Daphile player (Οδηγός εγκατάστασης)



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σαφώς και παίζει καλύτερα το daphile από το foobar. Και η real time kernel έκδοση παίζει σαφως καλύτερα από τη standard. Πολύ μεγαλύτερη ανάλυση, σαφώς πιο αχρωμάτιστη αναπαραγωγή. Τα reboots δεν με προβληματιζουν γιατί έχω το μηχάνημα αποκλειστικά για χρήση στο σαλόνι, όπου πάντα κάνω μια δραστηριότητα. Ή θα ακούω μουσική ή θα βλέπω τηλεόραση
Αστροναύτη θα σε πικράνω,αλλά δηλώνεις ένθερμα την υπεροχή του daphile κάνοντας συγκεκριμένες ακροαματικές εκτιμήσεις λ.χ. πάνω στον αεράτο χαρακτήρα των κυμβάλων ενόσω ο ίδιος αφενός μεν έχεις αναφέρει ξεκάθαρα τη χαρακτηριστική υποχώρηση που εμφανίζουν τα ηχεία σου στην τελευταία οκτάβα ως παράγοντα αποτροπής από μετρητικές συνεδρίες,αφετέρου δε μας λείπουν ακριβώς μετρητικά δεδομένα ως προς τις συνθήκες υπό τις οποίες γίνονται συγκρίσεις... :sneaky:

Δεν αμφιβάλλω για το πόσο ικανοποιητικά παίζει το daphile και το πλεονέκτημα να εστιάζεται το λειτουργικό σύστημα αποκλειστικά σε ηχητική αναπαραγωγή,πλην όμως τίθεται αναγκαστικά εκ των πραγμάτων μη παραβλέψιμο ζήτημα αξιοπιστίας πάνω στις συγκρίσεις...
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αστροναύτη θα σε πικράνω,αλλά δηλώνεις ένθερμα την υπεροχή του daphile κάνοντας συγκεκριμένες ακροαματικές εκτιμήσεις λ.χ. πάνω στον αεράτο χαρακτήρα των κυμβάλων ενόσω ο ίδιος αφενός μεν έχεις αναφέρει ξεκάθαρα τη χαρακτηριστική υποχώρηση που εμφανίζουν τα ηχεία σου στην τελευταία οκτάβα ως παράγοντα αποτροπής από μετρητικές συνεδρίες,αφετέρου δε μας λείπουν ακριβώς μετρητικά δεδομένα ως προς τις συνθήκες υπό τις οποίες γίνονται συγκρίσεις... :sneaky:

Δεν αμφιβάλλω για το πόσο ικανοποιητικά παίζει το daphile και το πλεονέκτημα να εστιάζεται το λειτουργικό σύστημα αποκλειστικά σε ηχητική αναπαραγωγή,πλην όμως τίθεται αναγκαστικά εκ των πραγμάτων μη παραβλέψιμο ζήτημα αξιοπιστίας πάνω στις συγκρίσεις...
Καλημέρα! Μαζί σου κι εγώ σε αυτό που λες, αλλά ο λόγος που επιμένω είναι επειδή η υπεροχή αυτού του συστήματος είναι ξεκάθαρη, φτάνει να το δοκιμάσει κανείς και δεν απαιτείται να επενδύσει κανείς ούτε ένα σεντ για να το αποκτήσει. Για τη τάξη των πραγμάτων πάντως, η σύγκριση μεταξύ foobar, jriver και daphile έγινε προτού εμφανιστούν τα προβλήματα στο σύστημά μου ( τότε που ένιωθα ότι "έξυνε" και ψαχνόμουν με Jumpers αν είχε πάρει το μάτι σου, κάτι μήνες πριν πάρω το μικρόφωνο και το interconnect που φαίνεται πως μου προκαλούσε τα μεγαλύτερα προβλήματα αν όχι όλα τα προβλήματα στις υψηλές συχνότητες ) και η έκδοση RT μπήκε αφού έβγαλα αυτό το interconnect.
Όσο για τις μετρήσεις, περιμένω να βγάλουμε το xmas tree απο το σαλόνι, να μπει το πάρκο της μικρής σε μια πιο λογική θέση και μετά να πλακωθώ στα ίου ίου, τώρα είναι μάταιο πιστεύω.
Πάντως, δεν με πίκρανες πολύ, είναι πράγματα που έχω σκεφτεί κι εγώ ο ίδιος. Είναι όμως πολύ παραπάνω απο ένα απλό ζήτημα προτιμήσεων.

