Blind tests με "μικρή" βοήθεια και ωραία ευρήματα

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ναι με είχε ψήσει ο Παππάς. Αλλάξαμε καλωδίωση στο sl 1200 mk2 και διαφορά ουδεμία είδαμε.
Και οι δύο. Του είχα πεί χαρακτηριστικά , ρε μ'2λ@κα φάγαμε 6 ώρες για το τίποτα. Και με κοίταζε σαν χαμένος.
Σε κάτι άλλο όντως άκουσα διαφορά , αλλα μιλάμε για ένα εντελώς μπάχαλο καλωδίωση.
Το ανακαλωδιωνεις το πικάπ κύριε Γιάννη ε??;)
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Στελάρα μου, δεν είναι ότι έχω μπερδευτεί. Η αλήθεια μου κρύβεται σε αυτό που είπε ο Γιάννης περί παθητικών υλικών. Έχω ξαναπεί τα νέα μου "πιστεύω", όσο μπορώ να αποφύγω παθητικά υλικά, θα το κάνω. Είτε μιλάμε γαι τα καλώδια ( εδώ πια απλά δεν δίνω σημασία, οκ, δεν θα βάλω κοτετσόσυρμα... ), είτε για υλικά στο κροσόβερ. Τί πιο σωστό απο το να έχω ηλεκτρονικό κροσόβερ, ακριβέστατο και με αυτό να κροσάρω τον κάθε τελικό ξεχωριστά αν έπαιρνα τον αδερφούλη 4BST και κροσάριζα με βάση τις μετρήσεις του υπάρχοντος ηχείου με ακρίβεια ή τους ενισχυτές ενός ενεργού ηχείου... Τα Genelec μου αρέσουν επειδή έχουν ΑΒ ενισχυτές και όχι class D ( όπως είπα και χθες, ακόμα έχω μια επιφύλαξη για τους Class D, μια δοκιμή θα με πείσει βέβαια ). Απο την άλλη, μπορεί να έχουμε καλούς τελικούς και με αρκετά βατ ( αν έπαιρνα τον 4BST - αν τον πούλαγε ξεχωριστά - θα είχα 250 βατ ανά δρόμο αν ο κάθε δρόμος είναι 8Ω που δεν είναι, άρα μιλάμε για πολύ περισσότερα ), αλλά έχουμε τρελές απώλειες τόσο σε ισχύ μέσα στο κροσόβερ, όσο και σε ποιότητα απο τα καλώδια έξω απο το κροσόβερ και τα ίδια τα υλικά του κροσόβερ. Μια ακόμη δυσκολία στην απόκτηση δεύτερου τελικού, είναι η ενσωμάτωση των subs ( που πρέπει και θέλω να βάλω, τους λόγους τους έχω καταλάβει, μαθαίνω να τους ακούω πια ), εκτώς αν βάλω ένα καλό ενεργό κροσόβερ πριν τους τελικούς και εφαρμόζω dsp και eq πριν το κροσόβερ ( μέσω της διαδικασίας του Bhutia ). Aν όμως πάω για minidsp SHD (αργεί αυτός), τότε με τα 4 κανάλια εξόδου του, απλά τον ήπια ως προς τα subs.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θέλω πια χαϊεντιές, θέλω χάι εντ ήχο. ;)
Το παρήγορο είναι ότι μπαίνουν κι άλλες εταιρείες στο χορό του dsp, οπότε μάλλον ο χρόνος κυλάει υπέρ μου. Μπορεί να βγει κανένα καλό μηχανάκι που να καλύπτει πιο πολύ τις ανάγκες μου απο τον SHD. Είδωμεν!
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.417
Reaction score
27.703
Sorry για το off topic. Κάτι λέγαμε για τις επιλογές που κάνει η NASA στα καλώδια. Belden.

Να και η επιλογή επεξεργαστή για το όχημα που είναι στον Άρη. Μονοπύρηνος PowerPC του 1998 στα 233Mhz.

 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Οχι δεν είναι αυτό.
Η ΝΑΣΑ σε ότι μα ότι και αν χρησιμοποιεί , θέλει απόλυτη αξιοπιστία.
Οταν λέμε απόλυτη ΑΠΟΛΥΤΗ.
Γι αυτό και σχεδόν πάντα χρησιμοποιούν παλιού δοκιμασμένους υπολογιστές , που δεν σπάνε -δεν χαλάνε.
Δεν αφήνουν κανένα περιθώριο για απρόβλεπτες βλάβες.
Οτι κάνουν ότι βάζουν είναι δοκιμασμένο χιλιάδες φορές, αξιόπιστο, και υπάρχει πάντα ένα μπακάπ , και ένα ακόμα.
 



Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Πέραν της πλάκας.
Ο χρυσος κανονας σε τέτοιες περιπτώσεις είναι:
"Η μίνιμουμ πολυπλοκότητα
που χρειάζεται."
Ποτέ παραπάνω.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Εξαιρετική ιδέα!:thumbsup:

Εάν την πραγματοποιήσεις, θα σου κάνω δώρο το καλώδιο των ηχείων (περίσσεψε λίγο από το QED XT Evolution reference που χάρισα στο thread).

(κάνε bookmark το συγκεκριμένο post για να μην το ψάχνεις)
Χμ. Κράτα το καλώδιο να βρίσκεται... χιχιχιχιχι
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.115
Reaction score
124.691
Πάντως τα βίντεο αυτά του αμιρ περί καλωδίων και λοιπών πολυμπριζων χαϊεντάδικων, αν και εντελώς άχρηστα 😂😂😂 είναι εξόχως διασκεδαστικα. Γελάνε και τα μουστάκια του ρε!

Εσείς οι καλωδιολαγνοι δείτε τα με προσοχή, για τους υπόλοιπους είναι απλή διασκέδαση.
 


Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
νταξ αν καπχοιος εχει νυχτεριδες για κατοικίδιο επιβαλεται να αγορασει το πολυμπριζο... σε πετσοπ θα επρεπε να το πουλανε οπως και τα φιδοκαλωδια... 🐒
Του Χρήστου πάντως, εκείνο το ξύλινο μουλάρι ήταν κουκλί :p
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
ο Μαεστρος μας ειναι πριν το ολντ σκουλ... και το σκοιλ ελικικου... ακουει δυνατα μουσικη και αντιλαμβανεται τις αρετες τις διάχυσης... και την αναγκαιοτητα του subwoofer ... ε ντακς εχει κου(τ)σουρια... ολοι σας εχετε... εγω ειμαι (σκετο κουτσουρο)... 😎
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Οχι ρε αγόρι ότι γουστάρει ο καθείς.
Τόσο απλά .
Αλλά μην μου πείς ποτέ ότι το τάδε KONDO καβλώδιο απογείωσε το σύστημά σου γιατί θα σε βαρέσω.
Απλά τα πράγματα.
Εμείς εδω δλδ τι κάνουμε? δεν απογειώνουμε και προσγειώνουμε αερόπλανα? ε?
Δεν είναι μέσα και η φιλενάδα μου να με βοηθήσει κάπως , όλο με καλωδιάκηδες έχω να κάνω.
Εμμονή και με τα audio note διακρίνω.
Τες πα. Το δικό μου σύστημα απογειώθηκε με belden. Ειδικά τα ρεύματος είναι φοβερά.
Υπάρχει πλάνο για δοκιμή και mogami στο μέλλον αλλά προς το παρόν με τα belden είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.497
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top