Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Στο πισι όλα γίνονται, θες μια πολυκαναλη κάρτα ήχου και σοφτγουερ θα βρεις.
Φυσικά θα ακούς τα ντακ της κάρτας.

Στην περίπτωση minidsp θα ακούς τα ντακ τα δικά του.

Το δικό σου ντακ το δικάναλο είναι για λε πουλ.
Γι'αυτό σκέφτομαι ένα "φτηνό" κροσόβερ για αρχή, να αρχίσει να δουλεύει το σύστημα στη νέα του μορφή και μετά με ψάξιμο να βρω τα πατήματά μου και να πάω σε πιο σοβαρή κατάσταση. Προς το παρόν, το pc δείχνει να τα καταφέρνει ως προς το dsp ( αν και ελπίζω να είναι συμβατό το dsp με τη μορφή του οδηγού του Bhutia και κροσάρισμα μετά τον υπολογιστή ).
Αυτό που έχω στο μυαλό μου δηλαδή είναι η κροσαρισμένη διενίσχυση, μετά προσθήκη subs και μετά ένα καλύτερο κέντρο ελέγχου σύμφωνα με τις ανάγκες που θα προκύψουν ( άρα εκεί μιλάμε πια για dsp processor, ελπίζω να έχουν μπει στο παιχνίδι και άλλες εταιρείες πέραν της minidsp, σε αυτή τη κατηγορία χρημάτων, για trinnov δεν με παίρνει :p ).
Τα έχω καταλάβει σωστά;
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ζμπρώχτο!
Kαθε πράγμα στον καιρό του, λέω εγώ! Το δύσκολο ήταν να βρεθεί ο δίδυμος τελικός. Δηλαδή, όπως το σκέφτομαι, το κροσόβερ που σκοπεύω να βάλω στο σύστημα, απλά θα μου κερδίσει λίγο χρόνο, να "του πάρω τον αέρα" και να δω στη συνέχεια πως θα κινηθώ. Έχοντας βρει τα ιδανικά σημεία κρος και με τους δύο τελικούς στο ρακ, χμμμμμ, μπορεί κάποιος που έχει πολυκάναλη κάρτα ας πούμε ( και όταν εμβολιαστούμε, safety first! ), να τη φέρει και να κάνουμε δοκιμούλες! Για ποιον χτυπάει η καμπάνα... :D :D :D
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Εμένα δεν κουβαλιέται, ξέχνα το. Είναι μια κάρτα PCI (όχι το express, το άλλο το πιο παλιό) που συνδέεται με καλώδιο ethernet με την εξωτερική μονάδα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
σκέφτομαι ένα "φτηνό" κροσόβερ για αρχή
Θα ακούς τα δικά του ντακ.

