Cd κλασικής

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
καλημερα γιατρε, πως το ειχες θεσει τη συνθηκη με τον χωρο και τα μεγαφωνα πιο πανω.
Καλημέρα Δεκεμβριασμένε, ο χώρος που λες, είναι το Α και το Ω, εκεί θέλει τα λεφτά, όχι στα στερεα, αλλά στου κουφού την πόρτα, τα βγιολιά πετάνε.

Εδώ κολλάει η φωτό που ανέβασε ο Άλεξ:

 


Μηνύματα
6.846
Reaction score
5.948
Αν δεν έχετε καταλάβει την ανακολουθία της συλλογιστικής σας λυπάμαι.

Τα πράγματα ειναι απλά: εφόσον δεν θέλετε να σας λένε ποιο είναι το τεκμηριωμένα σωστό στις θετικές επιστήμες, καλό ειναι να αποφύγετε να λέτε σε άλλους ποιο είναι το (μη τεκμηριωμένο, υποκειμενικό σας) σωστό στην τέχνη, και να τους αφήσετε ήσυχους να ακούσουν μουσική.

Η ελιτίστικη αντιμετώπιση της κλασικής τρομάζει όσους δεν έχουν background στο είδος, και χρησιμοποιώ την συγκεκριμένη έκφραση επίτηδες. Οι παλιοί ξέρουν γιατί.
Προς τι η ανακολουθία που βλέπετε εσείς αλλά όχι υποχρεωτικά όλοι?
Προς εκ νέου και περαιτέρω διευκρίνηση: Δεν είναι ότι "δεν θέλω" να μου λένε "ποιο είναι το τεκμηριωμένα σωστό στις θετικές επιστήμες" (το οποίο δεν μου είναι άγνωστο). Σας διάβασα και σας έλαβα σοβαρά υπόψη. Είπα, ουκ ολίγες φορές όμως, ότι δεν μου χρειάζεται...πια. Ο λόγος που δεν θα μπω στον κόπο να διαβάσω το πολύ καλά τεκμηριωμένο προταθέν από εσάς κεφάλαιο εστιάζεται ακριβώς στο πραγματικό αυτό στοιχείο, ήτοι ότι έχω αποφασίσει ότι δεν μου χρειάζεται. Όχι ότι το "επιστημονικά τεκμηριωμένο σωστό" δεν είναι το καλλίτερο...
Η απάντησή μου στο συγκεκριμένο διττό ερώτημα του νηματοθέτη προς εμένα προσωπικά αποτελεί απλή σύσταση, ουδόλως υποχρεώση ή επιταγή. Το έχω ξεκαθαρίσει σε κάθε ευκαιρία. Ως προσωπική σύσταση μπορεί να θεωρηθεί, ως εικός, υποκειμενική, όχι, όμως και μη τεκμηριωμένη γενικώς, καθόσον όχι μόνον εγώ αλλά και φίλοι και γνωστοί την έχουν ακολουθήσει τουλάχιστον σε κάποιο βαθμό και δάσκαλοι και φίλοι μουσικοί, όχι εντόπιοι, μου την έχουν συστήσει. Φυσικά, αποτελεί μία οδό προσέγγισης σε μία Τέχνη που δεν μπορεί να έχει μία και μόνον επιστημονικά τεκμηριωμένη προσέγγιση.
Σε αρκετά ποστ έχω ήδη γράψει ότι α νηματοθέτης και ο κάθε ενδιαφερόμενος, φιλόμουσος ή μη, επιλέγει ό,τι θέλει με βάση ποιο είναι το(α) κριτήριο(a) ενασχόλησης/προσέγγισης της Μουσικής αυτής. Ο νηματοθέτης, εάν επιθυμεί, μπορεί να μας γνωρίσει, εν ευθέτω χρόνω, τις εμπειρίες του από τις επιλογές του.
Η "αντιμετώπισή" μου ως προς την Κλασική Μουσική δεν είναι καθόλου "ελιτίστικη", καθόσον εδράζεται στη μελέτη και τη σοβαρή και συνεπή ακρόαση. "Τρομάζει" δε όσους δεν έχουν την όρεξη/διάθεση να ακολουθήσουν έναν τέτοιο δρόμο ενασχόλησης. ¨Εχω πολλούς φίλους και γνωστούς, που, αν και δεν ειχαν το σχετικό background", είχαν το ενδιαφέρον να προσεγγίσουν τη Μουσική αυτή πιο σοβαρά και ακολούθησαν, λίγο ή πολύ, την ίδια ατραπό...με επιτυχία.
 

