Πώς τον πίνεις τον καφέ σου ;

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
Σχεδόν πάντα διπλό εσπρέσο σκέτο, σπίτι και έξω *. Ο καφές είναι για μένα χόμπι, όπως ο ήχος και η εικόνα, οπότε θέλει χρήμα και ψάξιμο. Τα τελευταία 20 χρόνια έχω αφιερώσει πολύ διάβασμα, έχω αλλάξει εξοπλισμό σπιτιού αρκετές φορές, έχω κάνει φίλους εισαγωγείς και καφεκόπτες, έχω πάει ταξίδια στο εξωτερικό για δοκιμές καφέ.

Στο δίπλα νήμα υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες για το χόμπι μας.

* Όταν είμαι κάπου που δεν υπάρχει καλός καφές, βάζω λίγη ζάχαρη για να μετριάσω την άσχημη γεύση συγκριτικά με τα στάνταρ μου.

Το πρόβλημα που δημιουργείται με τη συνεχή αναζήτηση είναι ότι μας κάνει ακραία εκλεκτικούς, ειδικά όταν ο χαρακτήρας μας έχει προδιάθεση για τελειομανία. Προσωπικά, ικανοποιούμαι πολύ δύσκολα σε καφέ και φαγητό, όπως και σε 2-3 άλλες ασχολίες μου. Το αποτέλεσμα το περιγράφει πολύ ωραία ο ειδήμων James Hoffman:

Πατησα like καμια δεκαρια φορες like unlike like unlike like unlike, και like τελικα απο την χαρα μου για την ιδια αποψη και βιωματα μου μοιραζομαστε.


View attachment 192242

- μέτριο με γάλα ... σταθερά μειούμενο με τό πέρασμα τής ημέρας

- τό πρωί είναι ήδη έτοιμος μαζί με τσιγάρο , για να μήν αρχίσω τά "ευχολόγια" ... μετά κάπως καλυτερεύω , και λέω καμιά καλημέρα

... κρύο , χειμώνα / καλοκαίρι
Εχεις την καλυτερη brika σαν εταιρια κατασκευης ,και αν ειναι αυτη που βγαζει δυο διπλους ,ειναι και αυτη που εχει τα καλυτερα αποτελεσματα γευσης. Μου φτιαχνει καλος φιλος τα καλοκαιρια καφεδακι κρυο με μια ιδια και ειναι super.Επισης εχεις βρει και τον εναν απο του δυο καταλληλοτερους καφεδες για αυτη την μεθοδο παρασκευης(αυτος και ο κοκκινος lavazza)γιατι ειναι κομμενοι για χρηση με brika,εχει και το σχετικο συμβολο επανω στο κουτι του.
 

Μηνύματα
562
Reaction score
590
«Εξαρτημένος» από τον καφέ από μικρή ηλικία, έζησα όλη την έξαρση της συνήθειας του φραπέ και του νες με γάλα. Έχoντας μια πρώτη αμφιλεγόμενη εμπειρία με εσπρέσο στην ηλικία των 20 (ήπια έναν διπλό στις 7 το απόγευμα και το βράδυ δεν με έπαιρνε ο ύπνος με τίποτα, κοιμήθηκα 7 το πρωί) και, παρότι μπορεί να μην ήταν αυτός υπεύθυνος για την αϋπνία μου, ενοχοποίησα τον εσπρέσο ως δυνατό καφέ που πρέπει να αποφεύγω.

Κάποια στιγμή, στα 40 πλέον, αποδέχθηκα ένα κέρασμα εσπρέσο και ευτυχώς που το έκανα, όπως ευτυχώς που παράλληλα σταμάτησα τον στιγμιαίο που μου τσίτωνε τα νεύρα.

