Umik 1 - REW

Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
Το ap τι διαφορές έχει από το minidsp?
Αλλιως το ap τι δυνατοτητες έχει;
Minidsp δεν έχω δουλέψει δεν ξέρω.

Με το ap μπορείς να παίξεις με τη καμπύλη από 20hz έως 20khz σε όποια και όσες συχνότητες θέλεις +-12db.

Μπορείς να εφαρμόσεις eq μέχρι όποια συχνότητα θέλεις.

Υποστηρίζει όλα τα ηχεία και atmos
2 sub
Eq kai cross ανα ζεύγος ηχείων

2 διαφορετικά rolloff ψηλά
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.798
Reaction score
77.314
Το ap τι διαφορές έχει από το minidsp?
Αλλιως το ap τι δυνατοτητες έχει;
το app από ένα σημείο και μετά (που κρίνει αυτό με βάση τις μετρήσεις) παύει να αντιδρά
δηλαδή σου έχει όρια..κόφτες
ασχέτως αν εσύ πχ ανεβάσεις μια περιοχή 7db....αν αυτό κρίνει ότι δεν μπορεί να κάνει διόρθωση πάνω από 5db δεν θα σου τα δώσει.....και ας φαίνεται στο app ανεβασμένο κατά 7db

γι αυτό και πάντα θέλει επιβεβαίωση με umik για να δεις τι έχει κάνει

ενώ το minidsp είναι καθαρά μάνιουαλ...
 

Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
το app από ένα σημείο και μετά (που κρίνει αυτό με βάση τις μετρήσεις) παύει να αντιδρά
δηλαδή σου έχει όρια..κόφτες
ασχέτως αν εσύ πχ ανεβάσεις μια περιοχή 7db....αν αυτό κρίνει ότι δεν μπορεί να κάνει διόρθωση πάνω από 5db δεν θα σου τα δώσει.....και ας φαίνεται στο app ανεβασμένο κατά 7db

γι αυτό και πάντα θέλει επιβεβαίωση με umik για να δεις τι έχει κάνει

ενώ το minidsp είναι καθαρά μάνιουαλ...
Βασικά στο app του λές να ακολουθήσει την καμπύλη που φτιάχνεις.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Μια ολοκληρωμένη απάντηση ...;;
Θέλω να πάρω ένα Χ.
Ενώ έχω ένα ψ.
Δεν πρέπει να γνωρίζω τι έχει στο Χ, για να κρίνω εάν αξίζει να πάρω ψ;;
Εύρος eq;;
Low/high pass τι ;;
Reverse phase?
Delay ?
Σου έχω λύση πάντως με balanced ...
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.798
Reaction score
77.314
Βασικά στο app του λές να ακολουθήσει την καμπύλη που φτιάχνεις.
ναι αλλά.... αν δει ότι προχωράς εκτός ορίων του αλγορίθμου του ....σε γράφει στα @@ του :biggrin:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.328
Reaction score
79.254
Τα AV softwares δυσκολεύονται να ρυθμίσουν περισσότερα απο ενα σαμπ..
Το minidsp τα ρυθμίζει μεταξύ τους και κανει τη δουλεια του AV πιο απλή γιατι μετα τα βλεπει σαν ενα. Δηλαδη το minidsp θα συνδεθεί σε μια έξοδο του AV
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.798
Reaction score
77.314
Τα AV softwares δυσκολεύονται να ρυθμίσουν περισσότερα απο ενα σαμπ..
Το minidsp τα ρυθμίζει μεταξύ τους και κανει τη δουλεια του AV πιο απλή γιατι μετα τα βλεπει σαν ενα. Δηλαδη το minidsp θα συνδεθεί σε μια έξοδο του AV
αναλόγως τον βαθμό δυσκολίας στο τι εχουν να διορθώσουν.....σε εμένα πχ δεν είχε θέμα .....το minidsp έχει το καλό ότι παρεμβαίνει σε αυτό που ΘΑ δει το audyssey ....δεν μου λέει όμως κάτι η περίπου έτοιμη ισιωμένη καμπύλη που θα πάρει κ θα δει το σοφτγουερ όταν θα στείλει τόνο καλιμπραρισματος....γιατί το mini κανει καθαρά παραμετρική ρύθμιση .....στην ουσία κρύβει τα προβλήματα που μπορεί ή δεν μπορεί να σιάξει το σοφτγουερ
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.328
Reaction score
79.254
αναλόγως τον βαθμό δυσκολίας στο τι εχουν να διορθώσουν.....σε εμένα πχ δεν είχε θέμα .....το minidsp έχει το καλό ότι παρεμβαίνει σε αυτό που ΘΑ δει το audyssey ....δεν μου λέει όμως κάτι η περίπου έτοιμη ισιωμένη καμπύλη που θα πάρει κ θα δει το σοφτγουερ όταν θα στείλει τόνο καλιμπραρισματος....γιατί το mini κανει καθαρά παραμετρική ρύθμιση .....στην ουσία κρύβει τα προβλήματα που μπορεί ή δεν μπορεί να σιάξει το σοφτγουερ
Γίνονται παρεμβάσεις και στο πεδίο του χρόνου.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.798
Reaction score
77.314
λόγω συμμετρίας τοποθέτησης των sub και του χώρου θα έλεγα τον Νάσο να συνδέσει κ τα 2 sub στην μια έξοδο του προ και να τρέξει το audyssey έτσι να δει τι θα του δώσει
 




Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
λόγω συμμετρίας τοποθέτησης των sub και του χώρου θα έλεγα τον Νάσο να συνδέσει κ τα 2 sub στην μια έξοδο του προ και να τρέξει το audyssey έτσι να δει τι θα του δώσει
θα δοκιμάσω όσο προλαβαίνω..... ;):D
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.798
Reaction score
77.314
θα δοκιμάσω όσο προλαβαίνω..... ;):D
πότε με το καλό?


Υ.Γ. Όλο έλεγα να σου στείλω και όλο ξεχνούσα....αν και καθυστερημένα (είχες πει τέλος του μήνα)
να χαίρεσαι και το υιό...πολύχρονος με υγεία :party:
 

Μηνύματα
4.500
Reaction score
7.800
πότε με το καλό?


Υ.Γ. Όλο έλεγα να σου στείλω και όλο ξεχνούσα....αν και καθυστερημένα (είχες πει τέλος του μήνα)
να χαίρεσαι και το υιό...πολύχρονος με υγεία :party:
Ευχαριστώ πολύ! Τέλος Απρίλη τα περιμένουμε.... 😍
 



Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Εντυπώσεις; Ποιότητα ήχου πέραν των χαμηλών; Κάποιο μειονέκτημα; Θόρυβος;
Δεν εχει fir φιλτρα, εχει μεχρι 24db/oct και των 3, εγω το χρησιμοποιω μονο στις χαμηλες με μπατερ, δεν εχει high pass κατω απο 20 hz,για θορυβο επειδη εχω υψηλο σκαλοπατι και το χρησιμοποιω με ανταπτορες για μετατροπη σε unbalanced δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικος ,θεωρω οτι χωρις αυτην θα ειναι ακομη καλυτερα, εγω δηλαδη δεν αντιλαμβανομαι κατι.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.162
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top