Roger Waters

TGD

Μηνύματα
6.980
Reaction score
7.065
Όχι, έχει αναφερθεί το θέμα στην προηγούμενη σελίδα για το imaging των ηλεκτροστατικών.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
View attachment 157551

Τύφλα να'χει το q....

Εδώ είναι το ριάλ θινγκ... ;)


Το άλμπουμ κινείται γύρω από την ιδέα ενός πιθήκου να αλλάζει τυχαία κανάλια στην τηλεόραση, αλλά διερευνά πολλά πολιτικά και κοινωνικά θέματα, συμπεριλαμβανομένων κριτικών του πρώτου πολέμου του Κόλπου στο “The Bravery of Being Out of Range” και “Perfect Sense”

 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
τωρα πρεπει να παω να το αγορασω (επειδη ειμαι πσοναρα και αγοραζω δισκους με μαιμουδες στο κσωφυλλο) ? 🐒
πχοιον να βαλουμε να μου το κανει δωρο? 8-)
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
θα βαλουμε δωρα χριστουγεννων ζητηση ... 🐒
κσερουμε κανενα χαλιεντα να το εχει 2-3 κοπιες να μου δωσει τη μια?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Η πολυκαναλη έκδοση του δίσκου, είναι ένα αριστούργημα.

Η δικαναλη, βασίζεται σε ειδικά φίλτρα που παίζουν με τις φάσεις, ούτως ώστε σε ένα άριστα στημένο στο πεδίο του χρόνου δικάναλο σεταπ, να αντιλαμβάνεσαι ήχους να έρχονται και από τα πλάγια, αλλά και από πίσω σου.

Προφανώς, αυτό το παιχνίδι των κατευθύνσεων ηχητικής πληροφορίας, είναι πλέον σαφές και άρτια υλοποιημένο στην πολυκαναλη έκδοση του έργου.

Ο αλγόριθμος q sound, πλέον έχει εγκαταληφθεί, καθώς κυκλοφορούν ευρέως ένα σωρό σύγχρονα πολυκαναλα φορμά υψηλών προδιαγραφών. Ωστόσο υπήρξαν συνολικά περί τα 60 άλμπουμ που τον χρησιμοποίησαν, και λίγα φιλμ κινηματογράφου:

Over 60 albums feature QSound processing. Some notable examples include:

The Immaculate Collection by Madonna (1990)
Power of Love by Luther Vandross (1991)
Prisoners in Paradise by Europe (1991)
The Soul Cages by Sting (1991)
Spellbound by Paula Abdul (1991)
Help Yourself by Julian Lennon (1991)
Parallels by Fates Warning (1991)
Amused to Death by Roger Waters (1992)
Whaler by Sophie B. Hawkins (1994)
A Live One by Phish (1995)
Pulse by Pink Floyd (1995)
Broken China by Rick Wright (1996)
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
αυτος εδω ο υποπτος αυστραλος δεν ξερω τι εχει βγαλει σε πολυκαναλο.. (βεβαια τον εχω δει-και-ακουσει ζωντανα σε 5καναλο)
Solo organ
Akousma Festival
Paris, 2019

This is a short interview/report on my commission from the GRM for the Akousma Festival. Entitled Interlinear, the piece is for the acousmonium (a 48-channel speaker orchestra designed by François Bayle) and Hammond B3 organ with Leslie speaker cabinet. I performed it at the Maison de la Radio in Paris, where it was recorded and later broadcast.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
απο πιο καναλι βγαινει η κιθαρα? γιατι ο Ροτζερ παιζει κιθαρα? ποιος του ειπε οτι μπορει να κανει οτι θελει ?
καλο ειναι, αν κανεις τα στραβα ματια(αυτια) για τη κιθαρα-ειδικα στα σολο δεν υποφερεται (εχω αλλεργια σε τετοια παιξιματα) ... 🐒
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Η πολυκαναλη έκδοση του δίσκου, είναι ένα αριστούργημα.

Η δικαναλη, βασίζεται σε ειδικά φίλτρα που παίζουν με τις φάσεις, ούτως ώστε σε ένα άριστα στημένο στο πεδίο του χρόνου δικάναλο σεταπ, να αντιλαμβάνεσαι ήχους να έρχονται και από τα πλάγια, αλλά και από πίσω σου.

Προφανώς, αυτό το παιχνίδι των κατευθύνσεων ηχητικής πληροφορίας, είναι πλέον σαφές και άρτια υλοποιημένο στην πολυκαναλη έκδοση του έργου.

