Barista Corner


Μηνύματα
406
Reaction score
514
Σωστά τα λέει ο φίλος Melina, γιαυτο και στις αυτόματες εκτός από την επιλογή μόνου διπλού εσπρέσο υπάρχει και μόνος η διπλός αμερικανο, αφού ουσιαστικά πρόκειται για αρμεγμένος εσπρέσο.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Εγω ελεγα για αμερικανικο , οχι αμερικανο. Αμερικανικος φιλτρου vs γαλλικος φιλτρου, ο πρασινος Jacobs πχ ειναι γαλλικος η αμερικανικος?
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Εγω ελεγα για αμερικανικο , οχι αμερικανο. Αμερικανικος φιλτρου vs γαλλικος φιλτρου, ο πρασινος Jacobs πχ ειναι γαλλικος η αμερικανικος?
ρε 'σύ φίλε δεν κατάφερε ο κωστόπουλος τόσα χρόνια να μας ξεβλαχέψει θα το κάνουμε εμείς τώρα εδώ σε πέντε ποστς;

Κανένα μυλο για μας που έχουμε καφετιέρα;;; :p
Καλοβλέπω αυτή


και σε stainless όψη πιο φθηνή
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Στην ενδοχώρα εννoούμε το ίδιο, βασικά καφέ φίλτρου και σε μεγάλη δόση, σε κούπα μεγάλη.
σε κάποιες ευρωπαϊκές χώρες αν ζητήσεις γαλλικό δεν θα καταλάβουν τι θέλεις, ή θα πεις φίλτρου ή αμερικάνο
σε ένα από τα βίντεο που είδα έλεγε ότι ο αμερικάνο είναι βασικά εσπρέσο αραιωμένος με νερό, έλεγε για μια ιστορία ότι προέρχεται από τον Α πρώτο παγκόσμιο πόλεμο με αμερικανούς στρατιώτες και ιταλούς που τους έδιναν καφέ εσπρέσο και τον νερώναν...μούφα μου ακούγεται αλλά ας είναι.
Επίσης υπάρχει ο φίλτρου, που συνήθως λέμε εδώ γαλλικό, αλλά έξω τους διαχωρίζουν ανάλογα την διαδικασία εκχύλισης, αν είναι με φίλτρο και με καυτό νερό που πέφτει από πάνω το λένε φίλτρου. Υπάρχει όμως και αυτό το γυαλινο ποτήρι που βάζεις νερό και καφέ και έχει μέσα ένα δίχτυ και σπρώχνεις το καφέ να πάρει στην άλλη άκρη του ποτηριού και να γίνει καφές, ε, αυτό λέγεται French press :laugh:
Μέχρι εκεί έχω καταλάβει
Έχεις δρόμο ακόμα. :biggrin:

Κάτι σημαντικό. Όταν μιλάμε για καλό και ακριβό εξοπλισμό, θεωρούμε ότι και η ποιότητα του καφέ θα είναι σε αντίστοιχο επίπεδο.

Οι καφέδες σειράς Super Market, όλοι αυτοί που είναι βιομηχανικά συσκευασμένοι, ακόμα κι αν είναι σε κόκκο, έχουν ένα γευστικό ταβάνι 5/10 συγκριτικά πάντα με ψαγμένους specialty.

Όσο καλύτερος είναι ο καφές τόσο πιο ευαίσθητος είναι σε θερμοκρασία, χρόνο, συντήρηση κτλ.

Ο καλός καφές (single origin, micro lot) δίνει το μέγιστο από τη 5η ως την 20η μέρα μετά το καβούρδισμα κι όταν αλεστεί πρέπει να καταναλωθεί μέσα σε λίγα λεπτά.

Θα συμβούλευα τον υποψήφιο αγοραστή να προσανατολιστεί στον πιο εύκολο στη χρήση εξοπλισμό που απαιτεί τη μικρότερη ενασχόληση και μηδενικές γνώσεις. Μπορεί να έχει ταβάνι το 6/10 αλλά αν ικανοποιείται γευστικά με το αποτέλεσμα, θα έχει πετύχει τον στόχο του. Όταν οι 9 στους 10 πίνουν με ευχαρίστηση καφέ σε Γρηγόρη, Everest, Coffee Island κτλ, το να προσπαθήσουμε να τους αλλάξουμε συνήθειες είναι μάλλον λάθος.

