Ποια είναι τα καλυτέρα χιονολαστιχα;

Μηνύματα
11
Reaction score
10
η περιοχή έχει σημασία
αν είσαι κοζάνη/φλώρινα πχ το σκέφτεσαι για χιονολάστιχο χειμερινό ή χιονολάστιχο 4 εποχών.
αν είσαι αττική δεν έχει νόημα το χειμερινό χιονολάστιχο εκτός αν θέλεις το άριστο κράτημα του θερινού για την υπόλοιπη περίοδο.
από την άλλη στα 60Κ χλμ (που πολλά είναι εθνική) φαντάζομαι αλλάζεις πριν τον χρόνο λάστιχα.
αν η περιοχή σου θέλει χιονολάστιχο για πάνω απο μήνα μάλλον συμφέρει να έχεις θερινά μάρτιο με δεκέμβρη και μια 4αδα χειμερινά για 2 χρονιές.
H διαδρομη ειναι Θηβα-Αθηνα. Επειδη καθε χρονο για 1-2 εβδομαδες εχουμε χιονι σκεφτηκα οτι αν για 2-3 χρονιες βαζω τον Δεκεμβρη χιονολαστιχα θα ειναι ΟΚ.
Απο οτι ακουω δεν καταστρεφονται αν τα χρησιμοποιησεις και λιγο ακομα (Μαρτη ας πουμε).
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Θηβα-Αθηνα
Πόσες μέρες (ώρες μάλλον) κάθε χρόνο έχει χιόνια η Εθνική; ;) Αυτό θα κρίνει την ανάγκη χειμερινών ή all season.


PS. Τις τελευταίες μέρες είχαμε πολύ σπάνια ακολουθία συνθηκών με πολλή βροχή και κατευθείαν χιόνι. Αν έριχναν αλάτι θα χανόταν.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Είναι ο δεύτερος χειμώνας που έχω πάνω τα Michelin Alpin. Σήμερα στους δρόμους από νωρίς πριν καν φέξει δεν είχα κανένα πρόβλημα. Στη βροχή είναι απίστευτα. Βεντούζα. Δεν έχω νιώσει ποτέ μέχρι τώρα να "χάνω" το τιμόνι.
IMG_20210216_164126.jpg
 
  • Like
Reactions: vet

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Τα "καλοκαιρινά" ελαστικά, που αντέχουν και έχουν κρατήματα σε υψηλές θερμοκρασίες (η άσφαλτος βράζει μέσα στο ελληνικό καλοκαίρι) γενικώς δεν είναι και ότι καλύτερο στις χαμηλές θερμοκρασίες του χειμώνα, ακόμα και χωρίς χιόνια και πάγους.

Πολλά καλοκαιρινά ελαστικά που πέρασαν από τα χέρια μου, αν και εξαιρετικού κρατήματος σε θερμοκρασία >10°C, ήταν μετριοχάλια στους 7-8-9° και άθλια κάτω από 5°, τσουλήθρα κανονική.

Εδώ στην νότια Μακεδονία που μένω, ο χειμώνας έχει στανταρ χαμηλές θερμοκρασίες έως -5° και πολύ σπάνια και χαμηλότερες (καλά δε μιλάμε για τότε που έπιασε -17°, αυτό ήταν τρελή εξαίρεση).

Προσωπικά έχω επιλέξει να αλλάζω σε χειμωνιάτικα ακόμα κι αν δεν έχω σκοπό να πάω σώνει και καλά στα χιόνια, και έχει ησυχάσει το κεφάλι μου.

Μάλλον είναι και τα καινούρια "all weather" μια αξιόλογη λύση για όλο το χρόνο, αλλά δε ξέρω αν πιάνουν τις επιδόσεις των χειμωνιάτικων στα χιόνια και των καλοκαιρινών στην άσφαλτο, ή απλώς προσφέρουν μέσες επιδόσεις όλο το χρόνο.

Άκουγα πάντως πως τα χειμωνιάτικα ελαστικά φθείρονται πολύ γρήγορα. Η δική μου εμπειρία λέει το αντίθετο, δε φθείρονται καθόλου γρήγορα, αρκεί να μη τα φοράς σε ζεστή άσφαλτο, όπου πιθανώς να αφήνουν κομμάτια κάτω..

Συνήθως τα βάζω Δεκέμβρη και βγαίνουν Μάρτη, αναλόγως θερμοκρασιών, παίζει από χρονιά σε χρονιά, και έτσι στα 4 χρόνια χρήσης συμπληρώνουν χονδρικά 1-1,5 έτος πλήρους χρήσης και περίπου 20-30.000χλμ, όπου η γόμα τους είναι ακόμα σε εξαιρετική κατάσταση, έχει πολλά χιλιόμετρα ακόμα να βγάλει, μα παλιωνουν, τα βαργιεμαι, αλλάζω αυτοκίνητο ή τα αλλάζω από συνήθεια επειδή "κλείσανε 4-ετια"..

