Daphile player (Οδηγός εγκατάστασης)

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Χρήση δύο υπολογιστών, ένας σαν server και ένας σαν client:


Σήμερα κατάλαβα τί εννοείτε με τον όρο server. Ναι μεν χρησιμοποιώ τον desktop υπολογιστή του υ/δ σαν αποθήκη δεδομένων, αλλά κάθε φορά πρέπει να πλοηγούμαι στους φακέλους του και να βρίσκω τα albums που με ενδιαφέρουν για να τα αναπαράξω. Η λειτουργία του server λοιπόν, δίνει τη δυνατότητα αφού σκαναριστεί το υλικό, να κάνω αναζήτηση με βάση το τραγούδι, τον καλλιτέχνη, το άλμπουμ μέσα απο τη λίστα του daphile, χωρίς να κάνω την αναζήτηση στους φακέλους. Ενδιαφέρον μπορώ να πω!
Πως γίνεται λοιπόν. O server σετάρεται κανονικά όπως έχω περιγράψει στην αρχή του νήματος ( είναι εξ'αρχής ενεργοποιημένη η επιλογή file server". Αν οχι, την ενεργοποιούμε ). Στον client όμως, χρειάζεται να γίνει το εξής:
1594281357156.png

Πάμε στα settings, στη καρτέλα general και στην επιλογή media server επιλέγουμε external . Στο πεδίο ip γράφουμε την ip που έχουμε εκχωρίσει στον server ( π.χ. 192.168.1.9 ενώ ο client έχει την ip 192.168.1.10 ). Επιλέγουμε save & restart και μετά την επανεκκίνηση θα δούμε ότι όταν μπούμε για παράδειγμα στη κατηγορία Albums, βλέπουμε τα albums που έχει αποθηκευμένα ο server. Όταν λοιπόν βάλουμε να παίξουμε ένα album, αυτό παίζει στον client!
Φωτογραφία απο τον client ( που τρέχει στο vm ) ενώ παίζει album που βρίσκεται στον server:

1594281724047.png


Έχουμε ένα server λοιπόν με το (μουσικό) υλικό μας και (υποθέτω υπάρχει η δυνατότητα για παραπάνω απο ) ένα client που κάνει την αναπαραγωγή στη δική του έξοδο ήχου. Προς το παρόν, όλοι οι εμπλεκόμενοι υπολογιστές πρέπει να τρέχουν daphile. Λογικά υπάρχουν εφαρμογές που αναλαμβάνουν τη σύνδεση σε περιβάλλον windows και αυτό θα εξετάσω σύντομα.


Edit: Δεν είναι τόσο απλό, ναι μεν ο client βλέπει τη λίστα του server, αλλά όταν δίνεται εντολή αναπαραγωγής στον client, παίζει το κομμάτι στον server. Άρα, έχουμε κοινόχρηστη λίστα μεν και η μουσική αναπαράγεται απο τον client, αλλά προς το παρόν αυτό σημαίνει ότι μπορεί να παίζει μουσική μόνο προς ένα client.
 
Last edited:


bassman

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
524
Reaction score
57
To daphile το χρησιμοποιώ με ενα mac mini lste 2014 εδω κ ενα χρόνο περιπου. Ευχρηστία ταχύτητα και πολύ καλη ποιότητα. Ανετο cd rip.συστηνεται!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Με αφορμή τη νέα προσφορά στο tidal, ανακάλυψα ότι απο προχθές έπαψε να λειτουργεί το σχετικό πρόσθετο για το daphile καθώς δεν ξεκινούσε η αναπαραγωγή των τραγουδιών. Kατόπιν επικοινωνίας με τον δημιουργό του Daphile, πέρασα τη νέα Beta έκδοση οπου όχι μόνο διορθώνει το πρόβλημα ( η tidal άλλαξε απο http σε https σύνδεση ), αλλά τώρα μπορώ και παίζω ακόμα και MQA albums! Άρα, με εξαίρεση τις προτάσεις που κάνει το tidal μέσω της εφαρμογής του, μιλάμε πια για πλήρη ενσωμάτωση των λειτουργιών του στο Daphile.
Οπότε, προς το παρόν κάνω τη δουλειά μου με τη beta και προφανώς, αναμένουμε update.

