους, καμία σχέση με το τι παίζουν τώρα. Η υλοποίηση ενός κρος με πλάτες χυπεξ, είναι παιχνιδάκι για παιδάκια, και φίλτρα βάζεις και ο,τι θες, όλα απλά, εύκολα, συμμαζεμένα.
Είμαι σίγουρος ότι θα είναι καλύτερα. Ναι μεν έχω λατρεία για τους Bryston, αλλά αναγνωρίζω τις παθογένειες στους υπόλοιπους κρίκους της αλυσίδας. Ακόμα και έτσι όμως, είναι χρήσιμη η παρέμβαση του Πέτρου, αφού θα γνωρίζουμε ( υποθέτω ) το βέλτιστο σημείο κρος. win win!
Σοβαρά θα ήθελα να δοκιμάσω τις Hypex αν ο αντιπρόσωπος τις διαθέτει. Κάθε πράγμα στον καιρό του όμως.

(να υποθέσω ότι έχουν εξόδους για sub,ε? )
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Είμαι σίγουρος ότι θα είναι καλύτερα. Ναι μεν έχω λατρεία για τους Bryston, αλλά αναγνωρίζω τις παθογένειες στους υπόλοιπους κρίκους της αλυσίδας. Ακόμα και έτσι όμως, είναι χρήσιμη η παρέμβαση του Πέτρου, αφού θα γνωρίζουμε ( υποθέτω ) το βέλτιστο σημείο κρος. win win!
Σοβαρά θα ήθελα να δοκιμάσω τις Hypex αν ο αντιπρόσωπος τις διαθέτει. Κάθε πράγμα στον καιρό του όμως.

(να υποθέσω ότι έχουν εξόδους για sub,ε? )
Άσε βρε μαναράκι μου τα ηχεία να στα φρεσκάρει ο Πετράν να ακούς μια χαρά τις μουσικούλες σου και άσε τις καγκουριές με τις τρύπες στις πλάτες και δεν ξέρω τι άλλο. :tongue:

Αν θες να παίξεις και με αυτά πάρε τέτοια λύση έτοιμη.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Άσε βρε μαναράκι μου τα ηχεία να στα φρεσκάρει ο Πετράν να ακούς μια χαρά τις μουσικούλες σου και άσε τις καγκουριές με τις τρύπες στις πλάτες και δεν ξέρω τι άλλο. :tongue:

Αν θες να παίξεις και με αυτά πάρε τέτοια λύση έτοιμη.
Σιγά τις τρύπες που θα τους γίνουν βρε. Βγαίνει η χούφτα, περνάνε τα καλώδια. Υποθέτω ότι στο στάδιο δοκιμής μπορούν να λειτουργήσουν οι ενισχυτές χωρίς να είναι βιδωμένοι στο ηχείο. Anyway, όπως είπα, κάθε πράγμα στο καιρό του. Τώρα ετοιμαζόμαστε για την αναζωογόνηση. Μετά, βλέποντας και κάνοντας!
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Σιγά τις τρύπες που θα τους γίνουν βρε. Βγαίνει η χούφτα, περνάνε τα καλώδια. Υποθέτω ότι στο στάδιο δοκιμής μπορούν να λειτουργήσουν οι ενισχυτές χωρίς να είναι βιδωμένοι στο ηχείο. Anyway, όπως είπα, κάθε πράγμα στο καιρό του. Τώρα ετοιμαζόμαστε για την αναζωογόνηση. Μετά, βλέποντας και κάνοντας!
Σε τρώει ο κ@λος σου, ή φτιάξε τα κρος με ποιοτικότερα υλικά ακριβώς με τις ίδιες τιμές ή άλλαξε ηχεία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Ειλικρινά δε σας καταλαβαίνω.

Πόσο πια σημαντικό είναι να κάνει μια τετράγωνη παραλληλόγραμμη τρύπα στο ηχείο και να χώσει μια πλάτη χυπεξ;

Πόσο δύσκολο νομίζετε ότι είναι;

10' δουλειά με μια σέγα δεν είναι..
Μετά βιδωνει ένα τετράγωνο κλειστό κουτί όσο χώρο πιάνει η πλάτη, και βιδωνει και την πλάτη, 10 βίδες άλλα 5 λεπτά δουλειά.

Τα παθητικά κρος πόσο σπουδαία πια νομίζετε ότι είναι; 2 εξαρτήματα όλα κι όλα. Αντικαθίστανται τέλεια στο ψηφιακό πεδίο, με μια ρύθμιση που θα πάρει περίπου ένα λεπτό.

Μια μέτρηση Ίου Ίου σε νιαρφιλντ και ον αξις, άλλα δύο λεπτά, φίλτρα διόρθωσης στο dsp άλλα 2 λεπτά.

20 λεπτά δουλειά είναι, απολύτως ασφαλή τα αποτελέσματα, και εφόσον οι πλάτες χυπεξ είναι φτηνότερες από τα ενισχυτικά στάδια που έχει, θα του βγει όχι μόνο τζάμπα, αλλά θα του μείνουν λεφτά στην τσέπη!

Για ποιο λόγο δυσκολεύεστε να καταλάβετε τα αυτονόητα, δε μπορώ να το χωνέψω. Χωρίς καθόλου να ξεπαραδιαστεί, θα έχει ενεργή διενίσχυση σε κάθε ηχείο, σε ένα ηχείο που ήδη του αρέσει! Και θα έχει άμεσα δυνατότητες DSP για βασικές ρυθμίσεις, εξόδους για σαμπ, τα πάντα όλα, στο χέρι.

Χωρίς λεφτά. Θα του περισσέψουν.

Σοβαρά τώρα, γιατί αντιδρατε; Τι φοβάστε; Μη χαθεί η εγγύηση; Ο χαρακτήρας του κατασκευαστή; Μη τυχόν χάσει τη δυνατότητα να παίζει με καλώδια ηχείων;

Άντε σας παρακαλώ..
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
@costas EAR ποιο το κόστος της προτεινόμενης μοντας; Όλα μέσα, ενισχυτικά, εργατικά κλπ.
Δεν έχει κοστολογια κρυφά, τίποτα, μόνο οι πλάτες.
Τέλος.
Δύο τρύπες να τα χώσεις, είναι αστείο.. και σέγα να μην έχεις, πας σε ένα φίλο που έχει.
Αν δε μπορείς να τα ρυθμίσεις, ένα καλιμπραρισμα από Καστρουνη.
Ωστόσο οι πλάτες χυπεξ συνδέονται με USB με ένα λάπτοπ, και είναι ηλιθιωδώς εύκολη η χρήση τους, πρέπει να είσαι εντελώς άσχετος με οτιδήποτε έχει σχέση με πισι και ήχο, για να μη τα καταφέρεις.
Αυτά..
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.100
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top