Αν έχω καταλάβει σωστά, απαιτείται χρήση υπολογιστή?
Άλλο. Για πολυκάναλο τι γίνεται?
Απαιτείται η χρήση ενός υπολογιστή που τρέχει το daphile και είναι συνδεδεμένος με το dac και μιας συσκευής που εξ'αποστάσεως και δικτυακά διαχειρίζεται το daphile. Έχεις ένα point όμως ( που λεν και στο χωριό μου ), δεν υποστηρίζει πολυκάναλο ήχο. Είναι για χαϊεντάδες δικάναλους!! :p
 


Μηνύματα
325
Reaction score
254
Καλησπέρα.Να πω πως με βοήθησε πολύ και μου έλυσε πολλές απορίες αυτός ο οδηγός και σε ευχαριστώ πολύ. :hi::hi:
Μπορείς,please,να μου λύσεις την εξής απορία...Λέγοντας ..
κατάφερα να βάλω το daphile σε dual boot με τα Windows σε bios bootloader, με τον uefi τα βρήκα λίγο σκούρα.
..εννοείς πως εγκατέστησες το daphile στο σκληρό (C) του pc?? Αν ναι,θα βοηθούσε πολύ αν μπορείς να δείξεις τον τρόπο με τον οποίο το πέτυχες.Κάνω δοκιμές με ένα minix και δε με ενδιαφέρει το dual boot παρά μόνο η εγκατάσταση daphile στο σκληρό του....Θα αποφύγω πολλούς μπελάδες και θα αναβάλω την αγορά rpi για αργότερα.
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
234
Reaction score
133
it's alive... καινουργια εκδοση που σου δινει την δυνατοτητα να βελτιστοποιησεις τον Kernel σου με ενδιαφεροντα αποτελεσματα. Διαβαστε τι λεει και ενας της δουλειας που προσπαθει να συγκρινει.
http://www.modelpromo.nl/Audio-Dand...mage,very fast, so that there is less latency
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
it's alive... καινουργια εκδοση που σου δινει την δυνατοτητα να βελτιστοποιησεις τον Kernel σου με ενδιαφεροντα αποτελεσματα. Διαβαστε τι λεει και ενας της δουλειας που προσπαθει να συγκρινει.
http://www.modelpromo.nl/Audio-Dandy_streamer_ROON2.htm#:~:text=Daphile RT (Real Time) A real time image,very fast, so that there is less latency
Σε ποια έκδοση αναφέρεσαι? Για δώσε λεπτομέρειες!!
 




Μηνύματα
234
Reaction score
133


D

Deleted member 35

Guest
Ότι θα ασχολούνταν οι χαϊεντάδες με ...kernels ποιος το περίμενει!
Σε λίγο θα κάνουν και ...compile :p
Λες να δούμε κανένα fork GCC audiophile και να πέσουμε στα πατώματα;
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
σήμερα το εγκατέστησα και εγώ σε ένα αρχαίο netbook που έχω και κάθεται,
καθώς έψαχνα για player για τα ηχεία που ακόμη έρχονται (?) από Φινλανδία

@Astronaut Jr. που είσαι τόσο καιρό που ψάχνω;
πλάκα κάνω, είχα δει τον οδηγό σου ( :drinks: και ευχαριστούμε )
αλλά και τη σελίδα του Daphile από την αναζήτησή μου στο νετ,
αλλά δεν είχα καταλάβει ακριβώς τι είναι, με μπερδέψανε και αυτά που έλεγε για squeezbox

Λοιπόν έψαχνα να στήσω στο αρχαίο netbook με atom, που δεν κάνει για τίποτα σχεδόν πλέον,
ένα player με απαιτήσεις
- να παίζει τα FLAC από τα ριπαρισμένα CD μου, είτε από τοπικό δίσκο είτε από το NAS
- να παίζει spotify
- χειρισμός από tablet/κινητό


