Epos m5 , χρειάζομαι sub?

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Καλησπέρα , έχω ένα ζευγάρι epos m5 σε βάσεις με ενισχυτή τον Rotel RA 10, πηγές πικάπ Thorens TD160 , dac ifi nano i one , marantz cd 6006 . Χώρος ακρόασης καθιστικό 3,80x3,80 με την πλευρά πίσω από την θέση ακρόασης ανοιχτή προς την κουζίνα (δεν με ενδιαφέρει να καλύπτεται ηχητικά ο χώρος πίσω μου). Τοποθετημένα με απόσταση μεταξύ τους 1,85 και απόσταση από την θέση ακρόασης 1,85-2,25 (αναλόγως πως κάθομαι) , απόσταση από τον πίσω τοίχο 0,85 και από τους πλαινούς το ένα στα 0,60 και το άλλο στο 1 μέτρο . Τα ηχεία μου αρέσουν αλλά στα χαμηλά έχω μια έλλειψη , τα μπάσα μου φαίνονται αδύνατα . γνωρίζω ότι ο ενισχυτής είναι μικρός για τα ηχεία . Το πρώτο ερώτημα είναι , ένας μεγαλύτερος ενισχυτής θα μου δώσει περισσότερο όγκο στα χαμηλά ή θα ήταν καλύτερη η προσθήκη ενός sub. Στην περίπτωση της προσθήκης sub τα ερωτήματα είναι πολλά καθώς είμαι άσχετος.
1. τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει ένα sub που θα συνδεθεί στην έξοδο pre out του συγκεκριμένου ενισχυτή
2. τι μέγεθος να έχει το γούφερ
3. σε τι μπάτζετ πρέπει να κινηθώ για τα συγκεκριμένα ηχεία
4. η προσθήκη του sub θα μου δώσει τη δυνατότητα να μετακινήσω τα ηχεία 20 εκατοστά ποιο πίσω.

Ευχαριστώ πολύ και καλή χρονιά .
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σίγουρα χρειάζεται και με σωστή ρύθμιση για δέσιμο με τα Μ5 και ψάξιμο στην τοποθέτηση, για όσο το δυνατόν ομαλότερη απόκριση στη θέση ακρόασης.
 


Μηνύματα
103
Reaction score
57
Σίγουρα χρειάζεται και με σωστή ρύθμιση για δέσιμο με τα Μ5 και ψάξιμο στην τοποθέτηση, για όσο το δυνατόν ομαλότερη απόκριση στη θέση ακρόασης.
αυτό με τη σωστή ρύθμιση με πονάει γιατί μένω σε νησί (δεν υπάρχει βοήθεια) και είμαι και άσχετος. από μέγεθος ένα 10'' θα με καλύψει ?
2 να πάρεις.
από ποια άποψη είναι καλύτερα τα 2? λόγω στερεοφωνικής εικόνας?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
αυτό με τη σωστή ρύθμιση με πονάει γιατί μένω σε νησί (δεν υπάρχει βοήθεια) και είμαι και άσχετος. από μέγεθος ένα 10'' θα με καλύψει ?
Ναι θα είσαι μια χαρά με 10ιντσο.
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει κάποιο μεταχειρισμένο πάντως στο site πουλάνε κάποια καλά σαμπ.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει κάποιο μεταχειρισμένο πάντως στο site πουλάνε κάποια καλά σαμπ.
θα ρίξω μια ματιά και στις αγγελίες . αν δεν σε πειράζει βάλε μου link γιατί δεν έχω κοιτάξει ποτέ για sub και δεν ξέρω αν θα καταλάβω ποια είναι καλά
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
η τιμή που κυμαίνεσαι είναι αυτή που αναφέρεις πιο πάνω η παίζει κάτι καλύτερο ?
πάντως ένα αξιοπρεπές 10ιντσο σαμπ είναι το svs sb-1000 η svs pb-1000 και έχουν 600-700 ευρώ καινούργια.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
η τιμή που κυμαίνεσαι είναι αυτή που αναφέρεις πιο πάνω η παίζει κάτι καλύτερο ?
πάντως ένα αξιοπρεπές 10ιντσο σαμπ είναι το svs sb-1000 η svs pb-1000 και έχουν 600-700 ευρώ καινούργια.
όχι η τιμή είναι αυτή που αναφέρω , δεν θέλω να πάω ποιο πάνω γιατί σε 2 χρόνια θα πάω σε μεγαλύτερα ηχεία
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
με μια πρόχειρη ματιά που έριξα στα λεφτά που διαθέτεις βρήκα αυτά ....
το klipsch έχει πουληθεί ....
 


