Umik 1 - REW

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
:rolleyes: στις 3 φορες σταματαμε κιοι δυο? :idk:
The low-frequency effects (LFE) channel is the name of an audio track specifically intended for deep, low-pitched sounds ranging from 3-120hz (brick wall)
νομίζω το μπέρδεμα αφορά το lfe και όχι το sub.

Δεν λέω αν θα παίξει +10db και 3 εως 120

εγώ αναφέρομαι στο sub σαν sub σαν ηχείο. να μετρήσουμε την απόκριση του sub

και μετά το πώς θα παίξει το lfe η πως θα ενσωματωθεί με low και high pass από τον av με τα ηχεία.

ας πούμε ότι δεν βλέπουμε ταινίες και ότι ακούμε μουσική δικάναλα με sub.
 

Μηνύματα
1.215
Reaction score
2.024
Κατάφερα και έκανα κι εγώ τις πρώτες μου μετρήσεις οι οποίες αν καταλαβαίνω σωστά είναι ότι'να ναι.
Αν καταλαβαίνω σωστά, η κατάσταση ψιλοσώζεται όταν παίζουν και τα δύο ηχεία μαζί.

Κατάφερα να κλάνω μόνο τα δύο μπροστινά προς το παρών για να δω τι παίζει με το rew.
Έβαλα να κοιτάει ταβάνι το μικρόφωνο, έβαλα τις ρυθμίσεις του, έφτιαξα και την ένταση στα 75 (αν και μου φαίνεται πως έκανα το λάθος και έβαλα την ίδια ένταση και στα 2 ηχεία) και έχω τα παρακάτω.

Δεξί ηχείο

1.png


Αριστερό ηχείο
2.jpg


Και τα δύο μαζί
3.jpg


Average
4.jpg
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Οι μετρήσεις ενός σημείου δεν εχουν μεγάλη αξία. Είτε θα πάρεις 5-6 μετρήσεις 30-40cm γύρω απο την θέση ακρόασης και θα βγάλεις average για καθε ηχείο, ή θα χρησιμοποιήσεις την τεχνική του κινούμενου μικροφώνου.

Σου αρέσει το Var smoothing?
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Για να εισαι σωστος και να βλεπεις τι γινεται πρεπει να κανεις μετρησεις με το rew οπου εβαλες και το mic audyssey.
.....μετρας χωρις audyssey και μετα με audyssey on....
βγαζεις τις average χωρις audyssey και με audyssey και βλεπεις τι εγινε ...;)
θα εκπλαγεις που θα βγαλει τα ιδια αποτελεσματα οπως το app

κλιμακα 1/6 smoothing στα γραφηματα αν βαλεις
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Τα pb τα έχεις ταπωμένα? Μου κάνει εντύπωση που κόβει τόσο απότομα στα 20 και λίγο πιο πριν.
 



Μηνύματα
1.215
Reaction score
2.024
τα έχεις δηλωμένα small ή large? τα pb τα έχεις ενωμένα κανονικά στον av, λειτουργούν?
Τιποτα. Ειχα κανει reset τον Marantz και πηρα αυτες τις μετρησεις χωρις να κανω το παραμικρο. Δε δηλωσα τιποτα.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Τιποτα. Ειχα κανει reset τον Marantz και πηρα αυτες τις μετρησεις χωρις να κανω το παραμικρο. Δε δηλωσα τιποτα.
Πρέπει να τα δηλώσεις. δεν ξέρεις πως παίζει έτσι. τα βασικά βήματα μετά το reset δεν τα έκανες? πόσα ηχεία έχεις - σε τι setup - πόσα sub?
 

Μηνύματα
1.215
Reaction score
2.024
Πρέπει να τα δηλώσεις. δεν ξέρεις πως παίζει έτσι. τα βασικά βήματα μετά το reset δεν τα έκανες? πόσα ηχεία έχεις - σε τι setup - πόσα sub?
Πως δεν ξερω πως παιζει ετσι; Το εβαλα να παιξει με 0 επεξεργασια απο audyssey.
Δηλωσα μονο τι ηχεια εχω και τιποτε αλλο.

Δεν καταλαβαινω για ποιο λογο να δηλωσω αν ειναι μικρα ή οχι για να παρω μια δοκιμαστικη μετρηση για τον χαβαλε.


Το pb δε δουλεψε καθολου σε αυτες τις μετρησεις.
 

Μηνύματα
119
Reaction score
269

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
απο την στιγμη που ηρθε στιπτι χάσαμε την ησυχια μας.
Είναι εργαλείο του διαβόλου :p
Σίγουρα θα βελτιώσεις τον ήχο σου μ' αυτό, αλλά... ποτέ πια η μουσική δε θα είναι το ίδιο "απολαυστική", θα σε τρώει το "σαράκι" του τύπου "μήπως να δοκιμάσω να μετρήσω κι έτσι; μήπως να δοκιμάσω το sub σε άλλη θέση; μήπως; αν; να δοκίμαζα; :roflmao:


Πρέζες υπάρχουνε πολλές, δεν είναι μόνο το umik... αλλά το umik σκοτώνει :p
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δεν καταλαβαινω για ποιο λογο να δηλωσω αν ειναι μικρα ή οχι για να παρω μια δοκιμαστικη μετρηση για τον χαβαλε.
Γιαυτό στο έγραψα...

Τιποτα. Ειχα κανει reset τον Marantz και πηρα αυτες τις μετρησεις χωρις να κανω το παραμικρο. Δε δηλωσα τιποτα.
 

Μηνύματα
119
Reaction score
269
Είναι εργαλείο του διαβόλου :p
Σίγουρα θα βελτιώσεις τον ήχο σου μ' αυτό, αλλά... ποτέ πια η μουσική δε θα είναι το ίδιο "απολαυστική", θα σε τρώει το "σαράκι" του τύπου "μήπως να δοκιμάσω να μετρήσω κι έτσι; μήπως να δοκιμάσω το sub σε άλλη θέση; μήπως; αν; να δοκίμαζα; :roflmao:


Πρέζες υπάρχουνε πολλές, δεν είναι μόνο το umik... αλλά το umik σκοτώνει :p
ασε που τοσο διαβασμα δεν ειχα κανει ουτε στις Παννεληνιες.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Είναι εργαλείο του διαβόλου :p
Σίγουρα θα βελτιώσεις τον ήχο σου μ' αυτό, αλλά... ποτέ πια η μουσική δε θα είναι το ίδιο "απολαυστική", θα σε τρώει το "σαράκι" του τύπου "μήπως να δοκιμάσω να μετρήσω κι έτσι; μήπως να δοκιμάσω το sub σε άλλη θέση; μήπως; αν; να δοκίμαζα; :roflmao:


Πρέζες υπάρχουνε πολλές, δεν είναι μόνο το umik... αλλά το umik σκοτώνει :p
Καλόν είναι να μη δαιμονοποιούμε πολύτιμα εργαλεία όπως το REW ούτε γι αστείο...Θεωρώ ότι αντί να γεννά πρόσθετες αμφιβολίες,μπορεί ν'απαλλάξει τον χρήστη από εκείνες ως προς ζητήματα τοποθέτησης.

Χάρη σε αυτό στο δικό σου παράδειγμα θα είναι σε θέση να εντοπίζει τις βέλτιστες θέσεις για τοποθέτηση sub σε δεδομένο χώρο.Το αν μπορεί να τις εφαρμόσει ή όχι δεν είναι βέβαια πρόβλημα σχετιζόμενο με το ίδιο το λογισμικό.;)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top