Barista Corner

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Εννοείται ότι το όποιο αποτέλεσμα θα είναι μόνο για φίλτρου καφέ. Το πλεονέκτημα του (καλού) μύλου δεν είναι μόνο το πόσο λεπτά αλέθουμε αλλά και η ομοιογένεια του τριμμένου καφέ. Αν τα σωματίδια έχουν ποικίλο μέγεθος το ρόφημα θα είναι στο περίπου.
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
Για εσπρεσιερα τα θέλω
Έχω μια παπάρια που αλεθει ξηροκαρπια στο kenwood αλλά βλέπω να τα επιστρέφω
 






Μηνύματα
2.088
Reaction score
5.453
Πως και δεν πηρες απο panama τον ninety plus που ειχε σε προσφορα;
 
Last edited:

Μηνύματα
853
Reaction score
2.952
Τελευταίο καφεδάκι για φέτος. Καλή χρόνια να έχουμε και υγεία πάνω απ'όλα!

IMG_7296D.JPG
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Η εσπρεσιέρα μου φρόντισε να πάθε κάτι σήμερα μετά από 16 χρόνια λειτουργίας. Θα περιμένω μέχρι τη Δευτέρα να την πάω service και αν δεν φτιάχνεται (ή είναι ασύμφορο οικονομικά) θα φέρω μια ίδια που έχω αφήσει στο σπίτι του πατέρα μου στο χωριό και δεν τη χρησιμοποιήσε σχεδόν ποτέ και ευελπιστώ να μου δουλέψει 15 χρόνια ακόμα :).
Και η μία και η άλλη λύση όμως θα πάρουν χρόνο λόγω των γνωστών καταστάσεων.
Οπότε πρέπει να μπει ένα interim plan σε εφαρμογή για το ενδιάμεσο. Για αύριο θα τη βγάλουμε με τσαϊ.

Μεθαύριο που θα ανοίξουν τα μαγαζιά να πάω να πάρω:
α) μια τύπου νεσπρεσο, βλέπω ότι φτάνουν κοντά στα 60-70 η φθηνότερη
β) μια κλασική φίλτρου;
γ) να μείνω με την τσαγιέρα μου;

Ότι αγοραστεί, καλώς εχόντων των πραγμάτων, σύντομα θα παροπλιστεί, για αυτό σκέφτηκα τη φίλτρου για να τη δηλώσω στο κεφάλι μου ως δεύτερη μηχανή διαφορετικού καφέ.
Από την άλλη η νεσπρεσιέρα μπορεί να πάει στο χωριό όταν πάρω την άλλη και να υπάρχει εκεί για καφέ όποτε κατεβαίνουμε. Το μόνο που με προβληματίζει με κάτι νεσπρεσιέρες που έχω δουλέψει είναι ότι εγώ τον "παίρνω" λούγκο και για να βγει ανθρώπινος χαλάω τουλάχιστον 3 κάψουλες. Αλλά φαντάζομαι σε αυτό δεν υπάρχει λύση.
Τέλος πάντων, αν έχετε κάποιες προτάσεις για τα α, β, που να είναι οικονομικές και αξιοπρεπείς γράψτε τις να αρχίσω το ψάξιμο.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Η εσπρεσιέρα μου φρόντισε να πάθε κάτι σήμερα μετά από 16 χρόνια λειτουργίας. Θα περιμένω μέχρι τη Δευτέρα να την πάω service και αν δεν φτιάχνεται (ή είναι ασύμφορο οικονομικά) θα φέρω μια ίδια που έχω αφήσει στο σπίτι του πατέρα μου στο χωριό και δεν τη χρησιμοποιήσε σχεδόν ποτέ και ευελπιστώ να μου δουλέψει 15 χρόνια ακόμα :).
Και η μία και η άλλη λύση όμως θα πάρουν χρόνο λόγω των γνωστών καταστάσεων.
Οπότε πρέπει να μπει ένα interim plan σε εφαρμογή για το ενδιάμεσο. Για αύριο θα τη βγάλουμε με τσαϊ.

Μεθαύριο που θα ανοίξουν τα μαγαζιά να πάω να πάρω:
α) μια τύπου νεσπρεσο, βλέπω ότι φτάνουν κοντά στα 60-70 η φθηνότερη
β) μια κλασική φίλτρου;
γ) να μείνω με την τσαγιέρα μου;

Ότι αγοραστεί, καλώς εχόντων των πραγμάτων, σύντομα θα παροπλιστεί, για αυτό σκέφτηκα τη φίλτρου για να τη δηλώσω στο κεφάλι μου ως δεύτερη μηχανή διαφορετικού καφέ.
Από την άλλη η νεσπρεσιέρα μπορεί να πάει στο χωριό όταν πάρω την άλλη και να υπάρχει εκεί για καφέ όποτε κατεβαίνουμε. Το μόνο που με προβληματίζει με κάτι νεσπρεσιέρες που έχω δουλέψει είναι ότι εγώ τον "παίρνω" λούγκο και για να βγει ανθρώπινος χαλάω τουλάχιστον 3 κάψουλες. Αλλά φαντάζομαι σε αυτό δεν υπάρχει λύση.
Τέλος πάντων, αν έχετε κάποιες προτάσεις για τα α, β, που να είναι οικονομικές και αξιοπρεπείς γράψτε τις να αρχίσω το ψάξιμο.

Αν αγόραζα σήμερα εφεδρική μηχανή για γρήγορο καφέ μάλλον θα έπαιρνα illy. Αρχίζουν από 69 ευρώ.
Απλά πας σε άλλο στρατόπεδο όσον αφορά τους καφέδες.
 