Μηνύματα
6.846
Reaction score
5.948
Ισως για εντοιχισμένα τεράστια ηχεία, ή πολλαπλά καρδιοειδή.

Αλλά ο σκοπός της παρέμβασης μου δεν ηταν να συζητήσουμε για σαμπς σε αυτο το νήμα.
Ηταν να μην εκδιωχθεί ο @antonis2017 απο την κλασική.

Η κλασική μουσική είναι για όλους. Μην ψαρώνετε. Απολαύστε.
Το ζήτημα των "σαμπς" το έφεραν -μετ'επιτάσεως- άλλοι "ειδικοί" του είδους...και δεν αντιλαμβάνομαι σε ποιο βαθμό βοηθά τον νηματοθέτη να "μην εκδιωχθεί" από την Κλασική...
Η Κλασική Μουσική έιναι όντως για όλους, όπως είναι όλα τα καλά, ωραία και ωφέλιμα πράγματα στη ζωή αυτή. Το ζήτημα είναι πως και σε ποιο βαθμό τα απολαμβάνουμε...
 

Μηνύματα
6.846
Reaction score
5.948
Αφηστε τα βιβλια κ τις γνωσεις και βαλτε youtube ν ακουσετε μουσικουλα κλασσικη, μια χαρα ειναι δε χρειαζετε τιποτα να ξερετε τιποτα να διαβασετε ουτε υποβαθρο.
Ολα καλα, απολαυστε!

:rolleyes:
Ο νηματοθέτης φαίνεται, αρχικά τουλάχιστον, ότι τον ενδιαφέρουν οι γνώσεις και θέλει να έχει κάποιο υπόβαθρο.
Και από το επιστημονικά τεκμηριωμένο σωστό ως προς το hi fi, στο ό,τι αρπάξει το αυτί και το μάτι μας στο Youtube?.. Τέλος πάντων...Chacun 'a son gout...
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Μουσικόφιλος, φίλος με τους μουσικούς, ο Χρήστος είναι φίλος μας, είμαστε μουσικόφιλοι.
Άντε γεια.
Ευγε χερ ντοκτορ η Μουσικη ειναι μεγιστη υποθεση για την ισορροπια της ψυχης του Ανθρωπου
Βλεπω τον εγγονο μου την χαρα που κανει οταν του παιζω μουσικη το πως κουναει χερια και ποδια
Η Μουσικη ειναι μια, δεν ειναι πολλες, και οπως πιανει τον καθε ενα απο μας
Και οι αβοριγινες μια χαρα Μουσικη εχουν αντε να βαλω και τον γουιζι μεσα :rofl:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Ευγε χερ ντοκτορ η Μουσικη ειναι μεγιστη υποθεση για την ισορροπια της ψυχης του Ανθρωπου
Βλεπω τον εγγονο μου την χαρα που κανει οταν του παιζω μουσικη το πως κουναει χερια και ποδια
Η Μουσικη ειναι μια, δεν ειναι πολλες, και οπως πιανει τον καθε ενα απο μας
Και οι αβοριγινες μια χαρα Μουσικη εχουν αντε να βαλω και τον γουιζι μεσα :rofl:
(αυτο μου επαιζε ο παππους μου στη ζουγκλα 🐒 (ηταν στο πλαισιο εκπαιδευσης για τσιρκο) δεν εχω μεγαλωσει εγω με πιανο και γαλλικα...το τι βρισιδι ετρωγα απο τους δικους μου....)
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Το ζήτημα των "σαμπς" το έφεραν -μετ'επιτάσεως- άλλοι "ειδικοί" του είδους...και δεν αντιλαμβάνομαι σε ποιο βαθμό βοηθά τον νηματοθέτη να "μην εκδιωχθεί" από την Κλασική...
Δεν υπάρχει συσχέτιση ως προς αυτό.

