Το σύστημα του Wizzy

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Wizzy, πως θα προσθετες ακομα 2 υπογουφερ ? δεδομενου οτι το minidsp υποστηριζει μεχρι 4 μοναδες (2+2).. :unsure:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.873
Reaction score
20.364
Wizzy, πως θα προσθετες ακομα 2 υπογουφερ ? δεδομενου οτι το minidsp υποστηριζει μεχρι 4 μοναδες (2+2).. :unsure:
το πώς θα ενσωματωθούν στο υπάρχον set up κτλ, δεν είναι επί του παρόντος.
:)
Φαντάζομαι ότι εάν προχωρούσα στην αύξηση, θα άλλαζαν πολλά πράγματα στο υπάρχον set up - μαζί με αυτά και το miniDSP.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... μεινε οπως εισαι , πολυ παραπανω απο μια χαρα εισαι, αγοραζε δισκους ανακαλυψε νεα ειδη (ναι καλα το ειπες, το διαβασα αλλα μετα το ξεχασα).. 8-)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σκεφτομαι κι εγω σοβαρα να βαλω 2χ Temblor πισω μου, πισω απ τη θεση ακροασης μαζι με τα 2 υπαρχοντα εμπρος αλλα δε ξερω πως θα κατσει στ αληθεια, γιατι τα σημεια τοποθετησης ειναι σχετικα συγκεκριμενα, οποτε...
Σε αποτρέπω όπως είχα κάνει κάποτε και για τα Klipschorn...Εάν δεν υπάρχει ευχέρεια κατάλληλης τοποθέτησης για την ομαλότερη δυνατή απόκριση πλάτους στο συγκεκριμένο χώρο ανεξάρτητα από έξωθεν παρεμβάσεις λογισμικού,καμία επεξεργαστική αλχημεία δεν ανατρέπει τέτοια κατάσταση.Θυμήσου τον καλό μας Jio...
Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις!

Γνώσεις DSP επιπέδου @Bhutia δεν έχω και δεν προβλέπεται να αποκτήσω, Trinnov δεν έχω και δεν προβλέπεται να αποκτήσω, υπομονή έχω, αλλά την "ξοδεύω" σε άλλες ασχολίες. :biggrin:
Wizzy,ακόμα και ο ίδιος θ'αντιμετώπιζα με δέος το στάδιο ενσωμάτωσης 4 sub χωρίς εξελιγμένο επεξεργαστή για τη διαχείριση των επιμέρους τεμαχίων.Υπ'όψιν ότι στη δική μου εφαρμογή από το νήμα της διόρθωσης,είχε εμπλακεί στο εγχείρημα υποτυπώδης επεξεργασία από το ένα εκ των τεμαχίων και πάλι η ενσωμάτωση ήταν ζόρικη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
μεινε οπως εισαι
Γενικώς, ναι, συμφωνώ.

Ειδικώς, υπάρχουν για τον γουίζι 2 στάδια αναβάθμισης, πρώτα πρέπει να γίνει (αν γίνει) το πρώτο, και μετά ακολουθεί (αν και όποτε επιλέξει) το δεύτερο:

1. Αγοράζεις Trinnov altitude 16. Χωρίς να αλλάξεις τίποτε άλλο, το πιο εξελιγμένο σοφτγουερ του πλανήτη θα σε οδηγήσει σε πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

Θα εξοικονομήσεις χρήματα από την πώληση των προενισχυτικων βαθμίδων που διαθέτεις. Η οικονομική διαφορά, δεν είναι τόσο δα απαγορευτική..

2. Κρατάς τρινοβ και σαμπ, πουλάς οτιδήποτε άλλο, και πλακώνεσαι σε πολλαπλούς δορυφόρους Genelec, για το χώρο σου και τις αποστάσεις ακρόασης που έχεις υπεραρκούν τα 8" από τη σειρά ομοαξονικων "the ones", με κόστος 3 χιλιάρικα το τεμάχιο.

Αρχικά 7 τεμάχια για το κάτω επίπεδο, στη συνέχεια άλλα 4 για το ταβάνι.