Το χόμπι του home barista θέλει χρόνο, διάβασμα, υπομονή, επιμονή και αρκετό χρήμα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Έχεις δρόμο ακόμα. :biggrin:

Κάτι σημαντικό. Όταν μιλάμε για καλό και ακριβό εξοπλισμό, θεωρούμε ότι και η ποιότητα του καφέ θα είναι σε αντίστοιχο επίπεδο.

Οι καφέδες σειράς Super Market, όλοι αυτοί που είναι βιομηχανικά συσκευασμένοι, ακόμα κι αν είναι σε κόκκο, έχουν ένα γευστικό ταβάνι 5/10 συγκριτικά πάντα με ψαγμένους specialty.

Όσο καλύτερος είναι ο καφές τόσο πιο ευαίσθητος είναι σε θερμοκρασία, χρόνο, συντήρηση κτλ.

Ο καλός καφές (single origin, micro lot) δίνει το μέγιστο από τη 5η ως την 20η μέρα μετά το καβούρδισμα κι όταν αλεστεί πρέπει να καταναλωθεί μέσα σε λίγα λεπτά.

Θα συμβούλευα τον υποψήφιο αγοραστή να προσανατολιστεί στον πιο εύκολο στη χρήση εξοπλισμό που απαιτεί τη μικρότερη ενασχόληση και μηδενικές γνώσεις. Μπορεί να έχει ταβάνι το 6/10 αλλά αν ικανοποιείται γευστικά με το αποτέλεσμα, θα έχει πετύχει τον στόχο του. Όταν οι 9 στους 10 πίνουν με ευχαρίστηση καφέ σε Γρηγόρη, Everest, Coffee Island κτλ, το να προσπαθήσουμε να τους αλλάξουμε συνήθειες είναι μάλλον λάθος.

Το χόμπι του home barista θέλει χρόνο, διάβασμα, υπομονή, επιμονή και αρκετό χρήμα.
Αχχχ, έτσι Αλεξ μου, πες μου κι άλλα :geek:

Να τη σκέφτομαι τη sage φίλτρου ή είναι υπερβολή (και το μύλο που έβαλα). Τώρα σκέφτομαι ότι δεν υπάρχει και αντιπροσωπεία/service εδώ και δαγκώνομαι.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Εγω ελεγα για αμερικανικο , οχι αμερικανο. Αμερικανικος φιλτρου vs γαλλικος φιλτρου, ο πρασινος Jacobs πχ ειναι γαλλικος η αμερικανικος?
Όλοι αυτοί οι καφέδες λέγονται φίλτρου λόγω της μεθόδου εκχύλισης.

Στην Ελλάδα επικράτησε η ονομασία "γαλλικός" επειδή έγινε γνωστός από τη french press που θυμόμαστε από τις παλιές καφετέριες που συχνάζαμε.

French_press_2020.jpg


Ακόμα και στη Γαλλία η πρέσα αυτή λέγεται cafetiere (στην Αγγλία coffee press).

O αμερικάνικος καφές είναι ο καφές φίλτρου που φτιάχνεται στη γνωστή ηλεκτρική καφετιέρα με τα χάρτινα φίλτρα που έχουμε στα σπίτια. Τον έχουμε δει σε ταινίες να σερβίρεται στα diners και συνήθως είναι δωρεάν.

Ο καφές φίλτρου έχει πολλές μεθόδους παρασκευής. Εγώ χρησιμοποιώ κανάτα Chemex.



download.jpeg
 

Μηνύματα
630
Reaction score
534
Κανένα μυλο για μας που έχουμε καφετιέρα;;; :p
Εγώ ξεκίνησα με αυτόν:
Τον είχα πάρει από Ιαπωνία μέσω amazon ή ebay στα 30-35 €.
Καλός για αρχή, φορητός, τον έχω ακόμα για ταξίδια σε συνδυασμό με aeropress και όταν πηγαίνω στο Βόλο για λίγο διάστημα.
Όταν διαπίστωσα ότι αξίζει να ασχοληθεί κανείς με το άθλημα (και βαρέθηκα να αλέθω, ειδικά όταν χρειαζόταν να κάνω πάνω από 2-3 καφεδάκια) πήγα στο επόμενο βήμα.
Πήρα αυτόν το 2015 και τον έχω ακόμα:
Μετά πήγα σε αυτήν τη μηχανή:
από εδώ:
https://www.barista.gr/el/lelit-pl41em-mixani-kafe και δεν νομίζω να προχωρήσω πιο μακριά...
 