Η συσχέτιση είναι αυτήν που αναφέρατε στο προηγούμενο ποστ:

Υπάρχει απόλαυση της κλασικής και χωρίς σαμπς, υπάρχει και χωρίς μελέτη της μουσικής.
Απλώς είναι λιγότερη.
Κάποιοι είναι ευχαριστημένοι με το λιγότερο, δεν επιθυμούν να "το τερματίσουν".
Με γεια τους με χαρά τους.

Όπως δεν θέλετε να σας υποχρεώσουν να διαβάσετε για τα σαμπς, έτσι δεν πρέπει να υποχρεώνεται ο καθένας να διαβάσει για την ιστορία η την θεωρία της μουσικής. Ας ακούσει και Βιβάλντι και Ραχμάνινοφ, και Στραβίνσκι, και Άιβς, χωρίς διάβασμα.

Ας συμφωνήσουμε λοιπόν πως σε αυτές τις περιπτώσεις η απόλαυση είναι "λιγότερη", αλλά σίγουρα υπαρκτή.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
καλε αφου ειπαμε, σολβντ, τι προσπαθεις? υπαρχει περιπτωση ν αλλαξει κατι, ν αλλαξει καποιο σκεπτικο η καποιος καν προβληματισμος?
καμια περιπτωση, το ξερεις.
Νεξτττ
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Δεν μπορούμε, και δεν θέλουμε,
να είμαστε όλοι πρωταθλητές.
Ταυτόχρονα δεν υποστηρίξαμε ποτέ ότι σπάσαμε κάποιο ρεκόρ.
Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα...
 
Last edited:

Μηνύματα
6.846
Reaction score
5.948
Δεν υπάρχει συσχέτιση ως προς αυτό.

Η συσχέτιση είναι αυτήν που αναφέρατε στο προηγούμενο ποστ:

Υπάρχει απόλαυση της κλασικής και χωρίς σαμπς, υπάρχει και χωρίς μελέτη της μουσικής.
Απλώς είναι λιγότερη.
Κάποιοι είναι ευχαριστημένοι με το λιγότερο, δεν επιθυμούν να "το τερματίσουν".
Με γεια τους με χαρά τους.

Όπως δεν θέλετε να σας υποχρεώσουν να διαβάσετε για τα σαμπς, έτσι δεν πρέπει να υποχρεώνεται ο καθένας να διαβάσει για την ιστορία η την θεωρία της μουσικής. Ας ακούσει και Βιβάλντι και Ραχμάνινοφ, και Στραβίνσκι, και Άιβς, χωρίς διάβασμα.

Ας συμφωνήσουμε λοιπόν πως σε αυτές τις περιπτώσεις η απόλαυση είναι "λιγότερη", αλλά σίγουρα υπαρκτή.
Ουδέποτε αμφισβήτησα την υπάρξη της απόλαυσης ή το ποσοστό αυτής κατά περίπτωση. Enjoy then!
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Καλησπέρα σας,

Ήθελα να ρωτήσω, αξίζει από θέμα <<ποιότητας>>-<<πιστότητας>> η σειρά κλασικής μουσικής που θα κυκλοφορήσει στα περίπτερα για κάποιον που θέλει να έρθει σε μια επαφή με το είδος. Θα τον βοηθήσει ίσως και το βιβλίο για κάποιες γενικές γνώσεις;

Λίστα https://www.inclassical.net/discotheque.htm

Ή καλύτερα να ξεκινήσει από τα προτεινόμενα που έχετε στη ενότητα και διάβασμα από βιβλία ή ίντερνετ;
Αν θέλετε να έλθετε σε επαφή με το είδος, η λίστα είναι πάρα πολύ καλή από τεχνικής, καθώς επίσης κι από καλλιτεχνικής πλευράς. Ακόμη κι αν πέσει στα χέρια σας παλαιά ηχογράφηση, της περιόδου 1950-70, από γνωστό όνομα, Furtwangler, Μητρόπουλο, Reiner, Dorati, και πάλι θα την απολαύσετε.