17 χρόνια από αυτή την δεύτερη εμπειρία εσπρέσο, ο συγκεκριμένος τύπος καφέ έχει καθιερωθεί στην καθημερινότητά μου δύο φορές την ημέρα, μεσημέρι και απόγευμα, ενώ το πρωί συνηθίζω ελληνικό, αγορασμένο από τη ΄Γωνιά του καφέ’, που αν και είναι σε άβολο για μένα σημείο, κάπου στο κέντρο της Αθήνας, δεν έχει αντίπαλο ως προς το προσωπικό κριτήριο γεύσης.

Αναφορικά με τις επιλογές εσπρέσο, προτιμώ Illy χύμα (καμία σχέση με τον Illy κονσέρβας σουπερ μάρκετ) ή Coffee del Doge από τον Λουμίδη στην Κηφισιά ή κάποιους μονοποικιλιακούς, με προτίμηση σε Κόστα Ρίκα.

Ως προς τον τρόπο παρασκευής, χρησιμοποιώ ηλεκτρικές εσπρεσιέρες. Έχω και δύο απλές, αλλά, sorry, δεν…

Και πάντα σκέτος, είτε ελληνικός είτε εσπρέσο.

Εκείνο που με δυσκολεύει είναι όταν βρίσκομαι εκτός σπιτιού και το μόνο που μπορεί να βρω είναι μαγαζί που χρησιμοποιεί Ηausbrand: εκεί την πάτησα, γιατί είναι ο μόνος που δεν μπορώ να πιω.
 


Μηνύματα
6.567
Reaction score
5.135
Πώς εξηγείται που δεν με πιάνει εμένα ο καφές;

Ακούω ιστορίες, που δεν πίνει ο άλλος μετά τις 7 το βράδυ καφέ, γιατί δεν θα μπορεί να κοιμηθεί το βράδυ, και απορώ.

Εγώ και διπλό καφέ να πιω, αμέσως μπορώ να γείρω και να κοιμηθώ.
Το πρωί επίσης, είτε πιω είτε δεν πιω, το ίδιο είναι.
Αυτό που λένε, να πιω έναν καφέ να ανοίξει το μάτι μου, δεν καταλαβαίνω καν τι σημαίνει.
 

Μηνύματα
1.414
Reaction score
2.536
Πώς εξηγείται που δεν με πιάνει εμένα ο καφές;

Ακούω ιστορίες, που δεν πίνει ο άλλος μετά τις 7 το βράδυ καφέ, γιατί δεν θα μπορεί να κοιμηθεί το βράδυ, και απορώ.

Εγώ και διπλό καφέ να πιω, αμέσως μπορώ να γείρω και να κοιμηθώ.
Το πρωί επίσης, είτε πιω είτε δεν πιω, το ίδιο είναι.
Αυτό που λένε, να πιω έναν καφέ να ανοίξει το μάτι μου, δεν καταλαβαίνω καν τι σημαίνει.
Η δράση της καφεϊνης όπως και πολλών διεγερτικών διαφέρει σημαντικά σε κάθε άνθρωπο, με τα άτομα που έχουν γαλάζια μάτια και ξανθά μαλλιά να είναι συνήθως πιο ευαίσθητα στη δράση τους, ενώ ακολουθούν την "κλίμακα του 24", δηλαδή κάποιος μπορεί να θέλει 1 mg και κάποιος άλλος 24 mg για να έχουν το ίδιο αποτέλεσμα, άρα είναι πολύ μεγάλο το εύρος για τον καθένα. Αυτό από μόνο του εξηγεί γιατί άλλος μπορεί με έναν καφέ να μην κλείσει μάτι όλη νύχτα και κάποιος άλλος να πίνει καφέ το βράδυ και να πέφτει ξερός για ύπνο.
Επίσης, πολύ σημαντικό είναι το γεγονός ότι η καφεϊνη έχει πολύ μεγαλύτερη επίδραση σε κάποιον "καινούργιο" που ξεκινά να πίνει καφέ, ενώ μειώνεται αισθητά με την καθημερινή κατανάλωσή της και χρειάζεται επιπλέον ποσότητα κάθε φορά για να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα. Από ένα σημείο και μετά αφενός δεν έχει νόημα, αφετέρου υπάρχει κίνδυνος "εξάντλησης" των αδρενουποδοχέων, αν θυμάμαι καλά το όριο είναι περίπου στα 5-6 φλυτζάνια καφέ ημερησίως.
 