Last edited:

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Καλο θα ηταν να δοκιμασεις την γευση πρωτα,αν μενεις κοντα στο κεντρο της αθηνας μπορεις να ερθεις να σου φτιαξω εναν καφε να ανεβασεις τον πηχη και μετα πηγαινεις να δεις τι κανουν και τα υπολοιπα.Εγω απο jura αυτοματη δοκιμασα καφε πριν απο δυο μηνες περιπου αλλα δεν τον τελειωσα....

Εχεις δοκιμασει να φτιαξεις καφε με κατι τετοιο;
Ειχα la pavonni europiccola pre melenium model(μεταλλικα εσωτερικα)η οποια εχει αντισταση με πρεσσοστατη αντι για θερμοστατη ,και το να κρατησεις την πιεση εκει που πρεπει με το χερι δεν ειναι το ποιο ευκολο πραγμα,ποσο μαλλον σε αυτη που δειχνεις η οποια παιρνει βραστο νερο απο μπρικι,χωρις να ξερεις την ακριβη θερμοκρασια του καθως και τις απωλειες.
Μα ρε παλλικαρι δεν θα εχω μονο ενα χαρμανι....θα δοκιμασω διαφορους κοκκους και μονο ποικιλιακους οποτε θα βρω τι μου ταιριαζει....το θεμα ειναι αν αξιζει η συγκεκριμενη μηχανη για κοκκο και αν φτιαχνει καλα τον espresso μας!
Εγώ ξεκίνησα με αυτόν:
Τον είχα πάρει από Ιαπωνία μέσω amazon ή ebay στα 30-35 €.
Καλός για αρχή, φορητός, τον έχω ακόμα για ταξίδια σε συνδυασμό με aeropress και όταν πηγαίνω στο Βόλο για λίγο διάστημα.
Όταν διαπίστωσα ότι αξίζει να ασχοληθεί κανείς με το άθλημα (και βαρέθηκα να αλέθω, ειδικά όταν χρειαζόταν να κάνω πάνω από 2-3 καφεδάκια) πήγα στο επόμενο βήμα.
Πήρα αυτόν το 2015 και τον έχω ακόμα:
Μετά πήγα σε αυτήν τη μηχανή:
από εδώ:
https://www.barista.gr/el/lelit-pl41em-mixani-kafe και δεν νομίζω να προχωρήσω πιο μακριά...
αρα αγορι εισααι ευχαριστημενος ετσι??/αυτο ειναι η ουσια τελικα.....αληθεια Ily πινεις απο αυτην την μηχανη?
Από χθες που μπήκε η φωτιά διαβάζω, βλέπω βίντεο και στριφογυρίζω σαν το αρνί στη σούβλα να σιγοκαώ από όλες τις πλευρές. Κατάθλιψη θα πάθω με το κακό που με βρήκε.
ΟΚ, λοιπόν, είναι κατανοητό ότι καφέ εσπρέσο σωστό δεν πίνεις χωρίς σωστό μύλο, μηχανή και τα λοιπά.
Εμείς όμως στο σπίτι σπανίως πίνουμε εσπρέσο, εννοώ σε μέγεθος, είχαμε τη μηχανή μονίμως στην επιλογή coffee που έβγαζε ένα lungo ζουμί από το οποίο γενικά ήμασταν ευχαριστημένοι. Και όταν κάποιος φίλος ζητούσε εσπρέσσο το γυρίζαμε στην επιλογή αυτή και έβγαζε καφεδάκι που γενικά τους άρεσε (κανένας φίλος δεν είναι των specialty και σούπερ μερακλής για να ρεζιλευτούμε). Γενικά η μηχανούλα έχει πολλές ρυθμίσεις για μέγεθος καφέ, για 1 ή 2 φλυτζάνια, ρύθμιση για το μέγεθος του κόκκου του μύλου, ρύθμιση για τη θερμοκρασία (κάποια presets), καθαρίζεται μόνη της μετά από κάθε δόση και όταν χρειάζεται κάθε τόσο σου ζητάει ένα γενικό καθαρισμό ή μια αφαλάτωση και τρέχεις τη ρουτίνα. Νομίζω ότι τα 2 πιο σημαντικά της στοιχεία ήταν η ευκολία χρήσης, πατάς ένα γαμοκουμπί και βγάζει καφέ, και ότι αλέθει εκείνη την ώρα τον καφέ που χρειάζεται για τη δόση οπότε είναι πάντα φρεσκοκομμένος.
Βέβαια με όλα αυτά που διαβάζω καταλαβαίνω ότι πάλι σωστός καφές δεν βγαίνει αλλά μπροστά στην ευκολία δεν χαράμιζα παραπάνω ώρα για ένα καλύτερο αποτέλεσμα και το κυριότερο δεν θα το έκανε ποτέ η σύζυγος.