αφού με ταλαιπώρησε το volumio με το spotify και το lag στο αρχαίο netbook μου, έβγαλε και καινούρια έκδοση μόνο 64 bit που δεν την τρέχει ο atom, έληξε και η συνδρομή που πλήρωνα και είπα αντίο

έψαξα κάμποσο δεν βρήκα κάτι , υπάρχουν περισσότερες επιλογές για raspberry πλέον παρά για pc, αποφάσισα να αγοράσω raspberry αλλά γιοκ, εκτός άμα δίνεις 200+ για το 4άρι από γερμανία

τέλος πάντων αποφάσισα να δοκιμάσω σήμερα το Daphile και απίστευτο,
ήταν αυτό ακριβώς που ήθελα και πολύ καλύτερο από αυτό που έψαχνα να βρω

Κατ'αρχήν έχει πολύ καλό interface και οπτικά κα λειτουργικά, έπαιξε spotify με τη μία (κλικ στο plugin και εισαγωγή credentials), είδε και σέταρε μόνο του τις ρυθμίσεις για το presonus audiobox
και για όποιον θέλει είναι και πολύ παραμετροποιήσιμο.
Επίσης είναι πανάλαφρο, τρέχει ανετότατα στο αρχαίο pc που έχω, χωρίς καθόλου lag

και τέλος είναι σχεδόν plug and play,
η εγκατάσταση είναι ευκολότατη,
είναι από αυτά που είναι πιο εύκολα να τα κάνεις μόνος σου παρά να διαβάσεις τις οδηγίες, οπότε μη σας τρομάζει ο οδηγός, στην πράξη είναι πιο εύκολο,
αρκεί να μπορείς να φτιάξεις ένα live usb και να ακολουθήσεις απλές οδηγίες στην οθόνη
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
σήμερα το εγκατέστησα και εγώ σε ένα αρχαίο netbook που έχω και κάθεται,
καθώς έψαχνα για player για τα ηχεία που ακόμη έρχονται (?) από Φινλανδία

@Astronaut Jr. που είσαι τόσο καιρό που ψάχνω;
πλάκα κάνω, είχα δει τον οδηγό σου ( :drinks: και ευχαριστούμε )
αλλά και τη σελίδα του Daphile από την αναζήτησή μου στο νετ,
αλλά δεν είχα καταλάβει ακριβώς τι είναι, με μπερδέψανε και αυτά που έλεγε για squeezbox

Λοιπόν έψαχνα να στήσω στο αρχαίο netbook με atom, που δεν κάνει για τίποτα σχεδόν πλέον,
ένα player με απαιτήσεις
- να παίζει τα FLAC από τα ριπαρισμένα CD μου, είτε από τοπικό δίσκο είτε από το NAS
- να παίζει spotify
- χειρισμός από tablet/κινητό


αφού με ταλαιπώρησε το volumio με το spotify και το lag στο αρχαίο netbook μου, έβγαλε και καινούρια έκδοση μόνο 64 bit που δεν την τρέχει ο atom, έληξε και η συνδρομή που πλήρωνα και είπα αντίο

έψαξα κάμποσο δεν βρήκα κάτι , υπάρχουν περισσότερες επιλογές για raspberry πλέον παρά για pc, αποφάσισα να αγοράσω raspberry αλλά γιοκ, εκτός άμα δίνεις 200+ για το 4άρι από γερμανία

τέλος πάντων αποφάσισα να δοκιμάσω σήμερα το Daphile και απίστευτο,
ήταν αυτό ακριβώς που ήθελα και πολύ καλύτερο από αυτό που έψαχνα να βρω

Κατ'αρχήν έχει πολύ καλό interface και οπτικά κα λειτουργικά, έπαιξε spotify με τη μία (κλικ στο plugin και εισαγωγή credentials), είδε και σέταρε μόνο του τις ρυθμίσεις για το presonus audiobox
και για όποιον θέλει είναι και πολύ παραμετροποιήσιμο.
Επίσης είναι πανάλαφρο, τρέχει ανετότατα στο αρχαίο pc που έχω, χωρίς καθόλου lag