Μηνύματα
103
Reaction score
57
για αυτά τα δύο που είναι στο μπάτζετ μου υπάρχει κάποια γνώμη , elac debut s10.2 και Wharfedale Sw-10
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
για αυτά τα δύο που είναι στο μπάτζετ μου υπάρχει κάποια γνώμη , elac debut s10.2 και Wharfedale Sw-10
Και τα δύο που αναφέρεις ανήκουν στην πολύ οικονομική κατηγορία.
Ξεκινάς από το βάρος τους...
13,5 κιλά το ένα και 15 το άλλο. Όσο ζυγίζει ένα ποιοτικό ηχείο βάσης δηλαδή, που δεν έχει ενισχυτή, δεν έχει 10ιντσο αλλά 5,25 ίντσες μονάδα, είναι το 1/3 της καμπίνας και δεν χρειάζεται στιβαρή κατασκευή.
Θα σου πρότεινα να ανέβεις λίγο σε χρήματα και να πας σε ένα ΥΑΜΑΗΑ NS-sw700, λόγο της μεγάλης εμπειρίας της εταιρίας.
Μια άλλη λύση είναι η αγορά δύο sub, σε παραπλήσια χρήματα. Θα πέσεις βέβαια σε ποιότητα αλλά θα σου δώσει μεγάλη ευελιξία στην τοποθέτηση και θα πάρεις τις επιθυμητές στάθμες ευκολότερα, δηλαδή με χαμηλότερες παραμορφώσεις και απαιτήσεις από αυτά.
Για παράδειγμα: Heco Victa Prime 252A
 

TGD

Μηνύματα
6.979
Reaction score
7.065
Άμα βάλεις από ένα σαμπ στο κάθε Έπος δεν θα χρειαστείς μεγαλύτερα ηχεία!
Απ' ότι είδα το Rotel έχει Pre-out για να συνδέσεις και το σαμπ με RCA. Αλλά αναρωτιέμαι πώς θα "κόψεις" το Έπος. Μήπως πρέπει να βρεις ένα σαμπ που να έχει High input;
Κάποιος πιο γνώστης να μας πει;
 

Μηνύματα
103
Reaction score
57
Άμα βάλεις από ένα σαμπ στο κάθε Έπος δεν θα χρειαστείς μεγαλύτερα ηχεία!
Απ' ότι είδα το Rotel έχει Pre-out για να συνδέσεις και το σαμπ με RCA. Αλλά αναρωτιέμαι πώς θα "κόψεις" το Έπος. Μήπως πρέπει να βρεις ένα σαμπ που να έχει High input;
Κάποιος πιο γνώστης να μας πει;
έχω εγκαταλείψει την ιδέα γιατί βλέπω ότι με τα χρήματα που χρειάζονται για να κάνω κάτι σωστά είναι καλύτερο να μαζέψω μερικά ακόμη και να πάω σε μεγαλύτερα ηχεία . Έχω και ένα ζευγάρι dali zensor 3 που ενώ με καλύπτουν στα χαμηλά τα βρισκω πολύ φωτεινά στα ψηλά και δεν τα χρησιμοποιώ. Άρα μάλλον θέλω άλλα ηχεία μεγαλύτερα από τα epos
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top