Σκεφτόμουν λοιπόν μιας και πίνουμε κυρίως καφέ "αμερικάνο" την επιλογή της μηχανής φίλτρου όπου και με ένα μύλο ίσως να γινόταν δουλειά λίγο καλύτερη.
Έψαξα λίγο και βρήκα το παρακάτω που από το review του τύπου φαίνεται πολύ αξιοπρεπής. Η φάση να ξυπνάς το πρωί και να είναι έτοιμος μοσχομυριστός ο καφές στην κανάτα είναι ότι καλύτερο για το ξύπνημα.
Το άλεσμα είναι κάτι που πιστεύω θα το καταφέρει και η σύζυγος (που πίνει και τον περισσότερο καφέ στο σπίτι), είναι σημαντικό το όλο σύστημα να είναι εύχρηστο.

Τι λέτε, αξίζει να πάω κατά κει ή πεταμένα λεφτά θα είναι πάλι (η αγορά θα γίνει με τιμολόγιο οπότε το ΦΠΑ το γλιτώνω ;) ) ;

Edit: ξέχασα να αναφέρω το θέμα του κόστους χρήσης. Η iperspresso πρακτικά βγαίνει στα 70-80 ευρώ το κιλό. Η νεσπρεσο φθηνότερα αλλά και πάλι κοντά στα 50. Ο starbucks που παίρνω σε κόκκους τώρα που κυκλοφορεί και στα σουπερ μαρκετ βγαίνει περίπου 22 ευρώ το κιλό. Πολύ μεγάλη διαφορά!


και εγω τα ιδια μπρεεεεεεεε....τι υπεροχοι μαλακες ειμαστε εμεις τα αγορακια...χαχαχαχαχαχαχα
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
και εγω τα ιδια μπρεεεεεεεε....τι υπεροχοι μαλακες ειμαστε εμεις τα αγορακια...χαχαχαχαχαχαχ
οι γυναικες vlasis ειναι ολοκληρωμενα οντα, :) εμεις ανολοκληρωτα:rofl:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Έξτρα στοιχεία όπως μου 'ρχονται:

* Όταν μιλάμε για καλό μύλο οι δύο αδιαπραγμάτευτες προϋποθέσεις πριν φτάσουμε στις άλλες λεπτομέρειες είναι οι εξής:

1) Πόσο ψιλά μπορεί να αλέσει. Αυτό μας ενδιαφέρει πολύ αν πίνουμε εσπρέσο που απαιτεί αρκετά φίνο άλεσμα (μία σκάλα πριν τον ελληνικό). Σχεδόν όλοι οι εισαγωγικοί μύλοι δεν τα καταφέρνουν. Βάζουμε τη μικρότερη σκάλα στις ρυθμίσεις κι όταν πάμε να κάνουμε καφέ τρέχει σαν βρύση και η εκχύλιση αντί για 25+ δευτερόλεπτα κάνει κάτω από 15. Αυτό λέγεται underextraction. Το νερό περνάει πολύ γρήγορα και δεν προλαβαίνει να "βγάλει" όλα τα χαρακτηριστικά του καφέ. Το αντίθετο λέγεται overextraction. Ο καφές πέφτει σταγόνα-σταγόνα και για την ίδια ποσότητα υγρού μπορεί να χρειαστούν 40 ή και περισσότερα δευτερόλεπτα.

download.jpg


e20f4b16b7840501dd59ff0681e01df4.jpg


2) Η ομοιομορφία των σωματιδίων στον αλεσμένο καφέ. Είτε κάνουμε ψιλό άλεσμα είτε πιο χοντρό (για φίλτρο)θέλουμε τα σωματίδια αυτά να έχουν (σχεδόν) το ίδιο μέγεθος. Όταν είναι όλα στο περίπου, έχουμε underextraction στα πολύ μικρά, overextraction στα μεγάλα και σωστό extraction στα μεσαία. Αποτέλεσμα: γεύση κουκουρούκου. :biggrin:

Επίσης, όταν έχουμε άλεση "λίγο απ' όλα" εμφανίζεται ένα άλλο μεγάλο πρόβλημα του espresso, το channeling.
Το νερό δεν περνάει ομοιόμορφα από τον κυλινδρικό τομέα που σχηματίζει ο καφές μέσα στο portafilter αλλά επιλέγει την πιο εύκολη διαδρομή. Άρα έχουμε πάλι τοπικό under/overextraction.

Στη φωτογραφία βλέπουμε ότι υπάρχουν 3 τρύπες από τις οποίες πέρασε το περισσότερο νερό.

img_20170514_000503gyjs5.jpg
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Αχχχ, έτσι Αλεξ μου, πες μου κι άλλα :geek:

Να τη σκέφτομαι τη sage φίλτρου ή είναι υπερβολή (και το μύλο που έβαλα). Τώρα σκέφτομαι ότι δεν υπάρχει και αντιπροσωπεία/service εδώ και δαγκώνομαι.

Αυτήν την περίοδο έχω για βασικό εξοπλισμό Sage εσπρεσιέρα και μύλο.

Αυτό με την αντιπροσωπεία είναι πολύ σημαντικό. Η Sage στις χώρες που έχει επίσημη παρουσία έχει την καλύτερη υποστήριξη. Σου αλλάζει μηχανή χωρίς πολλά-πολλά και αρκετές φορές στέλνει δωρεάν κάποια μικροεξαρτήματα αν είσαι ευγενικός και τυχερός.

Όταν είχα ένα (μη λειτουργικό) θέμα με τη δική μου, έστειλα mail στη Γερμανία που την πήρα και μου είπαν να τη στείλω... Προτιμώ να την πετάξω στην Πειραϊκή από το να συσκευάζω, να στέλνω, να περιμένω και να πληρώσω "περισσότερα" από καινούργια σε μεταφορικά. :biggrin:

Τελικά το έλυσα μόνος μου και απέφυγα την ...αγορά καινούργιας.

Το τελευταίο δίμηνο είδα ότι η KUDU έφερε μηχανές της Sage. Θα τους ρωτήσω τι παίζει με service.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Υπάρχουν πρότυποι χρόνοι εκχύλισης για μηχανές τύπου εσπρέσο για κάθε μέγεθος καφέ (ριστρέτο, εσπρέσο, λούγκο, σούπερ λούγκο :) ) ή ο χρόνος εκχύλισης παραμένει πάντα ίδιος και αλλάζει η ποσότητα καφέ και η ποσότητα νερού που περνάει από μέσα; οπότε προσπαθείς με την κοκκομετρία να πιάσεις το σωστό χρόνο;
έστειλα mail στη Γερμανία που την πήρα
amazon ή αλλού;
ρωτάω να δω αν είναι από εξειδικευμένο μαγαζί και αν τυχόν κάνουν έστω και ένα απομακρυσμένο support αν τύχει κάτι, π.χ. να σου πουν τι να ελέγξεις και διάφορα τέτοια
Το τελευταίο δίμηνο είδα ότι η KUDU έφερε μηχανές της Sage.
α, βλέπω ότι έχουν και τη φίλτρου που έβαλα παραπάνω, πολύ πιο ακριβή βέβαια...αλλά αν έχουν service και καλύπτουν την εγγύηση εδώ (και τι μπορεί να σημαίνει αυτό αν δεν έχουν τεχνικούς και κάποια ανταλλακτικά) είναι κάτι που μπορεί να γύρει τη ζυγαριά για μερικά ευρώ παραπάνω να αγοραστεί από εδώ.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Υπάρχουν πρότυποι χρόνοι εκχύλισης για μηχανές τύπου εσπρέσο για κάθε μέγεθος καφέ (ριστρέτο, εσπρέσο, λούγκο, σούπερ λούγκο :) ) ή ο χρόνος εκχύλισης παραμένει πάντα ίδιος και αλλάζει η ποσότητα καφέ και η ποσότητα νερού που περνάει από μέσα; οπότε προσπαθείς με την κοκκομετρία να πιάσεις το σωστό χρόνο;
Ο καφές είναι ο ίδιος και παίζουμε με τη διάρκεια εκχύλισης (άρα και τα ml). Αν υποθέσουμε ότι ο doppio (διπλός) εσπρέσο που αποτελεί το σημείο αναφοράς των μπαρίστα θέλει 25-30 sec από 17-21 gr καφέ, ο ristretto είναι κάτω από 20 sec και ο lungo πάνω από 30. Θεωρητικά, παίζουμε με το γευστικό προφίλ και την περιεκτικότητα σε καφεΐνη (αυξάνεται με τον χρόνο). Ο καλός καφές όμως έχει συγκεκριμένο εύρος απόδοσης και ένας σωστός διπλός εσπρέσο δίνει το μέγιστο.
α, βλέπω ότι έχουν και τη φίλτρου που έβαλα παραπάνω, πολύ πιο ακριβή βέβαια...αλλά αν έχουν service και καλύπτουν την εγγύηση εδώ (και τι μπορεί να σημαίνει αυτό αν δεν έχουν τεχνικούς και κάποια ανταλλακτικά) είναι κάτι που μπορεί να γύρει τη ζυγαριά για μερικά ευρώ παραπάνω να αγοραστεί από εδώ.
Τηλεφώνησέ τους να μάθεις. Κάνε και παζάρια μήπως και κόψουν.
 