21.000€ θα βγει το κάτω επίπεδο, 12.000€ το ταβάνι.

Θα εξοικονομήσεις χρήματα από την πώληση ηχείων και ενισχυτικων που διαθέτεις. Λογικά, τζάμπα θα σου βγει αυτό το στάδιο αναβάθμισης, μπορεί και να σου περισσέψουν λεφτά στην τσέπη, αν πουληθούν τα προηγούμενα σε νορμάλ τιμές.

Εκεί τελειώνει η κουβέντα, όσον αφορά το τμήμα του όντιο, για οποιαδήποτε χρήση.

Για το τμήμα του βίντεο, νομίζω μια μεγάλη τηλεόραση θα είναι επαρκής για το χώρο και την προβλεπόμενη απόσταση θέασης.

:party: :party: :party:


ΥΓ. Στο τέλος της δεύτερης αναβάθμισης, η διαφορά στο άκουσμα σε σχέση με το δικάναλο σετάπ που τώρα διαθέτεις, θα είναι τραγική, τρομακτική, γιγαντοτεράστια. Μιλάμε για πολύ σοβαρό ήχο, σε στάθμες ικανές να σου σπάσουν το κεφάλι. Στάθμες επιπέδου Στάθη, το πολυκάναλο με τα JBL που άκουσες, και ακόμα υψηλότερες. Ποιότητα, πέραν κάθε κριτικής.
Σε τόσο μικρό χώρο, τόσοι δορυφόροι τόσο υψηλού επιπέδου γύρω γύρω, θα σε οδηγήσουν σε ασύλληπτα μονοπάτια απόλαυσης.
Η δε κρουστική τους, σε χτύπημα ντραμς, σε μποτιές και τσαμπουκάδες, θα είναι εξωπραγματική.

Εδώ είσαι (βγαίνει και λευκό):


Το ηχείο προδιαγράφεται ως εξής:

Peak SPL ≥123 dB (per pair on top of console at 1 m with music material):o

Αν θες, μπορώ να υπολογίσω τι προβλεπόμενα max SPL θα έχεις με αυτό το immersive setup. Μιλάμε για κουλό νούμερο πάντως.. της τάξης των 135 ντεσιμπέλ, πρακτικά ατελείωτο.. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Επιπροσθετως ... ο σχεδιασμος του χωρου ειναι για την χρηση των μηχανηματων που εχει τωρα, οποτε αν παει σε υλοποιηση 21 ισως χρειαστει καπου επεμβαση και στο χωρο εκ νεου.. (κουβεντα να γινεται).. 8-)
πολυ μπλεξιμο, en joy ..
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
... ο σχεδιασμος του χωρου ειναι για την χρηση των μηχανηματων που εχει τωρα, οποτε αν παει σε υλοποιηση 21 ισως χρειαστει καπου επεμβαση και στο χωρο εκ νεου.. (κουβεντα να γινεται).. 8-)
πολυ μπλεξιμο, en joy ..
Όχι, ο χώρος είναι άριστος για οτιδήποτε.

Εντελώς άριστος. Ό,τι και να πετάξεις εκεί μέσα θα παίζει σωστά.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Δύο Sub ζήτησε ο άνθρωπος, και αν. :lolsign:
και του λεμε οχι! αυτο ειναι το πρωτοφανες.. 🐒

Όχι, ο χώρος είναι άριστος για οτιδήποτε.

Εντελώς άριστος. Ό,τι και να πετάξεις εκεί μέσα θα παίζει σωστά.
εκανα edit δεν το γραφω σε αντιθεση με αυτα που λεμε
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Δύο Sub ζήτησε ο άνθρωπος, και αν. :lolsign:
Επειδή η φαγούρα πάντα υπάρχει, γίνεται ανακατεύθυνση αυτής.

Οι στόχοι πρέπει να είναι ξεκάθαροι.
Έτσι, δε θα μπερδεύεται σε λάθος κατευθύνσεις πιθανών τζάμπα δήθεν αναβαθμίσεων.