Μηνύματα
630
Reaction score
534
θενκς, τι εννοάς; είναι διαφορετικές κάψουλες και παίρνει μόνο αυτές;
Παίρνει αυτές:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Παίρνει αυτές:
και αυτές τις βρίσκω μόνο από την πηγή ή κυκλοφορούν και στα σούπερ μαρκετς;
είναι πιο φθηνή ή πιο ακριβή η δόση της illy;
υπερέχει σοβαρά έναντι των νεσπρεσο;

για πείτε καλέ που τα γνωρίζετε καλά
 

Μηνύματα
630
Reaction score
534
Γούστα είναι αυτά. Για μένα είναι σαφώς καλύτερη η ποιότητα. Έχει διάφορες ποικιλίες.
Πωλούνται σε όλα τα σούπερ μάρκετ.
Είναι ακριβότερες, περίπου 0,50-0,52€ η μία.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
και αυτές τις βρίσκω μόνο από την πηγή ή κυκλοφορούν και στα σούπερ μαρκετς;
είναι πιο φθηνή ή πιο ακριβή η δόση της illy;
υπερέχει σοβαρά έναντι των νεσπρεσο;

για πείτε καλέ που τα γνωρίζετε καλά
Οι Iperespresso κυκλοφορούν στα σούπερ μάρκετ, και είναι ελαφρά πιο ακριβές από τις Nespresso, αλλά έχουν και μεγαλύτερη ποσσότητα καφέ. Οι ποικιλίες είναι λιγότερες, αλλά ρεαλιστικά παραπάνω από τις μισές Nespresso δεν θα τις κοιτάξεις καν.
Και εγώ για κάψουλες έχω προτιμήσει Illy Iperespresso, αλλά πρόσφατα κυκλοφόρησαν και κάψουλες Illy για Nespresso, που δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω.

edit: ίσως σε ενδιαφέρει ότι έχει έτοιμη κάψουλα "lungo" με πιο χαλαρό ταμπονάρισμα, για να μην κάνεις πολύ μακριά εκχύλιση. Σε κάθε περίπτωση, θα πρότεινα try before you buy ;).
 
Last edited:

Μηνύματα
630
Reaction score
534
Προσωπικά, το μειονέκτημα που βρίσκω είναι ότι οι συσκευασίες των 21 καψουλών είναι μεν αεροστεγώς κλεισμένες, αλλά όχι και οι κάψουλες.
Δηλαδή εάν θέλεις να καταναλώσεις τις κάψουλες σε μικρό χρονικό διάστημα (μια εβδομάδα το πολύ, τότε παίρνεις αυτήν την συσκευασία. Διαφορετικά, εάν δεν κάνεις μεγάλη κατανάλωση ή θέλεις να χρησιμοποιείς πολλές ποικιλίες, τότε η χρήση καψουλών σε ατομική συσκευασία είναι μονόδρομος:
Σε κάποια καταστήματα (σίγουρα αυτό που ψωνίζω εγώ: https://www.espressobox.gr) μπορείς να αγοράσεις κιβώτιο 100 καψουλών, με διαφορετικά είδη καφέδων στην τιμή των 50 €. Έτσι μπορείς να έχεις και διαφορετικές ποικιλίες και σε ατομικές σφραγισμένες συσκευασίες.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
ίσως σε ενδιαφέρει ότι έχει έτοιμη κάψουλα "lungo" με πιο χαλαρό ταμπονάρισμα, για να μην κάνεις πολύ μακριά εκχύλιση.
ναι το είδα αυτό, το λέει φίλτρου αν δεν κάνω λάθος και μου κέντρισε πολύ το ενδιαφέρον!

Βρε το παλιόπαιδο τον Alex φωτιές που μας έβαλε βραδιάτικο :laugh:
Αν αγόραζα σήμερα εφεδρική μηχανή για γρήγορο καφέ μάλλον θα έπαιρνα illy. Αρχίζουν από 69 ευρώ.
Απλά πας σε άλλο στρατόπεδο όσον αφορά τους καφέδες.
αυτή εδώ που την έχει 30 ευρώ ακριβότερα (αλλά πολύ πιο ακριβή χωρίς την έκπτωση) αξίζει τα παραπάνω της; τι παραπάνω δίνει, μόνο design; θα τις έχεις δει φαντάζομαι και θα ξέρεις και σιγά μη σε πάρω τηλέφωνο να μου πεις, να κάτσεις να τα γράφεις να μαθαίνει ο κόσμος στο avsite πράγματα σπουδάγματα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Και εγώ για κάψουλες έχω προτιμήσει Illy Iperespresso, αλλά πρόσφατα κυκλοφόρησαν και κάψουλες Illy για Nespresso, που δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω.
Είχα μείνει στις φήμες αλλά όπως είπες κυκλοφόρησαν.

Οπότε, με μία Nespresso μηχανή θα υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία εταιρειών καφέ. Και Starbucks που ξέρω ότι πίνεις.
Απλά δεν θα έχεις τα έξτρα που έγραψε ο minas.

Στην τιμή που βρίσκονται οι μηχανές δεν υπάρχει θέμα "λάθους" αγοράς.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Ψαχνω να βρω ένα μύλο.καφε πίνω ένα μέρα παρά μέρα η καποιες φορές και κάθε μέρα ανάλογα τα κέφια.το λέω μήπως αξιζει να πάρω χειροκίνητο μιας και δε θέλω ποσότητα κάθε φορά. Έχετε να προτείνετε τπτ;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.082
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top