Blind tests με "μικρή" βοήθεια και ωραία ευρήματα


Μηνύματα
594
Reaction score
47
Α να γεια σου.
Μπήκες σωστά στο πνεύμα.
Αυτή είναι η βασική αρχή στις θρησκείες.
Αιώνες τώρα, μη σου πω χιλιετίες.
Δουλεύει σωστά το πράγμα, τσεκαρισμένα.
Δέντρα ματώνουν, εικόνες κλαίνε, χαμός.
Το γλύφουν το κουταλάκι.
Δεν έχει να κάνει με θρησκείες. Κάπως long shot ο παραλληλισμός. Και στην ιατρική αν δουλεύει η ομοιοπαθητική για κάποιον και του λύνει το θέμα δεν θα του πει ο γιατρός της κλασσικής ιατρικής να το διακόψει. Άλλωστε το αυτί είναι ατελές όργανο, έτσι κι αλλιώς τα μισά που κάνουμε είναι υπερβολές. Μεγάλο κομμάτι της απόλαυσης στην ακρόαση σίγουρα έχει να κάνει με τη διάθεση μας. Και αυτός που μετράει καλά το σύστημα του το ακούει καλά επειδή μετράει καλά. Κι ο άλλος το ακούει καλά επειδή άλλαξε καλώδιο. Έτσι είναι αυτά.
Στα πιο τεχνοκρατικά τώρα, φαίνεται στις μετρήσεις η αλλαγή των πυκνωτών - στην τροφοδοσία ενός προ πχ - όταν αυτοί έχουν ίδια χαρακτηριστικά; Εδώ θα επιμείνω λίγο παραπάνω στο πως η διαφορά κατά την ακρόαση είναι ακουστή.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
όταν αυτοί έχουν ίδια χαρακτηριστικά;
Εννοείς οι πυκνωτές να είναι ίδιας χωρητικότητας και ίδιου voltage αλλά με διαφορές σε κάποια άλλα χαρακτηριστικά τους;
 

Μηνύματα
594
Reaction score
47
Εννοείς οι πυκνωτές να είναι ίδιας χωρητικότητας και ίδιου voltage αλλά με διαφορές σε κάποια άλλα χαρακτηριστικά τους;
Εννοώ να έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά αλλά να είναι κατασκευασμένοι από διαφορετικούς κατασκευαστές. Εκτός από voltage, χωρητικότητα θερμοκρασία λειτουργίας και polarization μη φανταστείς πως γνωρίζω άλλα. Θα υπάρχουν πυκνωτές με κοινά χαρακτηριστικά. Εκτός αν κάνω λάθος, οπότε άκυρη η ερώτηση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Δεν υπάρχουν πυκνωτές με ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά..
Η χωρητικότητα και η τάση, είναι τα πλέον χρήσιμα, αλλά υπάρχουν πολλά ακόμα...
 


Μηνύματα
594
Reaction score
47
Δεν υπάρχουν πυκνωτές με ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά..
Η χωρητικότητα και η τάση, είναι τα πλέον χρήσιμα, αλλά υπάρχουν πολλά ακόμα...
Οκ. Και πίστεψα πως ήταν καλό επιχείρημα αυτό για την ύπαρξη του παράγοντα x στο audio, που κανένα μετρητικό δεν τον πιάνει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
που κανένα μετρητικό δεν τον πιάνει.
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.

Το αντίθετο, υπάρχει.
Πολλά μπορούν να μετρηθούν, μα δε μπορεί να είναι ακουστά.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Κάποιο λάθος υπάρχει και από τους δυό σας.
Τι θα πεί δεν υπάρχουν πυκνωτές με ίδια χαρακτηριστικά?
Δλδ ίδια χωρητικότητα σε ίδια τάση , σε ίδιους βαθμούς κελσίου , με ίδιο ρεύμα διαρροής , με ίδιο ΤΑΝ Φ , με ίδιες ένα κάρο παραμέτρους.
Και δεν ακούγονται το ίδιο? Αν υποθέσουμε κιόλας ότι είναι στην πορεία του σήματος.
Γιατί αν είναι απλοί ηλεκτρολυτικοί ,, στην τροφοδοσία ή την σταθεροποίηση , τι θα ακούγονται διαφορετικά?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τυχερός δε ξέρω αν είναι, κουφός όμως σίγουρα..
Λέανδρε,εσύ πρέπει να είσαι δεκάδες φορές πιο σχολαστικός ως προς την τήρηση υγειονομικών κανόνων...Αν ω μη γένοιτο χρειαστείς ΜΕΘ,καμία δεν είναι καλωδιωμένη όπως θα σου έκανε... :wink:
...