Παρεμπιπτόντως, δοκίμασα και το youtube plugin το οποίο παίζει θαυμάσια και μάλιστα, χωρίς διακοπές για διαφημίσεις. Αγαπώ!
 

bassman

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
524
Reaction score
57
Με αφορμή τη νέα προσφορά στο tidal, ανακάλυψα ότι απο προχθές έπαψε να λειτουργεί το σχετικό πρόσθετο για το daphile καθώς δεν ξεκινούσε η αναπαραγωγή των τραγουδιών. Kατόπιν επικοινωνίας με τον δημιουργό του Daphile, πέρασα τη νέα Beta έκδοση οπου όχι μόνο διορθώνει το πρόβλημα ( η tidal άλλαξε απο http σε https σύνδεση ), αλλά τώρα μπορώ και παίζω ακόμα και MQA albums! Άρα, με εξαίρεση τις προτάσεις που κάνει το tidal μέσω της εφαρμογής του, μιλάμε πια για πλήρη ενσωμάτωση των λειτουργιών του στο Daphile.
Οπότε, προς το παρόν κάνω τη δουλειά μου με τη beta και προφανώς, αναμένουμε update.

Παρεμπιπτόντως, δοκίμασα και το youtube plugin το οποίο παίζει θαυμάσια και μάλιστα, χωρίς διακοπές για διαφημίσεις. Αγαπώ!
το tidal το έχω καταφέρει πολύ καιρό και όντως δουλεύει άριστα και απροβλημάτιστα όπως και το spotify.

το youtube plugin δεν το έχω δοκιμάσει γιατί μου προτείνει μία διαδικασία λίγο περίπλοκη με κωδικούς κλπ....αν έχετε κάποια πρόταση θα την εκτιμούσα παρακαλώ.
όταν παίζει τι κάνει δείχνει και το βιντεάκι στην οθόνη;

επίσης δεν μου αναγνωρίζει το wifi στο mac mini late 2014. περίεργο δεν είναι αυτό για ένα τέτοιο λειτουργικό;

πάντως γενικά τεράστια ευχρηστία 1 φορά κόλλησε στον 1 χρόνο. τον επεξεργαστη τον εχω ρυθμισμένο στο 1ghz μόνο.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
το tidal το έχω καταφέρει πολύ καιρό και όντως δουλεύει άριστα και απροβλημάτιστα όπως και το spotify.

το youtube plugin δεν το έχω δοκιμάσει γιατί μου προτείνει μία διαδικασία λίγο περίπλοκη με κωδικούς κλπ....αν έχετε κάποια πρόταση θα την εκτιμούσα παρακαλώ.
όταν παίζει τι κάνει δείχνει και το βιντεάκι στην οθόνη;

επίσης δεν μου αναγνωρίζει το wifi στο mac mini late 2014. περίεργο δεν είναι αυτό για ένα τέτοιο λειτουργικό;

πάντως γενικά τεράστια ευχρηστία 1 φορά κόλλησε στον 1 χρόνο. τον επεξεργαστη τον εχω ρυθμισμένο στο 1ghz μόνο.

Καλημέρα. Για τη δημιουργία του API Key, κοίτα λίγο αυτές τις οδηγίες:

Ομολογώ ότι δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα το daphile ως προς το wifi σε δύο pc's που το έχω δοκιμάσει ( nuc και το desktop μου ).
Δοκίμασες να στείλεις mail στον δημιουργό του daphile;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μόλις διάβασα σχετικά με την έκδοση real time kernel του daphile και κατεβάζω τη τελευταία Beta version ( καθώς άλλαξε ο τρόπος πιστοποίησης του Tidal σε https οπότε προς το παρόν το tidal λειτουργεί μόνο στη τελευταία beta εκδοση του daphile ). Διαβάζω ότι είναι ακόμα καλύτερη η έκδοση RT, keeping my fingers crossed και θα επανέλθω αύριο κατόπιν της ακρόασης!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δεν άντεξα, προέβην σε μια ταχεία δοκιμή όσο οι γυναίκες κοιμόντουσαν και καθώς έπινα το πρωινό καφεδάκι μου. Στο σύστημά μου ο real time kernel ήρθε για να μείνει. Σημαντική βελτίωση στη ταχύτητα, στα αγαπημένα μου drums solo διακρίνονται ακόμα πιο εύκολα οι τιμές που παίζει ο ντράμερ. Στο whole lotta love, στα χαρακτηριστικά κύμβαλα, το σβήσιμό τους είναι παρατεταμένο, πιο crispy και πιο "σφαιρικό". Μέχρι στιγμής δεν έχω εντοπίσει κάτι που να με ενοχλεί.