Το δικό σου δικάναλο ντακ, σε κάθε περίπτωση, βγαίνει εκτός χρήσης.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Καλημερούδιααααα!!! Τελικά κατόπιν σχετικά ωρίμου σκέψης και επειδή τη πάτησα μια φορά με τα Genelec, δεν τη ξαναπατάω δεύτερη, σήμερα πάω να παραλάβω τον αδερφούλη τελικό 4BST!! Ήμουν ανάμεσα σε αυτον και στη λύση των πλατών hypex που προτείνει ο Κώστας, αλλά σκέφτηκα τόσο την αξιοπιστία του μηχανήματος ( για να χαλάσει Bryston πρέπει να γίνει πολύ χοντρή μ@λακία ), όσο και τη μεταπωλητική αξία στη περίπτωση που το αποτέλεσμα δεν μου αρέσει αφού ένας Bryston φεύγει για πλάκα ( στη πργματικότητα καλύπτομαι προς το παρόν απο την ισχύ του δικού μου τελικού ). Edit: μη μπουρδολογώ, είναι και το κατάλοιπο της χαϊεντίλας μου και της λατρείας για τους Bryston, αλλά σκέφτηκα περισσότερο τα παραπάνω. Επίσης, μπορώ μελλοντικά να κάνω σύγκριση με πλάτες Hypex και να ανακυρήξω τον νικητή, αν βέβαια παρέχει ο αντιπρόσωπος demo μηχανάκια.
Ο κύβος ερρίφθη λοιπόν. Πάμε παρακάτω. Κοιτάζω στον thomann για crossovers, βλέπω κάποια μηχανάκια που κάνουν μόνο τη δουλειά του κροσαρίσματος ( με την ευκαιρία, κοιτάζω για stereo τρίδρομο ώστε να είναι έτοιμο να υποστηρίξει subs στο μέλλον και για αρχή να κόψω με low cut συχνότητες που στο σαλόνι μου δεν αναπαράγονται, άρα να μη ζορίζω άσκοπα τον ενισχυτή, σωστό? ), βλέπω και κάποια που κάνουν τη δουλειά του DSP, μέχρι και μηχανάκι με FIR βλέπω ότι υπάρχει. Αρχικά δεν θα ήθελα να πάω σε κάτι ακριβό, σκέφτομαι να παίξω στη χαμηλή κατηγορία μέχρι 100€ καθώς έχω να πάρω σετ καλωδίων xlr, υλικά απορρόφησης και να πάνε τα ηχεία για έλεγχο και μετρήσεις στον Πέτρο για να βρούμε το ιδανικό σημείο κρος.
Δώστε μου λοιπόν τα φώτα σας για το μηχανάκι που να πάρω στην αρχή, όσο και για ένα καλύτερο για το μέλλον ( μέχρι 500€ που κάνει αυτό που έχει λειτουργία FIR ).
Εννοείται πως στη συνέχεια θα τσεκάρω για subs και η αλήθεια είναι ότι μου αρέσουν τα svs τα 12άρια, αλλά δεν ξέρω που να τα χωρέσω. Απο την άλλη, ενώ τα Templor T10 είναι πιο άνετα στη τοποθέτηση λόγω μεγέθους, θέλω να ψωνίσω μια και καλή κάτι που θα με καλύψει.
π.χ. αυτό είναι το μηχάνημα που υποστηρίζει FIR:
Τα καλώδια πολλοί εμίσησαν, την ισχύ κανείς!!!
(αναμένουμε)

Από την άλλη, προσωπικά προτιμώ να ακολουθώ αυτό που είπε ο @editor σε άλλο ποστ:
"Η μίνιμουμ πολυπλοκότητα που χρειάζεται." Ποτέ παραπάνω.
αλλά οκ, προχώρα!

Στο πισι όλα γίνονται, θες μια πολυκαναλη κάρτα ήχου και σοφτγουερ θα βρεις.
Φυσικά θα ακούς τα ντακ της κάρτας.
"Πράγμα" που δεν έχει ΚΟΜΒΙΟ(KNOB) για ρύθμιση έντασης... είναι μόνο για πειράματα... :p
Αν μπορείς να φροντίσεις για αυτό... από μένα είναι ...ΝΑΙ :p
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τα καλώδια πολλοί εμίσησαν, την ισχύ κανείς!!!
Καλά, μεταξύ μας τώρα... 250 βατ για οδήγηση τουίτερ, υποθέτω ότι είναι κάπως πολλά ( όχι ότι χρησιμοποιώ τώρα τα 250 βατ για το κάθε πλήρες ηχείο ). Αλλά είναι διδυμάκι!