Γενικά, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως όχι μόνο δε κοστίζει παραπάνω το να έχεις και χειμερινά ελαστικά, αλλά αντιθέτως συμφέρει, γιατί η συνολική τους απόσταση αυτή των 20-25.000χλμ αφαιρείται από τα ακριβότερα καλοκαιρινά υψηλών επιδόσεων, οπότε κερδίζεις ένα σετ καλοκαιρινά που είναι και ακριβότερα, κι έχεις όλο το χρόνο καλό γκριπ.

Έχω δει αρκετούς ταξιτζήδες να κυκλοφορούν όλο το χρόνο με χειμωνιάτικα μέσα στην πόλη. Μάλλον λόγω κόστους το κάνουν (είναι φτηνότερα λάστιχα), αποκλείω την πιθανότητα να πιάνουν καλύτερα από καλά καλοκαιρινά ελαστικά στην καυτή άσφαλτο.

Και συνήθως δεν έχουν υψηλούς δείκτες ταχύτητας τα χειμωνιάτικα, και συνήθως πιάνουν εξαιρετικά στο νερό.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Τα καλοκαιρινά ελαστικά δεν κάνουν τίποτα αν η εξωτερική θερμοκρασία πάει κάτω από 7-8 βαθμούς. Είναι σα κούτσουρα γιατί δεν θα πιάσουν ποτέ σωστή θερμοκρασία.
Αντίθετα τα χειμερινά επειδή πρέπει να ζεσταθούν αρκετά γρήγορα είναι από καθαρό καουτσούκ (λένε), κάτι που δεν είναι τα καλοκαιρινά. Και αυτή η διαφορά. Δεν είναι απαραίτητο να έχει χιόνι για να θες χειμερινά.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.285
Το θεμα μου ειναι, κατα ποσο τα all weather, πχ συγκεκριμενα τα Michelin Cross Climate + , μπορει ν αντικαταστησει επαξια για καλοκαιρινα λαστιχα τα αμιγως καλοκαιρινα. Λογικα ειναι πιο μαλακο, αλλα ειναι πιο θορυβωδες? στη βροχη κραταει καλυτερα?
Γιατι εχω ηδη 2 ζευγαρια οποτε μπορω να συνεχισω στο ιδιο μοτιβο.
Η να αλλαξω σε κλασσικα καλοκαιρινα πχ Michelin Pilot Sport 4 και σε χιονολαστιχα παλι το χειμωνα?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Στα χαρτιά τα Cross climate είναι καλοκαιρινά με πιστοποίηση για χειμώνα. Αυτό λέει η Michelin.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.941
Reaction score
41.210
Το θεμα μου ειναι, κατα ποσο τα all weather, πχ συγκεκριμενα τα Michelin Cross Climate + , μπορει ν αντικαταστησει επαξια για καλοκαιρινα λαστιχα τα αμιγως καλοκαιρινα. Λογικα ειναι πιο μαλακο, αλλα ειναι πιο θορυβωδες? στη βροχη κραταει καλυτερα?
Γιατι εχω ηδη 2 ζευγαρια οποτε μπορω να συνεχισω στο ιδιο μοτιβο.
Η να αλλαξω σε κλασσικα καλοκαιρινα πχ Michelin Pilot Sport 4 και σε χιονολαστιχα παλι το χειμωνα?
αθόρυβο και κρατάει και σε βρεγμένο και τα πάντα όλα αρκεί να μην είσαι ραλλίστας
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
εδώ και καμια δεκαπενταετία πάντα βάζω 4 εποχών στα αυτοκίνητα μας και δεν έχω βάλει ποτέ αλυσίδες.
Μένω στα περίχωρα της Θεσσαλονίκης.
Οι μάρκες που έχω βάλει είναι toyo, vredestein, gislaved, michelin.
Σαν επιδόσεις στο χιόνι τα crossclimate της michelin ήταν τα χειρότερα από όλα, μετά από τόσα reviews δε το περίμενα.
Vredestein και gislaved απίστευτα πραγματικά οδηγούσα σε χιόνι σαν να μην είχε χιόνι. Όπως και στο βρεγμένο...βεντούζα!
Σχετικά με τις επιδόσεις τους ως καλοκαιρινά δε μπορώ να μιλήσω καθώς είμαι εντελώς συντηρητικός οδηγός πλέον.
Ούτε για το θόρυβο μπορώ να πω κάτι καθώς τα αυτοκίνητα είναι ιδιαίτερα...θορυβώδη.
Η πλάκα ήταν με ένα seicento που είχαμε παλιά και φορούσαμε gislaved, ανεβαίναμε σε χιονοδρομικό χωρίς αλυσίδες και βλέπαμε στο πλάι κολλημένα κάτι ml320 και χ5..
 


