Atmos 5.1.4 εγκατάσταση


Μηνύματα
243
Reaction score
40
Λέω. :biggrin:

Ακόμα καλύτερα.
ο Χριστός και η Παναγία.!. Εγώ στο σαλόνι δε μπορώ να βάλω ηχεία τέτοιου μεγέθους. Απότι βλέπω έχεις βάλει και διάχυση στο ταβάνι, μου το είχε προτείνει και μένα ο κος Καστρούνης να κάνω μια τέτοια κατασκευή, αλλά σκέφτηκα αρχικά να δοκιμάσω κάτι τέτοιο https://www.thomann.de/gr/the_t.akustik_diffusor_manhattan_eps_set.htm
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Από το ίδιο εγχειρίδιο.

View attachment 197125
αυτό το 0,5-0,7 x width τι σημαίνει? εμένα η απόσταση των Fronts LR είναι 2,20μ (από το κέντρο του κάθε ηχείου). Στην ίδια απόσταση δεν πρέπει να μπούνε 2 front in-ceiling και back in-ceiling? Γιατί αν το καταλαβαίνω σωστά, 2,20μ χ 0,7=1,54μ
 



Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Εγω θα αγνοουσα τις διαστασεις του χωρου. Αν ειχες σαλονι 20χ15 μετρα και ειχες ενα συστημα στη μια γωνια και ησουν 2.5-3 μετρα απο τα ηχεια, απαξ και λαμβανες το χωρο ως αναφορα, θα επρεπε να βαλεις τα ατμος σε αποσταση 7-10 μετρων!
 


Μηνύματα
243
Reaction score
40
για upfiring atmos 5.1.4 έτσι πρέπει να είναι η τοποθέτηση

αλλά όπως έχουμε πει εκατοντάδες φορές(και όσοι το έχουμε δοκιμάσει... ακόμα περισσότερες)....η χρήση upfiring speakers είναι σχεδόν άχρηστη

τα ηχεία πρέπει να πάνε ταβάνι
πρέπει να κοιτάνε προς τη θέση ακρόασης 20-30 μοιρες προς τα εμενα δηλαδή?
Πάρε μια όχι απορροφητική :tongue:

απότι βλέπω τα έχεις τοποθετήσει χωρίς κάποια κλίση αριστερά-δεξιά προς τη θέση ακρόασης. Η μόνη κλίση είναι στο πάνω-κάτω. Τα main LR είναι και αυτά χωρίς κλίση προς τη θέση ακρόασης?
Ενδιαφέρον το σχήμα, μου γέννησε μια απορία και δε ξέρω ποιον να πιστέψω: τη Dolby ή τη ... Dolby :O_o:;;;
Τι εννοώ:
Στο παραπάνω σχεδιάγραμμα βλέπουμε τα πίσω ηχεία ύψους να βρίσκονται όπισθεν των surrounds. Πράγματι, το βρίσκει κάποιος στο επίσημο site, pdf, χειροπιαστά πράγματα :biggrin:.


Όμως αν ανατρέξει κάποιος στο αναλυτικό pdf (πάλι!) στον ίδιο ιστότοπο:


Σελ. 29, τα πίσω ηχεία ύψους βρίσκονται έμπροσθεν των surrounds.
Μοιάζει με ασήμαντη λεπτομέρεια, αλλά πιστεύω πως σε αρκετούς χώρους δεν είναι...

Τι ισχύει τελικά;
τελικά τι λες ότι ισχύει από τα 2? εγώ νομίζω η κάτοψη που δείχνει τα ηχεία από πάνω και τα δείχνει πίσω από τα surround
 
Last edited:

Μηνύματα
243
Reaction score
40
aν εχεις και τα προβλεπόμενα ηχεια, στις προβλεπομενες θεσεις και τα εχεις δηλωσει σωστα στον (atmos) avr, ναι.

καποια player το bitstream το εχουν ως hdmi raw out.
καλησπέρα, επειδή από οτι βλέπω έχουμε πάνω κάτω τα ίδια ηχεία (polk signature s60,s30,s15) θα ήθελα να σε ρωτήσω για το 5.1.4. Έχω ανοίξει θέμα εδώ


Εγώ αρχικά πήγα στη λύση των dolby enabled speakers(4x Quadral A5) Παρόλα αυτά επειδή δεν έχω το αίσθημα ότι ο ήχος έρχεται από ψηλά, σκέφτομαι να τα βάλω στο ταβάνι.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
απο τα πολκ 100% ευχαριστημενος. ειδικα απο τα s60e. εντυπωσιακα σε ολα τους.

αν τα ηχεια ειναι αποκλειστικα dolby enabled, δεν πρεπει να μπαίνουν στο ταβανι γιατι λειτουργουν σε συγκεκριμένο ευρος ωστε να πετυχουν την ανακλαση του ηχου στο ταβανι.
αν εχουν διακοπτη που αλλαζει τη λειτουργια τους, τοτε ναι μπορεις να τα βαλεις, και σιγουρα θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα.