...μέχρι να σβήσει ο ήλιος.
Στην τρέχουσα ΄΄συγκυρία΄΄,είναι επίφοβο πλέον να λέμε τέτοια έστω και ως υπερβολή...:sneaky:
Σε αυτά τα ~10 εκατομμύρια unique colors που μπορούμε να διακρίνουμε, υπάρχει περισσότερη έμφαση σε κόκκινα και πράσινα χρώματα (έναντι των μπλε) - εικάζεται για εξελικτικούς λόγους. Όπως επίσης υπάρχουν και διαφορές μεταξύ των φύλων. Αλλά αυτό δεν έχει και τόση σημασία στη συζήτηση που κάνουμε.
Πώς και δεν έχει,εδώ μέχρι και στη σκληροπυρηνική εξήγηση της έκφρασης ΄΄πίτσες μπλε΄΄ μπορεί να φτάσουμε... :roflmao:
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Βασικά, κάτι σε genelec χρειάζομαι παρέα με τα subs τους, αλλά μέχρι να μπορώ να τα πάρω, ας ασχοληθώ με τα ηχεία που ήδη έχω. :p
Διακρίνω ότι είσαι λίγο μπερδεμένος αλλά δικαιολογείται αυτό από την νιότη σου.
Επίσης λόγω του παραπάνω μπλεξίματος σε έχουν επηρεάσει "κακές παρέες" :p και βαδίζεις σε μονοπάτια περίεργα αλλά μικρός και αμούστακος είσαι ακόμη, οπότε όταν μεγαλώσεις θα μάθεις το σωστό χάι εντ:lolsign::lolsign:
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Αστροναύτη μου πάρε καβλώδια , αν δεν σου κάνουν , που δεν θα σου κάνουν θα τα αγοράσει ο φίλος και συμφορουμίτης κανακιάνι , μην χαλιέσαι . Λεφτά έχει .
Ε Στελάρα μου? :roflmao:
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αστροναύτη μου πάρε καβλώδια , αν δεν σου κάνουν , που δεν θα σου κάνουν θα τα αγοράσει ο φίλος και συμφορουμίτης κανακιάνι , μην χαλιέσαι . Λεφτά έχει .
Ε Στελάρα μου? :roflmao:
Κουφαλίτσα Γιάννη μου την έχεις στημένη τώρα τελευταία και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο :p
Anyway.
Όταν με το καλό ανοίξουμε θα σου κάνω ένα ωραίο τραπεζοκρεας μπας και σε τουμπάρω να με υποστηρίξεις και λίγο γιατί ως γνωστό ο έρωτας περνάει από το στομάχι:drinks:
Στο δια ταύτα τώρα, από καλώδια έχω κλείσει και το ξέρει πολύ καλά ο Νικόλας;)
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Οχι Στελλάκο μου δεν στην έχω στήσει .
Δεν δέχομαι τις ιστορίες των καλωδίων. Το έχω ξαναπεί.
Δεν θεωρώ ότι είναι συσκευές , παρά απλά παθητικά εξαρτήματα.
Δεν έχουν ήχο δικό τους , δεν δικαιούνται καν να έχουν ήχο. Δεν μπορούν να έχουν ήχο.
Αυτό που κάνουν είναι να μεταφέρουν ήχο. Κάποια το κάνουν αξιοπρεπώς , και κάποια κάνουν καραγκιοζιλίκια. Δλδ το παίζουν eq. Ε! αυτά θέλουν πυροβόλημα.
Στέλιο το καλώδιο είναι ένας αγωγός . Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.
Δεν μπορεί να έχει άποψη , και δεν έχει.
Τι να κάνουμε τώρα?
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Χαλάρωσε Γιάννη μου. Χαβαλέ κάνουμε. Τι πιστεύει ο καθένας είναι δικό του θέμα.
Εδώ που τα λέμε δεν μου την έχεις στημένη αλλά δεν προλαβαίνω να γράψω κάτι έστω και πλάκα και τσακ πετάγεσαι :whistling:
Τέσπα, σχετικά με τα γραφόμενα,
βαριέμαι να ψάξω τώρα να βρω φωτογραφία που άλλαζες καλωδίωση στο μκ2:p
Εγώ πάντως το δικό μου πικάπ το έχω με τη μαμά καλωδίωση του Ιάπωνα του 1981.
Όρα λοιπόν αρνητές εμβολίων...:lol:
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Ναι με είχε ψήσει ο Παππάς. Αλλάξαμε καλωδίωση στο sl 1200 mk2 και διαφορά ουδεμία είδαμε.
Και οι δύο. Του είχα πεί χαρακτηριστικά , ρε μ'2λ@κα φάγαμε 6 ώρες για το τίποτα. Και με κοίταζε σαν χαμένος.
Σε κάτι άλλο όντως άκουσα διαφορά , αλλα μιλάμε για ένα εντελώς μπάχαλο καλωδίωση.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ναι με είχε ψήσει ο Παππάς. Αλλάξαμε καλωδίωση στο sl 1200 mk2 και διαφορά ουδεμία είδαμε.
Και οι δύο. Του είχα πεί χαρακτηριστικά , ρε μ'2λ@κα φάγαμε 6 ώρες για το τίποτα. Και με κοίταζε σαν χαμένος.
Σε κάτι άλλο όντως άκουσα διαφορά , αλλα μιλάμε για ένα εντελώς μπάχαλο καλωδίωση.
Δεν είχατε βάλει το σωστό τα χάι εντ καλώδιο :lolsign:
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Σοβαρέψου, ο Παππάς είχε πάντα σχέση με καβλώδια, και πάντα γνώριζε . Η αλήθεια είναι.
Εσύ είσαι άσχετος.
Ολα κι όλα.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Εγώ Γιάννη μου δεν δηλώνω γνώστης. Άσχετος δηλώνω. Τελικά κάνουν τίποτις τα καβλώδια όπως τα λέτε χαριτωμένα? Αν όχι τι προτείνεις να έχουμε όλοι τα ίδια? Τα σωστά?
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Οχι ρε αγόρι ότι γουστάρει ο καθείς.
Τόσο απλά .
Αλλά μην μου πείς ποτέ ότι το τάδε KONDO καβλώδιο απογείωσε το σύστημά σου γιατί θα σε βαρέσω.
Απλά τα πράγματα.
Εμείς εδω δλδ τι κάνουμε? δεν απογειώνουμε και προσγειώνουμε αερόπλανα? ε?
Δεν είναι μέσα και η φιλενάδα μου να με βοηθήσει κάπως , όλο με καλωδιάκηδες έχω να κάνω.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top