Μηνύματα
227
Reaction score
274
Ενα λαστιχο που δεν θα σας απογοητευσει ποτε ειναι το goodyear ultragrip. εχω τετραδα σιδερενιες ζαντες μαυρες με το τριτο ζευγαρι μου ultragrip και παιζω μπαλλα παντου. Στα χκ της αυστριας με θερμοκρασιε -10 και χιονι πολυ δεν κολαω πουθενα.....ανηφορες κατηφορες ,μη αποχιονισμενους δρομους ....πουθενα δεν κολαω., ειναι βεβαια και το octavia combi 4κινητο οποτε καταλαβαινετε
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Έχω ακούσει και άλλους να μην είναι ευχαριστημένοι από τα crossclimate. Δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει κάτι άσχημο για τα Goodyear Vector 4 Seasons. Δεν ξέρω τι συμβαίνει. Πιθανολογώ ότι παίζει ρόλο η διάσταση στο πέλμα.

Αν πάμε στις θεωρίες που λένε ότι στα tests πιστοποίησης πάνε τα καλύτερα ελαστικά και μετά τα χαλάνε, καληνύχτα.
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
Κάποιος που θέλει λάστιχα μόνο για χιονι και όχι για διαδρομές σε μήνα Μάρτιο και μετά τι είναι καλητέρο; δηλ να έχουμε μια τετράδα καθαρά για περίπτωση χιονιού(δεν λέω για λάστιχα με καρφιά) και μετά να βαλουμε την τετράδα με τα θερινά; εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει να μην εχω θέμα σε ανηφόρες όταν πάω για δουλειά γιατί το αμάξι σπινιαρει στο χιόνι και είναι με εμπρός κίνηση.
 

Μηνύματα
15.034
Reaction score
20.789
η διάσταση και η χρονιά.
η εμπορική ονομασία είναι ίδια (με ελάχιστες παραλλαγές) αλλά το λάστιχο συνεχώς βελτιώνεται.
είναι σχετικά καινούριο φρούτο στην αγορά και σιγά σιγά βγαίνουν καλά λάστιχα.
το michelin θεωρείται λάστιχο με "θερινές" επιδόσεις (πχ στο 85% του καλού θερινού) και δυνατότητα κίνησης σε χιόνι (πχ στο 50% του κλασσικού χειμερινού) και στις κάτω των 7 βαθμών συνθήκες που σου δίνει την δυνατότητα να κινηθείς με ίδια μέσα με ασφάλεια , αλλά προφανώς με χαμηλότερη ταχύτητα από ότι στο κλασσικό χειμερινό.

Κάποιος που θέλει λάστιχα μόνο για χιονι και όχι για διαδρομές σε μήνα Μάρτιο και μετά τι είναι καλητέρο; δηλ να έχουμε μια τετράδα καθαρά για περίπτωση χιονιού(δεν λέω για λάστιχα με καρφιά) και μετά να βαλουμε την τετράδα με τα θερινά; εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει να μην εχω θέμα σε ανηφόρες όταν πάω για δουλειά γιατί το αμάξι σπινιαρει στο χιόνι και είναι με εμπρός κίνηση.
αν το χιόνι είναι σύνηθες και οι ανηφόρες έντονες για την ώρα η ασφαλέστερη επιλογή είναι χειμερινό σε 2η τετράδα ζάντες.
σε κάνα δυο χρόνια λογικά τα 4 εποχών θα έχουν σχεδόν αντίστοιχες επιδόσεις οπότε το ξαναβλέπεις
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
αν το χιόνι είναι σύνηθες και οι ανηφόρες έντονες για την ώρα η ασφαλέστερη επιλογή είναι χειμερινό σε 2η τετράδα ζάντες.
σε κάνα δυο χρόνια λογικά τα 4 εποχών θα έχουν σχεδόν αντίστοιχες επιδόσεις οπότε το ξαναβλέπεις
Έχω τώρα 4τραδα χειμερινά τα dayton dw510 και ψάχνω για καλητερα δηλ αυτό που έχει το λιγότερο σπινιαρισμα στο χιόνι. Μετά τον μαρτιο βάζω την τετράδα με τα θερινα
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
με προβληματησατε παντως παλιοπαιδα.. θα παω με τα ποδια στο σουπερ μαρκετ γιατι εχω να φαω 2 μερες...εκτος και αν βαλω λιγο τροφη για γατες στο μπαλκονι και πιασω τιποτα. 🐒
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.326
Reaction score
93.911
Έχω τώρα 4τραδα χειμερινά τα dayton dw510 και ψάχνω για καλητερα δηλ αυτό που έχει το λιγότερο σπινιαρισμα στο χιόνι. Μετά τον μαρτιο βάζω την τετράδα με τα θερινα
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.412
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top