και τέλος είναι σχεδόν plug and play,
η εγκατάσταση είναι ευκολότατη,
είναι από αυτά που είναι πιο εύκολα να τα κάνεις μόνος σου παρά να διαβάσεις τις οδηγίες, οπότε μη σας τρομάζει ο οδηγός, στην πράξη είναι πιο εύκολο,
αρκεί να μπορείς να φτιάξεις ένα live usb και να ακολουθήσεις απλές οδηγίες στην οθόνη
Σαφώς και είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα απο όσο τα εμφανίζω, αλλά θεώρησα σωστό να αναφέρω όλα τα απαιτούμενα βήματα ( που πρακτικά, περισσότερο χρόνο απαιτεί η ανάγνωσή τους παρά η υλοποίησή τους ).
Το έχω δοκιμάσει κι εγώ σε ένα παλιό Atom ( ένα desktop HP που είχα προς πώληση ) χωρίς προβλήματα επίσης, ακόμα και με 4GB DDR3 αλλά επειδή κάποια στιγμή σκοπεύω να κάνω ισοστάθμιση με χρήση φίλτρων FIR, το έχω εγκατεστημένο πλέον σε ένα i5 7ης γενιάς με 16Gb DDR4. Μέχρι στιγμής, κοιμάται του καλού καιρού το σύστημα, ελάχιστη χρήση πόρων.
Χαίρομαι που σου άρεσε, καλές ακροάσεις εύχομαι!!
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
να συμπληρώσω για όποιον ενδιαφέρεται να το στήσει και δεν έχει κάποιο περισσευούμενο μηχανάκι,

στο ευρωπαϊκό ebay υπάρχουν άπειρα thin clients με 20 ευρώ ή και λιγότερο,
και με καλύτερα specs από το αρχαίο netbook μου (εκτός του ότι πολλά δεν έχουν wifi)
ικανότατα για να γίνουν music players με το daphile

βρίσκει κανείς και εδώ στα μαγαζιά με 35-50 ευρώ refurbished, απλά υπάρχει λιγότερη ποικιλία
 
Last edited:

Μηνύματα
290
Reaction score
140
Καλησπέρα ομάδα, καταρχάς ευχαριστούμε για τις οδηγίες και το χρόνο που αφιέρωσε ο φίλος για τα βήματα...
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, έχω κάνει την εγκατάσταση αλλά δεν μπορώ να κάνω σωστά τις cifs ρυθμίσεις (να βάλω τη "διαδρομή¨ . Παλαιότερα είχα κάνει την εγκατάσταση σε έναν παλιό mac και έπαιξε ( η τύχη του πρωτάρη...). Τώρα κάτι μου διαφεύγει στα windows 11... υπάρχει καμιά οδηγία?? Ευχαριστώ!!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Καλησπέρα ομάδα, καταρχάς ευχαριστούμε για τις οδηγίες και το χρόνο που αφιέρωσε ο φίλος για τα βήματα...
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, έχω κάνει την εγκατάσταση αλλά δεν μπορώ να κάνω σωστά τις cifs ρυθμίσεις (να βάλω τη "διαδρομή¨ . Παλαιότερα είχα κάνει την εγκατάσταση σε έναν παλιό mac και έπαιξε ( η τύχη του πρωτάρη...). Τώρα κάτι μου διαφεύγει στα windows 11... υπάρχει καμιά οδηγία?? Ευχαριστώ!!
Καλημέρα,
Περιγράφω εδώ τη καταχώρηση των cifs. Αν δεν λειτουργεί, κοίτα μήπως δεν έχεις ενεργοποιήσει το sharing στον υπολογιστή με τα windows ή μήπως είναι ενεργοποιημένο για άλλο username απο αυτό που θα γράφεις στο Daphile.
 

Μηνύματα
290
Reaction score
140
Λοιπόν δίνω την λύση που βρήκα μετά από άπειρες δοκιμές. Δημιούργησα έναν νέο χρήστη στο pc (με όνομα που επέλεξα εγώ και χωρίς σύνδεση με mail, αλλά με τοπικό κωδικό) και έπαιξε με cifs κανονικά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top