Μην κάνετε το μέγιστο σφάλμα να επιδιώκετε την τέλεια ηχογράφηση. Θα καταλήξετε να ακούτε πώς παίζουν οι μηχανές και όχι την ερμηνεία των μουσικών.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Αν θέλετε να έλθετε σε επαφή με το είδος, η λίστα είναι πάρα πολύ καλή από τεχνικής, καθώς επίσης κι από καλλιτεχνικής πλευράς. Ακόμη κι αν πέσει στα χέρια σας παλαιά ηχογράφηση, της περιόδου 1950-70, από γνωστό όνομα, Furtwangler, Μητρόπουλο, Reiner, Dorati, και πάλι θα την απολαύσετε.

Μην κάνετε το μέγιστο σφάλμα να επιδιώκετε την τέλεια ηχογράφηση. Θα καταλήξετε να ακούτε πώς παίζουν οι μηχανές και όχι την ερμηνεία των μουσικών.
Respect!!!
 

Μηνύματα
6.846
Reaction score
5.948
Πρινς;
Το ντιμιφουτ δε τον ακούς, οκ.
Άκου το θείο Πολ:

Ευχαριστώ σε ΚώσταEAR καθώς και τον Θείο Paul.
Δεν μου είναι άγνωστα τα περί added value των subs. Απλώς, όπως έγραψα ουκ ολίγες φορές, μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτά με ένα πολύ δυνατό και εκλεπτυσμένο δικάναλο σύστημα που έχω. Εάν ποτέ μεταβώ σε πολυκάναλο, αναγκαστικά θα μπω στον κόπο να αποκτήσω και το(τα) sub(s) που θα απαιτηθούν. Έχω, όμως, την εντύπωση ότι αυτό δεν πρόκειται να συμβεί σε αυτή τη ζωή...
Το καλό είναι ότι είμαι ικανοποιημένος με το εύρος της εικόνας, την ποιότητα του ήχου, το ρεαλιστικό βάθος του ηχητικού φαινομένου και κυρίως τη μουσικότητα της συνολικής μου ακρόασης. Σίγουρα, υπάρχουν αρκετά ακόμη πράγματα που θα μπορούσα να κάνω για την περαιτέρω βελτίωση του συστήματος, αλλά, λόγω ηλικίας, no more homework...
Υ.Γ.: Πάντως, χαίρομαι ειλικρινώς που ουκ ολίγοι από εσάς τους νεώτερους έχετε βρει το...Holy Grail της αναπαραγωγής του ήχου.
 