Μηνύματα
630
Reaction score
534
αρα αγορι εισααι ευχαριστημενος ετσι??/αυτο ειναι η ουσια τελικα.....αληθεια Ily πινεις απο αυτην την μηχανη?
Όχι, από τότε που ασχολήθηκα με άλεση και μονοποικιλιακούς, χρησιμοποιώ τους καφέδες του εμπορίου μόνο για να τους πετάω μετά από αφαλάτωση ή backflushing της μηχανής...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Ο καφές είναι ο ίδιος και παίζουμε με τη διάρκεια εκχύλισης (άρα και τα ml). Αν υποθέσουμε ότι ο doppio (διπλός) εσπρέσο που αποτελεί το σημείο αναφοράς των μπαρίστα θέλει 25-30 sec από 17-21 gr καφέ, ο ristretto είναι κάτω από 20 sec και ο lungo πάνω από 30. Θεωρητικά, παίζουμε με το γευστικό προφίλ και την περιεκτικότητα σε καφεΐνη (αυξάνεται με τον χρόνο). Ο καλός καφές όμως έχει συγκεκριμένο εύρος απόδοσης και ένας σωστός διπλός εσπρέσο δίνει το μέγιστο.


Τηλεφώνησέ τους να μάθεις. Κάνε και παζάρια μήπως και κόψουν.
Τη δείχει sold out τώρα αλλά θα τηλεφωνήσω κάποια στιγμή.

Αύριο παίρνω δανεικιά μια νεσπρεσιέρα. Όποτε θα έχω να παίξω στο σπίτι κάμποσες μέρες μέχρι να έρθει η αναπληρωματική της δικής μου να δω σε τι κατάσταση είναι και εν τω μεταξύ να το σκέφτομαι ξανά και ξανά.
 


Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Έξτρα στοιχεία όπως μου 'ρχονται:

* Όταν μιλάμε για καλό μύλο οι δύο αδιαπραγμάτευτες προϋποθέσεις πριν φτάσουμε στις άλλες λεπτομέρειες είναι οι εξής:

1) Πόσο ψιλά μπορεί να αλέσει. Αυτό μας ενδιαφέρει πολύ αν πίνουμε εσπρέσο που απαιτεί αρκετά φίνο άλεσμα (μία σκάλα πριν τον ελληνικό). Σχεδόν όλοι οι εισαγωγικοί μύλοι δεν τα καταφέρνουν. Βάζουμε τη μικρότερη σκάλα στις ρυθμίσεις κι όταν πάμε να κάνουμε καφέ τρέχει σαν βρύση και η εκχύλιση αντί για 25+ δευτερόλεπτα κάνει κάτω από 15. Αυτό λέγεται underextraction. Το νερό περνάει πολύ γρήγορα και δεν προλαβαίνει να "βγάλει" όλα τα χαρακτηριστικά του καφέ. Το αντίθετο λέγεται overextraction. Ο καφές πέφτει σταγόνα-σταγόνα και για την ίδια ποσότητα υγρού μπορεί να χρειαστούν 40 ή και περισσότερα δευτερόλεπτα.

