To subwoofer or not to subwoofer

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
και ΔΕΝ λυνεται ΚΑΘΟΛΟΥ μαλιστα εαν δεν υπαρχει απολυτη "φασικη ταυτηση" που ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να υπαρξει οταν παιζουν δυο διαφορετικα μεγαφωνα οδηγουμενα απο δυο διαφορετικους ενισχυτες στον ιδιο χωρο με το ιδιο σημα...
Για ποιο λόγο είναι αδύνατον;
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Για ποιο λόγο είναι αδύνατον;
Γιατι η φαση θα αποκλεινει διαφορετικα απο την θεωριτικη της "ιδανικη" στα δυο μεγαφωνα... οποτε πρεπει να εχεις ενα μεγαφωνο οδηγουμενο απο εναν ενισχυτη για να παιζει μια συγκεκριμενη συχνοτικη περιοχη... Αυτο δεν ισχυει μονο για την προσθεση sub σε (πραγματικα) full range ηχεια.... Δοκιμασε με δυο διαφορετικα tweeter σε διαφορετικα crossover οδηγουμενα απο διαφορετικους ενισχυτες πανω στο ιδιο σημα... παλι "αχταρμα" θα παρεις...
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Συγνώμη αλλά σοβαρά μιλάμε για αναλογικά crossover στο έτος 2021 και απορούμε γιατί δεν μπορεί να έλθει η φάση?

Τα αναλογικά φιλικά να σου πω ότι έχουν πεθάνει. Ακριβώς υπήρχαν αυτά τα χαζά με φάσεις, απώλειες, παραμορφώσεις και διαφορετική συμπεριφορά σε χαμηλές με πολύ υψηλές στάθμες, με μηδέν δυνατότητες ρυθμίσεις, τα αναλογικά cross έχουν μπει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.

Πραγματικα εκπλήσσομαι που ακούω ότι ακούω αλλά υποθέτω τα χρήματα που ξοδεύτηκαν καπως πρέπει να δικαιολογηθούν. Αυτη η νοοτροπία δεν βοηθάει όμως, υπάρχουν και άλλες λύσεις, λύσεις που μας λύνουν τα χέρια και μας προσφέρουν ένα υπέροχο αποτέλεσμα με ένα λογικότερο κόστος.

Σχετικά με τα 801, σχεδόν όλα τα ηχεία με μεγάλες μονάδες πάνε χαμηλά, αλλά σε χαμηλές στάθμες επίσης.. γιστι μετά μένουν από διαδρομές και θολώνει τοπάνω μέρος του φάσματος που παίζουν.

Διαδρομές / watt/ συχνότητες, τόσο απλό είναι και την φυσική κανείς δεν μπορεί αν την κάνει bypass.

Αν ασχοληθείς και ξεφύγεις από το θέλω να δειχτώ, θα μπορέσεις να απολαύσειςπολύ καλύτερο ήχο από ότι έχεις και αφού έχεις dedicate χώρο όπως κατάλαβα, θα γουστάρεις πολύ περισοτερο.
 

Μηνύματα
3.124
Reaction score
10.331
Περιφερειακη.... Δεν ειμαι στελεχος της κορυφαιας εταιρειας ηλεκτρονικων ηχου στον κοσμο αν αυτο ρωτατε, αλλα η εταιρεια εχει στενες σχεσεις μαζι μου για την κατασκευη του 1ου συστηματος μου (που ειναι ολοκληρο απο το phono ως και τα cross-over των ηχειων reference-custom κατασκευη της TLA) και ειναι αποκλειστικος προμηθευτης μου και για τις υπολοιπες συσκευες (αλλων κατασκευαστων) που εχω στα 3 hyper HiEnd συστηματα που εχω στους χωρους του σπιτιου μου και στον κινηματογραφο μου. Γιατι ρωτατε?
καλησπερα κ καλή χρονιά.
Επειδή πιθανόν να έχουν παρεξηγηθεί τα λεγόμενα σας, παρακαλώ, συστηθείτε μας.
Ενημερώστε μας, αν θέλετε, για σας, το (τα) σύστημα(τά) σας, την πορεία σας στο audio/video ή ότι άλλο κρίνετε εσείς που να στηρίζει την άποψη σας.
φιλικα και ήρεμα ρωτάω.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.525
Reaction score
5.710
Kοιταξε... οταν καποιος ειναι τοσο ανοητα εμπαθης οπως εσυ και ξεκιναει "συζητηση" παρουσιαζοντας σαν "συμβαντα" η "γεγονοτα" πραγματα που ουδεποτε υπηρξαν η συνεβησαν, ειναι προφανως ασυγκροτητος και ανικανος να κανει κουβεντα!