Μηνύματα
1.002
Reaction score
1.163
Πώς εξηγείται που δεν με πιάνει εμένα ο καφές;

Ακούω ιστορίες, που δεν πίνει ο άλλος μετά τις 7 το βράδυ καφέ, γιατί δεν θα μπορεί να κοιμηθεί το βράδυ, και απορώ.

Εγώ και διπλό καφέ να πιω, αμέσως μπορώ να γείρω και να κοιμηθώ.
Το πρωί επίσης, είτε πιω είτε δεν πιω, το ίδιο είναι.
Αυτό που λένε, να πιω έναν καφέ να ανοίξει το μάτι μου, δεν καταλαβαίνω καν τι σημαίνει.
Εμενα με εχει παρει ο υπνος στη μεση του καφε!
 



Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.184
Reaction score
27.660
Πώς εξηγείται που δεν με πιάνει εμένα ο καφές;

Ακούω ιστορίες, που δεν πίνει ο άλλος μετά τις 7 το βράδυ καφέ, γιατί δεν θα μπορεί να κοιμηθεί το βράδυ, και απορώ.

Εγώ και διπλό καφέ να πιω, αμέσως μπορώ να γείρω και να κοιμηθώ.
Το πρωί επίσης, είτε πιω είτε δεν πιω, το ίδιο είναι.
Αυτό που λένε, να πιω έναν καφέ να ανοίξει το μάτι μου, δεν καταλαβαίνω καν τι σημαίνει.
Εσύ είσαι από τους πολύ τυχερούς!
 

Μηνύματα
6.567
Reaction score
5.135
Τυχερός που δεν το θεωρώ απαραίτητη ανάγκη εννοείς;
Μια εξάρτηση λιγότερη κακό δεν είναι σίγουρα. Βλέπω κόσμο που υποφέρει αν δεν πιει τον πρωινό του ή απογευματινό του καφέ.

Από την άλλη, καλό θα ήταν να με έπιανε, για να καταλάβαινα πώς είναι να ανοίγει το μάτι σου με δυο ρουφηξιές.

Φραπέ πίνω μια κουταλιά της σούπας καφέ, λίγη ζάχαρη και πολύ γάλα.
Τον χειμώνα διπλό cappuccino latte σκέτο.
Όποτε θυμάμαι όμως, για τη γεύση και μόνο, όχι ντε και καλά καθημερινά, δεν με πιάνει είπαμε. Και σοκολάτα να ήταν το ίδιο μου κάνει.
Με τρία διπλοφουρνιστά μπισκότα με ξηρούς καρπούς εντάξει είμαι, όποιο κι αν είναι το ρόφημα :)

 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.377
- πιστεύω πως ο καφές με ζάχαρη είναι πιο δυνατός ... ο εγκέφαλος καίει γλυκόζη
 



Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.228
παιδί του Φραπέ .
Ξεκίνησα από φραπέ γαλακτομπούρεκο στα μικράτα μου , και το έφτασα χρόνο με το χρόνο στην κοφτή κουταλιά του γλυκού στο σήμερα . Πάντα με λίγο γάλα .
Από κάποια στιγμή και μετα , Αυστηρά ένα καφέ την ημέρα .
Τον Ιούλιο με παγωμένο νερο , τον Αύγουστο με 3 παγάκια και τον υπόλοιπο χρόνο ζεστό .
Ενίοτε όταν βγαίνω θα δοκιμάσω τον καφέ του συνομιλητή μου με την φράση " κάντε τους δύο παρακαλώ " .
Εξ ου και η photo με τον φραπέ .
-
1608622122163.png


