Προτάσεις-ερωτήσεις-απορίες για αγορά ηχείων

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Όλα οκ, απλά αυτές οι 2 επιπλέων θέσεις μπορεί να έχουν τεράστια απόκλιση από την mlp οπότε το average του audyssey να είναι διαφορετικό.
Αυτό είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, θα ξανατρέξω το audyssey χωρίς αυτές τις δύο θέσεις και βλέπουμε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Γενικά πως σου φαίνεται τώρα το σετάπ μετά τις τελευταίες αναβαθμίσεις δορυφόρων;
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Γενικά πως σου φαίνεται τώρα το σετάπ μετά τις τελευταίες αναβαθμίσεις δορυφόρων;
Όσο αφορά τους δορυφόρους σίγουρα είναι αισθητή η μεγαλύτερη άνεση και ένταση των Τ8 όσο ανεβαίνει το volume, το χαμηλό είναι φανταστικό και αν καταφέρω και έρθει η καμπύλη στην προ-audyssey κατάσταση πιστεύω θα είναι τέλειο !
Προσεχώς θα αντικατασταθεί και το κεντρικό με Τ8 και τα Τ7 θα πάρουν το δρόμο προς το ταβάνι...
 


Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Μόλις έτρεξα το audyssey στις 6 από τις 8 θέσεις (παρέλειψα τις δύο πίσω αριστερά & πίσω δεξιά από το κάθισμα), υπάρχει μια πολύ μικρή βελτίωση σε σχέση με τη μέτρηση των 8 θέσεων προς το καλύτερο όπως φαίνεται και στην πρώτη εικόνα αλλά συνεχίζει να έχει χαλάσει την απόκριση κάτω από τους 40 κύκλους όπως φαίνεται από τη δεύτερη εικόνα συγκρινόμενο με την average καμπύλη σε 6 θέσεις χωρίς audyssey...:frown:
Φυσικά, ακόμα κι έτσι η απόδοση είναι υπεράνω των προσδοκιών μου, απλώς εκνευρίζομαι που χάνω ένταση στην πρώτη οκτάβα χωρίς λόγο...:mad:
 

Attachments


Μηνύματα
157
Reaction score
109
Αν εχεις το app(multieq) μπορείς να απενεργοποιησεις την ισοστάθμιση του Audyssey στα σαμπ, στις συχνότητες που θες
Αν έχεις κανει ισοσταθμιση από το minidsp δεν βλέπω την ανάγκη
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Ζμπρώξτο το ταργκετ κερβ στο οντισι να μη στο βγάζει έτσι.
 


Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Αν εχεις το app(multieq) μπορείς να απενεργοποιησεις την ισοστάθμιση του Audyssey στα σαμπ, στις συχνότητες που θες
Αν έχεις κανει ισοσταθμιση από το minidsp δεν βλέπω την ανάγκη
Πως γίνεται αυτό ? δεν έχω ασχοληθεί με το app

Άκυρο, το βρήκα...
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
μπορεις να κατεβασεις αυτο το προγραμμα να δεις τι μετρησε το audyssey σε ολες τις θεσεις..

δεν βαζεις να δουμε πως παιζει το καθε sub μονο του χωρις καποια διορθωση.
.....γραψε και την αποσταση του καθενα απο την θεση ακροασης....
 

Μηνύματα
157
Reaction score
109
Πως γίνεται αυτό ? δεν έχω ασχοληθεί με το app

Άκυρο, το βρήκα...
Ισχύει μόνο όταν επιλέξεις στο EQ mode την καμπύλη reference. Στην flat κάνει κανονικά ισοστάθμιση παντού
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
δεν βαζεις να δουμε πως παιζει το καθε sub μονο του χωρις καποια διορθωση.
.....γραψε και την αποσταση του καθενα απο την θεση ακροασης....
- sub1 --> απόσταση 2,4 μ (μπροστά αριστερά)
- sub2 --> απόσταση 2,5 μ (μπροστά δεξιά)
- sub3 --> απόσταση περίπου 85 εκ (πίσω από την πολυθρόνα)
- sub4 --> απόσταση 5,3 μ (πίσω δεξιά γωνία)
Απενεργοποίησα στην εφαρμογή το calibration στα sub, mission accomplished !!
Πλέον έχω μπάσο που κουνάει την πολυθρόνα εντελώς καθαρό, γρήγορο και άψογο, σας ευχαριστώ άλλη μια φορά ! :thumbsup::hi:
 

Attachments

Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Κοίτα, τα δύο σπεκτρο που ανέβασες:

(Πρώτο χωρίς οντισι και δεύτερο με)





Δείχνουν πως το οντισι πάει να συμμαζέψει το φόρτωμα πάνω από τους 20 κύκλους, μαζί με αυτό στους 35, το οποίο και καταφέρνει σε αρκετά μεγάλο βαθμό, αλλά εις βάρος της πραγματικής ενέργειας εκεί κάτω, ενώ ταυτόχρονα ισχυροποιείται το φόρτωμα στους 50.

Με το οντισι όμως, φαίνεται πιο ομαλή η ενέργεια μέχρι τους 100 κύκλους.

Δηλαδή, δείχνει να υπάρχει κέρδος από το οντισι στο φάσμα 60-100 κύκλους.

Στην πράξη, χωρίς οντισι έχεις άριστη ενέργεια από 22 έως 75 κύκλους, ενώ με οντισι από 35 μέχρι 100.