Από την άλλη, προσωπικά προτιμώ να ακολουθώ αυτό που είπε ο @editor σε άλλο ποστ:
αλλά οκ, προχώρα!
Εμένα πάλι, πιο πολύπλοκο μου φαίνεται το χάος του παθητικού κρος. Άλλωστε, αυτό ήταν το σκεπτικό όταν άνοιξα αυτό το νήμα: απαλλαγή των παθητικών υλικών, κροσάρισμα με την ακρίβεια που προσφέρει το ηλεκτρονικό κροσόβερ ( και ίσως εύρεση και καλύτερου σημείου κρος ), ο κάθε ενισχυτής να παίζει συγκεκριμένο φάσμα. Επίσης, σεβόμενος απόλυτα κατασκευάστρια εταιρεία, αντιπαθώ πλέον τη τακτική της επιβολής ηχητικής ταυτότητας σε ένα μηχάνημα, στο ηχείο αφού μιλάμε γι'αυτό. Θέλω να έχω εγώ ( με βοήθεια απο ειδικούς ) τον έλεγχο,, εγώ να επιλέξω πως θα λειτουργήσει το ηχείο, στα πλαίσια των δυνατοτήτων του πάντα.
Τώρα, τί θα ακούσω, θα σας πω! :)
"Πράγμα" που δεν έχει ΚΟΜΒΙΟ(KNOB) για ρύθμιση έντασης... είναι μόνο για πειράματα... :p
Αν μπορείς να φροντίσεις για αυτό... από μένα είναι ...ΝΑΙ :p
Η αλήθεια είναι ότι μηχάνημα χωρίς βόλιουμ το φοβάμαι. Φαντάσου να φάει κοκομπλόκο και να δώσει τσίτα τα γκάζια στους 4B... Δεν μου έχει συμβεί ποτέ, αλλά επειδή γενικότερα έχω δει πολλά χαριτωμένα απο αστοχία software, τα βλέπω με λίγο φόβο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Άμα κάνει έστω και το παραμικρό τσικ όταν ανοίγει ο τελικός, θα ταλαιπωρήσει τα τουιτερ, μπορεί και να τα γδαρει το σκαλπ όπως οι σιού.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Γι'αυτό σκέφτομαι ένα "φτηνό" κροσόβερ για αρχή . . .
"Για αρχή" και με πολύ χαμηλό κόστος (ακόμα και αποτυχίας), μην απορρίπτεις αυτό :

(λογισμικό/ντέμο και manual στο τέλος της σελίδας)

Εχει "balanced" συνδέσεις, απίστευτες δυνατότητες για την τιμή, δεν φαίνεται να έχει θόρυβο, αλλά το κυριότερο έχει ρυθμιζόμενα delays (χρήσιμο με διαφορετικούς τελικούς, πολλαπλά subs, κλπ). Αποκλείεται να πάει χαμένο, έστω και μόνο για πειράματα.

Κάποιες εντυπώσεις του SOCO εδώ:
Μερικές ακόμα εδώ:

Αυτό...

... δεν είναι ρυθμιζόμενο, έχει μόνο 24db κλίσεις, για να αλλάξεις τις συχνότητες κρος θέλει "επέμβαση", άστο...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι άνθρωποι κάνουν την ζωή τους δύσκολη
Χιουμαν σπισις.
Γιατί παντρεύονται λόγου χάριν; για να κάνουν τη ζωή τους δύσκολη.

Τιδεγκαταλαβαινεις
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Χιουμαν σπισις.
Γιατί παντρεύονται λόγου χάριν; για να κάνουν τη ζωή τους δύσκολη.

Τιδεγκαταλαβαινεις
παψεεε οτι θεμε θα κανουμε!
ενοχλαμε κανεναννν???
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Νταξ, τέλος πάντων, εγώ ψηφίζω μινιντιεσπι πάντως για τον φίλο μας τον αστροναύτη.

Αν δεν απατώμαι, αυτο:


Ώστε να το ταΐζει με ψηφιακό σήμα και να πάρει όσες εξόδους θέλει.

Ντιράκ, ταργκετ κερβ, όλα καθωσπρέπει.

Τα υπόλοιπα είναι πολύ ταλαιπώργια, δεν.
Πεταμένα λεφτά.
 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Γιατί έχει και άλλη λυση;
Κατά βάση, όχι.

Επίσης θα του μείνει για πάντα το μίνι ντιεσπι και δε θα χρειαστεί να το δώσει, για να σεταρει με αυτό τα σαμπ όσα κι αν έχει .

Τόσο ταλιμπαν που θα γίνει, θα γεμίσει όλες τις εξόδους με σαμπ.
Αν είχε πάρει πλάτες hypex θα είχε λύσει τα μισά του πρόβλημα.
Ναι, έτοιμο το Κρος.
Ωστόσο κι αυτές θέλουν το Ντιράκ, άρα δε γλυτώνει με τίποτα το μίνι ντιεσπι.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αν είχε πάρει πλάτες hypex θα είχε λύσει τα μισά του προβλήματα
Αν είχε πάρει δυο 8ιντσα οικονομικά ενεργά και δυο αντίστοιχα σαμπ θα τα είχε λύσει όλα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.174
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top