Ποτε ειπα εγω τα Velodyne "μαπα"? Ποτε ποσταρα εγω "εχτες"?

Σε αγνοω εφοσον δεν μπορεις να διαβασεις και να καταλαβεις τι γραφω (δεν εισαι ο μονος) και σε πληροφορω οτι δεν το συνηθιζω να κανω συζητησεις με ασυγκροτητους ουτε να πηδαω σαν καγκουρω απο την μια στην αλλη, ουτε αλλωστε προσπαθω να σε πεισω...

Αλλωστε ειμαι βεβαιος πως (οπως οι περισσοτεροι) ¨@rxιδι@ 801 εχεις ακουσει" και ουτε θα τα "ακουσεις" ποτε σου γιατι δεν εισαι ευπροσδεκτος στο χωρο μου να ακουσεις το 3ο (σε καταταξη) συστημα μου (μπορει ομως να τα δεις και να τα "ακουσεις" σε αλλα "συστηματα"-κλαμπατσιμπανα)... Δεν παιζουν "απο μονα" τους τα 801 ξερεις...

Αλλα... τι λεω τωρα... Εσυ εχεις "ακουσει" και καλλυτερο πικαπ απο το KRONOS και καλλυτερο phono απο το Kronos phono που φτιαχνεται εδω στην ¨ψωροκωσταινα" απο την ΤLA (διπλα-διπλα με τις τροφοδοσιες των πικαπ)...

Σιγουρα... και ΔΕΝ λυνεται ΚΑΘΟΛΟΥ μαλιστα εαν δεν υπαρχει απολυτη "φασικη ταυτηση" που ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να υπαρξει οταν παιζουν δυο διαφορετικα μεγαφωνα οδηγουμενα απο δυο διαφορετικους ενισχυτες στον ιδιο χωρο με το ιδιο σημα... Sub μονον οταν το ηχειο δεν ειναι (πραγματικο και οχι κατ'ισχυρισμο) ¨full range¨ λοιπον...
Είναι πολλοί οι μικροτσούτσουνοι του κόσμου αυτού.
Don't cry.
 




mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Συγνώμη αλλά σοβαρά μιλάμε για αναλογικά crossover στο έτος 2021 και απορούμε γιατί δεν μπορεί να έλθει η φάση?

Τα αναλογικά φιλικά να σου πω ότι έχουν πεθάνει. Ακριβώς υπήρχαν αυτά τα χαζά με φάσεις, απώλειες, παραμορφώσεις και διαφορετική συμπεριφορά σε χαμηλές με πολύ υψηλές στάθμες, με μηδέν δυνατότητες ρυθμίσεις, τα αναλογικά cross έχουν μπει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.

Πραγματικα εκπλήσσομαι που ακούω ότι ακούω αλλά υποθέτω τα χρήματα που ξοδεύτηκαν καπως πρέπει να δικαιολογηθούν. Αυτη η νοοτροπία δεν βοηθάει όμως, υπάρχουν και άλλες λύσεις, λύσεις που μας λύνουν τα χέρια και μας προσφέρουν ένα υπέροχο αποτέλεσμα με ένα λογικότερο κόστος.

Σχετικά με τα 801, σχεδόν όλα τα ηχεία με μεγάλες μονάδες πάνε χαμηλά, αλλά σε χαμηλές στάθμες επίσης.. γιστι μετά μένουν από διαδρομές και θολώνει τοπάνω μέρος του φάσματος που παίζουν.

Διαδρομές / watt/ συχνότητες, τόσο απλό είναι και την φυσική κανείς δεν μπορεί αν την κάνει bypass.

Αν ασχοληθείς και ξεφύγεις από το θέλω να δειχτώ, θα μπορέσεις να απολαύσειςπολύ καλύτερο ήχο από ότι έχεις και αφού έχεις dedicate χώρο όπως κατάλαβα, θα γουστάρεις πολύ περισοτερο.
Αυτο που "εχει πεθανει" οπως λες, ειναι η (οποιαδηποτε) ψηφιακη επεξεργασια στο σημα...

Να εξηγηθω (για να μην παρεξηγηθω), αλλο η "ψηφιακη επεμβαση" και αλλο η "ψηφιοποιηση" του αναλογικου που παραμενει αναλογικο σε ψηφιακη ομως μορφη...