Ο αλγόριθμος q sound, πλέον έχει εγκαταληφθεί, καθώς κυκλοφορούν ευρέως ένα σωρό σύγχρονα πολυκαναλα φορμά υψηλών προδιαγραφών. Ωστόσο υπήρξαν συνολικά περί τα 60 άλμπουμ που τον χρησιμοποίησαν, και λίγα φιλμ κινηματογράφου:

Over 60 albums feature QSound processing. Some notable examples include:

The Immaculate Collection by Madonna (1990)
Power of Love by Luther Vandross (1991)
Prisoners in Paradise by Europe (1991)
The Soul Cages by Sting (1991)
Spellbound by Paula Abdul (1991)
Help Yourself by Julian Lennon (1991)
Parallels by Fates Warning (1991)
Amused to Death by Roger Waters (1992)
Whaler by Sophie B. Hawkins (1994)
A Live One by Phish (1995)
Pulse by Pink Floyd (1995)
Broken China by Rick Wright (1996)

Σημειωτεον, σε παρακαλω, να υπενθυμισω πως καποιοι αυτα τα φιλτρα και το Q sound , το εχουν στο συστημα τους σε ΟΛΑ τα τραγουδια, σε οτι αναπαραγεται, ακομα και χωρις να υπαρχει το Q sound !

Θαυμα??

:tongue: 8-)
 



Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.111
Και στο λάιβ στην Μαλακάσα που έπαιξε πέραν των άλλων και ολόκληρο το Animals, ήχοι έρχονταν από παντού και όχι μόνο από μπροστά..
 



Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.111
Όσο τεράστιος κ αν ήταν ο Syd ..
Νομίζω δεν θα είχαν μεγαλουργήσει σε τέτοιο βαθμό οι Pink Floyd αν είχε μείνει στην μπάντα.

ποτε καλε ?! το 2006 ειχα παει..( το ειχα ξεχασει αυτο το λαιβ.. 8-))
Τότε, 2006 πρέπει να ήταν.. 2 φορές εκεί τον έχω δει και άλλη μία στο Λονδίνο στο Ο2 σε
Τhe Wall / In the Flesh φάση.. τρομερά πράγματα, μάλλον περιττό να προσθέσω.
 


Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Βλέπω ότι δεν είμαστε λίγοι οι παρόντες στην Μαλακάσα...The Dark Side of the Μoon
Οπτικοακουστικό υπερθέαμα (χαλάλι το περπάτημα στο πήγαινε έλα)
Η παραγωγή ήταν στημένη όπως πρέπει να είναι στο live, ελικόπτερα πάνω από τα κεφάλια μας, τα δέντρα να μας μιλάνε από παντού, εκρήξεις, φώτα, δέσμες, φλόγες, λάμψεις και εμείς στο επίκεντρο με όλες τις αισθήσεις σε υπερδιέγερση!!!
360 μοίρες πραγματικής απόλαυσης με περιεχόμενο που έτσι κι αλλιώς λατρεύαμε!!!:focus::dance2::dance::gamer::dontmentionit::gamer::party:
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Είχαμε πάει αργά (γυναίκες ρε φίλε, γυναίκες), πάρκαρα στον απέναντι λόφο, τρέξαμε 12 λεπτά μέχρι να φτάσουμε ενώ είχε ήδη αρχίσει. Μέσα στο χαμό βρήκα 4 γνωστούς από διαφορετικές παρέες. Φεύγοντας κάναμε 35 λεπτά για να φτάσουμε ξανά στο αμάξι και 1,5 ώρα μέχρι να φτάσουμε πίσω στο Γαλάτσι (τότε - γυναίκες ρε φίλε, γυναίκες).

Μόνο για το DSOTM θα πήγαινα στο Terravibe (ισχύει, δεν είχα πάει πρωτύτερα και δεν ξαναπήγα έκτοτε).
 


TGD

Μηνύματα
6.980
Reaction score
7.065
Δεν νομίζω ότι το ξέρετε, αλλά ο Roger Waters έχει σπίτι στο Πήλιο, στον Κάλαμο, 40 χρόνια τώρα.

Μια μέρα ήταν σε ένα ταβερνάκι της περιοχής και μαζεύτηκαν και πολλοί άλλοι συνταξιούχοι ξένοι που ζουν στο Πήλιο. Έπιασαν την κουβέντα, γερά ποτήρια, κατέβαιναν τα τσίπουρα...
- Τι δουλειά κάνεις;
- Μουσικός είμαι παιδιά, παίζω μπάσο.
- Σε κανά συγκρότημα;
- Ναι, στους Pink Floyd.
- Χέσε μας ρε μεγάλε, κι εγώ είμαι ο Jim Morrison!

Πάντως όταν εμφανίζονται οι fan στο σπίτι του, ο ίδιος λέει ότι είναι ο κηπουρός!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.075
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top