Προφανώς ανάμεσα στα δύο, όλοι θα προτιμήσουν το χωρίς οντισι, ανεξαιρέτως.

Νομίζω πως θα ακουστεί καλύτερα αυτό με οντισι, αν δώσεις λίγη παραπάνω ενέργεια από 20 έως 35 κύκλους, να κοκκινίζει όλο το πράγμα μέχρι κάτω, ή αν αφήσεις το οντισι να κάνει δουλειά από 60 κύκλους και πάνω.

Τες πα, καταντάει χαζομάρα τόση ενασχόληση. Εφόσον είσαι σούπερ ικανοποιημένος, κλείστα τα μικρόφωνα και παίζε μουσικές και ταινίες, παράτα το, φτάνει.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
στο γραφημα, μηπως το 3 κ 4 sub ειναι τα 2 μπροστα το 1 στα 0.85μ και στο 5.3μ ειναι το 2 ?
....δεν ειναι καλες θεσεις οπως τα εβαλες, θελει πολυ eq ...
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Τες πα, καταντάει χαζομάρα τόση ενασχόληση. Εφόσον είσαι σούπερ ικανοποιημένος, κλείστα τα μικρόφωνα και παίζε μουσικές και ταινίες, παράτα το, φτάνει.
Ε ναι, απλά ασχολούμαι για να μαθαίνω και να βελτιώνομαι όσο έχω χρόνο.
στο γραφημα, μηπως το 3 κ 4 sub ειναι τα 2 μπροστα το 1 στα 0.85μ και στο 5.3μ ειναι το 2 ?
....δεν ειναι καλες θεσεις οπως τα εβαλες, θελει πολυ eq ...
Όχι, είναι όπως τα γράφω. Εκ του αποτελέσματος φαίνεται ότι είναι μια χαρά οι θέσεις, δεν θέλει καθόλου πολύ eq αν δεις την καμπύλη όλων των σαμπ χωρίς eq, πέντε μέρες μεταφορών και μετρήσεων μου πήρε να βρω τις θέσεις που να δίνουν την καλύτερη καμπύλη συνολικά.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
anton οταν βρεις χρονο γραψε μας εντυπωσεις για το sub
Πως τα παει εκει στα 20-40 hz . ?
Σε ποια ενταση αρχιζει και "πιεζεται"? Τα specs γραφουν 170 w rms
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
anton οταν βρεις χρονο γραψε μας εντυπωσεις για το sub
Πως τα παει εκει στα 20-40 hz . ?
Σε ποια ενταση αρχιζει και "πιεζεται"? Τα specs γραφουν 170 w rms
Οι εντυπώσεις μου από το συγκεκριμένο σαμπ είναι άριστες. Αν κάνεις τον κόπο και διαβάσεις προηγούμενα ποστ εδώ θα δεις ότι στο χώρο μου μόνο του το ένα είχε θέματα (όπως είναι φυσικό) ως προς την απόκριση (στάσιμα κλπ) αλλά σε καμία περίπτωση δεν το ένιωσα να ζορίζεται ποτέ. Βέβαια αυτό ήταν φυσικό μιας και το gain το είχα αναγκαστικά σχεδόν στο μηδέν και στην ισοστάθμιση του marantz αν θυμάμαι καλά -12 dB.
Με τα δύο είχα μια σαφή βελτίωση αλλά όχι τόσο μεγάλη όσο θα ήθελα, με τα τέσσερα πλέον το μπάσο είναι όπως πρέπει να είναι τόσο σε διαύγεια, ατάκα, σβήσιμο και έλεγχο όσο και ένταση (αν και στο τελευταίο όσο περισσότερο τόσο καλύτερα, πολύ ευχαρίστως θα ήθελα ακόμα περισσότερα γκάζια, κάτι που θα γίνει στο μέλλον με προσθήκη κι άλλων) χωρίς καμία υποψία ζορίσματος ή απώλειας ελέγχου ακόμα και σε πολύ υψηλές στάθμες, είναι τελείως άνετα.
Αν υπολογίσεις και την τιμή τους, εύκολα έχεις ένα απόλυτο VFM για χαμηλού μπάτζετ συστήματα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Με τα δύο είχα μια σαφή βελτίωση αλλά όχι τόσο μεγάλη όσο θα ήθελα, με τα τέσσερα πλέον το μπάσο είναι όπως πρέπει
Φακτς οφ όντιο..

Είναι αδιάφορο τι χώρο έχετε, δώστε του 4 σαμπ και θα βγει σωστό μπάσο, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να αποτύχει η τετράδα.

Λίγο ψάξιμο θέλει στην τοποθέτηση.
Αυτά.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
οτι μετρας χωρις eq αυτο παιζει....δυστυχως ετσι παιζει αυτο το subακι.
....θα ελεγα να παρεις αλλα sub για να ακουσεις κατω απο 40hz τα ταλαιπωρεις και δεν ακους σωστα κιολας...

eee.jpg t10.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
10
Reaction score
4
Καλησπερα στη παρεα. Λοιπον, ειμαι σε φαση να αγορασω καινουργια ηχεια επειτα απο καιρο. Εχω ξεχωρισει τα εξης:

1. Triangle Borea BR08
2. KEF R3
3. Wharfedale Linton

Ποιο θα προτεινατε απο τα παραπανω; Προσωπικα τεινω προς τα Linton. Θα συνδεθουν σε ενισχυτη Aura (B&W) 40W.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top