Σημειωτέον, υπάρχει δυνατότητα αλλαγής version χωρίς να χρειαστεί επανεγκατάσταση και ρύθμιση του daphile απο την αρχή. Για να γίνει αυτό κάνουμε τα εξής:
α) Επισκεπτόμαστε τη σελίδα του daphile ( τομέας download ) και αντιγράφουμε τη διεύθυνση του Link απο την έκδοση που θέλουμε να εγκαταστήσουμε ( εγώ όπως είπα, χρησιμοποιώ τη τελευταία beta λόγω του Tidal. Αν κάποιος χρειάζεται τη τελευταία Beta για τον ίδιο λόγο, μπορεί να τη βρει εδώ:
http://www.daphile.com/firmware/beta/ )
β) Μπαίνουμε στη σελίδα του daphile απο την οποία μπορούμε να εγκαταστήσουμε χειροκίνητα ένα update:
http://xxx.xxx.xxx.xxx/cgi-bin/devel όπου χχχ.χχχ.χχχ.χχχ είναι η ip που έχουμε δώσει στο daphile.
γ) Στο πεδίο ISO-file download link κάνουμε paste τη διεύθυνση του link με την έκδοση που θέλουμε να εγκαταστήσουμε, αυτό που κάναμε copy νωρίτερα και πατάμε Install.

Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία, κάνουμε restart και το daphile θα λειτουργεί με την έκδοση που επιλέξαμε χωρίς να χρειάζεται να ρυθμίσουμε κάτι εκ νέου.
 

bassman

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
524
Reaction score
57
Καλημέρα. Για τη δημιουργία του API Key, κοίτα λίγο αυτές τις οδηγίες:



Ομολογώ ότι δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα το daphile ως προς το wifi σε δύο pc's που το έχω δοκιμάσει ( nuc και το desktop μου ).
Δοκίμασες να στείλεις mail στον δημιουργό του daphile;
οκ το youtube ευχαριστώ πολύ δούλεψε

έστειλα αλλά δεν έχω λάβει απάντηση....
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
οκ το youtube ευχαριστώ πολύ δούλεψε

έστειλα αλλά δεν έχω λάβει απάντηση....
Εγώ που τον ρώτησα πριν κανα μήνα σχετικά με το tidal, πήρα απάντηση σε μια μέρα. Έπεσες στη περίπτωση μάλλον ή ήμουν τυχερός!
Anyway, τέλος καλό όλα καλά.

Με την ευκαιρία, κατάφερα να βάλω το daphile σε dual boot με τα Windows σε bios bootloader, με τον uefi τα βρήκα λίγο σκούρα.
 

bassman

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
524
Reaction score
57
Εγώ που τον ρώτησα πριν κανα μήνα σχετικά με το tidal, πήρα απάντηση σε μια μέρα. Έπεσες στη περίπτωση μάλλον ή ήμουν τυχερός!
Anyway, τέλος καλό όλα καλά.

Με την ευκαιρία, κατάφερα να βάλω το daphile σε dual boot με τα Windows σε bios bootloader, με τον uefi τα βρήκα λίγο σκούρα.
dual boot? αν ναι θησαυρός βρέθηκε.....
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
dual boot? αν ναι θησαυρός βρέθηκε.....
Είναι όντως θησαυρός γιατί δεν χρειάζεται πια η χρήση του usb stick, το έχω ορίσει σαν προεπιλεγμενο λειτουργικό και όταν ξεκινά ο υπολογιστής, αφήνει ένα περιθώριο 5 δευτερολεπτων για να επιλέξω τα Windows. Επόμενος στόχος, να κάνω triple boot με librelec για να βλέπω kodi.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Είναι όντως θησαυρός γιατί δεν χρειάζεται πια η χρήση του usb stick, το έχω ορίσει σαν προεπιλεγμενο λειτουργικό και όταν ξεκινά ο υπολογιστής, αφήνει ένα περιθώριο 5 δευτερολεπτων για να επιλέξω τα Windows. Επόμενος στόχος, να κάνω triple boot με librelec για να βλέπω kodi.
Παίζει καλύτερα το daphile από foobar; Αν όχι, δε βλέπω το λόγο να μπλέκεις και να συντηρείς 2,3 λειτουργικά και να κάνεις reboots...
Μόνο windows, βάλε foobar, kodi, vlc, netflix και ότι άλλο και σχολνα!!!!!
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Παίζει καλύτερα το daphile από foobar; Αν όχι, δε βλέπω το λόγο να μπλέκεις και να συντηρείς 2,3 λειτουργικά και να κάνεις reboots...
Μόνο windows, βάλε foobar, kodi, vlc, netflix και ότι άλλο και σχολνα!!!!!
Win + roon κομπλεουά!!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Παίζει καλύτερα το daphile από foobar; Αν όχι, δε βλέπω το λόγο να μπλέκεις και να συντηρείς 2,3 λειτουργικά και να κάνεις reboots...
Μόνο windows, βάλε foobar, kodi, vlc, netflix και ότι άλλο και σχολνα!!!!!