Η κουβέντα είναι φιλολογικού ενδιαφέροντος, είναι γνωστό πως στα άμεσα σχέδια δεν τίθεται θέμα καμίας αναβάθμισης.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Ευχαριστω @costas EAR και @Bhutia ( μαρη που το θυμηθηκες τοοτε με το Klipschorn, πωω! ακομα το χω αχτι ομως, μια μερα ισως το δεις ξαφνικα χαχα! )
Σορρυ που καταχραζομαι το νημα του Wizzy, αλλα ως γνωστον το ξενο ειναι πιο γλυκο , πιο καλο, εχει μελλλι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Ευχαριστω @costas EAR και @Bhutia ( μαρη που το θυμηθηκες τοοτε με το Klipschorn, πωω! ακομα το χω αχτι ομως, μια μερα ισως το δεις ξαφνικα χαχα! )
Σορρυ που καταχραζομαι το νημα του Wizzy, αλλα ως γνωστον το ξενο ειναι πιο γλυκο , πιο καλο, εχει μελλλι.
Στο ποστ #1985 είσαι και συ, όσον αφορά τα επόμενα στάδια αναβάθμισης, αν και όποτε αυτά αποφασιστούν.

Αν όμως πας σε Genelec, λόγω μεγάλου χώρου και μεγάλης απόστασης ακρόασης, τουλάχιστον η εμπρός τριάδα για σένα θα πρότεινα να είναι τα 10" ones, αυτά στο 5-χιλιαρο έκαστο, και βεβαίως θα πρέπει να συνοδευτούν στο δικό σου μεγάλο χώρο, με το μεγάλο σαμπ της φίρμας, ένα, εκεί κέντρο μπροστά, σε επαφή με τον εμπρός τοίχο.

Ένα σαμπ, κοστίζει όσο 2 δορυφόροι περίπου. Πολύ καλή αναλογία. Βάζεις και όσους δορυφόρους θες μετά.
Μεγάλος χώρος, μεγάλο σαμπ.

Ναι, ένα. I know..
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δεν θα δώσω συνέχεια στο ερωτηματικό,όχι επειδή θα το αγνοούσα - κάθε άλλο - αλλά επειδή η απορία θα έχει ήδη διαλευκανθεί για όποιον διαβάσει το δεύτερο μισό στο δικό σου νήμα...Κανονικά δεν βρίσκω λόγο να εκφέρεται καν ερωτηματικό πάνω στο σχόλιο.
 




P

PMC

Guest
Δεν θα δώσω συνέχεια στο ερωτηματικό,όχι επειδή θα το αγνοούσα - κάθε άλλο - αλλά επειδή η απορία θα έχει ήδη διαλευκανθεί για όποιον διαβάσει το δεύτερο μισό στο δικό σου νήμα...Κανονικά δεν βρίσκω λόγο να εκφέρεται καν ερωτηματικό πάνω στο σχόλιο.

φιλοι μου,
ασχοληθητε με τα προβληματά σας και μην ενοχλητε κόσμο δίχως αφορμή .

ευχαριστω.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
φιλοι μου,
ασχοληθητε με τα προβληματά σας και μην ενοχλητε κόσμο δίχως αφορμή .

ευχαριστω.
Παρομοίως - σε ό,τι έχει να κάνει με περιττά ερωτηματικά.:sneaky:
Οι λόγοι είναι κατά κανόνα σπανιότεροι από τις...αφορμές.
Παρακαλώ.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.873
Reaction score
20.364
Άσε με... Σκέφτομαι πολύ καιρό τώρα να το κάνω 2.0μ. Μετά σκέφτομαι όλη τη διαδικασία (μετακίνηση ηχείων, υπολογισμός γωνιών toe in κτλ κτλ κι όλα αυτά με δεύτερο άτομο γιατί μόνος μου είναι αδύνατον) και μετά ότι πρέπει να τα κάνω όλα από την αρχή (μετρήσεις κτλ) και με πιάνει σύγκρυο.
γιατι πιστεύεις ότι θα αλλάξει κάτι?
Δεν είμαι 100% σίγουρος ότι θα αλλάξει κάτι, θα το διερευνήσω σε επόμενο post.:)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top