Ηδη το PCM "το σκοτωσαν" οι καταναλωτες στα δισκοπωλεια και πλεον απομενει το internet που η επικρατηση του (αναλογικου σε μορφη πληροφοριας) DSD σηματος ειναι απολυτως βεβαιη... Σε 5 χρονια (το πολυ) απο τωρα το PCM τα bit και η μουσικη θα εχουν χωρισει "τα τσανακια τους" για καλα... Ηδη η τασεις της αγορας δειχνουν οτι τα 5 χρονια που λεω πριν ειναι πολλα... Η πτωση του PCM ειναι πλεον ανεξελεγκτη (και απροβλεπτη) και η ανοδος του DSD ραγδαια...
 

Μηνύματα
15.033
Reaction score
20.787
δηλαδή στο abbey road ξέρουν ενώ στην harman παίζουν με τις τάπες των βαρελιών;
δηλαδή σε πιο σοβαρά studio που εντοιχίζουν atc 300αρι και προσθέτουν sub περιμένουν το jack daniels να
ωριμάσει;
αν είναι να μιλήσουμε σοβαρά ας το κάνουμε , αν είναι να το γυρνάμε στο ποιός_είμαι_εγώ κλπ πάσο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.875
Reaction score
77.475
Kοιταξε... οταν καποιος ειναι τοσο ανοητα εμπαθης οπως εσυ και ξεκιναει "συζητηση" παρουσιαζοντας σαν "συμβαντα" η "γεγονοτα" πραγματα που ουδεποτε υπηρξαν η συνεβησαν, ειναι προφανως ασυγκροτητος και ανικανος να κανει κουβεντα!

Ποτε ειπα εγω τα Velodyne "μαπα"? Ποτε ποσταρα εγω "εχτες"?

Σε αγνοω εφοσον δεν μπορεις να διαβασεις και να καταλαβεις τι γραφω (δεν εισαι ο μονος) και σε πληροφορω οτι δεν το συνηθιζω να κανω συζητησεις με ασυγκροτητους ουτε να πηδαω σαν καγκουρω απο την μια στην αλλη, ουτε αλλωστε προσπαθω να σε πεισω...

Αλλωστε ειμαι βεβαιος πως (οπως οι περισσοτεροι) ¨@rxιδι@ 801 εχεις ακουσει" και ουτε θα τα "ακουσεις" ποτε σου γιατι δεν εισαι ευπροσδεκτος στο χωρο μου να ακουσεις το 3ο (σε καταταξη) συστημα μου (μπορει ομως να τα δεις και να τα "ακουσεις" σε αλλα "συστηματα"-κλαμπατσιμπανα)... Δεν παιζουν "απο μονα" τους τα 801 ξερεις...

Αλλα... τι λεω τωρα... Εσυ εχεις "ακουσει" και καλλυτερο πικαπ απο το KRONOS και καλλυτερο phono απο το Kronos phono που φτιαχνεται εδω στην ¨ψωροκωσταινα" απο την ΤLA (διπλα-διπλα με τις τροφοδοσιες των πικαπ)...
μπορεί και να είναι όλα αυτά που λες...αλλά υπάρχουν και άλλοι τρόπο να το πεις
προειδοποίηση ήταν αυτό....
ηρεμία...
 


mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
δηλαδή στο abbey road ξέρουν ενώ στην harman παίζουν με τις τάπες των βαρελιών;
δηλαδή σε πιο σοβαρά studio που εντοιχίζουν atc 300αρι και προσθέτουν sub περιμένουν το jack daniels να
ωριμάσει;
αν είναι να μιλήσουμε σοβαρά ας το κάνουμε , αν είναι να το γυρνάμε στο ποιός_είμαι_εγώ κλπ πάσο.
Γιατι κανεις εφευρεσεις πραγματων που δεν ειπα ποτε και μου "τα βαζεις στο στομα" σαν να τα ειπα εγω?

Ειναι τα ΑΤC full range? Eιπα εγω ποτε οτι "δεν χρειαζονται καθολου τα sub" (oπως υποννοεις οτι εγινε) η μηπως εγω ειπα οτι τα sub ειναι (μεγα) λαθος αν (και μονον αν) τα ηχεια ειναι (πραγματικα) full range?
 
  • Like
Reactions: PMC


mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Δηλαδή αυτά τα "ηχεία βάσης":


Είναι λιγότερο "φουλ ρειντζ" από τα 801?
Mαααααααα.... Στο λεει στα specs που ποσταρες εσυ, η ιδια η εταιρεια... δεν ειδες τi "ποσταρησες"?