.
Σαφώς και παίζει καλύτερα το daphile από το foobar. Και η real time kernel έκδοση παίζει σαφως καλύτερα από τη standard. Πολύ μεγαλύτερη ανάλυση, σαφώς πιο αχρωμάτιστη αναπαραγωγή. Τα reboots δεν με προβληματιζουν γιατί έχω το μηχάνημα αποκλειστικά για χρήση στο σαλόνι, όπου πάντα κάνω μια δραστηριότητα. Ή θα ακούω μουσική ή θα βλέπω τηλεόραση
 

bassman

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
524
Reaction score
57
Διατηρώ μια μικρή επιφύλαξη σε σχέση με το jriver... συνολικά όμως +daphile
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Σαφώς και παίζει καλύτερα το daphile από το foobar. Και η real time kernel έκδοση παίζει σαφως καλύτερα από τη standard. Πολύ μεγαλύτερη ανάλυση, σαφώς πιο αχρωμάτιστη αναπαραγωγή. Τα reboots δεν με προβληματιζουν γιατί έχω το μηχάνημα αποκλειστικά για χρήση στο σαλόνι, όπου πάντα κάνω μια δραστηριότητα. Ή θα ακούω μουσική ή θα βλέπω τηλεόραση
Περί ορέξεως ...κολοκυθόπιτα...
(έχω σε VB το daphile ξεχασμένο.... αλλά βαριέμαι να κάνω συγκριτικά... δεν έχω και κανένα dac αξιόλογο άλλωστε)
Αν για σένα η διαφορά στην ποιότητα μουσικής είναι τόσο σοβαρή για να σε βάζει σε τέτοιες διαδικασίες ...οκ
Πάντως με σκέτα windows έχεις όλα τα αγαπημένα μας (radios, spotify, youtube, netflix, δικά μας αρχεία, κλπ) με ένα κλικ... και άμα γουστάρεις και όλα μαζί ταυτόχρονα! και EQ στα πάντα όλα... βέβαια αυτά τα ξέρεις, δεν περίμενες εμένα να στα πω.. οπότε αφού έτσι διαλέγεις, οκ... αρκεί να μην είναι τίποτα χαϊεντάδικες χροιές αυτό που συζητάμε!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Περί ορέξεως ...κολοκυθόπιτα...
(έχω σε VB το daphile ξεχασμένο.... αλλά βαριέμαι να κάνω συγκριτικά... δεν έχω και κανένα dac αξιόλογο άλλωστε)
Αν για σένα η διαφορά στην ποιότητα μουσικής είναι τόσο σοβαρή για να σε βάζει σε τέτοιες διαδικασίες ...οκ
Πάντως με σκέτα windows έχεις όλα τα αγαπημένα μας (radios, spotify, youtube, netflix, δικά μας αρχεία, κλπ) με ένα κλικ... και άμα γουστάρεις και όλα μαζί ταυτόχρονα! και EQ στα πάντα όλα... βέβαια αυτά τα ξέρεις, δεν περίμενες εμένα να στα πω.. οπότε αφού έτσι διαλέγεις, οκ... αρκεί να μην είναι τίποτα χαϊεντάδικες χροιές αυτό που συζητάμε!
Δεν ήταν στις προθέσεις μου να κάνω συγκριτικά. Είχα το foobar, μετά δοκίμασα το Jriver ( που μου άρεσε περισσότερο απο το foobar ) και μετά μου ήρθε η ιδέα να είχα ένα player χωρίς να καταναλώνει πόρους το λειτουργικό σύστημα, οπότε ψάχνοντας πέτυχα το Daphile, το δοκίμασα και έκτοτε δεν ξανασχολήθηκα με την αναπαραγωγή μέσω Windows. Το Daphile ( όπως υποστηρίζει ο δημιουργός του ) βασίζεται στο Linux, έχοντας κρατήσει μόνο τις απαραίτητες διεργασίες που απαιτούνται για να κάνει τη δουλειά του. Προσωπικά, δεν έχω λόγο να διαφωνήσω μαζί του, καθώς παίζει θαυμάσια. Αυτό που δεν είχα καταλάβει στην αρχή, ήταν η real time kernel έκδοσή του. Μόλις τη δοκίμασα, εκεί ήταν που μου έπεσαν τα σαγόνια στο πάτωμα. Τα ρίχνει αγρίως στην απλή έκδοση του Daphile, η οποία με τη σειρά της παίζει - κατά τη γνώμη μου - καλύτερα τόσο απο το foobar, όσο και απο το Jriver. Volumio δεν έχω δοκιμάσει, αλλά δεν τρελαίνομαι να δοκιμάσω κιόλας καθώς όπως είπα, με ενδιαφέρει να έχω όλους τους πόρους του συστήματος διαθέσιμους για την αναπαραγωγή μουσικής. Έχω πάρει τη συνδρομή του Roon σε προσφορά μεν, αλλά και πάλι δεν τρελαίνομαι να ασχοληθώ. Κάνει τόσο καλά τη δουλειά του το Daphile που δεν έχω λόγο ούτε να ασχοληθώ με κάτι άλλο, ούτε να πληρώσω γι'αυτό ( αν και το σκέφτομαι να κάνω μια μικρή δωρεά στον άνθρωπο που το παλεύει και το υποστηρίζει ).
Το Daphile παρέχει τη δυνατότητα να ακούσει κάποιος απο Spotify, απο Tidal ( σε υψηλή ανάλυση, ακόμα και ΜQA ), απο youtube, έχει online ραδιόφωνα, παίζει δικά μου αρχεία, σετάρεται σχετικά εύκολα για να παίρνει αρχεία απο άλλους υπολογιστές στο δίκτυο, όπως έχω ξαναπεί υποστηρίζει EQ και ειδικά το τελευταίο, με δυνατότητα ξεχωριστών αρχείων ανά κανάλι.
Όσο για τις χαϊεντάδικες χροιές, άσε... Αυτό είναι που λατρεύω στην έκδοση RT. Φλατ και σ'όποιον αρέσει!
 