-
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
σημερα ξαναζεσταμενο γαλλικο στα μικροκυμματα, θα εβαζα και ζαχαρη αλλα εχει τελειωσει πριν χρονια, και εχω μια κλειστη συσκευασια, αλλα δεν την ανοιγω πρωινιατικα και δεκεμβρη κιολας - αστο ετσι πιεστο μαιμου ... :coffee: 🐒
16086229900411597269781.jpg
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.410
Reaction score
94.013
Αν είμαι μαζί με τον @Dretman, μπορεί να του κάνω το χατήρι και να το γυρίσουμε σε μπύρες.
Μόνο με κομμουνιστές πίνεις μπύρες εσύ; :rolleyes:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.184
Reaction score
27.660
Τυχερός που δεν το θεωρώ απαραίτητη ανάγκη εννοείς;
Μια εξάρτηση λιγότερη κακό δεν είναι σίγουρα. Βλέπω κόσμο που υποφέρει αν δεν πιει τον πρωινό του ή απογευματινό του καφέ.

Από την άλλη, καλό θα ήταν να με έπιανε, για να καταλάβαινα πώς είναι να ανοίγει το μάτι σου με δυο ρουφηξιές.

Φραπέ πίνω μια κουταλιά της σούπας καφέ, λίγη ζάχαρη και πολύ γάλα.
Τον χειμώνα διπλό cappuccino latte σκέτο.
Όποτε θυμάμαι όμως, για τη γεύση και μόνο, όχι ντε και καλά καθημερινά, δεν με πιάνει είπαμε. Και σοκολάτα να ήταν το ίδιο μου κάνει.
Με τρία διπλοφουρνιστά μπισκότα με ξηρούς καρπούς εντάξει είμαι, όποιο κι αν είναι το ρόφημα :)

Είσαι τυχερός που δεν έχεις εθιστεί και όταν πέφτεις να κοιμηθείς, ακόμη και μετά από καφέ, κοιμάσαι.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.112
Reaction score
124.681
Εδώ και περίπου μια 10-ετια, καφέ ευχαριστιεμαι μόνο στο σπίτι μου, όπου έχω τους κόκκους εσπρέσσο που επιθυμώ, τους τρίβω όσο λεπτά πρέπει ώστε όταν πατηθούν με τη δύναμη που πρέπει να κάνουν το χρόνο που πρέπει για να βγει ο διπλός εσπρέσσο, τον οποίον θα πιω χωρίς ζάχαρη, και όποιος έρχεται σπίτι μου και ζητάει ζάχαρη θα αντιμετωπίσει ένα τέρας.

Καταλαβαίνω από τη γεύση πότε πρέπει να καθαρίσω τα άλατα στην καφετέρια, χρησιμοποιώ νερό θεονη και κόκκους κυρίως Αιθιοπίας, εκεί είναι το γούστο μου, αν και δε παύω να δοκιμάζω περιστασιακά διάφορες μικροφαρμες και ο,τι βρω κυρίως στην τοπική αγορά.

Οι καφέδες έξω είναι για το ανάθεμα, τις περισσότερες φορές που θα πάω σε καφετέρια δε θα καταφέρω να τον πιω ένα καφέ. Έχω βρει 2-3 που απλώς πίνονται σε κρύο εσπρέσσο σκέτο, και αν χρειαστεί παίρνω τέτοιους, με το ρομπουστα να κάνει μπαμ, αλλά δε γίνεται αλλιώς το κρύο, έναν μάλιστα του έμαθα και πως να το φτιάχνει, γιατί το έφτιαχνε σα φραπέ.

Έχει πολύ διάβασμα το χόμπι του καφέ, όπως είπε ο εξ, αλλά άμα μπεις στον κόσμο αυτό, του πραγματικά σωστού εσπρέσσο, δεν υπάρχει επιστροφή.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.370
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top