50Hz - 20KHz +/-2db δεν γραφει η ιδια η ATC στα specs?
 


Μηνύματα
15.033
Reaction score
20.787
ξαναδιάβασε
Cut-off Frequencies (-6dB): 25Hz, 20kHz (free standing) 20Hz, 20kHz (soffit mounted)
2db amplitude linearity 50-20Κ , -6db@20hz soffit mounted - δηλαδή για εντοιχισμό , τον κατεξοχήν τρόπο εγκατάστασης σε studio

για το τι βάζω στο στόμα σου , είπες με λίγα λόγια οτι δεν γίνεται να ταιριάξει sub σε δικάναλο για φασικούς λόγους (κάτι που δεν ισχύει φυσικά) , αμφισβητείς δηλαδή πόρισματα μηχανικών της harman που όχι απλά ξεκαθαρίζουν το ζήτημα θεωρητικά αλλά και πειραματικά (περιλαμβανομένων και ακροάσεων) , απεναντίας καταλήγουν οτι κατελάχιστον μιλάμε για 4 διακριτά subs σε συγκεκριμένες θέσεις.

χωρίς να αμφισβητώ την πιθανότητα να ακούσεις βαθύ χαμηλό από αυστηρά δικάναλο σύστημα , οι προϋποθέσεις να συμβεί αυτό ΔΕΝ είναι ΜΟΝΟ αυτές που αναφέρεις ενώ θα πρέπει να συμβιβαστείς οτι θα υπάρξει μοναδική θέση ακρόασης χωρίς ακυρώσεις και με σωστή τονική απόκριση.
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Αλλωστε ειμαι βεβαιος πως (οπως οι περισσοτεροι) ¨@rxιδι@ 801 εχεις ακουσει" και ουτε θα τα "ακουσεις" ποτε σου γιατι δεν εισαι ευπροσδεκτος στο χωρο μου να ακουσεις το 3ο (σε καταταξη) συστημα μου (μπορει ομως να τα δεις και να τα "ακουσεις" σε αλλα "συστηματα"-κλαμπατσιμπανα)... Δεν παιζουν "απο μονα" τους τα 801 ξερεις...
Αχ καλέ μη μου το κάνεις αυτό το κακό! Και τί θα κάνω τώρα; :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :laugh: :laugh: :laugh:

Αλλωστε ειμαι βεβαιος πως (οπως οι περισσοτεροι) ¨@rxιδι@ 801 εχεις ακουσει"
Στημένα από τον αντιπρόσωπό σε παρουσίαση τα άκουσα. Θες να τον πάρεις τηλέφωνο να του το πεις ότι αρχίδια στήσιμο έκανε;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.875
Reaction score
77.475
Γιατι η φαση θα αποκλεινει διαφορετικα απο την θεωριτικη της "ιδανικη" στα δυο μεγαφωνα... οποτε πρεπει να εχεις ενα μεγαφωνο οδηγουμενο απο εναν ενισχυτη για να παιζει μια συγκεκριμενη συχνοτικη περιοχη... Αυτο δεν ισχυει μονο για την προσθεση sub σε (πραγματικα) full range ηχεια.... Δοκιμασε με δυο διαφορετικα tweeter σε διαφορετικα crossover οδηγουμενα απο διαφορετικους ενισχυτες πανω στο ιδιο σημα... παλι "αχταρμα" θα παρεις...
και οι ίδιοι οι ενισχυτές την αλλάζουν....και οτιδήποτε υπάρχει στην αλυσίδα αναπαραγωγής
και τα καλώδια (αλήθεια...με αυτά πως τα πας?)
τι θα πει θεωρητική της ''ιδανική'' από την ώρα που είναι καταδικασμένη να μην υπάρχει?
 

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Εγω ειχα 801 με ΚRELL σε ενα απο τα συστηματα μου (τωρα πλεον Bryston studio version στο ιδιο συστημα) και οταν τους πρεσεθεσα το κορυφαιο Velodyne, o ηχος εγινε "αχταρμας"... Ξεφορτωθηκα τα Velodyne εντος μηνος και ησυχασα ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ...

Το σιγουρο ειναι οτι εσυ δεν εχεις ακουσει ποτε 20ΗΖ οπως εγω (δηλαδη εντελως flat στην αποκριση) και επισης δεν εχεις ακουσει ποτε βαθιες χαμηλες οσες φορες εχω ακουσει εγω...
Έχεις δίκιο. Σήμερα ήταν. Δεν είσαι και χθεσινός.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.364
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top