bassman

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
524
Reaction score
57
Από ρυθμίσεις στο audio devices τι παίζει? Εγώ εχω bitperfect μεσω usb .κάτι άλλο καλυτερο? Καμία πρόταση;

Επίσης απο την αρχή by default μου έχει την cpu στο 1 GHZ κ απο πλευράς απόδοσης/συμπεριφοράς μου φαίνεται επαρκεστατη.

Σίγουρα η kernel έκδοση κουμπώνει χωρις να χρειαστεί ξανασεταρισμα?δεν θέλω να χάσω τα τοπικά αρχεία στο δίσκο.....
το link από το παραπάνω post δεν μου ανοίγει πάντως σε εμένα.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Από ρυθμίσεις στο audio devices τι παίζει? Εγώ εχω bitperfect μεσω usb .κάτι άλλο καλυτερο? Καμία πρόταση;

Επίσης απο την αρχή by default μου έχει την cpu στο 1 GHZ κ απο πλευράς απόδοσης/συμπεριφοράς μου φαίνεται επαρκεστατη.

Σίγουρα η kernel έκδοση κουμπώνει χωρις να χρειαστεί ξανασεταρισμα?δεν θέλω να χάσω τα τοπικά αρχεία στο δίσκο.....
το link από το παραπάνω post δεν μου ανοίγει πάντως σε εμένα.
Τις ίδιες εχω κι εγώ, λέγεται ότι είναι καλό να είναι απενεργοποιημενη η onboard κάρτα ήχου από το bios. Ως προς τη ταχύτητα επεξεργαστή, εγώ το έχω βάλει στο dynamic. Τέλος, η οποία νέα έκδοση περνιεται χωρίς να χαλάει τις ρυθμίσεις που έχουμε κάνει.
Όπου xxx.xxx.xxx.xxx,θα βάλεις την ip που έχεις ορίσει στο daphile.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top