θα πρεπει να ψαξεις τι λεει η quadral για αυτα τα ηχεια. στειλε τους και κανενα μειλ, να δουμε τι θα απαντησουν.
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
απο τα πολκ 100% ευχαριστημενος. ειδικα απο τα s60e. εντυπωσιακα σε ολα τους.

αν τα ηχεια ειναι αποκλειστικα dolby enabled, δεν πρεπει να μπαίνουν στο ταβανι γιατι λειτουργουν σε συγκεκριμένο ευρος ωστε να πετυχουν την ανακλαση του ηχου στο ταβανι.
αν εχουν διακοπτη που αλλαζει τη λειτουργια τους, τοτε ναι μπορεις να τα βαλεις, και σιγουρα θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα.

θα πρεπει να ψαξεις τι λεει η quadral για αυτα τα ηχεια. στειλε τους και κανενα μειλ, να δουμε τι θα απαντησουν.
καλήσπερα, αν και δεν έχουν διακόπτη, σύμφωνα με αυτό νομίζω ότι κάνουν.
 

Attachments


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
καλήσπερα, αν και δεν έχουν διακόπτη, σύμφωνα με αυτό νομίζω ότι κάνουν.
Σύμφωνα με το manual που έβαλες δεν κάνουν για ταβάνι.
Για πλάι στον τοίχο ναι, κάνουν.
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Σύμφωνα με το manual που έβαλες δεν κάνουν για ταβάνι.
Για πλάι στον τοίχο ναι, κάνουν.
να σε ρωτήσω γιατί? αφού direct θα παίζουν είτε στο ταβάνι, είτε στον τοίχο. Επίσης το crossover τους είναι αρκετά χαμήλο.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
να σε ρωτήσω γιατί? αφού direct θα παίζουν είτε στο ταβάνι, είτε στον τοίχο. Επίσης το crossover τους είναι αρκετά χαμήλο.
Απαντώ με βάση το Manual.

Κατι θα ξέρει ο κατασκευαστής, φυσικά κάνεις δεν σε εμποδίζει να τα βάλεις ταβάνι, δοκιμάζεις και αποφασίζεις.
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Απαντώ με βάση το Manual.

Κατι θα ξέρει ο κατασκευαστής, φυσικά κάνεις δεν σε εμποδίζει να τα βάλεις ταβάνι, δοκιμάζεις και αποφασίζεις.
άμα είναι να ανοίξω τρύπες, πρέπει να είμαι σίγουρος. έμπλεξα..
 

Μηνύματα
266
Reaction score
123
τελικά τι λες ότι ισχύει από τα 2? εγώ νομίζω η κάτοψη που δείχνει τα ηχεία από πάνω και τα δείχνει πίσω από τα surround
Η εικόνα μπερδεύει.

Τα πάνω μπαίνουν ανάλογα και το ύψος του ταβανιού. Οπότε αν έχεις κοντό ταβάνι θα έρθουν κοντά στο κέντρο.

σελίδα 8 figure 2
 


Μηνύματα
243
Reaction score
40
δηλαδή το Width στην περιπτωσή μου είναι η απόσταση ανάμεσα στα surround. Και αν κατάλαβα καλά τα front και back in-ceiling θα μπουν σε γωνία 30-55(όπως με βολεύει ανάλογα με το χώρο μου) από το κεφάλι μου. Πολύ χρήσιμο ευχαριστώ . Τώρα όσον αφορά τα Quadral και για να μη τα πετάξω, θα μπορουν να πάιξουν ικανοποιητικά στο ταβάνι? Σto εγχειρίδιο τα δείχνει, εκτός από dolby enabled, επίσης και σαν direct..
 

Attachments


Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις. Μαλιστα η κλιση που εχουν ειναι και καλο, γιατι δε θα ριχνουν στο πατωμα, αλλα στη θεση ακροασης, οπως θα επρεπε. Αν αναλογιστεις ποσο πολυ αλλαζει ο ηχος οταν κινουμαστε off-axis, δε θα δισταζα να τα βαλω στο ταβανι για δοκιμη. Ειναι αναισθητα και δεν αντεχουν και πολλα βατ, αλλα αφου τα εχεις δοκιμασε.
Δες κι αυτα τα ποστ εδω κι εδω για ιδεες.
Αν εχεις παρατηρησει γενικα, οσοι εχουν κρεμασει στο ταβανι Ατμος, τα εχουν στρεψει προς τη θεση ακροασης. Ακομα και ηχεια που μπαινουν 'χωνευτα΄στο ταβανι ερχονται τωρα με κεκλιμενες μπαφλες γι'αυτο το σκοπο.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.161
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top