Μηνύματα
136
Reaction score
217
Δεν θα συμφωνήσετε ποτέ διότι απλά η Μουσική είναι τέχνη ενώ η Ακουστική είναι επιστήμη. Η μουσικότητα μπορεί να μεταδώσει συναισθήματα και με κακή ακουστική (μπουμαρίσματα, θολώματα εικόνας, ραδιοφωνάκια κλπ) , η σωστή ακουστική ή αν θέλετε και η ισορροπία σε ένα σύστημα αναπαραγωγής μπορεί να μεταδώσει ηρεμία στο ακροατή, μεταδίδει όμως πάντα αυτό το συναίσθημα? άραγε το flat είναι αρεστό? η ζωή μας είναι flat? η μήπως θα πετύχουμε ποτέ flat απόκριση 100%? Με ισοστάθμιση? και θα προσθέσουμε πλαστικότητα στον ήχο? Πολλά τα ζητήματα.. με πόσα χρήματα? επειδή δεν υπάρχει το τέλειο, κάνουμε συμβιβασμούς.. μουσικότητα-μετρήσεις, παίξτε όπως θέλετε με τη ζυγαριά, αν έχετε πολλά euros θα πετύχετε εξαιρετικά αποτελέσματα. Καλα και τα sub.. αν έχεις το χώρο και σ αρέσουν τα βοηθητικά τραπεζάκια , βοηθάνε, "γεμίζουν" την οκτάβα, καλά και τα "μεγάλα" ηχεία, καλύτερα από δορυφόρους, καλό και το πολυκάναλο, σου ρχονται όλα από παντού, όμως σε μια ζωντανή performance οι μουσικοί είναι μπροστά σου. Δεν θα συμφωνήσετε, είναι όπως το θρησκεία-επιστήμη , και τα 2 καλά είναι. Αγαπάτε αλλήλους!
όσον αφορά το θέμα μας, προσωπικά θα την αγοράσω τη συλλογή για να τη δώσω στα παιδιά μου , όταν κάνω με το καλό, είναι όμορφο το κόκκινο χρωμα , αλλά και η εγγραφή τουλάχιστον του 1ου δίσκου, υψηλής πιστότητας. Δείτε την καλή πλευρά του πράγματος κε Prince, μήπως ο τουρκομαθεμένος έλληνας βάλει στο σπίτι του μουσική που άκουγε ο κόσμος όταν εμείς παίζαμε τους κλέφτες ..
 

Μηνύματα
6.846
Reaction score
5.948
Δεν θα συμφωνήσετε ποτέ διότι απλά η Μουσική είναι τέχνη ενώ η Ακουστική είναι επιστήμη. Η μουσικότητα μπορεί να μεταδώσει συναισθήματα και με κακή ακουστική (μπουμαρίσματα, θολώματα εικόνας, ραδιοφωνάκια κλπ) , η σωστή ακουστική ή αν θέλετε και η ισορροπία σε ένα σύστημα αναπαραγωγής μπορεί να μεταδώσει ηρεμία στο ακροατή, μεταδίδει όμως πάντα αυτό το συναίσθημα? άραγε το flat είναι αρεστό? η ζωή μας είναι flat? η μήπως θα πετύχουμε ποτέ flat απόκριση 100%? Με ισοστάθμιση? και θα προσθέσουμε πλαστικότητα στον ήχο? Πολλά τα ζητήματα.. με πόσα χρήματα? επειδή δεν υπάρχει το τέλειο, κάνουμε συμβιβασμούς.. μουσικότητα-μετρήσεις, παίξτε όπως θέλετε με τη ζυγαριά, αν έχετε πολλά euros θα πετύχετε εξαιρετικά αποτελέσματα. Καλα και τα sub.. αν έχεις το χώρο και σ αρέσουν τα βοηθητικά τραπεζάκια , βοηθάνε, "γεμίζουν" την οκτάβα, καλά και τα "μεγάλα" ηχεία, καλύτερα από δορυφόρους, καλό και το πολυκάναλο, σου ρχονται όλα από παντού, όμως σε μια ζωντανή performance οι μουσικοί είναι μπροστά σου. Δεν θα συμφωνήσετε, είναι όπως το θρησκεία-επιστήμη , και τα 2 καλά είναι. Αγαπάτε αλλήλους!
όσον αφορά το θέμα μας, προσωπικά θα την αγοράσω τη συλλογή για να τη δώσω στα παιδιά μου , όταν κάνω με το καλό, είναι όμορφο το κόκκινο χρωμα , αλλά και η εγγραφή τουλάχιστον του 1ου δίσκου, υψηλής πιστότητας. Δείτε την καλή πλευρά του πράγματος κε Prince, μήπως ο τουρκομαθεμένος έλληνας βάλει στο σπίτι του μουσική που άκουγε ο κόσμος όταν εμείς παίζαμε τους κλέφτες ..
Είπαμε, αγαπητέ alesios73...Chacun 'a son gout. Ό,τι σας ευχαριστεί ή/και εξυπηρετεί είναι μια χαρά. Πολλώ μάλλον εάν θα δωρήσετε καλή Μουσική στoυς απογόνους σας...
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top