View attachment 194840

View attachment 194841

2) Η ομοιομορφία των σωματιδίων στον αλεσμένο καφέ. Είτε κάνουμε ψιλό άλεσμα είτε πιο χοντρό (για φίλτρο)θέλουμε τα σωματίδια αυτά να έχουν (σχεδόν) το ίδιο μέγεθος. Όταν είναι όλα στο περίπου, έχουμε underextraction στα πολύ μικρά, overextraction στα μεγάλα και σωστό extraction στα μεσαία. Αποτέλεσμα: γεύση κουκουρούκου. :biggrin:

Επίσης, όταν έχουμε άλεση "λίγο απ' όλα" εμφανίζεται ένα άλλο μεγάλο πρόβλημα του espresso, το channeling.
Το νερό δεν περνάει ομοιόμορφα από τον κυλινδρικό τομέα που σχηματίζει ο καφές μέσα στο portafilter αλλά επιλέγει την πιο εύκολη διαδρομή. Άρα έχουμε πάλι τοπικό under/overextraction.

Στη φωτογραφία βλέπουμε ότι υπάρχουν 3 τρύπες από τις οποίες πέρασε το περισσότερο νερό.

View attachment 194842
Τις 2 τελευταίες φορές που αγόρασα καφε είχα συνεχώς το προβλημα με τις τρύπες που ανέφερες και έψαχνα να βρω λύση.νομιζα πως δε πιεζα σωστα τον καφέ. Μάλλον ο μυλος από εκεί που αγοράζω καφέ τα έφτυσε...
Εχεις να μου προτείνεις κάτι συγκεκριμένο σε μύλο; Δε θα ήθελα να δώσω πάνω από 80 ευρώ αν είναι εφικτό για κάτι ποιοτικό. Ακόμα και χειροκίνητο μου κάνει.δε θα τρίβω μισή ωρα
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Τις 2 τελευταίες φορές που αγόρασα καφε είχα συνεχώς το προβλημα με τις τρύπες που ανέφερες και έψαχνα να βρω λύση.νομιζα πως δε πιεζα σωστα τον καφέ. Μάλλον ο μυλος από εκεί που αγοράζω καφέ τα έφτυσε...
Εχεις να μου προτείνεις κάτι συγκεκριμένο σε μύλο; Δε θα ήθελα να δώσω πάνω από 80 ευρώ αν είναι εφικτό για κάτι ποιοτικό. Ακόμα και χειροκίνητο μου κάνει.δε θα τρίβω μισή ωρα
Δεν θα σου πρότεινα να αγοράσεις μύλο σε αυτά τα χρήματα. Μύλος για εσπρέσο κάτω από τα 180-200 ευρώ δεν παίζει.
Δοκίμασε να αγοράσεις από άλλο μαγαζί καφέ για να δεις αν φταίει πράγματι ο μύλος.

Είναι πιθανό να μην κάνεις καλό μοίρασμα του καφέ στο portafilter. Πριν το τάμπερ πρέπει να είναι ισόποσα μοιρασμένος ο καφές γιατί αν τον πιέσουμε αμέσως, εκεί που έχει βουναλάκια θα είναι πιο πυκνός κι εκεί που έχει χαράδρες αραιός και θα κάνει πιο εύκολα τρύπες το νερό.

Ένα άλλο σημείο που πρέπει να προσέξεις είναι ότι μετά την πίεση πρέπει η επιφάνεια του καφέ να είναι παράλληλη με την ευθεία του χείλους του portafilter. Αν έχει κλίση, πάλι δημιουργούνται συνθήκες για channeling.

Και οι δύο περιπτώσεις φαίνονται στην παρακάτω εικόνα:

screenshot-www.triplecoroast.com-2021.01.06-21_20_38.png


Κι ένα βίντεο για το distribution/leveling. Εγώ χρησιμοποιώ tool.

 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Ρε φερε ενα ελληνικο εκει βαρυ γλυκο με 2 φουσκαλες, που πρεπει να γινουμε επιστημονες για να φτιαξουμε ενα εσσπρεσακι!

κανονιστε, θα σας αφησω και θα παω στους hi ενταδες...

:roflmao:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.106
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top